Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Před osmi lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere pro Chrome. Stál u zrodu licence Creative Commons. Aaronovi Swartzovi hrozilo 35 let vězení a pokuta milion dolarů za hromadné stahování vědeckých článků z webu JSTOR. Dle přátel i vlastních výpovědí několik posledních let trpěl depresemi. V pátek 11. ledna 2013 ukončil svůj život oběšením.
Tiskni
Sdílej:
komerční vydavatele/distributory, kteří vybírají mýtné jako troll pod mostem. No a tihle výběrčí mýtného si na zisk nenechají jen tak sáhnout…
Tak si tu tvoji pohádku o trollech uvedeme na pravou míru.
1) Ten most byl postaven tím trollem a patří mu. Je tedy jeho věc, kolik si za jeho použití bude účtovat. Když se ti to nelíbí, tak choď jinudy nebo si postav vlastní most.
2) Když tě někdo nutí či motivuje k tomu, abys chodil přes ten konkrétní most nebo ty sám jsi z nějakých důvodů přesvědčen, že přes ten konkrétní most potřebuješ chodit, tak opravdu není chyba v tom, že existují zákony, které komukoli umožňují postavit si na svoje náklady vlastní most, a pak s ním nakládat jako se svým majetkem a třeba ho pronajímat ostatním.
In its very essence, crony capitalism is actually the reappearance of mercantilism. Once more, the “vile masters of man” are enlisting the state to do their bidding, this time under the guise of “capitalism.” Capitalism, a derogatory term used to denote the type of cronyism with which we associate the modern corporate and industrial order, was coined by Karl Marx in Das Capital. “Capitalists” such as Adam Smith, Thomas Jefferson, and other classical liberals, would be repulsed to learn of the way in which the captains of industry have successfully married state resources and power with their own personal desires. Hence Adam’s Smith critique of the mercantile economy of early-modern Europe is as pertinent today as ever, as the world regresses from liberalism into what is in essence centralized neo-mercantilism. Perhaps it is naive to think the pernicious vestiges of mercantilism were ever shed, due to intervention by the masters of man in every age, whose lust for power and material wealth eviscerates all who dare stand in the way as Smith presciently elucidated nearly 250 years ago.merge
Samy se ty papery nenapíšou, z něčeho se to financovat musí, a je celkem pochopitelné, proč za to chceš dostat zaplaceno třeba od soukromých firem, které na tom pak budou dál stavět, že.Za publikaci se platí. Za předplatné se platí – nikoliv autorům.
S tzv. open access souvisí různé zvrácenosti. Autor resp. jeho instituce nedostane za dílo zaplaceno, nýbrž za zveřejnění toho díla ještě platí. Nicméně za to nemůže autorské právo, ale – podle mého překonaný – systém vědeckých citací a sbírání „impaktu“.
Na autorském právu nemusíš změnit ani řádek, přesto by se situace mohla zásadně zlepšit. Stačí, aby instituce publikovaly výsledky na svých vlastních serverech1 pod svobodnou licencí. Kdokoli to pak může užívat, šířit, agregovat, indexovat atd.
Sledování prestiže a citovanosti jednotlivých autorů nebo institucí je pak jen jedna z funkcí nad takovým decentralizovaným systémem. A rozhodně není důvod ji spojovat se samotnou publikací.
[1] nebo si někde platily hosting za férovou tržní cenu – takový hosting může poskytovat spousta konkurujících si firem, takže cena by nebyla moc vysoko nad provozními náklady
V předchozím komentáři jsi nahodil nějaký problém (ten skutečně existuje), ale snažil ses vyvolat dojem, že souvisí s autorským právem (což už pravda není – ale to ti nevadí, autorské právo považuješ za zlo, usiluješ o jeho zničení a ochotně překroutíš jakákoli fakta, abys tuto svoji představu podpořil). Teď už jen klasicky odbíháš od tématu, jak je u tebe zvykem.
Tak jen poznámka pro ostatní: i kdyby se autorské právo zrušilo, tak se tím problémy spojené s tzv. open accessem nevyřeší. Ano, autoři (resp. jejich zaměstnavatelé, insitutce) dnes často vyhazují peníze za to, aby jejich dílo vůbec někde vyšlo a aby za to sbírali body, místo toho, aby za svoje dílo dostali (ať už oni nebo instituce, která je zaměstnává) zaplaceno od vydavatelů potažmo čtenářů. Zrušení autorského práva zde můžeme simulovat tím, že autor vydá dílo pod svobodnou licencí typu CC0 (ale podobně bude fungovat i CC-BY, či CC-BY-SA, GNU FDL atd.). Kdokoli pak dílo bude moci užívat a dále šířit. Vzniknou různé (legální) katalogy, indexy, distribuované sítě pro ukládání obsahu, někdo třeba vylepší formátování, vyrobí tištěnou knihu, sborník atd. atd. Prostě svobodná kultura nebo v tomto případě svobodná věda, se všemi výhodami z toho vyplývajícími. A to – pro některé překvapivě – bez toho, abychom autorské právo rušili nebo měnili.
Pokud ale někdo (autor, instituce) chce či potřebuje sbírat jakési body, na což mu nestačí nechat svoje dílo jen tak volně šířit, nýbrž potřebuje ho procpat do konkrétních časopisů nebo ke konkrétním distributorům, kteří mu za to účtují poplatky, tak mu nepomůže ani zrušení autorského práva, ani svobodné licence – protože ta příčina je někde úplně jinde a jde o ortogonální problém.
Tak znovu. Pokud je někdo motivován (svým zaměstnavatelem, grantovým systémem, státem…) k tomu, aby sbíral jakési body a publikoval ve specifických časopisech či u specifických distributorů, je úplně jedno, jestli autorské právo existuje nebo ne – i kdyby neexistovalo, tak on tam stejně bude chtít (či muset) publikovat. Chyba je v té motivaci a v tom systému hodnocení citovanosti.
