Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Britský ministr kultury přišel s nápadem na novou generaci cenzury webu. ISP by byli zodpovědní za cizí obsah na webu a měli by povinnost cizí weby cenzurovat na základě žádosti. Žádostí by bylo upozornění na nepřesnost či nelegálnost informace. ISP pan ministr přirovnává k vydavatelům novin. Více na ispreview.co.uk.
Tiskni
Sdílej:
Jako treti a nejlepsi cestu bych videl, ze ISP se zodpovednosti zbavi, kdyz poskytne udaje prokazatelne vedouci k blizsi osobe, ktera za obsah odpovida, nejlepe te, ktera ho vystavi.A kde má zrovna ISP brát takové informace?
Nesouhlasim, je imho spravne, ze kazdy by mel nest odpovednost za to co dela a co svou cinnosti umoznuje.Takze clovek prodavajici noze (bouchacky, lesenarske trubky, nabitek, proste cokoliv s cim lze zabit cloveka) je zodpovedny za to, ze s nimi nekdo nekoho zabije? WTF?
To je validni pozadavek.Tady chybi neco jako "IMHO". Protoze je to jenom Vas nazor se kterym tu ale nikdo soudny souhlasit nebude.
A vuci ISP je velmi fer, ze neponesou odpovednost rovnou, ale az po upozorneni na nejaky (mozna) zavadny obsah.V cem je to fer? Proc by mel byt ISP zodpovedny za sve zakazniky? On jim prodava prenos dat. Co si po nich kdo taha uz neni jeho vec.
ISP ho posoudi a bud ho necha nebo ponese zodpovednost.Zodpovednost ponese za co?
Jako treti a nejlepsi cestu bych videl, ze ISP se zodpovednosti zbavi, kdyz poskytne udaje prokazatelne vedouci k blizsi osobe, ktera za obsah odpovida, nejlepe te, ktera ho vystavi.Aha. System domovnic a mistnich bonzaku. Tohle se jiz v praxi za minuleho rezimu osvedcilo, tak proc to nenasadit znova?
ja mam ze sebevrazdy strach, ale tvoje by mi mozna zvedla naladu
Nepřekvapuje mě, že je to v Británii. Ale ani jinde to není nic moc. Vždyť přece státem koordinovaná cenzura nejen internetu a vytváření seznamů nepohodlných osob vyřeší všechny problémy. :( V tom se shodují demokratické i nedemokratické režimy.
Me to neprekvapuje, Britanie je zeme s dlouhou tradici demokracie a osobni zodpovednosti.
To máte jistě pravdu.
Ale:
Nepsal jsem, že je to nepochopitelné. V dnešní době je to naopak realita.
Vy jste žil v Británii? Pracoval jste v Anglii? Četl jste odkazovaný článek?
Kolektivní zbabělost je všude stejná.
echo "0.0.0.0 google-analytics.com" >>/etc/hosts echo "0.0.0.0 ad.doubleclick.net" >>/etc/hosts
neg
.
Co ti brání si to nastavit na domácím routeru?Třeba to, že to v routeru nastavit nelze.
Není lepší, místo cenzury, jim prostě vysvětlit, že takové věci existují, protože svět takový je?Jedna věc je, že jsem to psal obecně, nejen za sebe. Druhá věc je ta, že se nemusí jednat o stránky se „špatným“ obsahem.
Místo držení ve skleníku?Držení ve skleníku? A co když je důvodem snaha vytáhnout je ze skleníku? Třeba u nás doma - pokud jsou děti samy doma, nebo je nedonutíš dělat něco jiného, tak jediné, co je zajímá, je čučení na pohyblivé obrázky: tedy buďto TV (a je úplně jedno, co tam je, i reklama je uspokojí), nebo YouTube. A vydrží u toho klidně 18 hodin denně v kuse, pokud je necháš. Podle mne je to ten nejhnusnější skleník, jaký existuje, a oni v něm chtějí být. Když jim vypneš TV, přesunou se k YouTube, když jim vypneš YouTube, jsou k smrti uražení. Když jsem Tomáše vzal na zahrádku, aby si zkusil porýt jeden záhonek, tak ječel, že nemá sílu na to, aby ten rýč zatlačil do země (na písčité půdě, kde jsem mu předvedl, že ten rýč zatlačím i rukou) a když jsem ho nechal 5 minut samotného a dělal jinou práci, tak se mu ten rýč povedl v polovině zlomit… Ale pitomec jsem já (aspoň mi to všichni vysvětlují), protože dnes je jiná doba a mám být šťastný, že nesprejují po zdech a nefetují. Já žiju v pravěku, když chci, aby dělali něco aktivně. A když už jsou donuceni něco aktivně udělat, třeba do školy, tak bych jim s tím s radostí pomohl, ale stejně to skončí tak, že to musím vyrobit sám, protože oni prostě nemají čas a mají ještě jiné úkoly a už se musejí jít umýt a už musejí jít spát a ne do půlnoci něco tvořit, a bla bla bla… Ale nemusí mi zde nikdo vysvětlovat, že jsem hajzl a chci je omezovat, já to o sobě vím.
pokud jsou děti samy doma, nebo je nedonutíš dělat něco jiného, tak jediné, co je zajímá, je čučení na pohyblivé obrázky: tedy buďto TV (a je úplně jedno, co tam je, i reklama je uspokojí), nebo YouTube
Cha cha, tak je to všude (vlastně ne, ještě jsou hráči, co navíc ještě hrajou). Klid, já bych se neštval, z toho vyrostou.
