Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V jádře 3.6.2 a novějších byla nalezena chyba v ext4, která způsobuje poškození nebo ztrátu dat. Chyba byla backportována i do řad 3.4 a 3.5.
Tiskni
Sdílej:
Na file serveri vyhrava hlavne vdaka dobremu skalovaniu (scaling) (suvisi s tym, ze vacsina xfs podcasti funguje v style thread na jadro).
Vykon, co sa tyka malych suborov, bol do nedavna skutocne zalostny, ale s prichodom delayed logging sa to zlepsilo a vykon je podobny ako pri ext4 (teda az na to mazanie, tam stale vyhrava ext4, tam uz ide o rozdiel v navrhu filesystemu).
Inak do buducnosti sa ocakava spomalenie v kode xfs kvoli novemu formatu hlaviciek, ktory bude zahrnat aj checksumy kvoli zlepseniu konzistencie dat (aj ked samozrejme pojde to aj vypnut a netyka sa to uz vytvorenych filesystemov).
To, co popisujete je najskor sposobene tym, ze data boli zapisovane asynchronne (ziadny O_DIRECT a pod.). Vtedy maju data az asi 60 sekund, kym su skutocne zapisane. Nieco podobne nedokaze rozchodit ziadny filesystem (a osobne povazujem za horsie tie, ktore sa tvaria, ze ano). Po aktualizacii glibc alebo jadra je vhodne proste zavolat fsync. O nieco podobne by sa mal asi starat uz spravca balikov (nie som si tym uplne isty, ale myslim, ze napr. yum to robi).
Sem-tam sa najdu aj nejake nestastne chyby v kode xfs, ktore sposobia problemy v tychto situaciach, ale nejak moc caste nie su (a pokial ich mavate 'casto', tak sa bez bug reportov neopravia).
Mimochodom starsie jadra s xfs stracali menej suborov. Asi od 2.6.35 totiz xfs zacal z vykonnostnych dovodov podporovat nieco, comu sa vravi 'delayed logging'. V praxi to znamena, ze pokial pracujete s velkym mnozstvom malych suborov, tak sa zapisuju az po nejakom case spolocne. Toto sposobilo obrovsky rychlostny boost v pripadoch, ked mate velmi vela malych suborov (stale sa tym xfs dostalo len priblizne na uroven ext4). Nevyhodou je prave stracanie suborov vo vacsom rozmere (vyvojari xfs preto apeluju na pouzivanie fsync, ked je to potrebne - inak nema ako filesystem vediet, ze ide o velmi dolezite data).
Zaverom: prazdne asynchronne zapisovane subory po vypadku energii skutocne nie su povazovane za chybu file systemu. File system totiz nebol nijak varovany, ze sa o ne ma viac starat.
3.4.6-2.10, update na 3.4.11-2.16 jsem viděl, ale prozatím nechci zasahovat do běžícího systému.
Ja zatiaľ používam ext3 a zatial som nemál problémy s týmto filesystémom. I keď nie je možné vylúčiť súhru nepriaznivých okolnosti, ktoré dokážu poškodiť aj takmer nezničiteľný filesystém.
Je na mieste otázka na aké médium zalohovať data a aký filesystém pritom použiť.
Even though it is a severe bug the chances of it happening to you are low. You have to unmount and immediately remount an EXT4 partition twice in a row for it to happen. On a normally operating system that is not a normal thing to happen. Just wait on your desktop for 5 minutes before rebooting again.At tak ci onak, asi nainstaluju LTS kernel kde by tato chyba byt nemela...