Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Michael "Monty" Widenius, zakladatel MySQL, spustil kampaň (jejíž součástí je petice za zachování tohoto databázového systému) s názvem "Zachraňte MYSQL!", která má za cíl informovat o rizicích spojených s pohlcením Sun Microsystems společností Oracle. Tvrdí, že by Oracle získal příliš velkou moc nad databázemi a mohl by toho zneužít. Spoustu otázek s tímto tématem spojených zodpověděl také ve svém blogu.
Tiskni
Sdílej:
…protoze hrozili, ze prejdou na MySQL. Prosim uvedomte si, kdyby hrozili, ze prejdou na Postregsql, tak se ten marketing clovek od Oraclu utloukl smichy.
Tuhle úvahu bych prosil trochu osvětlit.
se stovkou zamestnancuOh, jak velká korporace :))))
důležité je, že zdrojový kód je pod GPL a tudíž to provždy bude svobodný software
A to je právě ten problém. GPL je u podobného projektu pro firmu, která by chtěla vývoj zaštítit, zajímavá v situaci, kdy mohou licencovat duálně GPL+closed, jako to dělá MySQL AB a řada dalších. A to tady nepůjde.
Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že v případě Interbase byly dost specifické podmínky. Především se na vzniku Firebirdu podílela podstatná část (nebo spíš většina) klíčových vývojářů Interbase, kteří byli už delší dobu rozladěni přístupem Borlandu/Inprise/whatever k ní. Navíc byla Interbase naštěstí zveřejněna ne pod GPL, ale pod licencí, která byla zajímavější pro firmy, které by chtěli Firebird podporovat. Díky tomu mohl např. vzniknout Yaffil (který se později s Firebirdem sloučil), díky tomu se také o Firebird zajímala třeba SAS, která pak část své práce poskytla původnímu projektu. A konečně přístup Borlandu (nebo jak se zrovna jmenoval) k Interbase se ani poté nijak výrazně nezměnil a dá se říci, že Interbase byla i nadále na okraji jeho zájmu a vyvíjel ji spíš natruc týmu okolo Firebirdu než že by to s ní myslel nějak vážně.
Tím nechci samozřejmě tvrdit, že u MySQL by fork být úspěšný nemohl. Jen chci naznačit, že Firebird měl od samého počátku několik příznivých okolností, které nejsou zdaleka univerzální, a že tedy nelze automaticky předpokládat, že každý podobný fork bude stejně úspěšný (a úspěšnější než uzavřené pokračování původního projektu).
Monopol vůbec nezávisí na tom, kolik je na trhu výrobců
"Monopol" je, dle definice, forma nedokonalé konkurence, kde na straně nabídky figuruje jen jediný výrobce. Tudíž na počtu výrobců záleží v první řadě - je-li jeden, můžeme mluvit o monopolu, je-li jich více, monopol to není.
Help keep the Internet freeJe konečně třeba říct, že SQL se na web nehodí. Nedá se očekávat, že by lidé nějak brzy procitli, ale mastodonti databázového světa si pod sebou řežou větev sami. Ve jménu flexibility: nechť zhyne král!
Je konečně třeba říct, že SQL se na web nehodí.
Podobné výkřiky mají pro reálný svět asi takovou hodnotu jako prohlášení Andrew Tanenbauma, že je Linux úplně špatně navržen, protože nepoužívá mikrokernel, nebo výkřiky, že celá unixová koncepce je úplně špatně a jedinou spásou je Plan9.
Je mi záhadou, jak můžete programovat něco, co dopředu neznáte.problem je, ze clovek casto dopredu nektere veci nevi... typicky... zakaznik pri testovacim provozu zjisti, ze by chtel neco trochu jinak... dalsi problem nastava, kdyz je potreba aplikaci rozsirovat a pokud mozno, co nejrychleji to jde, protoze to muze znamenat konkurencni vyhodu....
