Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Další verze prohlížeče Opera, která už je stavěná na WebKitu, se na Linuxu jen tak nedočkáme. Podle prohlášení jejich zaměstnance se soustředí na majoritní platformy, takže první vydání pro Linux nebude.
Tiskni
Sdílej:
My ho nechceme! Jděte pryč!Zvlášť, když bude e-mail v samostatné aplikaci...
Nějaké doporučení?Firefox
Vzhledem k tomu, že první verze Opery bude jen trochu jiné Chromě, myslím, že není ani taková škoda, že pro Linux nebude. Přechod na WebKit/Blink považuju celkově za rozumné řešení. Presto bylo sice asi nejštíhlejší jádro, díky čemuž šla Opera provozovat po troše nastavování i na počítačích, kde se Chrome a Firefox stěží rozjely, ale nekompatibilita se stránkami byla asi největší nevýhoda Opery. A asi ani není dlouhodobě udržitelné pro tak malou firmu udržovat vlastní jádro v tak konkurenčním prostředí, kde jsou s příchodem HTML5 apod. na jádro kladeny čím dál větší nároky.
Nejlepší by bylo udělat identickou Operu s jiným jádrem a pořád ještě doufám, že tak do roka se dopracují ke stejné funkcionalitě. Mail v Opeře jsem nikdy nepoužíval, takže to dokážu oželet. Chybějící RSS bych ještě překousl. Ale pokud z toho udělají fakt druhé Chromě, tak se budu muset s Operou po více než 10 letech rozloučit. Už jsem na zkoušku používal Firefox, ale ani po nainstalování x rozšíření to nebylo ono. Byla by to bolestná cesta, ale po konci Opery asi nejschůdnější.
Opera byla super, ale jen do verze 9.něco (poslední, co měla ještě modrý vzhled a ne tu šedočernou hrůzu, co byla na tehdejším populárním rozlišení 1024x768 silně nepoužitelná), od té doby to stojí za vyliž pr. Opera mini, mobile byla lepší, do verze s černým byla bezchybná, bílá padá, je pomalá, má problémy s načítáním textu. I ergonomie se zhoršila.
Máte nějaké tipy na prohlížeč, který by měl gui rychlé jako chrome, rozšiřitelnost jako firefox a paměťové nároky jako opera?
Na android by mi stačilo něco primitivního co zvládá offroad mode.