Jestli je ale chcete dostat od tohohle, může pomoct snad jedině zbavit se všech počítačů (kromě vašich na práci) a televizí (kromě jedné), a počítač bude na práci, televize na odpočinek. Pak budou nuceni si najít něco jiného nebo se soustředit na získání přístupu k počítači, u kterého ale zákonitě nebudou trávit tolik času.
Nebo méně razantní opatření -- odpojit internet. A šmytec -- počítač bez internetu pro ně bude prakticky k ničemu. Přitom pokud bude nutné surfovat, internet je dnes zdarma na každém rohu, jen je to méně pohodlné než z domova a to je spolehlivě vyléčí. Ale budete za hajzla; tady by bylo lepší lišácky převést odpovědnost na providera.
Mimochodem, jestli opravdu tráví čas takhle, pak pochybuju, že by byli schopni bez větších potíží spustit nějakou live distribuci.
Mimochodem, jestli opravdu tráví čas takhle, pak pochybuju, že by byli schopni bez větších potíží spustit nějakou live distribuci.No to by zvládla, jak se říká, i slepice se zrním kolem Enteru. Ale zase se nejedná jen o mne, ale o obecnou možnost. Pokud jde o šikanu z mé strany, udělal jsem alespoň to, že pokud spustí počítač ve všední den před 16. hodinou, vyčistí se jim skriptem iptables a zůstane jen výchozí DROP. V 16 hodin cron iptables restartuje a načte se normální firewall. Pokud by byli tak vyčůraní, že by to nechali jet přes noc, tak od neděle do čtvrtku o půlnoci se jim to zase zablokuje. Jinak totiž, pokud měla Jana službu a já přijel v 17 z práce, tak se na chodbě válely pohozené aktovky a oni seděli ještě ve věcech ze školy u počítače. Ještě navíc v těchto dnech ráno zamknu obývák (TV) a mám pak jistotu, že když se vrátím, tak už sice sedí od 16.00 u PC, ale aspoň mají vybalené věci z aktovky, jsou převlečení a třeba už mají i nějaké úkoly do školy
to se pak budou pokoušet překonat ten FW a ten zámek. Alespoň se něco naučí.Kdyby ho překonali, s radostí bych je pochválil. Přitom to vůbec není složité. Filesystém není šifrovaný, takže překonat ten FW je otázka chvilky, stejně tak zámek (je to takový ten úplně obyčejný, který otevřeš šperhákem - a to jsem dávno v jejich věku zvládal, sestřička mi totiž brala občas věci a zamykala si je u sebe v pokoji
Boha jeho to jsme dělali s klukama ze základky taky.Hm, tak to já jsem nedělal vůbec. Na televizi jsem se díval maximálně 4 hodiny za rok. K těm dvojkám z chování jsem ale daleko neměl, protože jsem pořád vymýšlel různé výbušniny a snažil se je realizovat, jako dítě jsem dokonce podpálil s kamarádkou (nechtě) jakýsi slamník - nechápu, že z toho nebyl žádný průšvih, sežehlé vlasy, řasy a obočí jsem měl minimálně jednou do roka. Když jsem se ptal chemikáře v čem dělám při výrobě kyseliny dusičné chybu, málem ho klepla pepka. A později na gymplu jsem stihnul za jeden rok chytit 5 třídních důtek, odpuštěnou ředitelskou a odpuštěnou dvojku z chování (odpuštěné díky tomu, že si mne ředitel oblíbil). Ale sledování televize jsem snížil ještě asi na polovinu. Prostě bych měl rád doma kluky a ne dvě ufňukané bačkory.
