Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vyšlo KDE 4.3.2. Opravuje chyby, z nichž několik je kritických, například různé chyby v knihovnách, které způsobovaly pády. Kompozitní efekty KWinu jsou nyní stabilnější a KMail se také dočkal znatelného vylepšení. Podrobnosti najdete v seznamu změn.
Tiskni
Sdílej:
jak je na tom Kmail s IMAPem?
já v podstatě taky ne - mám nějakých 2000 mailu na centrum.cz a imap bych chtěl používat v podstatě kvůli synchronizaci - v práci používám na souk. maily webové rozhraní, doma kmail a teď máme ješte doma nový notebook kde budou asi win 7 a debian
evolution je s rychlostí ok, ale nejak si na něj nemůžu zvyknout a kmail zase dobře zapadá do KDE a vůbec Kontact mi dost vyhovuje
No, nevim jak ted momentalne, ale asi tak pred 1 mesicem jsem zkousel KMail a IMAP Gmailu. Prvni nacteni bylo v poradku, druhe uz rvalo neco o tom, ze nemuze nacit adresare v mailu coz me docela vadi, preci jen bych ocenil mit v jedne aplikaci vsechny e-mailove ucty. Zkousel jsem jak IMAP, tak offline IMAP, jak ucet ktery jsem nikdy nemazal (mam tam asi 50tis mailu), tak uplne novy a vzdy to skoncilo na te chybove hlasce.
mno.... pomaly snad bude zo psa slanina :) este rok do 4.5.x :)))
Aby to nebylo jako Gnome 2.x. Fakt dobra byla az nejaka 2.12 ;).
Souhlas, pouzivam od 4.2 a jsem spokojeny uzivatel. Rozhodne doporucuju odhodit trapne predsudky, zapomenout, co kdo kde placnul v diskusi, vyzkouset a pak hodnotit.
Co jsou to zase za kecy? Já mám obyč grafárnu GF 256MB, CPU ořezaný Intel Dual-Core (ne core2duo), ktery jsem zdědil ze stareho PC a KDE 4.2.4 a jsem uplne v klidu i se zapnutymi efekty. Dokonce jsem zkousel KDE 4.3.2 (z Mandriva 2010) na jakémsi shnilém Celeronu a integrované grafice bez efektů a použitelné to bylo. Takže klid.
Tak ono 512MB RAM je už opravdu málo ...hm, můj FreeRunner má polovic, a to není tak starý kousek hardware - proč bych nemohl chtít mít na mobilu, který je jinak plnohodnotným počítačem, stejný systém jako na desktopu? ... nehledě na to, že můj (nepracovní) desktop má momentálně 640 MiB RAM, a narvu do něj maximálně 768 MiB
Mám 2giga a nikdy jsem neměl problém, ale poslední dobou se asi něco děje s xorg-serverem. Nějak neuvolňuje paměť. i když všechno povypínám, restartnu kwin, plasmu, tak mám pořád tohle:
PID USER PRI NI VIRT RES SHR S CPU% MEM% TIME+ Command 3121 root 20 0 1580M 638M 3424 S 70.0 33.0 31:36.86 /usr/bin/X -br -novtswitch -quiet -nolisten tcp :0 vt7 -auth /var/run/xauth/A:0-E9oI3A
Přitom všechny položky v xrestop se vejdou do 150MB. Gentoo, xorg-server-1.6.4
Bohužel nemůžu souhlasit. KDE jsem používal léta. Z KDE 3.5 jsem přešel na 4.2, ale bohužel jsem zaznamenal mnoho problémů:
-Padalo mi to a hrozně zpomalovalo, pokud jsem měl víc plazmoidů na ploše.
-Ovládání je pro mě katastrofa - proboha proč jsou ikonky na ploše taky plazmoidy?! Na co je proboha dobré otáčení plazmoidů/ikonek?
-Je málo užitečných plazmoidů
-Už neexistuje spousta užitečných miniaplikací do panelu.
-Oproti KDE 3.5 nefunguje drag and drop pravým tlačítkem, kdy vyskočilo menu, které se mě zeptalo, jestli chci soubor přesunout, zkopírovat anebo udělat zástupce.
-Podpora více monitorů je taky proti 3.5 pekelná
-Někdy zamrzne a musím delší dobu čekat, až se to zas rozběhne
-Poslední aktualizace KDE způsobila, že ani nenaběhlo
Ve výsledku jsem po mnoha letech přešel ke Gnome a mám pocit, že jsem se vrátil o několik let zpět.
Jsem z toho vývoje otrávenej...
Len tri veci. Ikony vo Folder View nie sú plasmoidy. Otáčanie plasmoidov je pre budúcnosť, napr. pre displaye ležiace na stole. Drag and drop s vyskakujúcim menu funguje.
