Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Pokud bude na světě dále vládnout proprietární software, do 10 let nebude možné si uložit data bez zaplacení a do 30 let zanikne PC, jak jej nyní známe. To jsou předpovědi Klause Knoppera, které zazněly na LinuxAsia 2007. To i další zajímavosti z této události můžete nalézt na M-Netu.
Tiskni
Sdílej:
Ještě k tomu vašemu přirovnání k "zákazu nožů" - to je samozřejmě nesmysl. Lepší příklad z hlediska GPL by byl např. jako když si majitel nějakého objektu dá podmínku při vstupu na zákaz nošení střelných zbraní. Je to jeho výsostné právo.Muze to byt jeho vysostne pravo, coz se ovsem nevylucuje s tim, ze to muze byt nesmysl. Problem to IMO proste neresi. Snad jde o to, aby GPL plnila svuj ucel, a ne abychom si zkouseli na co vsechno mame pravo.
Jak už jsem psal výše princip DRM jde přímo proti svobodám, které má GPL zajišťovat, a tak musí být licence patřičně upravena...Jak jde princip DRM proti svobodam GPL? Jak jde firemni system, ktery umoznuje k dokumentum na firemnim serveru pridelovat priznaky urcujici moznosti nakladani s dokumentem jednotlivym uzivatelum proti GPL? Jak jde prehravac chraneneho obsahu poskytovatele X proti GPL, pokud mate zdrojaky a plnou moznost menit kod (a nanejvys ztratite pristup k obsahu od poskytovatele X - pricemz GPL snad zadny pristup obsahu nezarucuje a snad ani nema)? Pokud vam vadi, ze se DRM da zneuzit i k tomu, aby se uzivateli fakticky vzala moznost menit program, vclente do GPL klauzuli "je nepripustne implementovat softwarova ci hardwarova opatreni, ktera uzivateli fakticky znemozni upravovat program". Prestanete tak tak hazet klacky pod nohy tem, kteri proste potrebuji pouzit DRM aniz by chteli nejak narusovat svobodu uzivatele menit program, distribuovat jej atd., a mozna to i ztizite tem, kteri tu svobodu opravdu nicit chteji, a kteri si v pripade zakazu DRM okamzite najdou jiny trik, a seberou uzivatelum svobodu zcela v souladu s GPLv3, ktera se soustredila na konkretni podruznosti a unikla ji podstata veci - svoboda sama. Mimochodem, prirovnal bych vas nazor k nazoru jehovistu (no offence, nerikam ze jste jak jehovista) na transfuze. V biblickych dobach byl problem se zabijenim lidi a pitim jejich krve pri ritualech. Proto vznikla snaha chranit zivot. Bohuzel v tomto konkretnim pripade byla norma zformulovana nikoli ve vztahu k podstate (ochrana zivota), ale ke konkretnimu projevu (pozivani krve). Dnes, kdy v podobe transfuzi mame zpusoby pozivani krve, jake si v biblickych dobach neumeli predstavit, jehoviste stale lpeji na konkretne formulovane norme a zcela v souladu s touto doslovne chapanou normou odmitaji transfuze - a jednaji tak proti zivotu, proti smyslu toho, kvuli cemu norma kdysi vznikla...
The Corresponding Source also includes any encryption or authorization keys necessary to install and/or execute modified versions from source code in the recommended or principal context of use, such that they can implement all the same functionality in the same range of circumstances. (For instance, if the work is a DVD player and can play certain DVDs, it must be possible for modified versions to play those DVDs. If the work communicates with an online service, it must be possible for modified versions to communicate with the same online service in the same way such that the service cannot distinguish.) A key need not be included in cases where use of the work normally implies the user already has the key and can read and copy it, as in privacy applications where users generate their own keys. However, the fact that a key is generated based on the object code of the work or is present in hardware that limits its use does not alter the requirement to include it in the Corresponding Source.
