Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »LinuxOS.sk informuje o projektu mplayer2 – jak název napovídá, jedná se o fork známého přehrávače MPlayer. Podle porovnání by měl lépe zvládat kontejnery Matroska, umožňovat měnit nastavení a spouštět příkazy během pauzy, lépe podporovat VDPAU, přesněji „skákat“ v souboru (po rámcích), opravovat chyby a podobně.
Zahozena byla podpora MEncoderu (pracuje se na lepším řešení), výchozí GUI gmplayer (byla zvolena cesta zlepšování rozhraní pro externí grafické nadstavby) a také vlastní kopie některých knihoven (například FFmpeg nebo libmpeg2). Přechod z původního MPlayeru by měl být bezproblémový podobně jako používání existujících grafických rozhraní.
Tiskni
Sdílej:
huh a #ifdef je na co?Rozhodně ne na to, na co je fork :).
jak název napovídá, jedná se o fork známého přehrávače MPlayer
IMHO to název moc nenapovídá, ten napovídá spíš novou verzi.
a také vlastní kopie některých knihoven (například FFmpeg
V čem přesně je ten rozdíl? Co jsem si všiml, MPlayer2 si stáhne aktuální ffmpeg z gitu, zatímco MPlayer si… stáhne aktuální ffmpeg z gitu.
MPlayer2 už nic takového nedělá, a jde v pohodě zkompilovat oproti sdíleným knihovnám.
…ale dokumentace to důrazně nedoporučuje.
Protože ffmpeg je projekt prakticky bez release managementu.A přesto funguje a neposere se z toho. Zázrak nebo spiknutí?
tak se dvakrát musí zkopírovat v pamětiZapomněl jsem dodat, že pomocí memcpy.
Bugreporty?
Zahozena byla podpora MEncoderu (pracuje se na lepším řešení)Myslíte, že nové riešenie bude vedieť divočiny ako nadrátovanie titulkov priamo do obrazu?
What works * Encoding at variable frame rate (default) * Encoding at constant frame rate using -ofps framerate -oharddup * 2-pass encoding (specify pass=1 in the first pass's -ovcopts, specify pass=2 in the second pass) * Hardcoding subtitles using vobsub, ass or srt subtitle rendering (just configure mplayer for the subtitles as usual) * Hardcoding any other mplayer OSD (e.g. time codes, using -osdlevel 3 and -vf expand=::::1) * Encoding directly from a DVD, network stream, webcam, or any other source mplayer supports * Using x264 presets/tunings/profiles (either using @profile in the -ovcopts, or using -vpre profile) * Deinterlacing/Inverse Telecine with any of mplayer's filters for that * Audio file converting: mplayer -o outfile.mp3 infile.flac -novideo -oac libmp3lame -oacopts ab=320k * inverse telecine filters (confirmed working: detc, pullup, filmdint)
videa v obvyklé kvalitě (tzn. okolo 11 - 15 Mbps)
Kvalita videaje dána bitrate? A obvyklá kvalita je dosažena při 11 - 15Mbps? Jsem se zase dozvěděl super novinky.
CABAC požívají prakticky všechny BluRay ripyVzhledem k tomu, že BluRay-Rip není žádný standard, tak se tady o tom můžeme jen hádat. Což bych určitě nechtěl. Jinak ale souhlasím s dodatkem, že dost často je CABAC použit zcela nesmyslně.
Profil High@L4.1 silně převažuje nad High@L5.1.Pak doporučuji YouTube. Tam je všechno snad už od Levelu 1.b.
Tohle já považuji za "standardní kvalitu" u 1080p videa, protože to je to co se mě týká (a na jednom jádru to plynule v 90% případů nepřehraji).A vše co se snažím říct já, že takhle jednoduše se to prostě srovnávat nedá. On je třeba rozdíl i ve dvou stejných videiích na YouTube a třeba na Apple Trailerech. Viz třeba benchmark, 100 sekund, jedno Apple Trailer, druhé BDRip Matrixu. Říkat který z nich valí na mém počítači bez problémů a který ne už je asi zbytečné:
VO: [null] 1920x800 => 1920x800 Planar YV12 V: 100.0 0/ 0 81% 0% 0.0% 0 0 BENCHMARKs: VC: 81.831s VO: 0.015s A: 0.000s Sys: 1.145s = 82.991s BENCHMARK%: VC: 98.6023% VO: 0.0183% A: 0.0000% Sys: 1.3793% = 100.0000% Exiting... (End of file)
VO: [null] 1920x792 => 1920x792 Planar YV12 V: 100.0 0/ 0 130% 0% 0.0% 0 0 BENCHMARKs: VC: 130.740s VO: 0.016s A: 0.000s Sys: 3.023s = 133.779s BENCHMARK%: VC: 97.7282% VO: 0.0119% A: 0.0000% Sys: 2.2599% = 100.0000% Exiting... (End of file)Prostě a jednoduše, jedno H.264 neexistuje ani omylem a zvlášť v oblasti warezu je různorodost víc než kde jinde (už jsem potkal i Rip o velikosti něco málo přes 100MB a kupodivu to nebylo zas tak strašné), takže nezjednodušujme, nemíchejme jabka a hrušky a neporovnávejme.