Pokud ale někdo (autor, instituce) chce či potřebuje sbírat jakési body, na což mu nestačí nechat svoje dílo jen tak volně šířit, nýbrž potřebuje ho procpat do konkrétních časopisů nebo ke konkrétním distributorům, kteří mu za to účtují poplatky, tak mu nepomůže ani zrušení autorského práva, ani svobodné licence – protože ta příčina je někde úplně jinde a jde o ortogonální problém.To, co popisujes, jsou pouze vnejsi projevy konkretniho reseni, aniz bys zcela reflektoval pozadi problematiky. Nejde tu o sbirani bodu, ani procpavani do konkretnich casopisu, a vlastne ani tak moc o zverejneni vysledku per se. Strasne to zjednodusim. Na zacatku vseho je nejaky vyzkum. Aby byl (minimalne ten zakladni) vyzkum k necemu. Musi o tom ostatni vedet. Jak clovek da na vedomi, ze vyzkoumal neco zajimaveho? Napise o tom knihu/clanek. V davnych casech jedinym/prevaznym prostredkem byly publikace v papirove podobe, kdy si clovek musel dany casopis opravdu predplatit nebo si jej pujcit v knihovne. S postupujicim poctem casopisu rostl problem, ktere z nich vlastne predplacet do knihovny. Vznikl impact factor (IF), podle ktereho se mohli knihovnici ridit a objednavat predplatne. Z tohoto pohledu existoval zajem autoru, aby jejich clanek vysel v casopisech s co nejvetsim IF. A tady uz nastupuje na scenu oblibeny stret poptavky a nabidky. Pokud ma casopis vyssi IF roste poptavka tam publikovat, aby vysledky videlo co nejvic lidi. Na druhou stranu papirovy casopis ma omezenou velikost a tudiz, pokud roste poptavka po publikovani, maji editori moznost vybirat z kvalitnejsich vysledku vyzkumu, a tedy IF by mel priblizne korelovat s kvalitou clankou. (Pominme fakt, ze IF jde velice jednoduse oblbnout a primo nevystihuje kvalitu, ale to, o cem se zrovna mluvi, coz jsou priblizne spojene nadoby.) Analogicky to plati u konferenci, kde se samotny acceptance rate pouziva k vyjadreni jeji kvality. (Jak moc obe miry koreluji s kvalitou, opet nechme stranou.) V dnesni dobe je problem posunut jinam. Je snadne publikovat, vlastne az moc snadne publikovat. A pro ctenare je problem v hromade hlusiny najit neco zajimaveho. Takze jiz nejde o to, aby byl vysledek vyzkum ciste publikovan. To muze na svem webu opravdu udelat kazdy. Je zasadni, aby clanek prosel nejakym peer-review procesem a bylo jasne ze to neni blbost a nejsou tam zjevne chyby. V momente, kdy zverejnis vysledek vyzkumu nekde na svem webu, nebo v casopise nakladatelstvi Hindawi, ci jinem predatorskem casopise, o kterych se vi, ze peer-review proces pouze predstiraji, je to jak kdybys hodil vysledky sveho vyzkumu do skarpy. Argument ctenare je dvoji. (i) Jak vlastne tomu vysledku mam verit, kdyz to nezhodnotil nikdo, kdo se v dane oblasti vyzna (recenzent). (ii) Jak muzu vedet, ze je dany clanek opravdu zajimavy, kdyz nebyl pomereny s ostatnimi (konkurencnimi) clanky z dane oblasti. A tady hraje roli kvalita casopisu, coz je kriterium, ktere se velmi spatne vyjadruje, a proto si to spousta lidi i instituci zjenodusuje tim, ze kvalitu vyjadruje formou IF nebo zebrickem casopisu v dane oblasti, ktere jsou serazeny podle IF. Co z toho sahodlouheho textu plyne? Tlak na publikace neprameni primarne z pozadavku zamestnavatele nebo grantovych agentur, ale plyne primo z vedecke komunity, kdy vyzkum, o kterem se nikdo nedozvi, protoze zapadne v hromade hlusiny, je k nicemu. Proto tvoje tvrzeni:
Stačí, aby instituce publikovaly výsledky na svých vlastních serverech1 pod svobodnou licencí. Kdokoli to pak může užívat, šířit, agregovat, indexovat atd.Je postavene na vode, protoze nereflektuje, zvyklosti a potreby vedecke komunity. Ze ten system neni uplne dobry se vi jiz leta, ale tvoje reseni dany problem neresi. Druhy, oddeleny, problem je financovani vedy. Kdy je potreba nejak vyjadrit, jak dulezity/uzitecny vyzkum je a jake oceneni by si zaslouzil. Coz je opet komplexni problem, ktery u nas byl pojat nestastnym kafemlejnkem, ktery vede k tomu, ze se vedci opravdu honi za jednotlivymi mechanicky nasbiranymi body. Cele to ramuje fakt, ze kvalita vedy a jeji financni hodnoceni, je casto posuzovana na bazi indexu typu IF (ktery byl nota bene vytvoreny za jinym ucelem), coz jsou vlastne jen urcite proxy hodnoty, ktere mohou odpovidat kvalite ale i nemusi. Slo by to resit i tak, ze vedce a instituce budou hodnotit lide, ale to muze mit opet sve mouchy.
Chápu to správně, že čím vyšší IF, tím vyšší cena za publikaci?V zasade (a bohuzel) ano. Coz vyhovuje zejmena tradicnim prirodnim vedam a medicine a trpi na tom obory s jinymi publikacnimi zvyklostmi, napr. humanitni obory, nebo i informatiky, kde je zvykem publikovat na konferencich, pricemz konferencni prispevky jsou hodnoceny vsechny stejne, bez ohledu na to jak moc dobre jsou.
Je nutné to regulovat právě těmi penězi?V zasade neni. Viz prvni cast meho prispevku, kdy jsou lide prirozene motivovani k tomu, aby davali prispevky do co nejlepsich casopisu, aby mely vetsi dopad.
