Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Mozilla Labs spustilo soutěž s cílem najít alternativu k prohlížení webu v tabech. Taby jsou označeny za něco, co dobře sloužilo v minulosti, ale nyní trpí slabinami.
Tiskni
Sdílej:
A ty vis, ze to bude kravina?
s barem vlevo asi nepochodíme, protože si dost dobře nedokážu představit jak by v tom vypadal adresní řádek
Netvrdil jsem, že by se tam měly přesunout všechny lišty. Já osobně bych si tam nepřesouval vůbec žádnou…
proč se vlastně udává 16:10 když je to dělitrelný dvěma???
IMHO proto, že to vzniklo jako 16:9 s trochou místa na ovládací prvky přehrávače. :-)
na 8:5 už bych "levou alternativu" rozhodně zvažoval...
Já ne, spíš bych bych spíš zvažoval, jestli si to okno malinko nezúžím, aby se mi ta dvě nepřekrývala vůbec (pokud bych měl 1920x1200, menší mne nezajímá).
Není ti rozumět, uděláš s tím něco?
Někdo chce rozumět, ale problém je na straně neohrabaně se vyjadřujícího mluvčího.
Mně spíš přijde, že tvoje reakce jsou poslední dobou nepřiměřené až nepřátelské (obsah nehodnotím, s tím se dá často souhlasit, jde o tu formu).
Já to vnímám, každý jsme nějaký, někomu internetová komunikace moc dobře nejde a ví o tom, že se nechá snadno vytočit nebo sklouzne do emotivní roviny. Osobně nebo na nějaké akci je to jiné. To ale nic nemění na tom, že by se někteří lidi mohli trošku snažit o nějaké normální vyjadřování, zajímavé je, že k ekcesům sklouzává jen pár lidí, hlavně teda jeden. Problém je, že tak jak ho znám, to dělá asi schválně. Když on mně prosil o to, abych se s ním bavil s diakritikou, aby tomu coby dysgrafik porozuměl bez větších problémů, tak jsem mu vycházel vstříc.
Já myslím, dokonce jsem to hledal ve zdrojích k tomu určených a nenašel. Nemohu za to, že se tu určitý dysgrafici opakovaně neumějí vyjadřovat česky. Jestli u Ondřeje doma mluví jako u ufonů, tak prosím, ale co jsem měl možnost pozant jeho rodiče, tak si myslím, že zkaženej je hlavně on. Teda když si odmyslím jejich přetvářku.
Mně to zcela normální nepřipadá, protože jsem to slovo snad v životě neslyšel. A to rozhodně nečtu věci typu blesk se slovní zásobou několik set primitivních slov. Ondřej si libuje v patvarech, asi takhle blbě opravdu doma mluví.
Mně to zcela normální nepřipadá, protože jsem to slovo snad v životě neslyšel.Co takhle ze sebe přestat dělat referenční slovník všech úrovní jazyka českého a připustit si, že se někde mohou běžně používat slova, která jsi v životě neslyšel?
Ale vždyť to přesně dělám. Nikdy jsem to neslyšel, podíval jsem se všude možně a když ani to nepomohlo, zeptal jsem se, zda by se mohl Ondřej vyjadřovat srozumitelněji. On s tím má vážně vytvrale nějaký problém.
Já ze sebe nic nedělám a pokud tvrdíš, že jo, tak jsi vůl.
podíval jsem se všude možněMožná by příště bylo lepší – místo dívání se všude možně – zkusit nějaký slovník češtiny. SSJČ slovo „šíbovat“ zná.
To jsem udělal. SSČ, který není rozhodně malý a asi 99 % používaných slov tam je. Zkusil jsem i PČP. Nemohu mít doma dvacet knih. Protože je to slovo neobvyklé, zeptal jsem se, proč se Ondřej nemůže vyjadřovat trochu srozumitelněji. Nebo že by tu někdo rovnou vysvětlil, o co jde to ne. Na Googlu jsem v rychlosti nic relevantního neviděl. Další věc, která by se dala vyjádřit srozumitelně bezproblémů.
