Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na stránkách společnosti Mercedes-Benz je zveřejněn přehled open-source licencí softwarů použitých v jejich automobilech (pdf). Těm, jež mají problém se svobodným softwarem, lze doporučit pouze třídu CL a smart fortwo.
Tiskni
Sdílej:
nemůžete přidat své vlastní featury. Nemůžete opravit bug. Ale hlavně, nemůžete rekompilovat třeba na jiné platformy nebo jen pro optimalizaciCož je ovšem argument na pytel, protože obyčejnému uživateli je to stejně k ničemu. Chápu že pro místní je to těžké pochopit ale tam venku je svět v němž žijí lidé, kteří netráví celé dny zahrabaní do zdrojáků nějakého obskurního softu pro deset lidí (z nichž devět jsou další programátoři). A tihle lidé chtějí aby program dělal co po něm chtějí. Nic víc je nezajímá. A tímhle se smáznou v podstatě všechny argumenty spojené s dostupným zdrojákem. Pro běžného uživatelé má OSS aktuálně jednu jedinou výhodu - je většinou zdarma.
Což je ovšem argument na pytel, protože obyčejnému uživateli je to stejně k ničemu.Priklad z praxe z firmy kde pracuji. Mame skladovy system, po te, co mnozstvi dat presahlo nejakou hranici zacina delat chyby - treba zaporne mnozstvi veci na sklade a pod. Je to closedsource, uz hodne stary, bez podpory. Cili, moznost opravy takoveho programu je prakticky nulova. Vysledkem je, ze si firma nechala napsat novy na zelene louce, misto toho, aby si nechala par vicemene trivialnich bugu opravit kdyby misto par binarek mela k dispozici zdrojak. Bylo by to o par radu levnejsi.
misto toho, aby si nechala par vicemene trivialnich bugu opravit kdyby misto par binarek mela k dispozici zdrojak.to neplati obecne, nelze to generalizovat. Ale to co pisete se casto pouziuva jako argument, i kdyz mi v praxi neni znam jediny pripad, kdy to takhle fungovalo. Nechci rict, ze to co pisete je holy nesmysl, ale realne to skutecne neni.
to neplati obecne, nelze to generalizovat. Ale to co pisete se casto pouziuva jako argument, i kdyz mi v praxi neni znam jediny pripad, kdy to takhle fungovalo. Nechci rict, ze to co pisete je holy nesmysl, ale realne to skutecne neni.To, že něco běžně nepotkáváš, neznamená, že to není reálné. Ono docela hodně záleží na oblasti práce, jestli jsou dodavatelé stabilní nebo jestli si zákazníci pořídí nějaký dále neudržovaný software. V případě, že si chtějí zajistit možnost další údržby bez vztahu k původnímu tvůrci, musí být ten software open source alespoň pro ně (tedy musí mít k dispozici kompletní zdrojové kódy a pokud chtějí jednat legálně, tak i zajištěné příslušné svobody).
Tak řekni co mam protiargumentovat. Jestli myslíš obecne opensource vs closedsource, tak treba protiargument je hackovani. Bez zdrojaku je pro hackera obtiznejsi se dostat do programu.*facepalm*
však o tom mluvím. S lidma jako ty se prostě nemá cenu normálně bavitA proto sem chodíš.
Sami znáte v čem jsou výhody a nevýhody třeba linuxu a stejně se ho snažíte za každou cenu někomu vnutit.Mluv za sebe ;).
libpcap a netcatV diagnostickych toolech.
Pokud ten kdo na tebe reaguje neni normalni clovek pak by me zajimalo co jsi ty Jinak plati co jsem rekl nahore-radost z provokovani a rozcilovani ostatnich neni normalni chovani.
PS: Jsi debil. Pokud na tohle budeš reagovat tak jsi jeste vetsi. Asi tak.