Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
KernelTrap píše o stavu Reiser 4, neboť se objevil zájem o jeho zařazení do vanilla jádra. Nejprve by se ale musely opravit zbývající problémy, takže přirozenou volbou by v budoucnu mohl být spíše souborový systém Brtfs, na kterém se aktivně pracuje. Snahy o dokončení Reiser 4 nicméně pokračují, například se píše dokumentace.
Tiskni
Sdílej:
Ale Reiser4 je podle mne … a duvody, proc zatim neni v jadre, jsou spise "politicke" nez programorske.
O tomhle se tu nedávno diskutovalo a výsledkem bylo zjištění, že ty řeči o politice pocházejí vesměs od lidí, kteří se příliš nesnažili zjistit, jaké jsou skutečné důvody (neopravené chyby, nikdo, kdo by je byl ochoten opravit, a nikdo, kdo by to dál spravoval).
Well as I remember akpm and hch both said that these "plugins" are just a way of modular programing, and not layering violation, but I just can't find those mails now, there were a lot of them.a
Found it :) akpm: "The plugins appear to be wildly misnamed - they're just an internal abstraction layer which permits later feature additions to be added in a clean and safe manner. Certainly not worth all this fuss." http://marc.info/?l=linux-kernel&m=115442117418736&w=2 hch: "That because the real plugins are long gone. It's just that neither the complainers nor the fanboys in this thread ever read the code or generally had any clue of their own." http://marc.info/?l=linux-kernel&m=115443267908751&w=2
Právě - mám pocit, že Theodore T'so je jeden z těch, který kolem reiser4 kecá, ale kód nečte (já taky kecám, kód nečtu, ale zase šířím s jistotou jen reálná fakta zjištěná každodenním použitím...). To, že pluginy tím způsobem, který popsal, použitelné nebudou, se vědělo už delší dobu (snad nekecám). A to, že by btrfs byl náhradou (nebo že by byl vůbec podobný) reiser4 je taky vtipné - pokud vím, tak mají společné extents, reiser4 má ale navíc tails, cryptcompress a "plugin" (nebo jak tomu správně říkat) architekturu, která umožňuje přesně ten filesystem vyladit. Reiser4 tu byl před ZFS a vůbec se nezaměřuje na konkurování ZFS, zatímco Btrfs má copy-on-write a snapshoty a další funkce, která reiser4 nemá, prostě aby mohl konkurovat Btrfs. (Pokud kdekoliv v textu kecám, prosím opravte mě a promiňte mi to :D)
Asi jediná pozitivní věc je, že ten mailinglist je ještě pořád nějak aktivní a Edward Šiškin na tom dělá a s vývojáři jádra si myslím rozumí lépe, než Hans. Ale stejně mě lehce točí, jak se do jádra snadno dostávají všelijaké filesystemy (ext4 byl v jádře dlouho předtím, než ho vůbec začínali vážně doporučovat, btrfs je tam také už nějakou dobu) i když mají chyby nebo jsou ještě ve vývoji, ale reiser4 tam není, protože se někdo s vývojáři nebavil přesně podle jejich gusta a od té doby ten filesystem nemají rádi. Neříkám, že nemá chyby, ale Linus je většinou dost velký pragmatik, že věci, které mají něco do sebe, začleňuje docela ochotně. A reiser4 pořád dokazuje, že je z nejrychlejších a nejefektivnějších filesystémů, co jsou dostupné. Ale asi budu ještě chvíli patchovat...
Věřím, že žertujete, tak jsem to samozřejmě nemyslel. Jde mi spíš o to, že kdyby šlo vážně jen o kvalitu kódu, tak by (při porovnání s jinými fs) už reiser4 v jádře být měl, ale kvůli tomu, že s nimi Hans nekomunikoval hezky a poslušně, tak to tam ještě není. Nevím, jestli to už bylo ready pro zařazení když kolem toho byly ty velké bouře (2.6.12 nebo tak nějak), ale teď už to tam být mohlo. Nemyslím se, že by cokoliv, co se kolem reiser4 dělo, mělo něco společného s tím, co Hans udělal.
Reiser4 je taky psaný od nuly. Navíc proti Btrfs nic nemám, jen mi vadí, že Theodore T'so ho srovnává s Reiser4 (jsou to jiné fs, mají jiné cíle, jiné výhody a nevýhody a AFAIK nic-moc společného) a má kecy jako "když vyhodíte pluginy, třeba to vezmem" (což je IMHO docela absurdní). Nemám z toho pocit, že by byl vůči reiser4 zrovna nezaujatý...
mkfs.reiser4 -o create=ccreg40,compress=lzo1 (nebo gzip1)
Předpokládám, že je tam nějaká heuristika, co se týče obsahu souborů, takže se nekomprimuje již zkomprimované - ale to jsem netestoval, protože to mám právě na systém, kde je komprimovaných souborů málo. Pro mě je momentálně důležité, že jsem získal volné místo bez ztráty rychlosti Ano, taková heuristika by tam měla být (četl jsem to), ale také netestoval. Každopádně to funguje dobře ;)