Já bych ti rád připomenul, že jsem místo publikace textu rozlišoval z hlediska jejich formality, nikoliv srozumitelnosti. Doufám, že chápeš rozdíl mezi těma dvěma slovy.
Správně. Nedokážeš totiž pochopit, že tomu bylo rozumět. Ondřejovi bylo přinejmenším rozumět hůře.
Ondřejovi bylo přinejmenším rozumět hůře.Ó nikolivěk, to pouze tys mu rozuměl hůře, my ostatní jsme ocenili jeho lingvistickou hříčku.
Aha, takže všichni ostatní tomu rozuměli dokonale, jen já ne, to chceš říct? To mi přijde nepravděpodobné.
Aha, takže všichni ostatní tomu rozuměli dokonale, jen já ne, to chceš říct? To mi přijde nepravděpodobné.Už to tak vypadá. A pravděpodobné to je celkem dost, když si spočítáš podíl nerozumějících a rozumějících v následném vláknu.
Ale vždyť to přesně dělám. Nikdy jsem to neslyšel, podíval jsem se všude možně a když ani to nepomohlo, zeptal jsem se, zda by se mohl Ondřej vyjadřovat srozumitelněji.Neděláš. Svou otázkou na srozumitelnost Nickyho buď napadáš, nebo na něm vymáháš nějaké chování z pozice síly. On s tím problém nemá, protože na to nemá potřebu odpovídat. Pokud ses skutečně chtěl dovědět, co tím slovem myslel, měl ses přímo zeptat na jeho význam. Jazyk je holt živá věc a některá slova ve slovnících ani v gůglu holt nenajdeš. I když zrovna u toho šibování mě to celkem překvapuje.
"On s tím problém nemá, protože na to nemá potřebu odpovídat."
Každopádně ty máš problém s logickým vyvozováním.
"Jazyk je holt živá věc a některá slova ve slovnících ani v gůglu holt nenajdeš."
Rozhodně to není slovo, které by se vyskytovalo běžně. Psal jsem, že jsem googloval, ale nenarazil na to v krátkém čase.
"On s tím problém nemá, protože na to nemá potřebu odpovídat." Každopádně ty máš problém s logickým vyvozováním.Co takhle si přečíst a pochopit ještě tu předchozí větu k tebou citované? S ní dohromady dává logický smysl, ergo to ukazuje spíš na tvé nedostatky v porozumění psanému textu, než na mé problémy s logikou. :-P
Rozhodně to není slovo, které by se vyskytovalo běžně.Možná na internetu. V běžné řeči se v některých oblastech a oborech používá každodenně.
Tak on je rozdíl mezi mluvenou a psanou formou, že jo. Jako by sis Ondřej nevšiml, že píše a nemluví.
Aby lidi měli pocit, že je to větší. Divím se, že když teď přechází z 16:10 na 16:9, tak to neoznačují třeba 64:36, určitě by o to byl větší zájem :o)
A jsi si jisty, ze to je oblibenosti rozliseni 16:9?
Ja si spis myslim, ze se proste zacinaji vyrabet prave takove monitory protoze je to levnejsi nez 4:3.
Souhlas. 22 a vys 4:3 proste neni nebo vakt za tezkou vatu.
4:3 a 16:10 .. 16:9 pouzivaji TV ...
Mě ta soutěž spíše připadá jako "ukažte, zda nemáte lepší nápad". A pokud ho někdo opravdu bude mít, proč to nepoužít? A nenašel jsem tam zmínku o tom, že vítězné řešení bude použito. IMHO to prostě zváží a jsou otevření novým nápadům. Když to nevyjde, zůstanou taby jako dosud.
Já bych to rozhodně neodsuzoval. Nikdo zatím neví, co z toho vyleze ale už je to podle mnohých kravina... to bylo auto v době koňských povozů taky. Jezdíte na koni do školy/práce?
je to podle mnohých kravina... to bylo auto v době koňských povozů taky. Jezdíte na koni do školy/práce?
ukažte, zda nemáte lepší nápadJenže tak to nefunguje. Lepší nápad dostane někdo tak, že bude současnou verzi používat, něco se mu na ní nebude líbit a bude přemýšlet o tom, co se mu nelíbí a jak to změnit. Takže to nezávisí na tom, až si někdo vzpomene vyhlásit soutěž, ale až dostanete ten nápad, jak to udělat jinak. Navíc tady už se rovnou při vyhlášení to soutěže říká, kde má dotyčný hledat chybu -- co když je ale úplně někde jinde, než v záložkách?
