Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »ArsTechnica píše o alfaverzi webového prohlížeče Chromium určené pro GNU/Linux. Poskytuje jen zcela základní funkčnost.
Tiskni
Sdílej:
FireFox těžko. Škoda, že takhle stále někdo to jméno komolí. :(
Nebejt sikovnejch pluginu do FF, tak ho nepouzivam, ac jsem dlouholety Mozillista, tak Opera ma ve stabilite a rychlosti momentalne navrch (subjektivni pocit), uvidim co FF 3.0, ale pochybuju ze to bude nejakej vyraznej krok dopredu a vyladenej javascript je mi taky k prdu,kdyz ho defaultne zakazuju a na tech par AJAXovejch portalech si klidne tech par ms navic pockam )
FF 3.5 samozrejme...
Jenže nová verze Firefoxu zrychlí i práci v programu i načítání nejavascriptových stránek, podporuje to nové technologie a vlastně to přinese i novou funkcionalitu a dotažení té stávající. Jde o to, že právě i díky pár šikovným unikátním doplňkům má Firefox navrch před konkurencí.
FF ma snad nejpomaljesi odezvy GUI z prohlizecu co jsem vyzkousel. porad ctu o zrychleni ale nic se nedeje.
btw: linux verze FF
To není pravda, že se nic neděje. To zrychlení mezi verzemi je měřitelné a dokladovatelné.
Som stary firefoxovy uzivatel, nedam nan dopustit a podla mna je to najlepsi prehliadac co je aktualne /minimalne pod linuxom/ existuje. Skusal som epiphany, nieje zle ale obcas padne,no je to podstatne lepsie ako pred rokom a ma take nemastne neslane prostredie pod malým wide displejom moc nepouzitelne, midori mam ale ked ho zapnem spadne pri prvej prilezitosti, tj. nezvladne ani stranku dsl.sk, arora je myslim ties nejaky Google projekt, pada tak isto bohuzial. Kazekashe som mal raz ale nieco mi nanom proste nepasuje :) Mam aj operu ta ide ako tak vpohode /uroven epiphany/ ale po case zacne zrat procesor a netusim preco... graf vyleti na vrch a ide.... tak isto sa mi stava ze pri zatvarani kariet proste crash. firefox nepada vobec aj som si ho upravil tak aby zaberal co najmenej miesta ale jeho vecny problem je RAM a to ze stranky kde je flash sa nedaju normalne plynule skrolovat. Skusil som chromium a toto sa nedeje, procesor vyzatuje aj po dlhom case uplne minimalne je super zriesene aj co sa vyuzitia priestoru displeja tyka a aj napriek tomu ze to je alfa verzia a nic tam skoro nieje /dokonca ani options/ nepadol a vsetko slape / az na flash, ktory nieje podporovany zatial :)/
Skusal som epiphany, nieje zle ale obcas padne,no je to podstatne lepsie ako pred rokom a ma take nemastne neslane prostredie pod malým wide displejom moc nepouzitelneTéž mi Epiphany padá. Ale vždy jen v kombinaci s flash nebo gstreamer pluginem. Nikdy ještě nespadlo samo od sebe. Mastit se to dá kupou všelijakých rozšíření. A poznámku o wide-screen displeji nechápu. Mám ho též a nic nepozoruji. Pokud je problém, tak doporučuji F11.
midori,arora,operaVy by jste si měl nainstalovat ladící symboly a preventivně být připojen na gdb. Schválně. Kolik jste nahlásil bugů?
Dik za tip. Uz dlouho jsem chtel prejit z Firefoxu, kterej zacal byt strasne pomalej. Arora je fakt super. Ted jsem to otestoval a to je prohlihec, kterej jsem hledal. Zadny scracky navic, ktery stejne nikdo nepouziva. Je to krasne rychli.
Tak jsem si to z repozitáře pro Ubuntu Intrepid nainstaloval a nestačím valit oči. Díky kolejnímu netu pracuji s prohlížečem jako s desktopovou aplikací. Rychlost je naprosto ohromující. Nevidět, nevěřím.