článek publikuješ u sebe na webu, pokud budeš publikovat dobré články, tak si toho někdo všimne, a začne je zařazovat do svého agregátoru, kde pokud budou dobré články, zase to lidi budou respektovat atd.Spor je, ze nejak publikovat nestaci, viz dalsi cast meho prispevku. Mezi naprosto standardni a relevantni pozadavky plati, aby (i) vysledek prosel peer-review recenzi, (ii) nekdo/neco vysledek zastitil svou reputaci.
samozřejmě tomu, aby ten „decentralizovaný“ systém vznikal paralelně,Ten system je samozrejme decentralizovany jiz nyni. Kazdy si muze zalozit svuj casopis, vlastni konferenci, ziskat reputaci, pak vysledkum publikovanym na danem foru bude prikladana nalezita vaha. Problem je, ze ani tady neplati libertarianske poucky o tom, jak vsichni maji stejne moznosti. Proste to (nebo ti), co si vybudovalo vetsi reputaci, taha za delsi konec provazu a muze si diktovat podminky.
Možná právě tohle je tedy ten hlavní problém a ideální by bylo rozjet nějakou tu „vzpouru, petici“ proti takovýmto praktikám?Petici? To jako vazne? A komu by byla urcena? To, ze je toto problem, se vi jiz dlouho, diskutuje se o tom dlouho, ale zadne jednoduche kouzelne reseni se zatim nenaslo.
Navrhnout alternativní struktury pro peer review takhle od stolu, jak to tady dělají někteří diskutující, je relativně snadné.Na to je odbnrnik Bherzet.
Jiná věc je jejich praktická implementaceTech faktoru je cela rada, hlavne alternativni system by mel efektivnejsi nez aktualni reseni.
mnoho tradičně prestižních pracovišť o nějakou demokratizaci také nutně nestojí.On i soucasny system pod tlakem produkce z Ciny a Indii zacina mit problemy. Mam obavy, ze s vetsi demokratizaci by to slo do kytek jeste vic.
On i soucasny system pod tlakem produkce z Ciny a Indii zacina mit problemy. Mam obavy, ze s vetsi demokratizaci by to slo do kytek jeste vic.Nah, to je jenom věc nedostatečné klasifikace: kategorie časopisů humoristických
Na to je odbnrnik Bherzet.??? Jo, jasně. Přijdu s otevřenou hlavou do diskuze, kde napřed napíšu k autorskému právu, že jako na jednu stranu tohle, na druhou tamto a že nevím, co si o tom myslet. Potom tu začnete s Frantou diskutovat vědecké články, což je téma, o kterém z pohledu autora slyším v podstatě poprvé, a přijde mi to zajímavé. Tak si to přečtu, pokusím se to téma pochopit, vznesu nějaké otázky, kde by mohlo z kontextu i z toho, jak se obecně vyjadřuju, být patrné, že to jsou fakt otázky a ne snaha něco implikovat, ale holt jsem prostě odborník a takhle od stolu tu teda navrhuju, jak se má dělat peer review článků. Tak děkuju za hodnocení. Já jsem s tebou chtěl diskutovat, protože mi přišlo, že asi máš s vydáváním článků nějaké zkušenosti a já se od tebe něco dozvím a pak si na základě toho udělám nějaký názor. Ale jestli máš potřebu se se mnou za každou cenu akorát hádat, tak je to fakt ztráta času a když jsem výše psal, že třeba tvým komentářům věnuji větší pozornost, zjevně jsem se pletl.
což je téma, o kterém z pohledu autora slyším v podstatě poprvé, a přijde mi to zajímavé.A to je ten problem. Mas v oblibe vzit si problem (o kterem slysis poprve v zivote), a pak o nem plamenne diskutujes a vymyslis ruzna reseni, ktera by v praxi stejne nemohla fungovat. Takove prazdne filozofovani nic neresi, a je to jen ztrata casu.
Je to naprosto legitimní způsob, jak získávat informace a vytvářet si názory. Úplně stejně postupuji, když mám otevřenou osobní wiki a vyhledávač. Pokládám si otázky a hledám na ně odpovědi. Výhoda diskuze je, že lze klást mnohem komplexnější otázky.Takovy postup je bohuzel prinosny pro jednu stranu. Jeste je tu druha strana, ktera stravi zbytecne cas vysvetlovanim toho nejzakladnejsiho. Pricemz je paradoxni, ze nekteri, a je jedno, kdo to je, maji ambice navrhnout reseni problemu, se kterym se potkavaji lidi o rad chytrejsi, zbehlejsi v problematice nez kdokoliv tady na abclinuxu. Pricemz bych si dovolil soudit, ze zadny zde diskutujicich nemel tu silu napsat do googlu: "[elsevier|springer|acm|*]copyright transfer", aby zjistil, jake jsou vlastne aktualne podminky.
Co se týče mne, já jsem se tu primárně snažil korigovat bludy, které tu šířil Davkol (jak je jeho zvykem: překroutit nějaký problém a zneužít ho jako falešný argument pro kopání do autorského práva). V rámci následující diskuse to pak asi sklouzlo k nějakým těm návrhům možných řešení kolem citací a sbírání bodů – ale ve stylu „možná by neškodilo…“, „jedno z možných řešení“ atd.
Pokud ale někdo (autor, instituce) chce či potřebuje sbírat jakési body, na což mu nestačí nechat svoje dílo jen tak volně šířit, nýbrž potřebuje ho procpat do konkrétních časopisů nebo ke konkrétním distributorům,A ja, jeste jednou, se tu snazim korigovat vulgarni (v puvodnim slova smyslu) predstavy o tom, ze primarni motivaci k publikovani v casopisech je nejake sbirani bodu, a ze opravdu nestaci vystavit vysledek prace na nejakem serveru nebo blogu. Ti prostrednici (casopisy) maji svou dulezitou roli z podstaty vedecke prace, at uz je to kvuli recenznimu rizeni nebo jako doklad, ze vysledek dosahuje urcitych kvalit.
Možná právě tohle je tedy ten hlavní problém a ideální by bylo rozjet nějakou tu „vzpouru, petici“ proti takovýmto praktikám?Petici? To jako vazne? A komu by byla urcena?
To, ze je toto problem, se vi jiz dlouho, diskutuje se o tom dlouho, ale zadne jednoduche kouzelne reseni se zatim nenaslo.
Pro začátek stačí, aby stát nastavil rozumná pravidla pro nakládání s veřejnými penězi. Pokud někdo chce, aby jeho výzkum byl financovaný z veřejných peněz, tak by měl mít zakázáno poskytnou exkluzivní práva k výsledkům toho výzkumu někomu třetímu – naopak tyto výsledky by měly být dostupné tomu, kdo to platí (což je v konečném důsledku občan). Na autorském právu není potřeba změnit ani řádek – je to pouze o těch pravidlech pro hospodaření s veřejnými penězi.
Pro začátek stačí, aby stát nastavil rozumná pravidla pro nakládání s veřejnými penězi. Pokud někdo chce, aby jeho výzkum byl financovaný z veřejných peněz, tak by měl mít zakázáno poskytnou exkluzivní práva k výsledkům toho výzkumu někomu třetímuOk, to je rozumny pozadavek. Ale prekvapive to neni stat, kdo taha za kratsi konec provazu. Pokud by si nas stat chtel dupnout a toto vyzadovat, tak mu vydavatelstvi ukazi ,,kalousku jsi jednicka'' a nebudou se s nim bavit. Vyzkum by se tak dostal do situace, ze by si mohl vybrat, (i) bud dostanu penize z rozpoctu, nebo (ii) budu publikovat v dobrych casopisech a me o vedecke praci se dozvi ostatni vedci. Coz prirozene povede k tomu, ze se budou produkovat podradne vysledky. Specialni pripad jsou Spojene staty, ktere diky sve sile maji u vetsiny vydavatelstvi vyjimky.
Mezi naprosto standardni a relevantni pozadavky plati, aby (i) vysledek prosel peer-review recenzi, (ii) nekdo/neco vysledek zastitil svou reputaci.Ano. To lidi teoreticky můžou dělat z dobra duše nebo za nějaký fixní poplatek. Nemusí kvůli tomu existovat tradiční časopisy a vydavatelství. V praxi je ale obtížné to změnit. Dál se v podstatě bavíme o tom, proč je to obtížné a kudy by případně mohla vést cesta.
Ten system je samozrejme decentralizovany jiz nyni. Kazdy si muze zalozit svuj casopis, vlastni konferenci, ziskat reputaci, pak vysledkum publikovanym na danem foru bude prikladana nalezita vaha.Já psal záměrně o „decentralizaci“ (tj. takto v uvozovkách), protože to právě není přesné označení. Ano, ten stávající systém je decentralizovaný. My se v podstatě bavíme o tom, jak na něm masivně zvýšit konkurenci, odstřihnout marže a poplatky konzumující prostředníky atd.
Problem je, ze ani tady neplati libertarianske poucky o tom, jak vsichni maji stejne moznosti. Proste to (nebo ti), co si vybudovalo vetsi reputaci, taha za delsi konec provazu a muze si diktovat podminky.Libertariánství určitě není o tom, že všichni mají stejné možnosti. Libertariánství je o svobodě a individualismu. To je systém, který má řadu výhod, ale má i nějaké nevýhody a to, co zde diskutujeme, je zcela nepochybně jedna z nich. „Poučky“, které zmiňuješ, jsou spíš vyjádřením názoru na to, jak závažné ty nevýhody vlastně jsou a jak je případně řešit. Pro mě osobně je libertariánství preferovaný názorový směr, ale nesdílím názor, že je možné pomocí 100% lpění na libertariánské ideologii vyřešit veškeré problémy lidstva. Takže libertariánství bych nechal stranou a věnoval se tomu podstatnému.
Všimni si: (i.) váhavého slova možná, (ii.) použití uvozovek, podobně jako ve výše diskutovaném případě značícím nejistotu nad dostatečnou přesností daných slov, (iii.) nejistého hledání vhodných slov ilustrovaného uvedením dvou pojmů oddělených čárkou, (iv.) otazníku. Jinak řečeno: Ptám se, jestli kdyby se podařilo vědeckou komunitu přesvědčit k tomu, ať nepodepisují smlouvy, která někomu dají exkluzivní publikační práva, tak by to umožnilo vznik nějakých těch alternativních vědeckých žurnálů. Tou otázkou neimplikuji, že by to bylo možné, natož, že by to bylo snadné. Jen se snažím pochopit podstatu problému. Zatím jsme se totiž dobrali k tomu, že: 1. Vědci mají zájem publikovat v respektovaných časopisech, ale respektované časopisy si za publikaci nechávají platit. 2. Svět by byl hezčí, kdyby se za publikace platit nemuselo, univerzity si zveřejňovaly články na vlastním webu a vzniknul nějaký jiný způsob dělení zrna od plev (např. časopisy, které nebudou zneužívat svojí silné tržní pozice). 3. To je všechno hezké, ale takový systém nemůže vznikat paralelně, protože vědci potřebují publikovat v těch stávajících časopisech a ty si vynucují exkluzivitu obsahu. 4. Kdyby se podařilo ty časopisy té exkluzivity nějak zbavit, začalo by být možné publikovat si ty články paralelně i tím samizdatem. Přesvědčit třeba 80 % vědecké komunity, ať takové smlouvy nepodepisují, asi triviální nebude. Časopisy navíc pravděpodobně budou argumentovat, že když si s článkem dají práci a propůjčí mu svou reputaci, tak přece nechtějí, aby stejný článek potom vyšel pod svobodnou licencí někde na webu univerzity. Úplně tím zaniká důvod si ten časopis třeba kupovat. Potom se nabízí otázka, jestli by pro ty časopisy nebylo schůdné mít tu exkluzivitu třeba jen po nějakou dobu. Rok, dva, pět. Možná k tomu už by je dotlačit šlo? Ať už nějakou tou „stávkou“ (zase další slovo v uvozovkách…), nebo třeba i zákonem, který u autorských děl omezuje dobu, po kterou jsou chráněna, a mohl by třeba omezovat dobu, po kterou někdo takto může držet exkluzivní práva… Já se jenom snažím pochopit, jak to tam funguje a v čem spočívá ten problém. Proto o tom diskutuji a pokládám otázky. To nejsou z mojí strany nějaké ultralibertariánské návrhy nebo co.Možná právě tohle je tedy ten hlavní problém a ideální by bylo rozjet nějakou tu „vzpouru, petici“ proti takovýmto praktikám?Petici? To jako vazne? A komu by byla urcena?
