Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Náročnější uživatele by mohl zaujmout krátký úvod do dlaždicových správců oken.
Tiskni
Sdílej:
normalne WM vyzaduju nejaky cas na prepnutie z jedneho oknaCoze?? To zni uplne jako u me v praci ve Woknech, tam mam po ranu prodlevu 5-7 sekund pri pouziti alt+tab (neprehanim!!), behem dne se to zrychli tak na 1 sekundu, ale nektere programy se drzi porad tech 5 sekund. V linuxu tohle u me neexistuje (fluxbox), proste se ani nestacim tak rychle divat.
není autor náhodou exhibicionista?
Oblíbené rčení říká, že jsou dva druhy lidí – ti, co umí s linuxem a ti, kteří mají sexualní život. Rád bych podotkl, že linux plně ovládám z příkazové řádky a ve druhé zmiňované oblasti jsem taktéž velmi aktivníJe
1) tu stranku jsem zarucene videl pred delsi dobou, odhaduju pul roku, to bylo v dobe, kdy jsem odchazel od openboxu a nevedel jsem, zda se vratit zpet k fluxboxu nebo zkusit nejaky tiling WM (je ale mozne, ze byla stranka pod jinou URL)
2) "Proč mít napodobeninu widlí" - ja doufam, ze linux (pokud se vubec da mluvit o linuxu jako o jednom produktu, kdyz uz je tolik stovek moznych kombinaci/distribuci, ktere jsou dost odlisne) nikdy w. napodobovat nebude a urcite je momentalne nenapodobuje.
1) Zvláštní, opravdu jsem to zprasil dnes a nepamatuji si, že by tam někdy bylo něco podobného. No, nic není vyloučeno.Řekl bych, že tak před týdnem, když jsem se tam díval (dokonce se dá dohledat přesné datum
I dnes totiž existuje hned několik "oldschool" distribucí a projektů, které fungují skoro přesně jako za starých časů.
Problémem je, že i takové distribuce musí čerpat z upstreamu. Takže pokud upstream bobtná a komplikuje se, pak se totéž děje i v těchto distribucích. Vždyť to nebylo tak dlouho, co to uznal i samotný Linus v rámci Linuxu.
Pointa je: "Jaký si to uděláš, takový to máš. Jakou distribuci si vybereš, takovou máš." A tak to bylo vždycky. Proto nechápu lidi, co neustále fňukají nad tím, jak jde linux do kelu.
Já je chápu velmi dobře. GNU/Linux prostě kráčí určitým směrem, který někomu vyhovuje, a někomu holt tak moc ne. No a někteří z těch, kdo si liboval před 5-7 lety, zjišťují, že lecos z toho, kvůli čemu rádi GNU/Linux používali, se (z jejich pohledu) změnilo k horšímu. A je toho tolik, že kromě toho fňukání jim už v podstatě nic jiného nezbývá, protože sami nemají možnost to změnit (třeba už jen forknout takové jádro je podle mého možné jen teoreticky).
Já si myslím, že kritické pohledy na GNU/Linux, pokud jsou alespoň trochu konstruktivní, mají smysl. Tuomov sice hovoří velmi nevybíravě*, ale na rozdíl od trollů dokáže arugmentovat, říci konkrétně, co mu vadí, a třeba i navhrnout, jak by se to mělo podle něj dělat lépe.
*) Což je docela škoda, protože tím útočným tónem snižuje váhu toho, co říká - spíše tím lidi naštve, než aby je motivoval k zamyšlení.
Nevím, proč někteří považují prezentování vlastního názoru (byť silně kritického) na vlastním blogu jako neoprávněné. To, že někdo nemá kvanta času pro sestavení vlastního operačního systému podle jeho požadavků a počítač pro něj není cílem, nýbrž prostředkem, přeci ještě neznamená, že nemůže nastínit, co mu vadí na stávajících řešeních, a jak by se to podle něho mělo dělat.
Vždyť on má zlost jenom kvůli tomu, že někdo tvoří něco, co vyhovuje mnoha lidem a jenom jemu ne.
On má podle mého zlost především kvůli tomu, že distribuční maintaineři zacházeli s jeho softwarem způsobem, který mu dost komplikoval život. To bylo podle mého to, co ho naštvalo a znechutilo nejvíc.
čím mi jakýkoli wm dokáže pomoct?Take jsem to tak pouzival, ale s prechodem na rozliseni 1920x1200 je jedno velke okno az prilis velke, takze se muze hodit mit obrazovku rozdelenou na dve pulky a v kazde mit maximalizovana jina okna.
apt-file list
se nad 100 znaků v pohodě dostane (právě tady mám jeden takový).