Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Richard Stallman v článku na Guardian.co.uk varuje před nebezpečími, jaká skýtá používání aplikací v cloudu. Ukázkou takové služby je Gmail, kde člověk dává svá data a provozování aplikací do rukou cizí firmy. RMS doporučuje používat software lokálně.
Tiskni
Sdílej:
... nebude jednoduché přejít jinam. Třeba v případě e-mailu vyvstane problém se změnou e-mailové adresy - znamená to obeslat všechny kontakty, překonfigurovat řadu služeb, aby vám maily posílaly na novou adresu, atd.Tohle všechno, co jsi tady napsal, platí pouze pokud nemám e-mailovou adresu na vlastní doméně. Je jedno, kdo mi tu službu poskytuje. Se službou jako takovou to nesouvisí.
Tohle všechno, co jsi tady napsal, platí pouze pokud nemám e-mailovou adresu na vlastní doméně.A přesně o této situaci jsem také hovořil.
Je jedno, kdo mi tu službu poskytuje.Přesně tak. Proto mi není jasné, jak jste z toho mohl vyčíst, že hovořím o GMailu.
Se službou jako takovou to nesouvisí.Máte pravdu, z toho pohledu opravdu ne, měl jsem zvolit jiný příklad, i když problém to samozřejmě je a dotýká se pravděpodobně mnoha lidí (mne nevyjímaje).
...protože nejde s většinou... protože se liší... protože má jiný názor...Proto taky říkám, že není normální, což jsi mi právě potvrdil. A to že vypadá jako vágus, to je taky známá věc. Takže kde přesně je problém?
A to že vypadá jako vágus, to je taky známá věc.A to vadí? A co tys v životě udělal zajímavého, že sis vytvořil k lidem takový odpor?
Bohuzel, tohle funguje vetsinou jen tehdy, kdyz ten stroj delajici NAt a firewall je vas vlastniTakovou situaci bych osobně nepovažoval za "za NATem". Ale to bude asi jenom můj pohled člověka, který má ve směru ven NAT a ve směru dovnitř smůlu.
Google plne spolupracuje s EFF a ridi se doporucenimi ohledne soukromi uzivatelu jejich sluzeb.Tohle by mne docela zajímalo. Neměl byste po ruce odkaz na nějaké detaily?