A GPLv3 se nebrání jednotlivým implementacím DRM, ale DRM obecně.A nyní:
V GPLv3 nenajdete nic co by mluvilo o DRM jako takovém či nějaké jeho konkrétní implementaci. GPLv3 nejde proti DRM jako takovému, ale proti technickým způsobům, které by umožnily obejít to kvůli čemu tu GPL je - tedy svobody uživatele které má GPL zajišťovat.Nicméně vyjádřit jsem se tím snažil jedno a to samé - a sice že není pravda jak vy tvrdíte, že GPLv3 se soustředí na nějaké konkrétní podružnosti, místo aby se soustředila na podstatu věci. Pouze jsem to v tom starším příspěvku trochu špatně formuloval. Viz ta konkrétní stať z draftu GPLv3 co jsem uváděl výše...
The Corresponding Source also includes any encryption or authorization keys... If the work communicates with an online service, it must be possible for modified versions to communicate with the same online service in the same way such that the service cannot distinguish...Tohle je pro me prave ten problem. Tohle je to, v cem se navrh GPLv3 drasticky lisi ode mnou navrhovane klauzule. Pokud tomu dobre rozumim, DRM tim fakticky ztraci smysl a GPLv3 software a efektivni ochrana obsahu by tudiz nebyly slucitelne. Ja oddeluji obsah od programu, ktery tento obsah nejakym zpusobem zpracovava. Domnivam se, ze prestoze GPLv3 ma samozrejme zarucovat ochranu prava na modifikaci programu, neznamena to ze by mela zaroven zarucovat pristup k jakemukoli obsahu ktery byl pomoci tohoto programu spravovan. Proste respektuji pravo autora obsahu stanovit podminky, za kterych zpristupni sve dilo. Proto bych za ospravedlnitelne povazoval takove chovani GPLv3, kdy samozrejme muzete v souladu s GPLv3 modifikovat program, ovsem za cenu ztraty pristupu k obsahu chranenemu puvodni verzi. Pod GPL totiz sva dila dobrovolne zverejnuji autori software, nikoli vsak autori obsahu - hudby, filmu, dokumentu atd., nevidim tedy zadny duvod, proc by GPLv3 mela krome pristupu (pravo uzivat, modifikovat, redistribuovat atd.) ke kodu programu mela poskytovat jakakoliv prava k obsahu pripadne chraneneho pomoci tohoto programu - z toho jak ja chapu principy svobody mi vyplyva moralni pravo na - zjednodusene receno - pouze program, nikoli obsah. Zda se mi tudiz, ze GPLv3 v tomto zneni de facto rozsiruje principy GPL ze software i na content - coz nepovazuji za spravne bez podstatne sirsi diskuse a rozhodne to nepovazuji za ospravedlnitelne nezpochybnitelnym faktem, ze DRM se mmj. skutecne da zneuzit i k omezeni prava nakladani s kodem. Osobne si myslim, ze GPLv3 by samozrejme mela zajistovat pravo pristupu ke kodu, jeho modifikace atp... ovsem takovym zpusobem, ktery zaroven respektuje IMO legitimni pravo autoru obsahu na stanovovani si podminek nakladani s timto obsahem... a uvest tato prava v soulad. Z nasich drivejsich diskusi je mi zjevne, ze nas nazor na principy "intelektualniho vlastnictvi" a pravo autora obsahu stanovovat podminky nakladani s timto obsahem se lisi. Snazil jsem se vam vysvetlit duvody odlisnosti meho nazoru a domnivam se ze jsem tak cinil zpusobem vecnym. Mohu se samozrejme ve svych vyvodech ci predpokladech mylit, presto vsak neshledavam dostatecne duvody pro to, abyste me nalepkoval jako demagoga.
...
Jak jde princip DRM proti svobodam GPL? Jak jde firemni system, ktery umoznuje k dokumentum na firemnim serveru pridelovat priznaky urcujici moznosti nakladani s dokumentem jednotlivym uzivatelum proti GPL? Jak jde prehravac chraneneho obsahu poskytovatele X proti GPL, pokud mate zdrojaky a plnou moznost menit kod (a nanejvys ztratite pristup k obsahu od poskytovatele X - pricemz GPL snad zadny pristup obsahu nezarucuje a snad ani nema)?
...
