Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Na ZDNetu vyšla důkladná recenze telefonu T-Mobile G1, tedy prvního telefonu s Google Android. V článku najdete galerie s více než 260 obrázky a pěti videy. Autor používal telefon po necelý týden.
Tiskni
Sdílej:
Věřte, že vím co píšu: Zdaleka o vás neví všechnoA ty si zase piš, že já vím, o čem mluvím. Příklad z praxe: Implementovali jsme v jedné nejmenované největší české bance vymáhací software. Nebudu zde "vyzrazovat" žádná tajemství, když řeknu, že proto, abys identifikoval dlužníka, musíš mít přehled o jeho transakcích na všech účtech, musíš mít přístup k jeho osobním údajům (telefony kvůli aktivnímu vymáhání a SMS, adresy kvůli upomínkám…) a tak dále. Těch údajů moc není, ale při položení vhodného SQL dotazu zjistíš:
grep
em a sed
em jsem udělal INSERT statementy, které zrekonstruovaly kompletní obsah historické tabulky.
Takže když si dáš jedna a jedna dohromady, a přijmeš fakt, že mobilní operátoři nejsou jen banda "dělníků", kteří objížděj BTS stanice a kontrolují stav oleje v dieslovejch generátorech, ale vyvíjejí nové služby a testují nové technologie — tudíž logují —, jsem přesvědčen, že kdyby někdo chtěl, tak mi jen z těhdle logů řekne, v kolik jsem byl na obědě a kde a kolik jsem cestou z oběda vybral ze kterého bankomatu.
Upozornění: Pro demonstraci, co vše banka o svých klientech drží, jsem vše trošku "zjednodušil". Dostat se ke všem výše uvedeným údajům není vůbec jednoduché. To ale nemění nic na faktu, že tato data jsou všechna v bankách uložena a z důvodů případných problémů archivována. Přihlaš se do elektronického bankvnictví, jen si ho proklikej a uvidíš sám…
vy možná trpíte nějakou perverzíNe. Nejsem perverzní. Jen si rád hraju s Oraclem nad tabulkami, které obsahují miliony záznámů
A jen tak mimochodem - netykáme siOmlouvám se Vám..
A tím jako chcete zdůvodnit, že Google je nějaký hodný strejda, kterému klidně budete svěřovat poznámky, kalendáře, dokumenty, souřadnice s přesností na cca 1 metr?Nic zdůvodňovat nepotřebuji. Jen mi osobně přijde zbytečné to nějak více rozebírat. Chtěl jsem tím jen říct, že kdyby se někdo hodně snažil, zjistí víc, než si spousta lidí dokáže představit. A nějaký kalendáře a souřadnice k tomu vůbec nebude nepotřebovat. To je vše.
Banka vlastní vaše poznámky, kalendáře, dokumenty, souřadnice s přesností cca na 1 metr?
Pokud jdete do banky, pak s tím samozřejmě musíte počítat, že o sobě něco prozradíte - tím spíše, když chcete být dlužníkem - já osobně bych byl na dlužníky hodně přísný. Ale nikdy vám banka neleze domů do PC, ani do kapesního komunikátoru !! Ani vás nenutí, abyste platil kartou, dokonce vás ani nenutí používat bankomaty - klidně můžete chodit pro bankovky pořád do jedné pobočky...
Chápu, že si svoji naivitu nějak musíte zdůvodnit.Ještě nějaký problém?