To lidi teoreticky můžou dělat z dobra duše nebo za nějaký fixní poplatek.Recenze se obvykle pisou z dobre duse. Nemene dulezita je ta reputace, protoze jinak se ti vyroji tisice indickych firem, ktere ti za drobny poplatek budou psat recenze presne podle tvych prani.
My se v podstatě bavíme o tom, jak na něm masivně zvýšit konkurenci, odstřihnout marže a poplatky konzumující prostředníky atd.Alternativni system muzes bez problemu zavest, ale pravdepodobne bude mit sve neduhy.
Všimni si: (i.) váhavého slova možná, (ii.) použití uvozovek, podobně jako ve výše diskutovaném případě značícím nejistotu nad dostatečnou přesností daných slov, (iii.) nejistého hledání vhodných slov ilustrovaného uvedením dvou pojmů oddělených čárkou, (iv.) otazníku.Proste opet navrh, nad kterym jsi prilis neuvazoval.
1. Vědci mají zájem publikovat v respektovaných časopisech, ale respektované časopisy si za publikaci nechávají platit.Ne, to neplati, viz.
Proste opet navrh, nad kterym jsi prilis neuvazoval.LOL. Já už fakt nevím, jak mám rozlišit návrh od otázky. Nemůžu za to, že existují řečnické otázky, argumentační fauly, kde se za otázkou schovává snaha něco implikovat, a kdesi cosi. To byla normální obyčejná otázka a snaha pochopit situaci. Nevím, jak jinak tam mám ten kontext dodat než konstrukty jako „Chápu to správně, …?“, „Jestli správně rozumím…“, „Je to tak? Rozumím tomu dobře?“ a vyvarováním se sarkasmu a útočného tónu.
Díky za pěkný popis. Myslím ale, že nejsme až tak ve sporu. Co jsem se snažil říct, je, že reputace či prestiž a autorské právo jsou dvě nezávislá témata. Výše přímo píšu:
Sledování prestiže a citovanosti jednotlivých autorů nebo institucí je pak jen jedna z funkcí nad takovým decentralizovaným systémem. A rozhodně není důvod ji spojovat se samotnou publikací.
Ten zavedený systém impaktů a reputace je problematický a mělo by se s ním něco dělat. Jen jsem se ohrazoval proti tomu, aby byl tenhle problém zneužíván jako argument k útokům na autorské právo (zrovna David se tu těchto argumentačních faulů dopouští často).
Tlak na publikace neprameni primarne z pozadavku zamestnavatele nebo grantovych agentur, ale plyne primo z vedecke komunity, kdy vyzkum, o kterem se nikdo nedozvi, protoze zapadne v hromade hlusiny, je k nicemu.
Já se právě obávám, že tam nějaká motivace zadrátovaná je a že to nevychází čistě z praktických potřeb vědecké komunity. Sám později píšeš:
Druhy, oddeleny, problem je financovani vedy. Kdy je potreba nejak vyjadrit, jak dulezity/uzitecny vyzkum je a jake oceneni by si zaslouzil. Coz je opet komplexni problem, ktery u nas byl pojat nestastnym kafemlejnkem, ktery vede k tomu, ze se vedci opravdu honi za jednotlivymi mechanicky nasbiranymi body.
Cele to ramuje fakt, ze kvalita vedy a jeji financni hodnoceni, je casto posuzovana na bazi indexu typu IF (ktery byl nota bene vytvoreny za jinym ucelem), coz jsou vlastne jen urcite proxy hodnoty, ktere mohou odpovidat kvalite ale i nemusi. Slo by to resit i tak, ze vedce a instituce budou hodnotit lide, ale to muze mit opet sve mouchy.
Jinak by pravděpodobně vznikaly alternativní systémy hodnocení a vyhledávání kvalitního obsahu a postupně by se přešlo na ně.
Je zřejmé, že recenze se sama nenapíše, je to práce jako každá jiná a někdo ji musí zaplatit. Otázka je, kdo. Přijde mi trochu zvláštní, aby to platil ten, kdo ten obsah vytvořil, když je to primárně služba pro čtenáře. Tzn. můžou se tu klidně povalovat miliony PDFek různě po internetu s vysokou mírou šumu – a já jako čtenář si budu platit za službu, která mne dovede k tomu kvalitnímu obsahu. Ale nevím, tohle je na delší diskusi, možná to může platit autor a čtenář to dostane zadarmo…
Co se týče exkluzivity a autorských práv, možná by neškodilo se inspirovat v IT: časopisy jako např. LWN neberou autorům jejich práva, ale pouze od nich dostávají licenci k publikaci + mají exkluzivitu dva týdny. Po této době si autor s článkem může dělat, co chce, vydat ho u sebe na blogu, nabídnout jinému vydavateli atd. LWN má pouze tu časově neomezenou licenci, ale exkluzivitu má jen dva týdny. Náklady zde nese čtenář. To mi přijde férové a vyvážené z pohledu všech tří stran. A autorské právo zde není něco, co by lidem překáželo, ale je to naopak právní rámec a nástroj, který těm třem stranám umožňuje si takový model nastavit a uzavřít potřebné dohody.
Pak tu jsou různé agregátory jako Lobsters nebo HN, kde autor nedostává odměnu a pro čtenáře je to zadarmo. Recenze pak píší sami čtenáři a funguje to tak nějaké víc spontánně a samo. I tohle se zdá být životaschopný model. Byť se samozřejmě dá říct, že někdo z čtenářů se jen veze, netráví čas hodnocením a komentováním, a pouze posbírá ten kvalitní obsah, který za něj vybrali ostatní. Ale zjevně to těm lidem nevadí, když se toho dlouhodobě dobrovolně účastní.