Funguje. Mozilla tuší, že v tabech je slabé místo browsení... bodejť by nebylo, když je to nejvíce exponované místo prohlížeče. A proto organizují soutěž. Nebo přesněji dávají lidem možnost ukázat, co vymysleli. Možnost projevit se těm, kteří již přemýšleli nebo přemýšlí, jak to vylepšit nebo jak to udělat lépe. Takže se IMHO předpokládá, že ten nápad někdo dostal a nyní se prostě řeklo "hele, pošlete to, nebojte se!". Prostě jen zjednodušili cestu mezi něčím nápadem a vývojářským týmem.
Takže se IMHO předpokládá, že ten nápad někdo dostal a nyní se prostě řeklo "hele, pošlete to, nebojte se!"Jak velká je asi pravděpodobnost, že někdo už ten nápad dostal a neví se o tom, nikdo nenapsal rozšíření nebo o tom alespoň nenapsal do blogu?
Co od vás čekat jiného, když si myslíte, že se neví, proč se hledá alternativa, vydáváte to rovnou za změnu a ještě děláte, že neví, co chtějí? Oni jasně řekli, co chtějí. Prozkoumat alternativní možnosti práce.
Teprve se to dostalo do IE a uz to slouzilo v minulosti?
Ja teda nevyhodu tabu nevidim. Mozna bych bral expose efekt. To ma imho docela smysl, ale ne pri 30 oknech.
Ja teda nevyhodu tabu nevidim.Já teda zas jo a dost podstatnou, bez tabpanelu se do prohlížeče vejde víc řádků stránky (chudáci ty lidi co maj panoramický monitory, těm všechny ty panely musej zabírat tak čtvrtku obrazovky).
chudáci ty lidi co maj panoramický monitory, těm všechny ty panely musej zabírat tak čtvrtku obrazovky
Nemá-li ten "panoramatický monitor" na výšku nějakých 300 pixelů, není mi jasné, jak toho dosáhnout…
Coz je neco uplne jineho nez ocem mluvi vsichni ostatni.
BTW, ja bych doporucil rozsireni "Hide menubar". Skryje hlavni listu a pri stisku Alt zase zobrazi. Super vec.
Jak proste mily Watsone:
Jeste bych doporucil Fission.
Co takhle obyčejná F11 (to na klávesnici, ne nějaké rozšíření )
F11 je bozi, ne ze bych to neznal, ale clovek nejak pozapomene:)
To myslíte vážně, že zoufale hledáte a nenacházíte to, co je už více než 5 let prvním výsledkem na Googlu při dotazu na "firefox shortcuts" nebo "firefox klávesové zkratky", případně v nabídce Nápověda - Obah nápovědy - klávesové zkratky?
Co ti nic nedělá? Zkus psát konkrétně a ne v zájmenech. ;)
Já mám KDE 4 a to nespadne
díky za tip Tohle se hodí, člověk to menu nějakých 99% vůbec nepotřebuje.
(něco takového používám v Opeře, protože tam je ten pruh pro menu hnusný)
Asi takhle? :-D
Pro mne je jediná nevýhoda, že při intenzivní práci s více než (odhadem) 50 taby Firefox nejpozději po pár hodinách spadne. Ale obávám se, že to není chyba koncepce tabů jako takových a že ji tudíž ta nová revoluční vylomenina stejně nevyřeší.
Jestli je expose to, co si myslím, tak něco podobného by snad nové verze Firefoxu (tj. bety 3.5) měly mít v sobě. Nebo se o náhledech aspoň uvažuje, někde jsem to zahlédl (za sebe hlavně doufám, že jestli to implementují, půjde to vypnout).
Safra, kde jaky expose? Co mi uniklo? Koukam ted na FF3.5b4 a nikde zadna ikonka na expose tu neni. Akorat takova sipka dolu, ktera po rozkliknuti da seznam tabu.
