Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
AFAIK už nemáš. Tuším, že proběhla nějaká změna autorského zákona, která nově zakazuje kopie pro osobní potřebu (nebo třeba zálohy kvůli zničení média).Kopie pro osobní potřebu jsou stále možné, nicméně nemá nikdo povinnost umožnit vám tu kopii si udělat.
(dělají tak tvrdou krabičku, že se CD musí vyndavat násilím)Pomáhá zmáčknout na ten prostředek, za který to CD drží. Pak jde vyndat bez použití síly a hlavně bez ohybání.
„prémiového obsahu“Píšu si Tě na seznam lidí, co půjdou první ke zdi, až češtináři jednoho dne povstanou vstříc revoluci.
Co vím, tak ty disky můžou flashnout firmware HW přehrávačů (u SW přehrávačů se prostě vydá nová verze). Takže prostě za pár měsíců si přineseš nový film a ten změní klíče, jak je potřeba.To věřím. Ale psal jsem, že to nemohou udělat ne proto, že by to nebylo možné, ale protože by ty přehrávače pak přestaly přehrávat staré disky. A pokud by udělali nový firmware tak, aby umožňoval přehrávání starých disků, ale zároveň zaváděl nový kód pro nové disky, tak by bylo jistě triviální to znovu cracknout, když by cracker věděl, co přesně hledá.
Protože ve firmách rozhodujou kravaťácký mrdky a ne kompetentní lidi co danému problému rozumí.
Každá kniha o kryptografii hned v úvodu u základních kryptografických schémat zmiňuje nutnost tzv. "chráněných oblastí". Tzn. musí existovat oblast do které útočník nemá přístup v níž jsou uloženy klíče(klíč). Pokuď takovou oblast nemáš, tak se s žádným šifrováním nemusíš obtěžovat - můžeš sice útočníkovy libovolně technicky ztěžovat přístup do oblasti s klíčem, ale bezpečný to nikdy nebude. A přesně tohle je příklad DVD/Blue-Raye kde je klíč buď na samotnym disku nebo v přehrávači. Obojí má ale útočník k dispozici...
Sice otazkou je, ako dlho by boli firemne servery tou "chranenou oblastouTady se ale narazí na problém - zatímco prolomit nějakou ochranu je stále v mnoha zemích legální, nabourat se někomu do serveru je trestný čin. Nicméně opět bude bit poctivý zákazník, protože pokud někdo uspořádá na ověřovací server DoS útok nebo ten server prostě jinak selže, svoje video si opět nepřehraje. Narozdíl od piráta, který má uloženo na DVD v MPEG-4 a může se podívat kdy chce.
Tiskni
Sdílej: