Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Na stránkách společnosti Mercedes-Benz je zveřejněn přehled open-source licencí softwarů použitých v jejich automobilech (pdf). Těm, jež mají problém se svobodným softwarem, lze doporučit pouze třídu CL a smart fortwo.
Tiskni
Sdílej:
nemůžete přidat své vlastní featury. Nemůžete opravit bug. Ale hlavně, nemůžete rekompilovat třeba na jiné platformy nebo jen pro optimalizaciCož je ovšem argument na pytel, protože obyčejnému uživateli je to stejně k ničemu. Chápu že pro místní je to těžké pochopit ale tam venku je svět v němž žijí lidé, kteří netráví celé dny zahrabaní do zdrojáků nějakého obskurního softu pro deset lidí (z nichž devět jsou další programátoři). A tihle lidé chtějí aby program dělal co po něm chtějí. Nic víc je nezajímá. A tímhle se smáznou v podstatě všechny argumenty spojené s dostupným zdrojákem. Pro běžného uživatelé má OSS aktuálně jednu jedinou výhodu - je většinou zdarma.
Což je ovšem argument na pytel, protože obyčejnému uživateli je to stejně k ničemu.Priklad z praxe z firmy kde pracuji. Mame skladovy system, po te, co mnozstvi dat presahlo nejakou hranici zacina delat chyby - treba zaporne mnozstvi veci na sklade a pod. Je to closedsource, uz hodne stary, bez podpory. Cili, moznost opravy takoveho programu je prakticky nulova. Vysledkem je, ze si firma nechala napsat novy na zelene louce, misto toho, aby si nechala par vicemene trivialnich bugu opravit kdyby misto par binarek mela k dispozici zdrojak. Bylo by to o par radu levnejsi.
misto toho, aby si nechala par vicemene trivialnich bugu opravit kdyby misto par binarek mela k dispozici zdrojak.to neplati obecne, nelze to generalizovat. Ale to co pisete se casto pouziuva jako argument, i kdyz mi v praxi neni znam jediny pripad, kdy to takhle fungovalo. Nechci rict, ze to co pisete je holy nesmysl, ale realne to skutecne neni.
to neplati obecne, nelze to generalizovat. Ale to co pisete se casto pouziuva jako argument, i kdyz mi v praxi neni znam jediny pripad, kdy to takhle fungovalo. Nechci rict, ze to co pisete je holy nesmysl, ale realne to skutecne neni.To, že něco běžně nepotkáváš, neznamená, že to není reálné. Ono docela hodně záleží na oblasti práce, jestli jsou dodavatelé stabilní nebo jestli si zákazníci pořídí nějaký dále neudržovaný software. V případě, že si chtějí zajistit možnost další údržby bez vztahu k původnímu tvůrci, musí být ten software open source alespoň pro ně (tedy musí mít k dispozici kompletní zdrojové kódy a pokud chtějí jednat legálně, tak i zajištěné příslušné svobody).
Tak řekni co mam protiargumentovat. Jestli myslíš obecne opensource vs closedsource, tak treba protiargument je hackovani. Bez zdrojaku je pro hackera obtiznejsi se dostat do programu.*facepalm*
však o tom mluvím. S lidma jako ty se prostě nemá cenu normálně bavitA proto sem chodíš.
Sami znáte v čem jsou výhody a nevýhody třeba linuxu a stejně se ho snažíte za každou cenu někomu vnutit.Mluv za sebe ;).
libpcap a netcatV diagnostickych toolech.
Pokud ten kdo na tebe reaguje neni normalni clovek pak by me zajimalo co jsi ty Jinak plati co jsem rekl nahore-radost z provokovani a rozcilovani ostatnich neni normalni chovani.
PS: Jsi debil. Pokud na tohle budeš reagovat tak jsi jeste vetsi. Asi tak.