Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Sam Spilsbury končí s údržbou správce oken Compiz, který byl (a stále je) populární pro podporu kompozitních efektů; očekává, že s příchodem Waylandu už nebude třeba. V současné době Compiz používá především Ubuntu, resp. jeho varianta s Unity, ovšem Canonical se do jisté míry ve vývoji Waylandu angažuje, dá se tedy očekávat, že Unity přejde na Weston.
Tiskni
Sdílej:
To me, this is an admission that I believe our current way of doing things is inefficient and too competitive. Someone’s gotta give, so be a part of the change you want to see. Let’s work together and make something amazing.K tomu zaveru bych jen dodal, ze by si meli vzit k srdci hlavne "designeri" Unity (a jeste spis GNOME SHELLu) a nezavrhovat vsechno co nevzeslo z jejich rad.
Ten uz je ted vicemene mrtvy.
Ten uz je ted vicemene mrtvy.
Ja som ale zachytil toto (2.dec.2012):
„…Yes, come an get the good news, as the GNOME 3.8 desktop environment will have support a GNOME 2.x style desktop, but it won’t be called GNOME Fallback or GNOME Classic…“ GNOME Fallback Mode Returns in GNOME 3.8Vyzerá to, že GNOME3 devs predsa nie sú takí hluchí barani
Akorat tam nejak zapomneli napsat, ze se bude jednat vicemene jen o set gnome-shell extensions, ktere jsou uz delsi dobu k dispozici, akorat se jim da oficialni podpora (aby nebyly rozbite s kazdym releasem, jak doposud - viz. pohnuta historie Firefoxu napr.). Porad to bude gnome-shell a ty extensions nesahaji staremu gnome-panelu ani po kotniky.
ty extensions nesahaji staremu gnome-panelu ani po kotniky.Heh, to na tom teda museji byt fakt hodně hodně špatně, když strému gnome-panelu nesahají po kotníky
Tak vetsina extensions umele roubuji UI a maji temer nulovou nastavitelnost. Flexibilita gnome-panelu, jejich appletu a moznosti nastaveni byla zkratka na dobre urovni.
Priklad (netestovano na posledni verzi): taskbar applet by mel umet reorganizaci buttonu, rolovanim kolecka mysi prepinat okna, mel by mit nulove okraje, tzn. pri najeti mysi uplne dolu pak klikem funguji tlacitka taskbaru (v gnome-shellu se otevre notifikacni oblast), tlacitka by mely mit moznost otevrit menu okna, moznost presouvani oken na jine plochy a take highlight pri urgent hintu. O grupovani ani nemluvim, to je ale v gnome-shellu reseno jinak.
Umi tohle snad nejaka extensiona pro gnome-shell?
To je jina vec - applety mely omezene API a funkcionalita se pridavala pomalu, oproti moznostem shellacke introspekce a JavaScriptu. Spis jsem narazel na to, ze spousta shell extensions je jednoduchych (az jednoucelovych) a nenabizi moznosti nekterych starych appletu. Ale to se muze samozrejme jednoduse zmenit, jen to bude kopa kodu navic.
Heh, tak naprosto flexibilni ani byt nemuze, nejak ho musis navrhnout a toho navrhu se drzis. Jeden by se z toho po... kdyby mel maintainovat tunu funkcionality pro par lidi (treba zruseni fill-width). Dobre, "100% flexibilni" nebyl, ale ohnutelny byl dostatecne.
Dobre, "100% flexibilni" nebyl, ale ohnutelny byl dostatecne.Hm, asi to je subjektivní, mně to teda nestačilo, byl to asi hlavní důvod, proč jsem tehdá zůstal u KDE...
Mám teď Linux Mint (kvůli neustávající woknizaci Ubuntu) a tam je všechno v pořádku. Stejně jako na Debianu Wheezy.
Buď používáš LDME, nebo si můžeš dát přízvisko Šťastný.
Gnome2 a compiz(beryl) su veci co ma k linuxu pritiahli.
+1
To se snad radši stanu sklenářem
Vsak je znas, ne? Nikde jsem na konkretni diskuzi nenarazil, ale vzhledem k odlisnostem treba Mutteru a KWin a kope quirku okolo bych nevidel realnou moznost sdilet aspon malou codebase. Leda pluginova architektura, ale to se budou vyvojari osivat. No ale uvidime casem, uz je teda sakra cas, aby na tom zacali neco delat.
Nicméně Compiz mi bude asi chybět. Přece jenom používám řadu funkcí, které jsem jinde moc nenašel (maximálně tak u Kwin, ale nepoužívám KDE, takže to mě zas tak nezajímá). Snad se najde nějaká vhodná alternativa.+1 Já sice KDE používám, ale WM mam stále Compiz, protože ty efekty, který já používám (posouvání ploch, expo, ...) fungujou prostě líp než s KWin. Např. expo se v KWin seká, v Compizu jde naprosto plynule. Taky mi přijde, že animace v Compizu mají lepší easing curve (ale nezkoumal jsem).
WestonuWeston je hodně minimalistická implementace WM. Je to jen technické demo. Jak už bylo řečeno každý si skrze Mutter nebo Clutter nebo bůh ví co bude implementovat WM svůj a jak vypadají ty už je známo. Wayland je jen způsob jakým to dostat na obrazovku (místo Xek).