Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Další verze prohlížeče Opera, která už je stavěná na WebKitu, se na Linuxu jen tak nedočkáme. Podle prohlášení jejich zaměstnance se soustředí na majoritní platformy, takže první vydání pro Linux nebude.
Tiskni
Sdílej:
My ho nechceme! Jděte pryč!Zvlášť, když bude e-mail v samostatné aplikaci...
Nějaké doporučení?Firefox
Vzhledem k tomu, že první verze Opery bude jen trochu jiné Chromě, myslím, že není ani taková škoda, že pro Linux nebude. Přechod na WebKit/Blink považuju celkově za rozumné řešení. Presto bylo sice asi nejštíhlejší jádro, díky čemuž šla Opera provozovat po troše nastavování i na počítačích, kde se Chrome a Firefox stěží rozjely, ale nekompatibilita se stránkami byla asi největší nevýhoda Opery. A asi ani není dlouhodobě udržitelné pro tak malou firmu udržovat vlastní jádro v tak konkurenčním prostředí, kde jsou s příchodem HTML5 apod. na jádro kladeny čím dál větší nároky.
Nejlepší by bylo udělat identickou Operu s jiným jádrem a pořád ještě doufám, že tak do roka se dopracují ke stejné funkcionalitě. Mail v Opeře jsem nikdy nepoužíval, takže to dokážu oželet. Chybějící RSS bych ještě překousl. Ale pokud z toho udělají fakt druhé Chromě, tak se budu muset s Operou po více než 10 letech rozloučit. Už jsem na zkoušku používal Firefox, ale ani po nainstalování x rozšíření to nebylo ono. Byla by to bolestná cesta, ale po konci Opery asi nejschůdnější.
Opera byla super, ale jen do verze 9.něco (poslední, co měla ještě modrý vzhled a ne tu šedočernou hrůzu, co byla na tehdejším populárním rozlišení 1024x768 silně nepoužitelná), od té doby to stojí za vyliž pr. Opera mini, mobile byla lepší, do verze s černým byla bezchybná, bílá padá, je pomalá, má problémy s načítáním textu. I ergonomie se zhoršila.
Máte nějaké tipy na prohlížeč, který by měl gui rychlé jako chrome, rozšiřitelnost jako firefox a paměťové nároky jako opera?
Na android by mi stačilo něco primitivního co zvládá offroad mode.