Otáčanie plasmoidov je pre budúcnosť, napr. pre displaye ležiace na stole.
V tom pripade melo byt otaceni plasmoidu zalezitost kwinu, protoze jestli je to z duvodu otaceni na stole, tak je to na prd.
Vemme priklad kdy jeden clovek stoji z jedne strany a druhy clovek stoji z druhe strany stolu, jeden mu neco rika a ukazuje a chce mu okno natocit tak, aby nemel text vzhuru nohama a mohl si ho precist....
Pochybuju, ze vyvojari KDE planuji, ze v budoucnu budou vsechna okna vykreslovana jako plasmoidy, aby zde tato funkce byla.
Nicmene je fakt, ze KDE ma ambice (nebo to aspon obcas tak vypada) byt provozovano na prenosnych zarizenich (telefony, tablety), tam se tahle funkce mozna pro neco muze vyuzit, i kdyz vseobecna funkcionalita v kwin by byla imho vice ucelova.
Takže budu chytat jeden plasmoid po druhem abych je otočil...no ehm.... Kromě toho, okna otáčet nejdou..
Podľa mňa stačí jeden. Teda aspoň ja pracujem tak, že sa sústredím v danej chvíli na jednu vec.
Ale ja by som to urobil ináč. Keby som mal display položený na stole, tak by som si vytvoril 4 aktivity a v každej aktivite by som mal plasmoidy otočené na inú stranu. A potom by som len prepínal aktivity podľa toho, na ktorej strane stola by som bol.
A já bych chytil displej a normálně ho otočil
A co ty okna? (Většinou totiž ukazuju obsah okna a ne plazmoid, který mi ukazuje teplotu procesoru...)
Mam dost podobny nazor. Minuly tyden jsem si v Gentoo zkompiloval KDE 4.3.1 a dost me zarazilo jak je to oproti KDE 3.5.10 nedotazene. Grafika padadni, to se musi nechat, ale co s krasnymi efekty kdyz vam chybi "polovina" funkci a KDE ani nenabehne bez erroru. Doted mam problem s plochou, plasmoidy plochy spadnou hned po spusteni a prakticky v zaplave velmi podobnych chyb nelze jednoduse na internetu dohledat nejake reseni (tak jak to delam vzdy u vsech ostatnich chyb v linuxu).
Patrne se vratim ke KDE 3.5.10. Rada 3.5 se sice prestala dal vyvijet, ale i tak je daleko vic pouzitelna pro normalniho uzivatele nez 4-ka.
Zaverem chci rict, ze je mi z tohoto stavu smutno. Pral bych 4-ce aby byla dustojnym nastupcem 3-ky ,ale zatim do toho ma dost daleko. Soucasny stav bych neoznacil snad ani jako beta verzi. Praci vyvojaru vsak nechci snizovat, zaslouzi si podekovani.
Na druhou stranu KDE 3.5 je OK a není problém s ním ještě pár let žít. Vývoj KDE4 jde tak rychle dopředu, že si můžeme být skoro jisti, že ten den přijde. Narozdíl třeba od openoffice, jejíž vývoj zdaleka tak dynamický není a stávající verze má do kvality KDE 3.5 docela daleko.
Pouzivam taky KDE 4.3.1 na Gentoo a nepozoruju zadny problem. Na plose mam momentalne 7 plasmoidu + 2 plasmoidy (ikony) + 1 plasmoid superkaramba a nespadlo mi to ani nepamatuju.
Pouzivam KDE4 a jsem naprosto spokojeny a vlastne nechapu, proc si porad nekdo stezuje na stabilitu, protoze ja zadne problemy nepozoruju. Jediny nedostatek je chybejici stabilni k3b, ale jinak jsem happy uzivatel. Vlastne ani o zadne veci, na kterou bych byl zvykly v 3.x a nemel za ni nahradu v KDE4.
No já nahodím kompilaci a půjdu spát. A ráno bude nainstalováno.
Zdravím Gentoo KDE tým a děkuji!
Už funguje procházení souborového systému zařízení připojených pomocí bluetooth - OBEX, tak jako v KDE 3.x?
Ve KDE 4.3.1 to nejede a po pročtení změn u 4.3.2 pochybuji že došlo k nějakému zlepšení.
Ale v součané době to je jediná věc která mi při používání 4.3 vadí oproti verzi 3.
Kdysi jsem zkoušel verzi 4.1 a to byla opravdová tragédie - 4.3 je skutečně bezproblémové a vývojáři zasluhují obrovskou pochvalu.
Děuji! No co se dá dělat. Kvůli tomu mám stále KDE 3.5.10 a "nějaký ten pátek" to tak zůstane.
indexování je vůbec nejlepší věc co novell kdy linuxu dal, beagle si spracoval historii IM, všechny moje pdfka a chm soubory, projel repozitáře softwaru, záložky a tunu dalších věcí!
vyhledávání netrvalo ani né vteřiny! jenže od přechodu na kde 4 je kerry rozbitá a bez frontendu to nějak nejde.. ale měl jsem pár zákazníků co beagle používali ve svejch serverovejch aplikacích na vyhledávání.
