Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Francouzský senát schválil v rekordně krátkém čase zákon umožňující monitorování a odpojování lidí od Internetu bez soudního procesu. Tento zákon je v přímém rozporu s dodatkem 138 (Bono/Cohn-Bendit/Roithová) k Telekomunikačnímu balíčku, který schválil Evropský parlament a i přes protesty francouzského prezidenta Sarkozyho byl podpořen Evropskou komisí. Francouzská ministrině kultury je přesvědčena, že dodatek 138 bude zrušen Evropskou radou. Více viz La Quadrature du Net (anglicky).
Tiskni
Sdílej:
Chtelo by to parkrat odpojit ty senatory a monitorovat jejich internet atd, a oni by to rychle vratili zpatky.
Ale přeci jen nějaká naděje tu ještě je...TOR
The proposed agreement would allow border officials to search laptops, MP3 players, and cellular phones for copyright-infringing content. It would also impose new cooperation requirements upon Internet service providers (ISPs), including perfunctory disclosure of customer information, and restrict the use of online privacy tools. The proposal specifies a plan to encourage developing nations to accept the legal regime, as well.Z tohoto důvodu mám také obavu, že by Evropská rada přecijen mohla ten Dodatek 138 zrušit, protože by asi i částečně znemožňoval uzavření oné dohody ACTA
On December 31, 2007 the Telecommunications Minister of the newly elected Labor government, Stephen Conroy, announced that Australia would introduce mandatory internet filtering. Once more the reason given is that mandatory filtering is required to "provide greater protection to children from online pornography and violent websites". [4] As of October 2008, the plan includes two blacklists, one of which will filter illegal content according to internet content laws, and the other will also filter content unsuitable for children. Internet users will be able to opt out of the blacklist for children, but will not be able to opt-out of the illegal content only filter, sparking free speech concerns.[5] No statement has been made about what content will be considered "illegal".Koukám Austrálie předběhla dobu, to je snad stejně děsivé jako čínský Velký Firewall...
Tedy něco jako tunelování "Internet over Internet".
Internet je to poslední svobodné místo.A na to jste přišel jak?
No, každý si může nainstalovat například webserver a publikovat své názory.Jenže ten server také někam musíte připojit. Co že se to syslí za zákon pro ISPčka? Navíc internet už dávno není tou akademickou sítí co býval a současná hvězdicová topologie a architektura server-klient tomu dobře nahrávají. Sám jsem si filtrování zkoušel a je to víc než jednoduché, stačí jen chtít.