OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Účetní a ekonomický systém WinStrom 10, který podporuje i Linux a Mac OS X, se stal vítězem IT Produkt 2009 v kategorii informační systémy. Oficiální oznámení.
Tiskni
Sdílej:
To je potesujici zprava.
Ted jsem si tak vzpomel:
Manzelka kolegy z prace vede firmam ucetnictvi v nejakym DOS programu pod win XP na notebooku.
16 bitova aplikace natolik vytezuje 32 bitovy windows ze krom ucetnictvi se na tom notebooku skoro neda ani poslouchat radio. Je to nejaky dual core 1,6 GHz (ne Atom) , 1 GB RAM.
Dosbox je OK. Kdyz to kolega resil tak jsem to zkousel i na Linux systemu a chodilo to perfektne - top ukazoval cca 10 - 20 % vytizeni CPU. S tim tiskem bude asi fakt problem - sam jsem nezkousel (nemam tiskarnu) takze nevim. Kolega ma na SW nahled jako FBU takze se mu tezko vysvetluje takova vec proc to netiskne kdyz se odentruje patricna polozka v menu dosoveho programu. Vykladat mu neco o CSV je ztrata casu.
Je fakt ze dnesni zelezo je natolik vykonny aby na nem mohl bezet nejaky OS a nad nim nejake behove prostredi (Java, Python ....) ze neni treba vetsinu aplikaci psat nativne a tudiz zbytecne pouze pro jednu platformu.
Vzdychate na spatnem hrobe. Bohuzel to hodne souvisi, Ale ne az tak technicky jak formalne.
Kompilovat source pro ruzne platformy si muze dovolit tak maximalne komunita vyvijejici open source ci free aplikace. Viz treba Mozilla, Opera, Open Office ... ci projekt videolan a mnohe dalsi.
Komercni spolecnost, ktera dostane hafo milionu si nemuze dovolit vytvorit XML Filer nativne pro pouhou jednu distribuci (treba Ubuntu). Tohle si muze dovolit pouze komunita. Viz projekt zde na Abicku "Datove schranky"
Lisknite si oba dva, aby vas to preslo.