V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Doufám, že na to MS okamžitě zareaguje vydáním MS Explorer OS, a pro úplnost by měl vyjít Gecko OS, Opera OS, Lynx OS (jako konkurence Emacs OS)...
Cely ten web mslinux je nejake divne. Viz datum aktualizace a rok 2000.
Navic za MsLinux chcou 250 $.
Ach jo, zase další distribuce Linuxu. Další tuna nekompatibilních skriptů ...
Sice s tim co jsi napsal souhlasim, ale myslim, ze je nesporne, ze Crome OS dost vyrazne Linuxu pomuze.
Tak to nepouzivej, ne? Nebo chces jim nakazat aby delali to, co bys delal ty kdybys to umel?
Já jen doufám, že to bude pojaté jako ten jejich OS do mobilu. Sice to má linuxové jádro, ale linux to není a vlastně o linux tam ani tak nejde. Prostě potřebují jádro tak vezmou první pecku co se tady válí. Když bude zachovávána binární kompatibilita mezi verzemi, hned o tom začnu přemýšlet jako o rozumné platformě k používání.
Distribuce? Linuxová distribuce? No to je dost diskutabilní. Naopak, je to považováno za konkurenci linuxu (míněno právě běžné linuxové distribuce).
Řada zdrojů (dnešní BBC a TheRegister) se ani nezmiňuje, že by to vůbec Linux používalo. Třeba to udělají modulární a jeden si tam bude moct dosadit vlastní jádro - BSD, Mac, WinXP . Google jde o web a webové aplikace, kernel je poněkud podružnější.
To že postavím operační systém na jádru Linuxu z toho ještě linuxovou distribuci nedělá. Komunita, otevřený vývoj, komunita zapojená do vydávání aplikací, repozitář a hlavně set typických aplikací. Ví někdo, jaké další aplikace tam budou? Xorg? MatchBox? UDEV? Hal? Dbus? glibc? Gtk? Kousky Gnome? Crome Browser? Bude to mít vůbec nějaké lokální aplikace? Picassa? Google Earth? Alespoň texťák. Hmm spíš něco v browseru, takže rich text area a off line ajax.
Jde jim o co nejrychlejší nabootování, tvrdí. Takže na init a tradiční startovací skriptíky můžeme zapomenout. Klidně mohou zapéct startovací program do jádra včetně nějakého light X serveru
Možná je to jen reklamní trik, a bude to víceméně distribuce. Linux zatajují záměrně. Linux nemá dobré jméno mezi potenciální skupinou uživatelů, takže ho reději moc jmenovat nebudou.
Souhlas, google je na tohle hodne dobrej. Kolik lidi tusi ze google talk je vlastne jabber .. a kolik lidi pak bude vedet, ze ChromeOS je vlastne Ubuntu s Androidem?
Něco proti Xorg?
Něco proti Xorg?Všechno, ale to je tady úplně mimo téma.
Kde je psáno, že Chrome OS bude používat Skiu? Já tam nic takového nevidím, takže to jsou všechno jenom spekulace.Jo ChromeOS? Tak to mi nějak uniklo. O tom krom jeho názvu nic nevím(ne teda, že by to bylo s Androidem nějak lepší, ale nijak mi to nebrání blbě kecat)
Všechno, ale to je tady úplně mimo téma.Proč tedy nepoužíváte DirectFB?
Proč tedy nepoužíváte DirectFB?A je to použitelné?
Ten je použitelný velmi dobře.Myslím si že o tomto tématu radši ukončím diskusi dobrovolně.
Já čekám jenom na to, až dospějí alternativní desktopové operační systémy typu Syllable nebo Haiuku. Pak od Linuxu/BSD s Xkami s radostí uteču.Ty používají co? Též nějaký přímý přístup ke grafické paměti, ne?
<flame>Pravda, Xka maj dodneska problemy s dualheadem a autodetekci. Windows se zrudnou integraci do jadra nemaj problemy ani s jednim uz od roku 2000. Vubec bych se o tom radci nebavil.</flame>
Pravda, Xka maj dodneska problemy s dualheadem a autodetekci.Xka.
Windows se zrudnou integraci do jadra nemaj problemy ani s jednim uz od roku 2000. Vubec bych se o tom radci nebavil.No to určitě. Ale jinak souhlasím, absolutně nemá cenu se o tom bavit dále.
>>>Klidně mohou zapéct startovací program do jádra včetně nějakého light X serveru
A cely to "zapecou" do Flash ROM na zakladni desce netbooku jako BIOS.
Cert vem bratry - nas zajima system - co to bude umet, jaky to bude ci nebude bastl a tak.
Nejvetsi internetova spolecnost na svete a teprve ted prichazi s vlastni distribuci ?
To se mi ani nechce zdat.
- predpokladam ze OS bude k dispozici zdarma v podobe iso image pripadne i image USB flashdisku.
- cely system pobezi "read only".
To by byla rana pod pas M$ a pracechtivych pc servisaku - oprava OS bude spocivat v restartovani PC
Pokud to bude nejaka licencion user mrdka tak at si to nechaj.
Kazdopadne se tesim a distro otestuju.
Tiskni
Sdílej: