Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
The desktop is not a place for storing files. 90% of the time, it’s hidden beneath application windows, and if you treat it like most of your folders, it gets cluttered. So, in Lazuli, the desktop is for nothing but information display.Aha, takže protože je plocha z 90% zakrytá umístíme tam informační okno, jehož ve většině případů neuvidíme. A zároveň sebereme možnost používat plochu jako dočasné odkladiště souborů (u kterých mi nevadí, že na ně 90% času neuvidím). Jsem jediný, komu to připadá jako blbost?
Win+M
.
Stejně by se dalo napadnout přepínání ploch. Když mám čtyři, je to skoro zbytečné, protože se na jednu v průměru dívám jen 25% času, takže by stačilo jednu ubrat. Ale pak bych se na jednu díval jen 33% času, to je pořád málo. Mohly by stačit dvě, ale každou bych využil jen z poloviny, tedy právě jedna plocha by byla nejlépe využita.
Zdá se, že většina uživatelů používá plochu stejně - jako koš na neroztříděné důležité věci.OT: Uživatelé Windows v sítích, kde se používají cestovní profily, používá plochu jako koš na neroztříděné nedůležité věci. Protože plocha je součást profilu, a náročný úkol, kterým bezesporu je nakopírování adresáře ze serveru na lokál při přihlášení a zpět při odhlášení se Windows ne vždy povede
Já to vidím ze dvou úhlů: Z osobního: sám plochu vůbec nepoužívám, ani by tam nemusely být ty standardní ikony (Home, Thrash, Computer...), preferuji čistý desktop a schované panely.Preferuji úplně stejné nastavení.
Z hlediska pestré palety uživatelů: je nesmysl brát uživatelům (téměř) jakoukoli možnost, tudíž i možnost dělat si z plochy /tmp. Jsou lidi, co ji takto využívají a to produktivně. Takže odebráním další základní možnosti se akorát sníží počet uživatelů příslušného DE.Právě proto, že na ploše nemívám nic, může mi sloužit jako velmi efektivní dočasné úložiště, které pak jednou za čas promažu. Důležité je to používat s rozvahou a hlavně pravidelně mazat
Zdravím,
moje angličtina sice není excelentní, ale: plocha není zakrytá z devadesáti procent, jak píšeš, ale je zakryta po devadesát procent času, co na počítači pracuješ. Což sice vyjde jako předpoklad tvých dalších tvrzení skoro na stejno, ale proč nebýt přesný, že.
Co se mě týče, plochu jako dočasné úložište čehokoliv užívám celkem s oblibou. Prostě se přetáhne soubor, přečte/prohlédne se a buď uloží tam kam patří nebo smaže. Jedinný soubor, který na ploše sedí pořád je texťák s poznámkami, úkoly, atp. Ikony na ploše nemám, jako info mi tam běží jen gkrellm.
ps -u $USER | sed -e 1d | awk '{print $1}' | xargs kill
ale chtel jsem overit jestli jsem to napsal dobre a zapomnel jsem pred to kill napsat echo....
dobre mi tak ;) tohle by se mi v gnome nestalo skill -u $USER
coz neni problem napsat rucne, nevic to ma vyhodu, ze pokud je system pod velkym loadem daneho uzivatele (overload) tak ho to sejme jednim prikazem (pouze 1den fork) - coz je si myslim taky nemala vyhoda. Neni nad to psat kratke vety.
Tiskni
Sdílej: