Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
MojeFedora.cz informuje, že Fedora bude mít plnohodnotný kodek H.264. Fedora už několik vydání nabízí kodek OpenH264, pro který zaplatilo licenční poplatky Cisco, aby jej mohlo poskytnout volně k použití. Jeho využití bylo ale dosud omezené, protože obsahoval pouze základní profily, které jsou využitelné pouze pro video hovory. Jak ale oznámil šéf desktopového týmu Red Hatu Christian Schaller na svém blogu, Red Hat, Endless a Cisco si u společnosti Centricular objednaly doimplementování ostatních profilů, díky kterým jej bude možné použít také na přehrávání videí.
Tiskni
Sdílej:
abc.m4a
OMFG Čekal jsem, že to bude jen nějaký zavirovaný soubor, ale bylo to mnohem horší. Kdo to má na svědomí?
No po všech těch prázdnohodnotných H.264 je to snad i celkem pokrok.
kvalitne priblizne stejne dobre jako h265...Říká Google nebo fanoušci open formátů, ale pravda to není. Kvalitativně je ten formát slabší (fakticky je to oprásknutý HEVC, ale o něco méně flexibilní/sofistikový a ochuzený o některé techniky, takže logicky nemůže být stejně dobré). Navíc i enkodér libvpx je dost špatný, takže end result nemůže být nic moc. Ještě se to moc nepozná při nízkých bitratech, ale s vysokýma bitratama, když se snažíte o vysokou kvalitu, tak už je to o dost horší a x264 dá vyšší kvalitu.
fakticky je to oprásknutý HEVC, ale o něco méně flexibilní/sofistikový a ochuzený o některé technikyOdkud si mohu odnest takovy poznatek jako ty? Skutecne to nejsou jen tve domnenky?
takže logicky nemůže být stejně dobré
to je, logicky, naprostá čípovina... záleží na implementaci a optimalizaci. Některé techniky můžou na papíře vypadat jako zázrak a pak se ukáže, že to přinese např. jen pár promile úspory datového toku za cenu daleko větší komplexity. Navíc je třeba vzít v úvahu interakci jenodtlivých techniky, takže to, zda-li nějaký kodek má či nemá nějakou techniku ještě o ničem nevypovídá...