Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Digital Life píše o superpočítači astrofyzika Gaurava Khanna, vytvořeném z 16 konzolí PlayStation 3 s Linuxem. Spojením konzolí do jednoho clusteru získali na oddělení fyziky univerzity v Massachusetts výpočetní výkon srovnatelný s clusterem složeným ze 400 počítačů. Superpočítač tam simuluje aktivity obrovských černých děr.
Tiskni
Sdílej:
Takze jestli potrebuje "drtit cisla" - predpokladam velke maticove operace a male vyuziti plnohodnotneho procesoru (podminky, skoky...), tak ma Cell docela navrch. Myslim, ze ma i o neco lepsi architekturu a pristup do pameti...
Přesně tak. Ale slyšel jsem, že Linux umí využíj jen jedno základní jádro, což by neodpovídalo článku. Už tedy umí využít plně procesor PS3?Procesor v PS3 samozřejmě jde a vždycky šel využít pod Linuxem naplno. Jediný problém je nepřístupný grafický čip, pro který sice existuje akcelerovaný ovladač ps3rsx (který navíc rozšíří RAM o dalších do té doby nepřístupných 256MB), ale s posledním firmwarem to nefunguje, protože se změnilo něco v hypervizoru.
Co mě zaujalo, tak že se tam píše, že jim ty Playstationy zapůjčila samotná firma Sony, i když věděla, že to budou hackovat a cpát na to Linux.Žádné hackování se nekoná, linux se dá naintalovat naprosto standardním způsobem přes položku v menu a autorem portu je samotná Sony.