Navíc - použití určitých ORM vede k takové struktuře databáze, která blokuje jakýkoliv jiný přístup než prostřednictvím ORMJakých ORM? To myslíš, případy, kdy si někdo napíše třídy (nebo ty taky vygeneruje) a k nim si vygeneruje schéma databáze? Tohle je IMHO nešťastné řešení (byť rychlé a někdy uplatnění najde), ale rozhodně ne jediné – můžu mít seriózně navrženou databázi, pak si napsat třídy a pak mapování (xml/anotace). Je to sice víc práce, ale i tak to bude asi méně práce než psát všechny DAO třídy a jejich metody pro ukládání a načítání dat (to je hrozná otrava a pořád dokola – vzít vlastnosti objektu, nastrkat je jako parametry SQL dotazu, dotaz spustit, nebo vzít výsledek SQL dotazu a jednotlivé jeho sloupečky rozstrkat do getterů daných objektů… hrozná nuda, od které nám může ORM pomoct). Osobně mám na ORM dost nevyhraněný názor, někdy se hodí, někdy ne a občas si pohrávám s kacířskou myšlenkou, že lze oba přístupy v jedné aplikaci kombinovat
Jenže nějaká forma ORM je vždycky potřeba (protože OOP je mainstream), záleží jen na úrovni jeho abstrakce.Pod ORM si představím primárně věci typu Hibernate – ne nějaká (často jednoúčelová) údělátka namaštěná v PHP. Pokud si někdo píše datovou vrstvu (a SQL) ručně, tak je to prostě DAO vrstva a ne žádné ORM (byť z toho na jedné straně lezou objekty a na druhé straně je napojená databáze).
Vlastně jediné SQL, co píšu ručně jsou úpravy schématuA kdo píše ty SQL příkazy? Jaký konkrétní produkt? Nebo nějaký jiný programátor?
On třeba není problém navrhnout strukturu, do které lze uložit dokument s předem neznámým počtem a typem položekTo v relační DB není problém – ať už přes dědičnost, nebo obecněji přes M:N vazební tabulku. A těch typů je vždycky konečný počet.
někteří do dotahují tak daleko, že nad relační databází vlastně implementují dokumentovou databáziV tabulce v relační databázi si můžeš vytvořit třeba jeden sloupeček do kterého nacpeš XML data. Tím získáš obrovskou flexibilitu (XML snese všechno) + vyspělé nástroje, které jsou často i integrované do databáze (XPath…), a přitom čerpáš i z výhod relačních databází (co jde strukturovat, máš jasně a přehledně strukturované).
Musím říct, že mi přímo lichotí, když mne srovnáváte s takovými makáči
Nemělo by. Oboje jsou příklady úvah, které jsou sice za určitých teoretických předpokladů správné, ale ty teoretické předpoklady ignorují natolik velkou část reality, že závěry z nich plynoucí se se skutečností naprosto míjejí. Dříve jsem byl toho názoru, že hlavní důvod, proč se ve větším měřítku prosadil právě Linux a ne jiné open source operační systémy, byl ten, že přišel v ideální možnou dobu (rozšíření 80386, nástup Internetu); dnes už jsem přesvědčen, že přinejmenším stejnou váhu má Linusovo praktické a pragmatické založení.
nepůjdou ani lidi od informačních systémů do Googlu, aby pro svoje vyhledávání použili jejich Oracleto by ses divil... uz jsem videl clanky od ,,odborniku'' na databaze, kteri tvrdili, ze map-reduce je naprosto nevhodny zpusob, jak zpracovavat data...
Kdy konecne lide pochopi, ze relacni databaze se nehodi na vse
Ale oni to chápou… Jenže když začnete vykřikovat věci jako "Je konečně třeba říct, že SQL se na web nehodí.", je to úplně stejný nesmysl, jako kdyby někdo jiný tvrdil, že se skvěle hodí na všechno. Jistě, jsou projekty, kde se nehodí. Ale pro řadu aplikací se hodí velmi dobře a pro většinu webových aplikací se hodí dostatečně dobře na to, aby jejich nasazení bylo (ne nutně jedinou) dobrou volbou.