Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dnes vyšla nová verze desktopového prostředí Gnome 2.26 (recenze). Přináší například začlenění programu Brasero, jednodušší nastavení více monitorů, vylepšení multimediálního přehrávače, podporu pro čtení otisků prstů, významná vylepšení aplikace Orca a další novinky. Pro více informací jsou zde poznámky k vydání. Příští verze (2.28) by měla vyjít v září tohoto roku.
Tiskni
Sdílej:
Upřímně obdivuji překladatele release notes do češtiny, že měli odvahu ten „překlad“ podepsat.
Jsem si jistý, že u příštího vydání uvítají tvoji pomoc.
Obdivuju tě, že můžeš něco takového napsat ... a nestydět se.
To je velmi snadné, stačí aspoň zhruba tušit jak vypadá čeština.
Já myslím, že je ten překlad docela v pohodě. Ne že by to nešlo nějak vylepšit (jistě zde najdeme alespoň desítky chytráků, co si příště nenechají ujít příležitost a přiloží ruku k dílu, aby se o to nemuseli pořád starat lidé, co překladům věnují už tak dost času), ale podpis tam klidně můžeme nechat.
Jediná věc, co se mi na první pohled nelíbí, je slovo "poslední" v odstavci o GTK. Napsal bych "nejnovější".
mne sa to gnome zacina stale viac a viac pacit :))
Mě taky. Od 2.24 ho používám a zatím ok. A to jsem zapřísáhlej KDEčkař.
jednodušší nastavení více monitorůMi to přijde stejné jako v 2.24 (akorát tedy není "off" v rozbalovací nabídce rozlišení ale je zvlášť. 2 monitory "přes sebe" to stále neumí a HDMI s intel grafárnou to nijak nerozchodí a stále musím aplikovat svůj patch. A ještě si to klidně dovolí restartovat xka při více monitorech kvůli nějakýmu nastavení virtuálního rozlišení, což se např. ve Windows nemusí (ano, obrazovka taky blikne, ale aplikace (i s GUI) můžou běžet dál, v Linuxu se násilně ukončí).
a co to ma spolecneho s gnome, troubo?
Delas pokroky chlapce. Ani jedna zminka o 64bitu.
Na to ti můžu říct jen jedno..
xrandr
Doopravdy je to asi to nejlepší co můžeš na ovládání více monitorů použít :) Pravda chcete to chviku než se ho člověk naučí používat, ale pak se to chová jako správa monitorů ve windows, co si pamatuji. Žádný restart X jen blikne a máš víc monitorů.. Když použiješ "twinview", tzn. více monitorů vedle sebe tak noproblema, když chceš mít na projektoru a monitoru to samé, ale na každém máš jiné rozlišení už to není tak moc hezké...
$ xrandr --output LVDS --auto --preferred --output VGA --auto --left-of LVDS --rotate left xrandr: screen cannot be larger than 1680x1680 (desired size 2704x1280)
A pak holt musis sahnout do xorg.conf a pridat spravne spocitany Virtual. Zeby Jarda mluvil o tomhle?
Toto ma potesilo:
K přetažení panelů na obrazovce je nyní nutné použít klávesový modifikátor (obvykle Alt; stejná klávesa, jaká se používá k přetahování oken).
Ešte by to chcelo nabuduce trosku poriesit ten chaos ikon na Ploche. Windowsu davam za ich úhladnosť plus, ale minus, ze nemaju nahlady
A funguje jim uz konecne zase korektni ukonceni aplikaci pri odhlaseni?
Musim priznat ze aj napriek tomu ze som bol zaryty KDEckar sa mi Gnome zacina cim dalej, tym viac pacit. Od v 2.2x sa z neho stal velmi pouzitelny desktop a po vydani kazdej verzie (pouzivam od 2.20) si poviem ze je to super a nieje co zlepsovat. Ale vyvojari ma zakazdym milo prekvapia novymi ficurami. Len tak dalej.
> a po vydani kazdej verzie (pouzivam od 2.20) si poviem ze je to super a nieje co zlepsovat. Ale vyvojari ma zakazdym milo prekvapia novymi ficurami
Přesně tohle jsem psal u nějaké zprávičky v době, kdy bylo GNOME 2.18 nebo 2.20.
To je pekne, ja som o Gnome dlho ani nesprnkol a potom som kdesi zazrel 2.20 a povedal si ze toto uz vyzera velmi slusne ze mu dam sancu... a nadchlo ma tak, ze asi po 2 dnoch pouzivania som mazal KDE
Inak, myslim, ze vacsina pouzivatelov Gnome zdiela tento nazor... aj ked chytrolini sa najdu :D
mam 2.24 od Suse a je lepsi a stabilnejsi nez byla ta 2.20
GNOME 3 je jeste hodne daleko ...
I kdyz je fakt, ze by se do toho uz mohli pustit. Ted je GNOME v ramci svych moznosti takrka dokonale a chtelo by to se trosku pohrabat ve vnitrnostech (COM?)
Pokud si dobre pamatuju, tak 2.30 = 3.0 nastinila jakasi firma (krom toho oznamila gtk 3) aniz by k tomu byl nejaky konsensus.
Jinak Gnome 2.30 tu ma byt za rok, stihaji to?
> Ovsem souvisi to s odstranenim zavislosti na zastaralych a budoucich zastaralych soucastech jako libgnome a tak.
Kdo má zájem, tak více informací a odkazů je v Poznámkách k vydání (pochybuju, že je všichni vůbec otevřeli ).
Mne prijde, ze KParts funguje dobre ... ale moc do toho nevidim.
A přitom je zajímavé, že se od verze 2.14(možná i dřív, ale u této verze jsem se ke GNOME dostal) téměř nijak významně nezměnilo.
> Vzhledove a funkcne ne, ale vnitrnosti jsou dost pozmenene...
Funkčně ne? Já bych řekl, že množství nových aplikací jsou od 2.0 řádově desítky... Jen za poslední 3 vydání jich bylo nejméně 5 zbrusu nových (Vinagre, Cheese, Empathy, Hamster, gnome-user-share) a 3 do GNOME nově zařazené (Anjuta, Ekiga, Brasero). Množství funkcí také neustále stoupá -- vždyť v tomto vydání byl velmi zásadně vylepšen Evolution, Empathy; byla přidána podpora pro nastavení otisků prstů, zpřístupnění, ... Nechci se nikoho dotknout, ale kdo z vás to má?
Jediné, co se nemění, je "styl" aplikací GNOME. A to je dobře.
Na to existuje plugin:
http://blog.sukimashita.com/2009/01/30/put-evolution-into-the-tray-notification-area-using-evolution-statusicon/
me spis na evo stve to ze kdyz mam vice filtru na zpravy a vice slozek (aktualne asi 30) tak pri prichodu do prace a zapnuti evo si muzu jit udelat kafe nez to prelouska. Pak jsem taky nejak nepochopil filtrovani spamu - i kdyz ho ucim na spam/ham tak proste to filtruje dementne a stejnak mi spamy nechava v inboxu a regulerni maily padaji do spamu... jak kdyby ikony spam/nespam meli otocenou funkcionalitu
Taky jsem se tesil na propojeni s exchangem, avsak v livedvd a ani v vmware obrazu je evolution nefunkcni a nedoklikam se ani ke korektnimu nastaveni mail uctu :(...
Ale jestli ten exchange dotahnou do zdarneho konce, tak si evo necham a pretrpim ty filtry.