Jinak ale souhlasím s dodatkem, že dost často je CABAC použit zcela nesmyslně.
No jo, ale s touhle argumentací by se mohlo rovnou říct, že by bylo lepší, kdyby se ripovalo do xvidu...MPEG-4 ASP? Proč ne? Zatím se mi nepodařilo dostat žádné MPEG-4 AVC do takového stavu kdy by bylo méně komplexní než ASP a navíc od dob DivXu
Já to beru tak, že prakticky každé dvoujádro (vyjma asi potvory dělané na nízkou spotřebu jako ULV core2dua, E-350, etc; možná také slabší P4D) v PC segmentu video s 1080p@CABAC (dejme tomu 10-15mbps) dá. Pokud nedá, není až tak velký problém pořídit za 500-700 (podle novosti respektive jetosti - například 8400gs si o to říká) kartu do pcie která to utáhne. Takže imho je cabac dobrá volba, a u větších rozlišení tím spíš.Hele, brzdi, brzdi, brzdi. Zatím souhlasím, že jít na to Heronovskou cestou typu nestačí, koupím výkonnější asi bude fungovat, ale není daleko doba kdy výkon se bude rovnat energii (zatím to začíná u různých mobilních zařízení) a to už pak půjde zvyšovat výkon těžko. Prostě naráz do něčeho co se nazývá fyzikální zákony. Ty jdou ochcat velmi těžko. Pak už půjde jen snižovat komplexnost. Proč nezačít rovnou?
Dokonce bych si dovolil říct, že použití main/high profile a CABAC je to, co ty všechny HD ripy tak nějak umožnilo, nebo aspoň výrazně zrychlilo jejich nástup, vzhledem k tomu, že lidem na velikosti pořád záleží.Sorry s tím já zas moc nesouhlasím. Min. velikosti pro kdejaké úložiště jsou dneska v řádech desítek GB. Rychlosti nějakého O2 jsou tak min. také v řádech jednotek Mbps, takže velikost IMHO zas tak nesejde jako kdysi. A Ripy v řádech 10-15Mbps nebo i více jsou mi svědkem. To je totálně zbytečné plýtvání místem (z čehož vyvozuju, že když jsou lidi schopni tak plýtvat, tak jim asi na velikosti moc nezáleží). Vždyť pro neseřízené MPEG-4 ASP stačí pro blbý trailer o 1080p 5Mbps jako šlupka (dovolím si tvrdit, že by o uši by to snad dal i MPEG-1/2) aby to bylo téměř transparentní a pokud bychom byly schopni tolerovat menší, ale neobtěžující šumovost jako v případě DVB-T nebo dob DivXu z '98, tak by to mohlo jít ještě o mnoho níž.
Mohu tě ujistit, že ta videa bez multithreadingu plynule nepřehrajuTo si ale dobrá lama teda. Tím bych se teda moc nechlubil.
edině se zapnutím "skiploopfilter=all" jsou některá z nich v 1 threadu plynulá, ale to je za cenu snížené kvality a v některých případech i nepříjemných obrazových artefaktůJen tak pro zajímavost, při tak vysoké bitrate in-loop deblocking filtr vypínám v x264 automaticky, protože to jednak dovede ušetřit spousty času a jednak je to zbytečné (je to jako používat SBR u AAC při bitrate nad 64kbps) a občas si to i tak rozmýšlím, protože radši preferuju kostičky než fleky (postprocesní debloking filt si můžu zapnout na dekodéru vždycky).
To si ale dobrá lama teda. Tím bych se teda moc nechlubil.Ne, sorráč. Blbý rýpanec. Nemyslel jsem to nijak urážlivě.
Až na to, že když vypneš loopfilter u h264, tak pěkně zprzníš kvalitu videa. Pokud ho považuješ za zbytečný, tak je třeba ho vypnout při kódování (a ne, není to dobrý nápad). A ani v takovém případě to rozhodně není analogické použití SBR.
filtr vypínám v x264ne u ffh264 pomocí lavdopts. A i tak nesouhlasím. Nekdy ta chyba je sice tak veliká, že se v případě inter-framů se naakumuluje a je viditelná, ale není obtěžující (a s dalším I-framem zmizne).
V dnešních podmínkách ani zdaleka u videa nikdo nepoužívá dostatečnou bitrate, aby došlo k saturaci. Řekl bych, že jsme možná tak u těch 64kbps při stereo MP3!11-15Mbps nebo >40Mbps jak tady bylo navrhováno? No to ani omylem teda. Zajímavě, že dodnes to v případě MPEG-1/2/(4 ASP) bez toho šlo (oni stejně v té rychlosti nejsou postřehnutelné). Jinak i přínos v případě in-loop smyčky je vzhledem k náročnosti dost diskutabilní.
okolo 11 - 15 Mbps
:D Čo tak skúsiť > 40Mbps? Intel 1 jadro, 1GHz.