Firefox slaví 20 let (YouTube). Verze 1.0 byla vydána 9. listopadu 2004.
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Byl vydán Debian 12.8, tj. osmá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.4.
Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Byla vydána verze R14.1.3 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru krátký film Project Gold od Blender Studia představující možnosti rozšíření Blenderu pro "malířský vzhled".
Byl představen oficiální Raspberry Pi USB 3 Hub. Cena je 12 dolarů.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Tiskni Sdílej:
Qt má QtDesigner, pokud chceš GUI "naklikat". Na "profesionální GUI" se to ale moc nepoužívá.
AFAIK tam jsou prakticky všechny widgety, jenom jich prostě v Qt není tolik, kolik by sis možná představoval. Pokud nemáš ani elementární vkus, ještě můžeš zkusit Gtk/GLADE, ale moc víc RAD toolů pro Linux není.
Věci, co se rychle nějak splácají pro "teď" bez nějaké vize do budoucna se dneska místo v Delphi píšou v JavaScriptu.
V čemkoliv, co je léty prověřené a zcela nepochybně tu s námi na desktopech ještě roky bude, např. C++ nebo C#. Menší veci třeba v Pythonu. Pokud píšeš pro korporát, který může zaměstnancům vnutit něco, co by si nikdy sami nevybrali (bavíme se o desktopu), tak můžeš zvolit i Javu.
Co zvolit nemůžeš je libovolný JS framework, co je zrovna tento měsíc "in". Protože ten za tři roky už s velkou pravděpodobností v prohlížečích nebude fungovat. Nebo bude, ale bude vypadat úplně jinak, než před těmi třemi lety a ty tu aplikaci tomu budeš muset přizpůsobovat...
podivej se treba na to "lety proverene" Gtk, major verze jsou mezi sebou navzajem nekompatibilni a je jich kolik dnes relevantnich? 2, 3, 4..
Gtk je ale psané v C a právě proto, aby náhodou někdo nevytáhl šílenost zvanou Gtk jsem tam explicitně napsal C++, ne C/C++
rozdil je jen v rychlosti, kterou se ten kterej ekosystem zene dopredu, silenosti jsou tam i tam..
Jako ano, dost možná se jednou za čas změní i něco ve WinAPI, ale ta kvalita/použitelnost je právě o tom, jestli je ten čas geologicky krátký. Qt má třeba tu dobu mezi major verzemi, tedy verzemi, co potřebují změnu v aplikačním kódu (na desktopu, Android je zcela jiný příběh...), +/-10 let a to mi přijde "good enough".
pokud si myslis, ze existuje nejaka vyssi proverena moc, ktera zajisti, ze neco bude fungovat za 3 roky, tak te zklamu, recept je porad stejnej, aktivni pece o produkt, tohle je a funguje to, neni to a nefunguje..
Ale ona jedna taková vyšší moc existuje, jmenuje se Microsoft. To co si před 20 lety napsal ve WinAPI a přeložil v MSVC 2.0 v drtivé většině případů poběží i na dnešních Windows 11... Samozřejmě teď neřeším otázku, jestli to taky někdo bude stále chtít používat, za tu dobu spousta oblastí využití desktop aplikací prostě zmizela.
Stará webová aplikace v prohlížeči možná[1] poběží, ale ten drobný háček je v tom, že frontendové technologie zastarávají neuvěřitelnou rychlostí, takže údržba a provoz starších aplikací jsou velmi problematické. Frotnendisti budou držkovat, že na rok staré knihovně nechtějí pracovat, že dneska frčí něco jiného... Budou nad tím ohrnovat nos a práce jim půjde pomalu nebo je vůbec neseženeš. Pokud nad tím pustíš nějaké testy/skeny nebo uděláš dokonce penetrační test, tak ti z toho vypadne hromada bezpečnostních chyb (je otázka, jak jsou relevantní, ale už jen vyhodnotit je zabere spoustu času). Pak zjistíš, že novější verze těch JavaScriptových knihoven a frameworků buď neexistují nebo jsou zpětně nekompatibilní, protože jejich autor změnil názor a teď se ukájí nad něčím jiným. Když se to pokusíš upgradovat, tak se ti to celé rozsype, nepůjde to ani zkompilovat… když to nakonec dokopeš do spustitelného stavu, tak začneš řešit funkční testy a budeš zjišťovat, že to, co na první pohled vypadá v pořádku, reálně nefunguje, protože uvnitř těch knihoven je teď něco trochu jinak.