Jasně, je to také asi tím, že se automaticky zahazuje flash a tím je to rychlejší, ale třeba u načtení stránky Facebooku, který je plný Ajaxu, je asi tak 2x rychlejší, než s Firefoxem.
Ubuntu: https://launchpad.net/~chromium-daily/+archive/ppa
Rychlost Chrome je pěkná, ale zhruba za měsíc tu bude stabilní Firefox 3.5 v češtině, který se zrychlil také docela podstatně. Zapadá lépe do prostředí a je celý opensource, zkompilovaný i pro 64bit a s obvyklou kompatibilitou s weby.
Já když to porovnávám s Firefoxem 3.1 (dobře má pár webdeveloperských rozšíření), tak to je neporovnatelné :)
Ovšem právě jsem zjistil, že F5 není definován jako reload stránky ...
Co se týče češtiny - tak tu asi pokročilejší uživatelé nepotřebují.
Češtinu ocení většina uživatelů, která neumí dobře anglicky, je to součástí komfortu práce s programem. Jinak ano, taky se mi líbí práce s kartami v Chrome a samostatné procesy. Je to velmi dobrý prohlížeč, já ale v současnosti stále preferuju spíše tu větší kompatibilitu s weby a unikátní doplňky než trochu vyšší rychlost.
Presne proto mi taky bude furt ten FF lozit na disku, jinak by byl uz pryc, ale davam tomu tak rok ta nestabilita (mam cca 50+ tabu bezne) me zacina silne vadit a netvrdte mi ze je to moc napr. Opera to zvlada se cti
Netvrdím. Ale na slabých místech se pracuje. Firefox 3.5 je již poměrně docela jiný produkt než byl Firefox 1.0. Když se jiné prohlížeče budou vylepšovat rychlejším tempem než Firefox, je otázkou času, kdy nějaký takový začnu používat. Unikátní doplňky a rozšíření a kompatibilita jsou ale faktory, které v dohledné době asi jen tak nevymizí a na těch slabších místech Firefoxu se mezitím taky pracuje...
s diskuzi o 500 prizpevcich (paroubek a vejce)ty vydržíš číst tyhle diskuse? hm..
Firefox do prostredi nezapada vubec, rozhodne ne v porovnani s defaultnimy browsery v kde a gnome - pusobi spis jako mimozemstan.
Jj, v kde je to opravdu strasne, tam je to na urovni historickych programu, jako xfig atd... Ale ani se nedivim, ze se na KDE vybodli, porazit konqueror by se jim asi tezko povedlo. Alespon, ze to uz umi cist nastaveni proxy ze systemu (ale po zmene se musi restartovat).
Ehm, až někdy bude Konqueror na Linuxu v KDE používanější než Firefox, tak se ozvěte a nepište pohádky a fantazie.
Ale az si zvyknes na rychlost Safari na MacOS X, tak ti bude Chrome pripadat jako prisernej snek.
Konkurence je dobrá věc. Většinou prospívá i uživatelům nekonkurenčního prohlížeče.
Ono to h.264 s aac+ je celkem pochopitelné, protože v tom vysílají všechna svá "HD" videa.Jasně. Já proti tomu nic nemám. Akorát se bojím toho, že už zas začínají kodekové války. Čekal jsem, že se Google zastane Theory a bude jasno(odporovat už by si asi nikdo nedovolil), ale takto…Microsoft přislíbil, že se do toho také pustí a Mozilla na truc nic jiného než Theoru implementovat nebude. Ach jo. Ó svatý Hicksone, chléb náš vezdejší, dej nám dnes a jednoznačné doporučení pro kodek sešli ještě teď.
Jinak v efifany je to UI furt takové nedopečenéEfifany(resp. WebKitGTK) nemá UI žádné a plně spoléhá na autora stránky a JS. Pokud ve video tagu není atribut autoplay, tak dokonce není ani cesty jak to přehrát.
user 0m11.233s
sys 0m0.640s
To snad ještě škálují 1:1 nebo co. A to nemluvím o nezapočítaném čase v jádře díky kterému zmrzne celý počítač nebo QtWebKitu.