> indexování je vůbec nejlepší věc co novell kdy linuxu dal
Kladete vavříny na špatný pomník. Novell toho moc k desktop search neudělal.
Základem Beagle je engine Lucene. To nemá s Novelem nic společného. Je to primárně Javovská aplikace a využívá jí řada serverů. Port do C zase databáze (Postgres) a konečně Beagle používá Lucenen.Net port.
I analyzéry a extraktory jsou primárně zabalené knihovny od třetích stran.
Beagle je relativně tenká vrstva nad řadou dalších knihoven.
Novel pouze jako první integroval beagle do své distribuce, má tak spíš propagační úlohu v dějinách rozšiřování . Nevím nic o tom, že by nějak finančně podporoval Beagle team, nebo Lucene team.
Kerry je bohužel momentálně neudržovaný projekt :( Verze pro KDE4 jen automatický převod na KDE4 a Qt4 knihovny. Je to zmršený převod. Stahoval jsem přes SVN aktuální zdrojáky. Doporučuji používat originálního Gnome-Gtk-Mono klienta nebo poslední stabilní verzi Kerryho (potřebujete KDE3 knihovny).
Neberte to spatne, ale KDE se porad sere misto toho, aby se pracovalo na vetsi stabilite a rychlosti. Sam KDE pouzivam a s kazdou verzi se to sere vice a vice.
Napriklad s poslednim updatem mi naskakuje screensaver a clovek nevi kde to vypnout. Vsechno se zpomalilo, plasma se opet zasekne po preruseni spojeni na NFS, a tak bych mohl pokracovat.
Zajimalo by me, proc to nejdrive poradne nespravi a pak jen pomalu, ale jiste pridavat nove funkce.
Nevim co ostatni lide chteji, ale myslim, ze si preji stabilni a rychle prostredi.
Zajimalo by me kdy to bude pouzitelne?
Obavam se, ze jste si to oba nejak buhvijak rozesrali. Ja nemam s pouzivanim problemy (az na chybejici k3b), kazda nova verze pozorovatelne zvysuje rychlost (od 4.2 pouzitelne, od 4.3 rachot) a udajne i stabilitu (nemuzu posoudit, nepada mi to od 4.2). Uprimne doufam, ze to nejakym omylem spravite (promazete stare konfiguraky nebo jiny bordel) a pojede Vam to stejne super jako me.
Ahoj.
Smazal jsem .kde a screensaver porad naskakuje. Mam ho samozrejme vypnuty. Tak nevim kde je chyba.
[ScreenSaver] Enabled=false Lock=false LockGrace=60000 PlasmaEnabled=false Saver=asciiquarium.desktop Timeout=60
Obavam se, ze chyba je na "vasem prijimaci" a ne v KDE4, protoze ja taky zadny problem nevidim.
Doporucuju vyzkouset na cistem uzivatelskem uctu bez starych konfiguraku.
neviete preco mam obcas (velmi casto) netransparentne ikonky opery, jdownloadera, pidgina atd. v 'systray'?
určitě má špatnou grafiku, nebo jsou nějaké skvrny na slunci a tak podobně, protože přeci KDEčkový systray je dokonalý[citation needed]
od 4.2.4 se jedná o stabilní, hezké a ergonomické prostředí Souhlas, pouzivam od 4.2 a jsem spokojeny uzivatel. Rozhodne doporucuju odhodit trapne predsudky ... Mně jede v pohodě ... Tak to máš rozbitý, nic z tohodle se mi nestává. Pouzivam taky KDE 4.3.1 na Gentoo a nepozoruju zadny problem. ... nespadlo mi to ani nepamatuju. Pouzivam KDE4 a jsem naprosto spokojeny a vlastne nechapu, proc si porad nekdo stezuje na stabilitu, protoze ja zadne problemy nepozoruju. Obavam se, ze jste si to oba nejak buhvijak rozesrali. Ja nemam s pouzivanim problemy (az na chybejici k3b), kazda nova verze pozorovatelne zvysuje rychlost (od 4.2 pouzitelne, od 4.3 rachot) a udajne i stabilitu (nemuzu posoudit, nepada mi to od 4.2). Obavam se, ze chyba je na "vasem prijimaci" a ne v KDE4, protoze ja taky zadny problem nevidim. ... stačí?určitě má špatnou grafiku, nebo jsou nějaké skvrny na slunci a tak podobně, protože přeci KDEčkový systray je dokonalý[citation needed]
... stačí?Ne, nikde se neříká, že systray je dokonalý & bezchybný...