Jenže tohle nejde technicky vyřešit jinak, než že uživateli odeberete právo ten kód modifikovat, protože pokud ho necháte ten kód modifikovat, tak prostě každý systém DRM obejde. Prostě z principu věci, tomu uživateli chcete ten obsah ukázat a tak mu k tomu musíte dát prostředky, aby se k tomu obsahu dostal a pokud mu dovolíte s tím prostředkem manipuloval a měnil ho, tak jste mu právě dal prostředek, aby manipuloval a měnil i ten obsah a dále ho šířil a to autoři DRM zjevně nechcou. Ergo DRM není možné implementovat bez znemožnění zkoumání a modifikace DRM systému. Prostě to nejde. Není to kryptologický problém, to je problém principu. Nelze příjemci poskytnout obsah a zárověň mu s tím neposkytnout technicky možnost s tím obsahem manipulovat.
Kryptologie nabízí pouze nástroje k neposkytnutí obsahu a k ověření nezměněnosti obsahu, tohle je úplně mimo její působnost. Prostě to nejde! Jediným řešením je výroba obskurního HW a zamezení modifikace SW. A tohle GNU GPL prostě nechce a nesmí dovolit. Jestliže to současná verze umožňuje, tak je to špatně a proto se dělá ta nová. Můžete tvrdit, že samotná myšlenka GNU je špatná, na to máte právo. Ale pokud GNU je cílem, tak GPLv2 je špatným technickým řešením tohoto cíle a GPLv3 je lepším řešením.
Jenže tohle nejde technicky vyřešit jinak, než že uživateli odeberete právo ten kód modifikovat, protože pokud ho necháte ten kód modifikovat, tak prostě každý systém DRM obejde.Proc hned odebrat pravo modifikovat? Proc ne proste ponechat uzivateli pravo modifikace, a pouze kontrolovat (hash?), zda byl kod modifikovan a pokud ano nepripustit k obsahu? Pripominam, ze GPL snad ma zajistovat pravo svobodneho pristupu ke kodu, de facto k programu, nikoli k obsahu, k datum programem zpracovavanym, tohle bychom nemeli zamenovat! Muzete program modifikovat a pouzit ho k cemu uznate za vhodne, treba k ochrane vlastniho obsahu nebo k tomu, abyste poslal puvodnimu autorovi patch, ale to by snad nemelo znamenat, ze vam GPL zarucuje pristup k libovolnemu obsahu, ktery byl kdy chranen nekterou z verzi programu. Smim-li pouzit prirovnani z kryptologie - je-li sifrovaci software open source, smite jej modifikovat a pouzit pro vlastni ucely atp., ale to neznamena, ze vam GPL dava nejake moralni pravo desifrovat veskery obsah ktery byl kdy pomoci tohoto open source sifrovaciho programu zasifrovan. Prosim rozlisujme obsah a kod. GPL je softwarova licence, jejiz ucelem je pokud vim zajistovat svobody uziti kodu, nikoli obsahu (nebo cehokoli jineho). Takovym zpusobem alespon zapada do toho, co povazuji ja osobne za moralne ospravedlnitelne.
... Proc hned odebrat pravo modifikovat? Proc ne proste ponechat uzivateli pravo modifikace, a pouze kontrolovat (hash?), zda byl kod modifikovan a pokud ano nepripustit k obsahu? ...Hmm, a co když zmodifikuji tu kontrolu, lépe řečeno odstraním? Prostě to nejde! Těch možností je tolik, podstrčím původní hash, vykašlu se na kontrolu, odchytím si dekódovaný obsah a uložím, atd. To je prostě principiálně neřešitelný problém. Je to blbost a jedna z největších hňupovin, co mohli kravaťáci vymyslet.