Jestli by to fungovalo víc jako LWN nebo víc jako Lobsters/HN nebo ještě nějak jinak, to je otázka. Klidně může fungovat několik takových systémů paralelně. Opět ale opakuji, že existence autorského práva není na překážku a naopak umožňuje existenci různých modelů a schémat a je na lidech a institucích, jak si mezi sebou ty vztahy uspořádají. (pokud jde o veřejné peníze, viz #43)
Jen jsem se ohrazoval proti tomu, aby byl tenhle problém zneužíván jako argument k útokům na autorské právo (zA ja jsem se ohrazoval proti:
Pokud ale někdo (autor, instituce) chce či potřebuje sbírat jakési body, na což mu nestačí nechat svoje dílo jen tak volně šířit, nýbrž potřebuje ho procpat do konkrétních časopisů nebo ke konkrétním distributorům, kteří mu za to účtují poplatky,Kdy opravdu tou primarni motivaci (doufejme) pro publikovani vysledku v dobrych casopisech a na dobrych konferencich neni sbirani bodu, ale sireni poznani.
Je zřejmé, že recenze se sama nenapíše, je to práce jako každá jiná a někdo ji musí zaplatit.To zrejme opravdu neni. Recenze se obvykle pisou zdarma, jako prispevek komunite.
Přijde mi trochu zvláštní, aby to platil ten, kdo ten obsah vytvořil, když je to primárně služba pro čtenáře.Situace, kdy autor clanku plati za publikaci, je domenou Open Access casopisu. Diky cemuz jsou sice clanky dostupne verejnosti, ale je tam prirozeny tlak na to, aby bylo publikovano co nejvic clanku, a pak jde kvalita do kopru. A samozrejme to vede k patologickym jevum jako jsou predatorske casopisy a konference, ktere otisknou vsechno a ani se neobtezuji poradne predstirat, ze existuje nejake peer-review. Na druhou stranu u tradicnich zurnalu, kdy za pristup k publikaci plati ctenari, a neni tedy tlak tisknout kde jakou blbost, ktera prijde do redakce. Na druhou stranu vydavatelstvi si musi hlidat, aby si vubec predplatne nekdo zaplatil, k cemuz potrebuji mit prava k clankum. Ani jedna varianta neni uplne dobra a je potreba hledat kompromisni reseni. A cast tech reseni, ktere navrhujes ala LWN se de facto pouziva, jen ty omezeni jsou formulovany jinak.
Stačí, aby instituce publikovaly výsledky na svých vlastních serverech1 pod svobodnou licencí.Ma to jeden hacek. Pokud chces publikovat clanek v odpovidajicim/rozumnem casopise, musis se svobodne rozhodnout, ze podepises Copyright transfer form, a pak uz opravdu neplati, ze cituji: Kdokoli to pak může užívat, šířit, agregovat, indexovat atd.
Viz #31 (poslední odstavec).
K ochraně knížek existuje alternativa: autor vybere v crowdfundingové kampani peníze před jejím zveřejněním a potom se už bude jednat o svobodné dílo.
Tohle je jedna z možností, často smysluplná, ale stále jen jedna z možností.
A je na tom hezky vidět, že ta kniha je majetkem autora, který ji vytvořil – on rozhodne, zda a jak ji někomu poskytne, nebo nechá v soukromém šuplíku nebo třeba spálí.
Piráti asi chtějí, aby tento model byl jediná možnost. Buď dáš knihu (zadarmo) všem, nebo si ji necháš v šuplíku. Nic mezi tím. To je ale hodně hloupé a omezující. Mezi těmito dvěma krajními možnostmi existuje celá škála dalších uspořádání vztahu mezi autorem a čtenářem (případně nějakým prostředníkem). Autor si může s ostatními dohodnout podmínky, za kterých lze jeho dílo užívat – nemusí to být jen a) veřejné-zdarma a b) tajné schované v šuplíku.
považoval bych za žádoucí, aby k vědeckým paperům měla přístup co největší část veřejnosti.
Tohle ale vůbec nesouvisí s autorským právem. Pokud stát (potažmo my všichni) financuje výzkum skrze státní a veřejné školy nebo jiné instituce, tak by jako správný hospodář měl nastavit pravidla tak, aby z toho měli prospěch ti, kdo to platí (daňoví poplatníci). Takže tady bych taky považoval za přirozené, že všechny výsledky tohoto výzkumu budou veřejně dostupné pod svobodnou licencí. Ale opět říkám, že to nijak nesouvisí s autorským právem, nýbrž s tím, jak funguje stát, jaká pravidla si nastaví a jak hospodaří s našimi penězi.
Pokud naopak někdo dělá vlastní výzkum za soukromé peníze, tak ať si pravidla publikace a užívání těch výsledku určí sám – bylo by nemorální mu ty výsledky zkonfiskovat a zveřejnit. Je to jako kdybys přišel ke mně domů a dožadoval se souborů na mém disku, kam jsem si psal svoje poznámky a výsledky svého bádání.
35 let vězení je ale prostě píčovina bez ohledu na to, jestli to má nebo nemá být ilegální. V USA padají nesmyslně vysoké tresty, jejich vězeňská populace čítá snad milion lidí a jak úžasně to tam vypadá s bezpečností, to už rok s obavami sleduje celý svět.
S tímhle souhlasím. Americký systém soudů a právníků je dost podivný, ale to je zase na jinou diskusi.
Stát garantuje, že porušení autorských práv bude trestat a stíhat, což ale není schopen dělat: nedokáže trestat pachatele a nedokáže jim v činnosti ani bránit. To potom vede na (h)různé články 11 a 13 a další skvělé nápady. Přitom ale sám patříš mezi příznivce svobodného Internetu, anonymity a šifrování a musí ti být jasné, že ani tohle nic neřeší.
