Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vyšlo Ubuntu 10.10 „Maverick Meerkat“. Obsahuje nejnovější GNOME (2.32), vylepšuje Ubuntu Software Center, přináší nový Ubuntu Font a další novinky. Podívejte se na screenshotovou i klasickou recenzi.
Tiskni
Sdílej:
Some time ago a group of hyper-intelligent pan dimensional beings decided to finally answer the great question of Life, The Universe and Everything. To this end, a small band of these Debians built an incredibly powerful distribution, Ubuntu. After this great computer programme had run (a very quick 3 million minutes...or 6 years) the answer was announced. The Ultimate answer to Life, the Universe and Everything is...42, and in its' purest form 101010. Which suggests that what you really need to know is 'What was the Question?'. The great distribution kindly pointed out that what the problem really was that no-one knew the question. Accordingly, the distribution designed a set of successors, marked by a circle of friends...to ultimately bring Unity to all things living...Ubuntu 10.10, to find the question to the ultimate answer.
Co se týče toho rozlišení, tak pokud chcete větší, stačí do toho Ubuntu ve virtuálním stroji nainstalovat Guest Additions...
Rozhraní pro "desktop" a "netbook" edici vypadá stejně a při výšce 600 pixelů (klasika u netbooků) zabírají polovinu výšky obrazovky jen lišty a menu!! To je naprosto tragické, když má v takovém systému běžet primárně webový prohlížeč.Vypadjí stejně? Najděte deset rozdílů a máte bonus: Netbook: http://www.linuxexpres.cz/uploads/gallery/original/3678.jpg Desktop: http://www.linuxexpres.cz/uploads/gallery/original/3541.jpg
Co udělá běžný uživatel netbooku, když nebrouzdá po webu? Spustí si hru, nejlépe Solitaire.Vážně? Asi jsem moc běžných uživatelů PC nikdy nepotkal...
A k tomu to problikávání z grafického do textového režimu a zpátky během zapínání a vypínání... ne, tohle bych prostě nikomu na netbook nenainstaloval.To je problém virtualizačního software, ne Ubuntu. Na "normálnm" hardwaru se takto nechová a po instalaci přídavků hosta ani v tom VirtualBoxu.
Asi jsem moc běžných uživatelů PC nikdy nepotkal...To bylo trefné.
Co se týče rozdílu desktop/netbook - zřejmě je na vině opět virtualizační SW. Ovšem já opravdu nebudu pro pětiminutové zkoušení vytvářet testovací oddíl a něco instalovat.Ale na blbe kecy si cas udelas, co?
Není snad úžasnou možností Ubuntu vyzkoušet systém z CDčka, bez instalace (ovšem jak potom nainstaluju Guest Additions, když se stahují a připojují jako CDčko, že)?VirtualBox neumi pripojit vice CD? Nepamatuju si to az tak dobre, protoze ho skoro nepouzivam, ale cekal bych, ze nebude mit problem. V KVM je vse v pohode a Xen taky. Tak hadam, ze VBox by mohl taky.
Systém jsem vyzkoušel nejsnazším způsobem, neoslnil mě a zase jsem ho vypnul.Pokud by u toho zustalo, nemel bych namitek. Ale ze na zaklade vlastni neschopnosti pak spamujes blbostma, to uz se prehlizi tezko. Tim spis ze se snazis porad hajit a trollovat namisto toho, abys zvolil spis omluvny a vstricny ton.
Že je grafické rozhraní odpudivou, špatně udělanou kopií Leoparda, za tím si stojím.To je v poradku. Ale je to jenom tvuj nazor. A tak bys to mel prezentovat.
Kubuntu edice například vypadá daleko lépe, a stejně tak předchozí verze Ubuntu i jeho odvozenin (Linux Mint například).Opet se snazis prohlasovat svuj nazor za jedninou pravdu? Mne se Ubuntu MM libi vic nez predchozi. Hulakam tu nekde, jak je hezci?
Distribuce to může být v jádru dobrá, ale nebudu si ji celou pracně předělávat, aby nevypadala jako seprané ponožky. Produkt se má předvést tím nejlepším už v základu, tohle je prostě zlé...Taky pekny blabol. Nelibi se _tobe_. Mne a dalsim zase jo. Jak teda Ubuntu nastavit, abys vyhovel nam obema pripadne co nejvice lidem? Nebo se svet toci jenom kolem tebe? Komunita kolem Ubuntu a OSS aplikaci investuje miliony clovekohodin casu, a pak prijdes ty a zacnes hulakat, jak je to hnus a jak si z tebe maji vsichni sednout na zadek, protoze jeho velicenstvu je za tezko investovat 5 minut do zmeny tapety a motivu (ovsem na flamovani si casu udela klidne par hodin).
Mit poznamky jenom proto, ze se clovek nejak jmenuje (a notabene si to ani nevybral) mi prijde primitivni.Asi jsem moc běžných uživatelů PC nikdy nepotkal...To bylo trefné.
Ve Fedoře ve Virtual Boxu se žádné problikávání nekoná. Funguje to „Out of the box“.A k tomu to problikávání z grafického do textového režimu a zpátky během zapínání a vypínání... ne, tohle bych prostě nikomu na netbook nenainstaloval.To je problém virtualizačního software, ne Ubuntu. Na "normálnm" hardwaru se takto nechová a po instalaci přídavků hosta ani v tom VirtualBoxu.
Zvláštní uživatelské rozhraní pro netbooky se v netbook edici nespouští, když běží ve virtuálním prostředí - chyba, ovšem těžko říct, na čí straně.Na tvé, protože mě to "netbook prostředí" ne virtuálu normálně funguje.
Hmm, a jak se projevuje takový fanatik?V pripade OS asi tak jako Laco. Spamuje na strankach o jednom OS jak je na prd a vychvaluje, jak je konkurence super. V jeho pripade lze uz mluvit primo o obsesi. Ne ze by si nainstaloval Windows 7 a byl s nimi spokojeny jak to normalni lide delavaji (ja jsem spokojeny s Linuxem a presto/proto nelozim na stranky WUGu a dalsich, abych jim nadal jak jsou Windows na prd). Jeste musi do celeho sveta vytroubit, ze doopravdy spokojeny je. Ba co vic, leze tam, kde tato informace ale vubec nikoho nezajima, aby se o to mohl podelit s ostatnimi. A protoze by na nej vsichni i tak pekli, tak jeste kopne do toho jejich OS. Budto je to pubertak, nebo pomateny jedinec. Moznost, ze se jedna o zamestnance MS (a ze takovych vic nez par je) jsem taktne pominul.
včera jsem ho nahodil na 2.4ghz celeron 678MB RAM, radeon 9550, 80GB sata a ten komp je na tom tak nějak na hraně s použitelností..hlavně to jednojádro je sakra poznat pokud se něco instaluje přes sw center :(
celej ten sw center mi přišel pomalej a zasekanej a v tu dobu to ještě neswapovalo , uvidime až to pořádně omrknu. To byla taková fofr instalace mladé na komp páč se jí nový ubuntu libilo takže jsem neměl moc času zkoušet a ladit. Před tím tam bylo xubuntu 9.04 a to jsem chtěl dát pryč páč to byl bastl gnome a xfce, ale zdálo se krapet svižnější
Kdyby tam byl rychlej net tak tam má dávno Archa ale na to nemám čas
oprava 768