Cha cha, tak je to všude (vlastně ne, ještě jsou hráči, co navíc ještě hrajou).Proč navíc? Při dobré volbě her to beru rozhodně za hodnotnější trávení času než sezení u televize / youtube, protože to vyžaduje nějakou aktivitu, zapojení mozku, cvičení reflexů…
Když jsem Tomáše vzal na zahrádku, aby si zkusil porýt jeden záhonek, tak ječel, že nemá sílu na to, aby ten rýč zatlačil do země (na písčité půdě, kde jsem mu předvedl, že ten rýč zatlačím i rukou) a když jsem ho nechal 5 minut samotného a dělal jinou práci, tak se mu ten rýč povedl v polovině zlomit…Hehe vidím, že toho s ním mám hodně společnýho
Když jsem Tomáše vzal na zahrádku, aby si zkusil porýt jeden záhonek, tak ječel, že nemá sílu na to, aby ten rýč zatlačil do země (na písčité půdě, kde jsem mu předvedl, že ten rýč zatlačím i rukou) a když jsem ho nechal 5 minut samotného a dělal jinou práci, tak se mu ten rýč povedl v polovině zlomit…
Aspoň se už nebude moci vymlouvat, že nemá sílu. :-)
Třeba u nás doma - pokud jsou děti samy doma, nebo je nedonutíš dělat něco jiného, tak jediné, co je zajímá, je čučení na pohyblivé obrázky: tedy buďto TV (a je úplně jedno, co tam je, i reklama je uspokojí), nebo YouTube. A vydrží u toho klidně 18 hodin denně v kuse, pokud je necháš. Podle mne je to ten nejhnusnější skleník, jaký existuje, a oni v něm chtějí být. Když jim vypneš TV, přesunou se k YouTube, když jim vypneš YouTube, jsou k smrti uražení.Ono je to zčásti i tím, že nejspíš žádnou jinou zábavu moc neznají. Když se jim vypne televize a počítač, tak se prostě nudí. Zkus jim ukázat něco, čím se zabaví i bez televize a počítače. Nejlíp ve společnosti kamarádů. A ne, úkoly a domácí práce se nepočítají (pokud za ty domácí práce nebude bonus ke kapesnému).
Když se jim vypne televize a počítač, tak se prostě nudí.Ani je nemusíte vypínat, stačí zabavit dálkový ovladače a nemít v prohlížeči Flash plugin.
kdy zjistil, že je potřeba i trénovat
To ale není hra Sportovní aktivita, na kterou je potřeba trénovat, už má blíže k profesionálnímu sportu než hře.
Rodiče působí i v případech, kdy příliš vzorem nejsou nebo jsou vzorem negativním, nicméně máte určitě pravdu v tom, že rodiče, kteří jsou vzorem mají šanci působit víc...Jo jo, rodiče jsou vždy vzorem. A záleží na každém jednotlivci, kolik čeho si z těch vzorů vezme.
V čem se asi neshodujeme a co jsem já asi poprvé špatně vyjádřil je to "v čem" nebo "jak" chtějí nebo spíš můžou být oni patnáctiletí výjimeční...Řekl bych, že si v tom neodporujeme. Tyto věci, nebo jak to pojmenovat, se navzájem nevylučují, ale doplňují. A je to o mentalitě lidí (jejich pohledu, jaks to nazval), jakým směrem se nechají (chtějí nechat) ovlivnit. A v případě lidí, pohybujících se v prostředí jiném, než odpovídá jejich vnitřnímu přesvědčení, také na síle vůle kterou mají, aby dokázali jít svou cestou a nenechali se strhnout.
rodič má vliv jen na děti, které se na rodiče upínají, nebo v nich alespoň podvědomě cítí pevný vzor
Jo jo, rodiče jsou vždy vzorem. A záleží na každém jednotlivci, kolik čeho si z těch vzorů vezme.– tak zkusím svůj názor objasnit: každý člověk je vzorem ve všech záležitostech. Dobrým, špatným, nebo takovým, který je někdy vhodný a jindy narazí. A děti, upnuté ke svým rodičům, se jimi nechají asi většinou ovlivnit mnohem více, než ostatní. Stejně tak si může člověk, který má ke svým rodičům zdravý přístup - že s nimi dobře vychází, ale neupíná se na ně - uvědomit po letech, že přirozeným způsobem kopíruje některé přístupy v jejich chování. (I když ale těžko říct, zda je to přímo v něm, nebo by se s jinými rodiči choval jinak.) A ještě mne tak napadá, že určitým „vzorem“ mohou být i rodiče, které dítě nesnáší a dělá na truc přesný opak toho, co je v jejich rodině zvykem.
Ze své zkušenosti osobní a hlavně skautské tohle ( chuť umět něco víc ) přijde tak okolo patnácti plus minus podle duševního vývoje...Mé pozorování zde toto vyvrací, podle mě to tak vidíš kvůli tomu, že už přihlášení se do skauta je určitá selekce (důkaz: z 10 členů vlčat CXL v roce 2001/2002 vím o třech linuxácích
Aby se dětičky náhodou nepodívali na porníčko.Kdes píšu něco o pornu?
To samé s násilím atp.. A stejně by mě zajímalo, co by jsi jim blokoval když ne porno?
Britský ministr kultury chce cenzuru na požádáníJistě, pane ministře.