Ano. Někde (už to bude pár let, ale asi by to šlo dohledat) jsem to tu přirovnával k situaci, kdy si na opuštěném místě postavíš stánek, kde vyskládáš zboží (třeba jablka ze svého sadu) a napíšeš k nim cenu, kterou ti mají lidé platit. Jde vlastně o návrh smlouvy – pokud se ti líbí, tak si vezmi zboží a dej peníze do kasičky; pokud se ti nelíbí, tak si toho nevšímej a jdi si svou cestou. Pokud nezaplatíš, tak nemáš morální ani legální právo si to zboží vzít. Že to půjde těžko vymáhat? Asi ano. Nicméně stát nikde negarantuje, že objasní každý zločin a že zajistí vymáhání každé smlouvy, nikde není dáno, že tomu má věnovat tolik prostředků a obětovat tomu úplně všechno (např. naše svobody, soukromí – naopak tato práva by měla být zaručena ústavou a měla by mít vyšší prioritu). Když budou někde vykrádat banku, tak se taky policie přesune tam a nebude řešit špatné parkování nebo rušení nočního klidu jinde. Klíčová slova: přiměřenost, priority.
Než se naděješ, bude ti za používání TORu – neřku-li provozování nodu nebo Onion služby – hrozit kriminál.
Tohle je problém v myšlení lidí, v morálních zásadách, mentální vyspělosti a domýšlení důsledků… nikoli v tom, že existuje nějaký nástroj, která se dá zneužívat. Je to podobné jako se zbraněmi – pomocí zbraně můžeš zabít někoho, kdo si to nezaslouží, stejně tak pomocí Toru nebo Torrentu můžeš porušovat autorská práva a šířit díla, pro jejichž šíření nemáš svolení autora. Oboje ale můžeš použít i k legálním a morálním účelům a u obojího by měla platit presumpce neviny.
A jak jsi sám zmínil ty teroristy a pedofily – pokud někdo bude chtít útočit na naše svobody, na soukromí atd., tak tím, že zrušíš či oslabíš autorské právo, se proti němu nijak neochráníš, protože on pouze přesedlá na jiné (pseudo)argumenty.
Taky nezapomínej na to, že spousta lidí nejsou ani Piráti, ani libertariáni, kromě toho (jiné členění) spousta lidí se rozhoduje spíš pocitově než racionálně. A tihle lidi cítí, že umělec nebo obecně autor, by za svoji práci měl dostat zaplaceno. Část z těch lidí by se možná spokojila s nějakým systémem dobrovolných plateb (např. jsi výše zmiňoval crowdfunding) a uvěřila by, že to autorům poskytne důstojnou a přiměřenou odměnu za jejich práci. Ale (asi dost velká) část lidí tomu věřit nebude – a pokud by se zrušilo autorské právo – tak by to pravděpodobně dopadlo tak, že by ti autoři dostávali nějakou podporu od státu, který by jim přerozděloval část našich daní (v podstatě centrální plánování / stali by se z nich státní zaměstnanci). Takže bychom na tom nakonec byli ještě hůř než teď.
U nově vznikavších děl si autoři zcela svobodně rozhodnou, jak to budou řešit. Někdo to bude řešit tím crowdfundingem. Někdo si vybuduje promítací místnost, kde u vstupu každého člověka prohledá, jestli u sebe nemá nějaké nahrávací zařízení.
Tohle si ani nemusíme představovat. To se děje už teď. Crowdfunding (platba předem) se běžně používá, stejně jako vybírání dobrovolných příspěvků zpětně. Filmy, které jdou do kin, jsou bedlivě střeženy a (kvalitnější) kameru do kina ani neproneseš a kdyby tě tam načapali byť jen s mobilem, tak tě vyvedou. Tzn. už teď se vyvíjí velká snaha, aby to dílo neuniklo – distributoři se nespoléhají na autorské právo a snaží si to dílo ochránit sami. Nedovedu si představit, jak moc víc by to mohli chránit. Ozbrojené stráže v kinech, které budou dohlížet na každého zaměstnance? Svlékání diváků donaha?
Bavím se hlavně o těch „konzumních“ věcech.
Třeba počítačové hry? Přestože autorské právo nebylo zrušeno, už dnes se rozmáhá streamování her a filmů. Spotřebitel má zaDRMované zařízení (které je možná formálně jeho majetkem, ale reálně ho neposlouchá – poslouchá svého pána kdesi na druhém konci drátu) a kýžený obsah se u něj jen dočasně zobrazuje. Jsi závislý na internetovém připojení a na libovůli té druhé strany. Nemáš absolutně žádnou jistotu, že si ten film či hru pustíš i zítra, za rok, za deset let. Tohle vnímám jednoznačně negativně – jak z hlediska svobody, soukromí, tak z hlediska ochrany mých investic, kontinuity a duševního klidu. Pokud bys zrušil/oslabil autorské právo, tak bys tento trend akorát podpořil a často by se z něj stala asi jediná možnost, jak se k nějakému obsahu dostat. Film by z toho asi někdo reprodukovat dokázal, ale hru těžko. Radši budu mít (byť proprietární, spouštěnou na dedikovaném počítači) hru na DVD a na vlastním disku, než aby se ke mně jen streamoval její obraz a zvuk odkudsi z počítačů cizích lidí (cloudu).
Jiná situace panuje u softwaru, což je v podstatě nástroj a ve firmách se pirátění předcházet víceméně daří.
V 90. letech byla diametrálně odlišná situace. I ve firmách se masově používal pirátský software, což bylo nefér jak vůči autorům, tak vůči konkurenci, která zákony dodržovala a za software platila. Zákony by ale měly být nadčasové. Pokud bychom tuhle diskusi vedli v 90. letech, tak bys mohl říct, že ve většině firem se software krade a že není v silách policie to všechno řešit, takže bude lepší to legalizovat. Pak by to ale nešlo vzít zpět. Tzn. pouhým posunem diskuse/rozhodnutí v čase, bys dosáhl zásadně odlišného výsledku… Ona se mění i ta situace v domácnostech (trochu pomaleji, ale oproti 90. letům je to i tak obrovský posun). Dneska je poměrně běžně, až bych řekl celkem normální, si kupovat hry, ať už na DVD (to už se spíš stává minulostí) nebo na službách jako je Steam. Stejně tak si spousty lidí platí různé předplatné u služeb, které k nim streamují filmy a hudbu. Tzn. toho legálního užívání autorských děl je čím dál tím víc. Oproti tomu v 90. letech bylo načerno prakticky všechno, kopírovaly se nejdřív diskety, pak CD a později DVD. Pokud tu diskusi/rozhodnutí o pár let odložíme, dost možná už tenhle problém nebude existovat – běžný spotřebitel si bude platit za streamování her k sobě domů (filmy a hudbu tak řeší už teď) a pirátský-kradený obsah bude marginální problém.