Hmm, a co když zmodifikuji tu kontrolu, lépe řečeno odstraním?Kontrola bude samozrejme na strane serveru poskytovatele obsahu atp. - at si to udelaji jak chteji; fakt ze my dva treba ani reseni nezname neznamena ze neexistuje - ale o to tady nejde. I kdyby ta kontrola nebyla nijak zvlast funkcni, jde o legalni stranku veci - o pravo vydavatele obsahu na efektivni ochranu tohoto obsahu, ktere by GPL IMO nemela zpochybnovat z principialnich duvodu. Rozumejte mi spravne, ja nejsem nejaky zastance DRM - povazuju to za hloupou a prakticky neuskutecnitelnou (v technicke nemoznosti DRM vynutit s vami souhlasim - a plati to IMO pro DRM obecne, ne jen pro GPLv3 DRM system) a navic potencialne nebezpecnou strategii, ktera poskozuje vic ty uzivatele, kteri jsou poctivi, nez ty nepoctive - nelibi se mi o nic vic nez vam. Nicmene si myslim, ze kdyz by GPLv3 byla ustavena zpusobem jak je nyni navrzena, tak by byla v principialnim stretu s pravem poskytovatelu obsahu chranit si svuj obsah - jde o to, ze tady mame dve strany: GPLv3 software, napr. GPLv3 prehravac medii ci on-line TV nebo nejakou webovou sluzbu na jedne strane... a obsah (kteryzto ovsem tento poskytovatel nezverejnuje pod GPL!) na druhe strane. Vidim jen dve moznosti - nebo spis "nemoznosti": bud nemoznost delat a pouzivat GPLv3 prehravace, sluzby atp., proste svobodne nastroje na pristupovani k chranenemu obsahu (ku skode nas, uzivatelu Linuxu a FS vubec), nebo nemoznost poskytovatelu obsahu efektivne chranit tento obsah pred uzivateli GPLv3 software (ted mam na mysli ty, kteri nepristoupi na podminky poskytovatele obsahu ale proste vyuziji GPLv3 a upravi si system tak aby mohli DRM prekonat - coz se podle me rovna de facto vyvlastneni) - ta druha varianta je snad jeste horsi nez ta prvni; nemuzete chranit prava jednech tim, ze vyvlastnite prava druhych. A to vubec nemluvim o riziku, ze poskytovatele obsahu se zacnou (IMO zcela legitimne) branit pravni ci dokonce legislativni (lobbying) cestou a GPLv3 tak zacne zatahovat casti free-software do ilegality. Kazdy ma IMO pravo delat si se svym dilem co chce, to je jeho pravo. Pokud nekdo chce sve dilo chranit DRM, muzu to povazovat za hloupe, nelibi se mi to a nebudu to kupovat - ale proste to musim respektovat. Nemuzu jit, upravit si DRM a dilo si vzit proti vuli jeho autora. To mi proste nepripada fair a GPLv3 by se nemela snazit takove praktiky legitimizovat. Nelibi se nam DRM? Nekupujme to, nepouzivejme to, podporujme a vytvarejme alternativy. Znicme DRM trzne. To je IMO jedina prijatelna cesta. Ne si namlouvat, ze "svoboda software" implikuje jakesi pravo brat si obsah, ktere jsem nevytvoril a jehoz autori se svobodne rozhodli nalozit se svym dilem jinak nez dat ho volne k dispozici ostatnim; GPLv3 by nemela byt postavena tak, aby GPLv3 software de facto umoznovala dostavat se i k non-GPL obsahu chranenemu DRM - svoboda je o moznosti svobodne se rozhodnout sve dilo zpristupnit pod GPLv3, ale ne uz byt nucen sve dilo zpristupnit protoze nekdo jiny se rozhodl pro GPLv3, ktera mu umozni zbavit me ochrany.
musím jednoznačně říci, že váš příklad je nesmyslný - odvolávat se na to, že volba nemusí být vždycky na onom člověku je blbost, upně stejně tak byste se mohl odvolávat oproti současné GPLv2...Zatimco omezeni, ktere klade GPLv2 povazuji za legitimni, tedy ospravedlnitelne protoze skutecne nezbytne k zachovani svobod, jez si GPL klade za cil, omezeni GPLv3 povazuji za takova, ktera IMO jdou vyrazne nad ramec toho co je ospravedlnitelne snahou zachovat GPL svobody (modifikovat, distribuovat...) - proc, to uz jsem napsal v drivejsich prispevcich a za zbytecne se k tomu vracet.
Ke zbnytku vašeho příspěvku nemá smysl se vyjadřovat...Vzhledem k tomu, ze IMO prave ten zbytek pokladam za to podstatne, co teprve vysvetluje moji argumentaci, povazuji nadale tuto diskusi za velmi problematickou a zrejme i pro vas jiz nezajimavou.