plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
AFAIK už nemáš. Tuším, že proběhla nějaká změna autorského zákona, která nově zakazuje kopie pro osobní potřebu (nebo třeba zálohy kvůli zničení média).Kopie pro osobní potřebu jsou stále možné, nicméně nemá nikdo povinnost umožnit vám tu kopii si udělat.
(dělají tak tvrdou krabičku, že se CD musí vyndavat násilím)Pomáhá zmáčknout na ten prostředek, za který to CD drží. Pak jde vyndat bez použití síly a hlavně bez ohybání.
„prémiového obsahu“Píšu si Tě na seznam lidí, co půjdou první ke zdi, až češtináři jednoho dne povstanou vstříc revoluci.
Co vím, tak ty disky můžou flashnout firmware HW přehrávačů (u SW přehrávačů se prostě vydá nová verze). Takže prostě za pár měsíců si přineseš nový film a ten změní klíče, jak je potřeba.To věřím. Ale psal jsem, že to nemohou udělat ne proto, že by to nebylo možné, ale protože by ty přehrávače pak přestaly přehrávat staré disky. A pokud by udělali nový firmware tak, aby umožňoval přehrávání starých disků, ale zároveň zaváděl nový kód pro nové disky, tak by bylo jistě triviální to znovu cracknout, když by cracker věděl, co přesně hledá.
Protože ve firmách rozhodujou kravaťácký mrdky a ne kompetentní lidi co danému problému rozumí.
Každá kniha o kryptografii hned v úvodu u základních kryptografických schémat zmiňuje nutnost tzv. "chráněných oblastí". Tzn. musí existovat oblast do které útočník nemá přístup v níž jsou uloženy klíče(klíč). Pokuď takovou oblast nemáš, tak se s žádným šifrováním nemusíš obtěžovat - můžeš sice útočníkovy libovolně technicky ztěžovat přístup do oblasti s klíčem, ale bezpečný to nikdy nebude. A přesně tohle je příklad DVD/Blue-Raye kde je klíč buď na samotnym disku nebo v přehrávači. Obojí má ale útočník k dispozici...
Sice otazkou je, ako dlho by boli firemne servery tou "chranenou oblastouTady se ale narazí na problém - zatímco prolomit nějakou ochranu je stále v mnoha zemích legální, nabourat se někomu do serveru je trestný čin. Nicméně opět bude bit poctivý zákazník, protože pokud někdo uspořádá na ověřovací server DoS útok nebo ten server prostě jinak selže, svoje video si opět nepřehraje. Narozdíl od piráta, který má uloženo na DVD v MPEG-4 a může se podívat kdy chce.
Tiskni
Sdílej: