Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Hlasování začalo (a také skončilo).
Portál abclinuxu.cz je výrazně komunitní. Redakce sice zajišťuje pravidelný obsah (články a zprávičky) a pracuje na nových službách a funkcích, přesto jste tím hlavním bohatstvím portálu vy, naši čtenáři. My to víme a vážíme si vašeho podílu na rozvoji Abíčka. Letos jsme se rozhodli odměnit tři z vás, kteří se nejvíce zasloužili o jeho vzkvétání. A protože je Abíčko komunitní portál, výběr provedete také vy.
Jak si představujeme osobnost roku? Měl by to být uživatel portálu, který v daném roce nejvýrazněji pomáhal ostatním návštěvníkům. Druhů pomoci je na našem portále velmi mnoho. Mohl například často a věcně radit v diskusním fóru. Nebo dobře popsat zprovoznění počítačových komponent v naší hardwarové sekci. Vysvětlit pojmy ve slovníku. Napsat kvalitní záznam ve FAQ. Představit zajímavé aplikace v katalogu softwaru. Udržovat aktuální databázi ovladačů. Nebo doplňovat online učebnici Linuxu.
Znáte uživatele abclinuxu.cz, který si podle vás tuto cenu zaslouží? Který v roce 2006 pozitivně působil na Abíčku a prokazatelně přispíval některým z výše uvedených způsobů? Pak do diskuse ke článku napište jeho jméno, včetně odkazu na jeho profil, a sepište důvody, proč by měl být nominován. Ideálně připojte i odkazy na jeho působení (diskuse, záznamy a jiné). Z nominací jsou vyloučeni tito členové redakce: Luboš Doležel, Robert Krátký a Leoš Literák. Nominace budou ukončeny v neděli 11. 2. 2007 v 11 hodin dopoledne. Redakce vybere z vašich návrhů deset uživatelů, kteří splňují podmínky, a v pondělí začne 7 dní trvající hlasování, kdy si vy sami budete moci vybrat osobnost roku. Ve středu 21. 2. 2007 pak vyhlásíme vítěze.
Tři vítězové se mohou těšit na atraktivní ceny. Konkrétně se jedná o poukázky na nákup počítačového vybavení v hodnotě 3, 2 a 1 tisíc korun ve známém počítačovém obchodě a pro každého také roční elektronické předplatné časopisu LinuxExpres.
Teď už je to na vás. Můžete začít s nominacemi :-).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
@import url("http://www.abclinuxu.cz/styles.css"); .ds_text_user1 > .ds_text, .ds_text_user5004 > .ds_text, .ds_text_user2121 > .ds_text, .ds_text_user151 > .ds_text, .ds_text_user8235 > .ds_text, .ds_text_user2105 > .ds_text, .ds_text_user2204 > .ds_text { background-color: #EFE; }Teď co z toho vybrat. Tak 1 i 2121 jsou z nominací vyloučeni, tak dál… Michal Kubeček – neúnavně odpovídá v diskuzním fóru, snaží se opravdu poradit případně vysvětlit omyl, často navzdory požadavkům typu "já to chci udělat blbě, tak mi neraďte, jak to udělat správně, ale jak to mám udělat tak blbě, jak chci já". Yeti – co k tomu dodat?
Vy jste se s Richardem Stallmanem jen potkali? To já s ním čůral na toaletě.? Lidé jako Kyosuke jsou kořením toho portálu a právě kvůli nim sem stojí za to chodit. Proto ho nominuji a proto budu hlasovat pro něj.
v zajmu korektnosti bych se zasazoval o zpruhledneni tech "podminek".Ty podmínky jsou tam vyjmenované. My jen vyřadíme případné formálně chybné nominace (např. někoho, kdo nominovaný účet nepoužíval v roce 2006 apod.).
Takze budete muset na zaklade urcitych kriterii provest selekci i mezi temi co vsechny formalni pozadavky splni...Podle toho, kolik lidí je podpoří v nominaci.
Nebo snad vysel dnes jiny clanek?Nevyšel; zcela záměrně - jednomu z nich by se totiž nedostalo tolik pozornosti, což nechceme. Ale mohl vyjít. Ovšem samozřejmě by se mohlo stát, že by žádný vyjít nemohl, protože by žádný nebyl připraven nebo k dispozici. Nemám to sice rád, ale občas se to stává. Takže tvoje legračně znalecká poznámka o tom, že tento článek slouží jen k zaplácnutí místa, je jen snahou o shazování, která vyznívá naprázdno, protože nemáme potřebu maskovat případný nedostatek článků.
Je tento dlouhy nebo snad dokonce kvalitni?Není dlouhý, protože to není potřeba. A pokud se kvalita posuzuje podle toho, jestli sdělil to, co sdělit měl, tak kvalitní je.
A nevyjde snad priste zase jen jeden s vyhlasenim vitezu?Jistě. A opět pravděpodobně v ten den nevyjde žádný jiný. Ale stydět se za to nebudeme.
Meri tato anketa nejakym zpusobem vykon? Je preci jen a pouze o oblibenosti/znamosti.Neměří výkon, protože to není jejím účelem. A je o oblíbenosti/známosti, protože přesně takový je její smysl.
Co te zere? :)Že většinou jen prudíš. A copak žere tebe, že většinou jen prudíš?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Vlasta Ott bo je to skvelej borec!!!
abicko,linuxexpres,popularizace linuxu
ne, vazne: nominoval bych bud JXD [...]Pán je masochista?
je to v rozporu s tím, co píšeš zde v diskusiNení to v rozporu. Řekl jsem, že vyřadíme formálně vadné nominace. Do toho JXP spadá nejen proto, že výraznou část roku 2006 nebyl přítomen (ač je třeba smutné, co bylo důvodem, nic to na té skutečnosti nemění), ale také proto, že nebyl (a nemůže být) uveden žádný odkaz na jeho činnost, která by pomáhala ostatním uživatelům abclinuxu.cz.
pak byste tam, kde formulace podmínek dává prostor k subjektivní interpretaci, neměli upřednostňovat názor redakcePokud přijdeš s tím, že něčí provokace, prudění a všeobecné otravování atmosféry lze interpretovat jako prospěšnou činnost, tak si můžeš být jistý, že takový výklad upřednostněn nebude.