Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Problém s použitím jména Firefox v Debianu byl vyřešen. Namísto přejmenovávání pomohou existujícímu projektu GNU IceWeasel, aby bylo možno brzo vydat první verzi.
Tiskni
Sdílej:
Ten fork je kvuli tomu, ze se Mozille nelibi, ze je Firefox v Debianu pod stejnym jmenem ktere maji chranene Copyrightem.Takovýhle blbiny si naštěstí moc nepamatuju, ale není spíš problém v tom, že ikonka Firefoxu a kdóvícoještě není free, takže tam Debian dává jinou, což se nelíbí MozillaF, páč to podle ní už není Firefox? A řekl bych, že to není problém jen Debianu ale i Ubuntu.
Ten fork je kvuli tomu, ze se Mozille nelibi, ze je Firefox v Debianu pod stejnym jmenem ktere maji chranene Copyrightem.
Tak to je naprostý nesmysl. To by stejný problém musely mít i všechny ostatní distribuce - jenže nemají, protože distribuovat Firefox pod jménem Firefox (resp. Mozilla Firefox) jim nikdo nebrání. Problém je AFAIK v tom, že Debian pod označením Firefox distribuuje něco jiného než Firefox. Že se to Mozilla Foundation nelíbí, to se jí nelze divit.
Ten fork je kvuli tomu, ze se Mozille nelibi, ze je Firefox v Debianu pod stejnym jmenem ktere maji chranene Copyrightem.Trademarkem. Jinak souhlasím.
... vice chovat jako unixova aplikace na rozdil od zwindowsovateleho Firefoxu.Už aby to bylo. Ti zmrkvosoftění debílci z MF mě vážně serou.