Me pada denne. Debian stable :/ No nastesti to aspon obvykle ulozi otevrene taby, i kdyz potom musim ty okna prohlizece znovu rozhazet na ty virtualni plochy, kde byly pred tim.
Hmm, máš něco rozbité v systému (flash?) . FF jede i při 100+ tabech stabilně i několik týdnů v kuse (Gentoo 64 bit , adblock, flashblock, noscript zapnuty).
Šlo jenom o argument proč je špatně co říkám že špatně je.Jenže váš argument, že prohlížeč je „tabocentrický“, dokazujete něčím, co existovalo dávno před záložkami. Když něco existovalo dávno před záložkami, těžko to může existovat kvůli záložkám…
Ale ten Vas argument je mylny. Je totiz fuk jestli jsou to taby nebo okna - pokud to pochazi z jedne instance prohlizece, tak to nepadne.
Problem je pri spusteni druhe instance prohlizece se stejnym profilem a to opravdu ale opravdu nesouvisi vubec s tim, ci se url zjevi v tabech nebo samostatnych oknech.
Jestli jste to uz pochopil, tak to ignorujte, mam za sebou uz taky dlouhy den ..
Myslim, ze kombinace vasich myslenek mimo. Vubec nejde o taby. Mate asi na mysli, ze neni dobre, aby prohlizec mel jeden zaklad a ostatni jednotlive zobrazovane stranky jsou jen podprocesy, pristupujici k profilu pres zakladni cast prohlizece. Asi byste je chtel vice oddelit. Je to tak ?
Protoze v soucasnych prohlizecich se tab od samostatneho okna lisi jen tim kde je vykreslen. Zpracovani je stejne, jen se mu na zacatku vytvori pracovni okenko - bud VIZUALNE "samostatne" nebo embeded v pod tabem v jiz existujicim oknem. Opravdu v tom neni rozdil. Kdyz si v prohlizeci nastavite, ze se nikdy nic neotevre v tabu, tak to ve vysledku bude mit porad stejne chovani vuci profilu a systemu. Ostatne jiz pred pouzitim tabu byla dalsi okna jen podprocesy prvotne pustene aplikace. jak u MSIE, tak u Moz.
Ehm, možná by se chvíli mohli přestat věnovat vizulální stránce prohlížeče a zapracovat uvnitř na urychlení. Když si to dá člověk na netbook s Atomem, tak je pomalost už za hranicí snesitelnosti.
Protože Fennec je zatím jen beta první oficiální verze. Opera Mobile má nějakou historii a kolikátou oficiální stabilní verzi...
Taby jsou hlavne workaround pro lidi, co maji spatne nakonfigurovany window manager (nebo s nim neumi pracovat).
A jake maji teda vyhody proti obdobne nakonfigurovanemu window manageru (task list ve dvou levelech, horni level aplikace, dolni level okna v ramci aplikace)?
Nevim, co je v tomto kontextu ona domena, nicmene nektere WM umi veci jako tagovani oken stitky a seskupovani a manipulace s okny podle prirazenych stitku.
Tohle je jistě zajímavé, ale spíš by to mělo inspirovat vývojáře desptopových prostředí k vývoji nějakého záložkovacího frameworku, než k tomu, abychom se utvrzovali, že záložky v aplikacích jsou správná cesta (a každá aplikace si má dávat práci s vlastním řešením).
> Problematický (i když asi ne nemožný) by byl i můj obvyklý postup nejdřív si na titulní stránce prostředním tlačítkem naklikat články (odkazy), které mne zajímají, a pak si je jeden po druhém číst pouhým zavíráním aktuálního tabu
Myslim, ze to by mohlo fungovat uplne stejne.
> Navíc jsem zvyklý používat i v rámci Firefoxu dvouúrovňovou hierarchii, kdy mám otevřeno 3-5 oken a v každém určitý počet tabů (rozdělení je tematické).
