Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Vyšla beta verze map1.eu, mapy založené na datech OpenStreetMap. Projekt si klade za cíl poskytnout turistické mapy podobné těm tištěným a to pro celou Evropu. Více informací lze nalézt na blogu autora
Tiskni
Sdílej:
http://freegeoip.net/json/
).
Šlo by s tím něco udělat? Imho pro blokování freegeoip jsou dobré důvody...
Tak on server tu informaci zná stejně – funguje to jen na základě databáze obsahující IP -> pozice, která jde samozřejmě získat i dodatečně z logů atd.V tom případě mi nejde do hlavy, proč by proboha na tu adresu měl chodit prohlížeč.
Je to tak, ze pokud dilo vznika "ze zakona" je zcela automaticky free, zcela nezavisla na tom, zda jej tvori primo urad nebo nekdo dalsi. Viz napr jizdni rady.kuk na shrnutí na Wiki - ke které z těch tří odrážek bys přiřadil to svoje "vzniká ze zákona"? (IMO to nejde přiřadit žádné, neboť motivace vzniku díla je zcela jiná otázka než práva k němu ...)
http://beta.map1.eu/tiles/{zoomLevel}/{x}/{y}.jpg
noscript
, jako alternativu pro vaše "dynamické" načítání? Nebo když už ten javascript tak nutně potřebujete na všechno, tak alespoň linkovat soubory z toho serveru, a né z nějakých 3rd party serverů a umožňovat tak špehování, kde, kdy a kam chodím.
- to co vyskakuje vpravo dole je vetsinou dost mimo misu a hlavne to vecnym preblikavanim rusi. Urcite bych to defaultne vypnul ...Mapa samotná mi přijde snad nejkrásnější mapa, co jsem viděl, ale tohle mě taky dost ruší. Pokud by to mělo zůstat, tak bych měl pár drobných připomínek:
Myslím, že záleží na koncovém uživateli. Lidé, kteří často pracují s OSM daty mohou boxíky (bez fotek) ocenit.Já to spíš beru jako velmi zajímavý nástřel. Tohle je „brand new feature“ na kterou doposud nikdo nepřišel. Samozřejmě by bylo fajn kdyby člověk projel nad Lanžhotem a zobrazila se mu miniatura Lanžhota, přejel nad Brodským a zobrazila se mu miniatura Brodského, přejel nad Lužním lesem a zobrazil se mu lužní les,… ale i tak to nevypadá špatně. To by ty reálné data musel někdo doplnit a musel by je někam zařadit. Jenže tohle už je těžko starost pro projekt typu Map1.eu. Ostatně sednout na Babettu, jet na nějaké místo, počkat na správný moment a vyfotit ho v HDRku už dnes může téměř každý. Ona už vůbec to že jsou silnice kategorizovány do nějakých tříd je oproti běžným u nás dostupným mapám docela plus (při plánování trasy určitě).
Ono ani není třeba nikam jezdit.Jako že bychom mohli v poklidu dál hnít u počítačů? To není teda moc motivační.
Chybi mi nejak informace, jak postupovat a napravit situaciJe to openstreetmap, takže to normálně přidej do openstreetmap a při příštím přerenderování se to tam objeví.
a taky jak prispet fotkami, nektere se mi vali na disku a daly by se pouzitNevím o tom, že by někdo sbíral fotky k OSM.
na to ze je to v jpgProč ne SVG o tom padla řeč už minulue, ale když už to teda bitmapa být musí, tak proč ne cokoliv jiného, rozumnějšího?
Tak asi nejdříve bych to chtělo nějakou reklamu. Sestavit zprávičku o webu, najít fóra podobného typu jako abclinuxu v evropských zemích a poslat to do nich.Na Talk-CZ na mail zatím nikdo neodpověděl (asi jsou všichni vyčerpáni diskuzí o správné podobě adresy)
Na Talk-CZ na mail zatím nikdo neodpověděl (asi jsou všichni vyčerpáni diskuzí o správné podobě adresy)no, jestli ono to spíš nebude tak trošku souviset s tím, co píše kolega MiMiNo, a jak vypadala diskuse minule ... ... ovšem když už jsem to vytáhl, mně to prostě nedá
No problem je, ze vetsina teritoria je pokryta prave nekolika malo navstevami.To snad platí jen pro menší zoomy, nebo se pletu?
Problem je, ze k tomu aby render bezel je potreba stahnout hodne dat.Bittorrent
Btw, železniční zastávky se značí bílým obdélníem na trati a ne ošklivou ikonkou.zjevně jsi nepochopil, že "Projekt si klade za cíl poskytnout turistické mapy podobné těm tištěným"
A například konečná v Dobříši zmizí dřív než sousední zastávka: http://beta.map1.eu/#zoom=13&lat=49.78842&lon=14.19764&layers=BTnic nového (podrobněji k té značce - poslední odstavec) ale protože "Rozhovor s vami je naprosta ztrata casu", soudím, že i oprava chyb, o kterých jsem mluvil, také ... tak máš asi smůlu :-p (hm, proč zde, tedy obecně na projektu, ne konkrétně ve výše uvedeném, jenom vidím tolik paralel s lennartware ... :-/ )
natural:wetland
mají docela hezké obrázky na wiki (1, 2), pro natural:water
by se mohl použít ten samý co pro landuse:reservoir
.