Když místo standardního prohlížeče použiješ navíc Electron, tak ten má krátkou podporu, takže vydaná verze tvé aplikace do půl roku shnije. A je to postavené na aktuálním Chromu/Chromiu, takže na podporu starších verzí OS rovnou zapomeň.
V tomhle mají výhodu ty konzervativní technologie jako Java nebo ten Lazarus, které tu kompatibilitu drží desítky let. Byť samozřejmě chápu, že to UI pro mnoho lidí nevypadá dostatečně moderně. Řešením může být vícevrstvá architektura – většinu aplikace mít psanou v něčem konzervativnějším a trvanlivějším + nad tím mít tenkou prezentační vrstvu, která se obměňuje dle aktuální módy.[1] Píšu „možná poběží“, protože se mění různé věci např. kolem zabezpečení a to má někdy za následek znefunkčnění starých webů, které v dřívější verzi prohlížeče fungovaly.
ja neargumentoval 20 lety starym kodem bezicim na win11..ten kod je dnes mrtvy, jen bezi binarka, ale o hruskach a jabkach uz tu rec byla
Pokud má někdo pro tu aplikaci využití, tak to zdaleka nemusí být pravda. Viz třeba stále nejpopulárnější file managery dneška - Total Commander (Delphi), Servant Salamander/dnes Open Salamander (C++/WinAPI).
cili jazyk pro budoucnost z tveho pohledu je ten, jehoz knihovny se jiz nevyviji nebo vyviji jiz jen velmi pomalu? ok, jinej kmen
To si zase čteš něco jiného, než píšu. Já říkám, že ta technologie (není to jenom o jazyku, jak se ti tady celou dobu snažím vysvětlit) je taková, která je dnes stabilní, udržovaná a má velký předpoklad, že tak bude i za 10 let.
budoucnost nejen ty webovy ale jakykoli aplikaci nezajisti jazyk ale tym, kterej se o to stara, nic jinyho
V tom nejsme vepři. Podstatný rozdíl v těch technologiích ale je, kolik tě ta budoucnost bude stát.
co se meni tou silenou rychlosti jsou knihovny, tam je neco, co se ideove blizi tomu problemu, o kterej ti asi slo
Samozřejmě, že mi jde o "ekosystém" (zjednodušeně knihovny). Jazyky samotné až na výjimky (zdravíme Python a Rust) bývají většinou velice dobře zpětně kompatabilní, ale reálné desktopové aplikace opravdu nepíšeš v "čistém C++", stejně tak jako se reálné webové aplikace nepíšou v "čistém JavaScriptu".
Když máš ten tým lidí... Vtip je v tom, že sehnat/udržet tým lidí na 10 let starý webový framework je obvykle podstatně těžší, než na nějakou méně překotně se měnící technologii.
vy v c++ a qt hybernujete na par let a pak se probouzite?
Ne. My jenom ten projekt nepřepisujeme každý rok do něčeho jiného, co je zrovna in.
Problém Javy na desktopu je, že z uživatelského hlediska je to katastrofa (pomalé a hnusné prakticky na jakékoliv platformě) a nikdo s tím nechce dělat. Pokud píšeš pro korporát, kde o tom jestli to budou používat nerozhodují samotní uživatelé, tak tě to nemusí zajímat, ale pokud chceš dělat "SW pro masy", tak to je deal-breaker, i když se v Javě píše rychle a levně.
Schválně se zkus zamyslet, kolik populárních aplikací v Javě (co nejsou IDE pro Javu) znáš...
Ano byl, když někdo napíše:
Problém Javy na desktopu je...
většinou desktop myslí...
Ne, nejsou. I když budeš Kotlin považovat za "převlečeou Javu", stále je tu spousta "nativních" (od slova nativní kód) aplikací jako třeba hry a někteří extremisti používají dokonce i "desktopové" Qt.