I to nektere WM umi, krom toho snad kazdy WM umi plochy, cimz se da jedna uroven hierarchie pridat.
dvouúrovňovou hierarchii, kdy mám otevřeno 3-5 oken a v každém určitý počet tabů
Tohle používám také, akorát si ta okna dávám na různé plochy – člověk má nakonec tři úrovně: plochy / okna / taby – jenže ony by ve skutečnosti stačily dvě úrovně (plochy + okna), stačilo by jen trošku zapracovat na vylepšení Správce úloh v desktopovém prostředí. Mít taby v aplikaci samozřejmě jde, ale přijde mi to jako obcházení problému, náhradní řešení.
Ja bych se vratil do beztabovych dob a nechal grupovat task bar (jak to dneska kazdy dela) ci window manager...
Ono by stačilo si jednu virtuální plochu vyhradit na prohlížení webu, mít všechny stránky otevřené jako samostatná okna firefoxu dole na liště, místo aby byly na liště záložek uvnitř prohlížeče – ušetřil by se tak jeden řádek na obrazovce. Ale přiznám se, že to tak taky nedělám (asi kvůli ukládání relace).
Dá se sice říct, že na lištu v DE se toho nevejde tolik jako na lištu záložek (tabů) uvnitř prohlížeče – ale to je spíš chyba DE.
Tam se jich vejde... V Gnome panel na strane a je tim vyresena i nevyhoda sirokouhleho monitoru.
Ja totiz posledni dobou zacinam mit problem - jsem zmateny co mam v tabu, co v taskbaru, pak zmatene prepinam mezi taby, okny... Bud at ma kazda aplikace taby nebo at jsou vsechny pres okna...
Je to naopak krok dopředu – zatímco dříve musela každá aplikace vynalézat kolo (mít vlastní implementaci tabů), může tuhle práci obstarat desktopové prostředí nějakým univerzálním způsobem – uživatel by se záložkami pracoval vždy stejně, bez ohledu na aplikaci, to by dost pomohlo použitelnosti. Také by např. bylo možné seskupit si taby z několika různých aplikací do jednoho okna.
Ja sa poslednou dobou dost rozpisujem o netbook launcheri a veci okolo toho (napr. Window Picker Applet) a toto je pomerne idealny priklad. Viz napriklad netbook remix na phoronixe, konkretne druhy obrazok. V principe sa aplikacie prepinaju ikonami vlavo a okna aplikacie sa spravaju podobne ako tlacidla taskbaru, akurat obsahuju close button. To sa mi celkom pozdava a teda pre firefox by to znamenalo nemat taby vobec a vyuzit tie systemove.
V zasade by sa vlastne taby posunuli z aplikacie az na panel, kde by to miesto zdielali s inymi aplikaciami (podla toho, ktora je prave aktivna)
Windows 3.11
A tomu navratu neco brani ??? Vsak se otevirani v tabech da vypnout.
V Epiphany už to vyřešili. Prostě v něm není volba Zobrazit okna a panely z minula.
jo, mohlo by to být nějaké psycho 3D prostředí, kde by člověk chodil v prostoru a to byly ty stránky
Když se řeknou taby, tak si představím:
Možná by se taby mohly nějak prolínat s historiií – ona to svým způsobem historie je, stránky, které jsem si nedávno otevřel a z nějakého důvodu si je nechávám otevřené doteď.
A nebo prostě někdo neumí používat záložky.
Ono se to bohužel přehlídne dost snadno, jestli zavíráš poslední okno (uloží se relace) nebo zavíráš několikáté okno (přijdeš o otevřené záložky).
Možná jde i o problém LCD s nízkým rozlišením Hires+, VGA a pod. a s malou uhlopříčkou na MID, PDA, komunikátorech i netboocích, kde je třeba ušetřit co nejvíce místa. Tam bych řekl, že klasické taby překáží.
Murphyho zakon: kdyz se neco osvedci, je treba to zmenit ..
Vzpomínám na řadu lidí, kterým se před 10 lety osvědčilo otevírat několik oken, aby se jim líp pracovalo, a bránili se novotám v podobě prohlížení v panelech (tabech), vlastně o tom nechtěli ani slyšet. A tak jako se nemusí dodnes používat taby, tak jistě nebude vyžadován ani nový způsob.