Ano, ti lidé budou nesvobodní, hardware, který mají doma, je nebude poslouchat, nebude jim reálně patřit (spíš to bude něco jako pronájem), budou závislí na poskytovateli obsahu a internetovém připojení. Takový svět se mi nelíbí a nechci se toho účastnit. Ale je to nesouvisející trend – není řešitelný zrušením či oslabením autorského práva (to tento trend naopak urychlí a potvrdí). Mnohem víc je to na nás na spotřebitelích, jaké podmínky budeme akceptovat. Nejlepší je samozřejmě svobodný software a díla. Na druhém místě je nesvobodný obsah, který ale funguje offline a vím, že ho budu moci užívat i za deset dvacet let a autor ani distributor mi v tom nemají jak zabránit (např. proprietární hra fungující offline na dedikovaném počítači, hudba na CD, film na DVD nebo nějaká lepší kopie filmu uložená ve svobodném formátu na mém disku atd.). A třetí-nejhorší variantou je streamovaný obsah, který si pustím, jen když se to druhé straně hodí a jen když jí běží servery a jen když mi funguje internetové připojení. Pokud budou spotřebitelé akceptovat tu třetí-nejhorší možnost, tak to bude špatné. Pokud budou dodržovat autorské právo a preferovat obsah, který funguje offline, tak na tom budeme lépe. A pokud budou preferovat svobodný obsah a platit autorům dobrovolně (ať už předem nebo zpětně), tak na tom budeme úplně nejlépe. Ale ani jedno z toho nesouvisí s autorským právem – jde primárně o chování a preference spotřebitelů – autorské právo tomu nijak nepřekáží (naopak jeho absence může urychlit nástup té třetí-nejhorší varianty).
A buďme rádi, protože kdyby začalo být opravdu důsledně a doslovně vymáháno v té stávající podobě, skončili by před soudem jen v České republice minimálně stovky tisíc lidí. Doslova jen udělat screenshot novinového článku a poslat to kamarádům, by mohlo být trestné, pokud by se ti nepodařilo zdůvodnit, proč jsi poslal skoro celý článek a ne třeba jen dvě tři věty se řádným uvedením zdroje, že. A co teprve takové video, jak hraješ hru? Vždyť každý jeden snímek té hry je chráněné autorské dílo! Do vězení s každým, kdo bez výslovného souhlasu Majitele Práv někde zveřejní screenshot ze hry!
Před deseti lety jsem napsal článek Kopírování může nezabíjet. Ona ta absolutní vymahatelnost a dodržování autorského práva je právě docela zajímavá (byť spíš jako myšlenka, simulace). Na první pohled se toho člověk děsí, představuje si běžné lidi, jak končí ve vězení, jak si nemohou ani pustit hudbu nebo film, přečíst si článek atd. Ale když to domyslíš do důsledku, tak to daleko spíš začne ruinovat autory a distributory než spotřebitele. Nové hudební album si nekoupíš a spíš budeš poslouchat ta stará, protože nechceš kupovat zajíce v pytli, stejně tak nepůjdeš na film, protože je to dost možná škvár, tak proč to riskovat? Dneska si třeba film stáhneš nebo ti pět kamarádů, kteří to udělali za tebe, řekne, že film je super, a ty pak usoudíš, že ho chceš vidět na velkém plátně a vezmeš s sebou další lidi, koupíte si vstupenky, popcorn a colu. Stejně tak u her – autorům/distributorům by chybělo, že se o jejich hře nemluví, že o ní fanoušci netočí videa atd. Snižovalo by jim to příjmy. Pokud nemají popularitu, tak těžko něco prodají. To by autory donutilo nastavit si ty podmínky jinak, používat jiné licence a obchodní modely. Často by z toho asi vypadli distributoři nebo by jejich pozice byla slabší. Autoři by častěji dávali alespoň nějakou ochutnávku pod svobodnou licencí, aby se o nich začalo mluvit. Ti známější by třeba dělali crowdfunding, ti méně známí by si řekli o peníze zpětně. Neznámý autor, který by nabízel proprietární obsah a chtěl platbu předem, by toho moc neprodal. Pirátství obrovsky pomohlo i Microsoftu – všechny ty nelegální kopie mu umožnily získat kritickou masu uživatelů a skrze síťový efekt a setrvačnost se pak udržet. Kdyby si každý musel koupit jeho produkty za plnou cenu, tak by se tenhle mor nikdy tak nerozšířil. Zájem uživatelů a peníze by se přelily jinam – z části ke svobodnému softwaru a zčásti k proprietární konkurenci (ale i ta je lepší než de facto monopol). Za ty sračky, ve kterých náš obor stále částečně je (desktopové OS, kancelářské balíky, e-mail, cloud…) můžeme poděkovat právě pirátům.
Svobodný software (nebo open source) ale spočívá v tom, že autor dobrovolně poskytuje ostatním svoje dílo – nikoli v tom, že by mu jeho dílo někdo sebral a znárodnil. A pokud by neexistovalo autorské právo, nic by nebránilo proprietárním softwarovým firmám vzít libovolný svobodný software a zabudovat ho do svého proprietárního softwaru nebo cloudu (tzn. koncový uživatel by už žádná práva neměl a dostal by jen proprietární software či službu). Dneska tomu brání autorské právo a licence jako GNU GPL nebo GNU Affero GPL.
P.S. Nedoporučuji používat zkratku IP, protože tam se hází do jednoho pytle dvě diametrálně odlišné věci: autorské právo a patenty (případně i další věci jako ochranné známky, což je zase úplně jiné téma).