Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Od nynějška najdete v nejnovějších sestaveních Ubuntu 10.04 ovladač Nouveau jako výchozí, píše Phoronix. Nastává tak to, o čem jsme informovali již dříve. Ovladač podporuje jen 2D, nicméně pro zájemce je připravován PPA repozitář Nouveau s podporou Galium3D.
Tiskni
Sdílej:
i když za cenu použití proprietárních ovladačů.Na tom nevidim nic spatneho. Pokud by proprietarni ovladace nebyly, pak by to byl problem. Na Windows taky vsichni maji nesvobodne ovladace a funguje jim to. Se svobodou to nesmite prehanet, nebo dopadnete jako RMS.
Na Windows taky vsichni maji nesvobodne ovladace a funguje jim to.A to je tak asi všechno.
Se svobodou to nesmite prehanet, nebo dopadnete jako RMS.Už zas navážení do RMS?
"Tady vám udělám na vaše rozhraní driver, ale jestli nejste ochotni udržet stabilní ABI tak na vás kašlu a napište si to sami."Přesně toto se také děje. Druhá strana zase kašle(když není schopná dodržet jejich podmínky) na nVidii a svůj vlastní ovladač si píše.
Tady vám udělám na vaše rozhraní driver, ale jestli nejste ochotni udržet stabilní ABI tak na vás kašlu a napište si to sami.
... protože na binární rovině jsou zde pořád změny v ABI k driverům. Pak nelze udělat binární driver, který by fungoval všude.
To je samozřejmě naprostá hloupost. A oficiální ovladač od NVidie je asi co? Je to binární driver, který funguje všude. A to, že musí být součástí instalátoru kompilace wrapperu, kvůli změnám ABI NVidii vůbec netrápí, navíc většina kódu binárního driveru je multiplatformní, takže jí ani netrápí, že musím mimo Windows podporovat i Linux.
Proč si myslíte, že NVidie neuvolní zdrojové kódy svých ovladačů, právě proto, že je to něco co AMD nemá, je to jejich strategická výhoda. A AMD si dělá jen ostudu, protože jasně ukazuje, že není schopna napsat kvalitní ovladače.
Proprietární driver na HW podle mne v naprosté většině musí být lepší než opensource, protože mohou psát drivery na "budoucí" karty podle vývojových specifikací, předtím než je pošlou do prodeje, a také neznají jen specifikaci interfacu HW, ale i vnitřní design, časovou náročnost HW operaci a jejich souvislostí a další interní věci.A taky se dá uměle snižovat výkon starších karet a tím nutit lidi kupovat si nové, že? Případně se dá po pár letech podpora starší série úplně vypustit.
Např. ve Fedoře to tak nebylo.No a? Stav ve Fedoře nějak vypovídá o tom, jaký bude stav v Ubuntu? Asi by nebyl problém vyjmenovat pár (možná i pár stovek) distribucí, kde to nešlo nikdy. Navíc pokud jsem správně pochopil, u Fedory to nebyl ani záměr, ani to nebylo tím, že by ten proprietální ovladač nainstalovat nešel, ale relativně triviální chybou vývojářů Fedory (což se jistě může stát každému, ale domnívám se, že vývojáři Ubuntu se poučí a danou chybu nezopakují). Pro všechny další pochybovače mám dobrou zprávu -- jedu na 10.04 a ovladače mám zcela bezproblémů nainstalované pomocí správce nesv. ovladačů a všechno funguje přesně tak, jak má (nevěřící se mohou přesvědčit na screenshotu).
[bylo to] relativně triviální chybou vývojářů FedoryAutor toho balíčku s nvidia ovladačem pro Fedoru možná je a možná není zároveň vývojářem Fedory (já to nevím), ale ten balíček je z externího (i když celkem populárního) repozitáře. Není součástí distribuce Fedora, protože ta proprietární ovladače nešíří.
Autor toho balíčku s nvidia ovladačem pro Fedoru možná je a možná není zároveň vývojářem Fedory (já to nevím), ale ten balíček je z externího (i když celkem populárního) repozitáře. Není součástí distribuce Fedora, protože ta proprietární ovladače nešíří.Tak to jsem trochu pomotal a vývojářům Fedory se tímto omlouvám. Faktem ale zůstává, že problém s instalací binárních ovladačů od Nvidie není chybou koncepční, ale snadno odstranitelnou chybou člověka, který tan balík připravoval (tedy doufám, že aspoň tohle jsem pochopil dobře).
Fedory to nebyl ani záměr, ani to nebylo tím, že by ten proprietální ovladač nainstalovat nešel, ale relativně triviální chybou vývojářů FedoryDokdy? Můžu vzteky i střechou proletět a i tak asi do nekonečna, ne?
A tohle není ... nějaká rozumná integrovaná nvidie + DDR3 ...?
Mě šlo jen o to, že někdo troubí do světa, že neexistuje věc, která je běžně k dostání, samozřejmě je i možnost mít DVI a HDMI: MSI NF980-G65 pro AM3.
ehm.. to jsem se ptal toho člověka, co tvrdil, že budou nějaké problémy s nouveau, na základě jakési obecné představy, že se vším novým jsou vždycky problémy.No abych se přiznal, tak bych si s ním dovolil souhlasit. Něco tak složitého jako je ovladač ke grafice, který navíc pro starší karty obsahuje i fungl nový firmware, prostě bude v době uvolnění pro širší veřejnost (a nejenom pro odvážné testery) chyby obsahovat stoprocentně
za funkčný ovládačSpíš za neexistující. Nebo máš snad pocit, že se z tím vzteká dobrovolně jen tak někdo pro srandu králíkům?
len neviem ako môžu urobiť lepší driver ako ľudia čo sú priamo pri zdroji, budú kopať naslepo a práve tam vidím možné zdroje chýb.A proč by měli udělat ovladače lepší
ľudia čo sú priamo pri zdroji? To snad ani nejde. Už teď jsou ty ovladače plné sekvencí zápisů nějakých záhadných hodnot do určitých registrů, které byly odchytány při zkoumání a o kterých ví asi každý krom nVidie prd co znamenají. V takových podmínkách se docela dost těžko dělají
lepší ovladače.
ľudia…
... na druhou stranu obsahuje licencne nelegalne firmware k ruznym zarizenim.Jaké licenčně nelegální frimware?
ubuntu nema pravo obsahovat nektere z tech firmware .. a presto obsahuje.A ja jsem si vzdy myslel, ze zadne firmwary neobsahuje. Ty by se snad meli stahnout teprve po tom, co to uzivatel odsouhlasi. Nebo ne?
Fedora is a Linux-based operating system that showcases the latest in free and open source software. Fedora is always free for anyone to use, modify, and distribute.Proto je upřednostňování nouveau naprosto korektní, žádná chyba.
update-initramfs
. Úplně stejný problém by nastal, i kdyby Fedora jako default používala nv.