Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Octave jako řetězce chápe texty uzavřené v dvojici uvozovek nebo apostrofů; řetězce je samozřejmě možné ukládat do proměnných a dále s nimi pracovat.
>> A="Karel" A = Karel >> B='Veronika' B = Veronika >> C=[A, ' a ', B] C = Karel a Veronika >> C(3) ans = r
Pokud je potřeba mít v řetězci znak apostrof či uvozovka, je potřeba dát toto najevo zpětným lomítkem zapsaným před požadovaným znakem. Jedno zpětné lomítko se také zapíše jako dvě zpětná lomítka:
>> '\'\\' ans = '\ >> "\\\"" ans = \"
Jelikož Matlab pro uvozování řetězců používá pouze apostrofy, budeme se v dalším textu držet této varianty.
Řetězce se v Octave ukládají do vektorů, kde každý znak odpovídá jednomu
prvku vektoru - k jednotlivým znakům tedy lze přistupovat pomocí indexů
stejně jako u číselných vektorů a matic. Zapsání více řetězců jako prvků ve
vektoru má za následek jejich spojení - zřetězení, jak je vidno v
příkladu u proměnné C. Pokud chceme vypsat obsah řetězce bez
onoho „ans =
“ na začátku, je na místě použití
funkce disp:
>> A A = Karel >> disp(A) Karel x = 35 >> disp(['Vysledkem funkce je cislo ', x]) Vysledkem funkce je cislo #
Je-li částí nějakého vektoru řetězec, chápe se jako řetězec celý vektor. Pedchozí příklad proto namísto čísla 35 vypsal znak „#“, který se nachází na 35. pozici v tabulce znaků. Pro nápravu této situace existuje funkce num2str, která převádí čísla na jejich textovou podobu:
>> disp(['Vysledkem funkce je cislo ', num2str(x)]) Vysledkem funkce je cislo 35 >> c=str2num('1')+str2num('1') c = 2Opačná funkce str2num převádí platnou textovou podobu čísla na číslo, s kterým je možné dále počítat - provádět matematické operace.
Určitě nebude překvapením fakt, že řetězce lze ukládat také do matic. Následující dva způsoby jsou ekvivalentní - funkce char je v Octave z důvodu kompatibility s Matlabem, který v prvém případě neumí automaticky doplňovat „vyplňující znaky“ za kratší řetězce, aby vzniklá matice měla ve všech řádcích stejný počet sloupců:
>> M=['Karel'; 'Veronika'; 'Josef'] M = Karel Veronika Josef >> M=char('Karel', 'Veronika', 'Josef') M = Karel Veronika Josef
Výchozím doplňovacím znakem je mezera, lze jej však změnit pomocí vestavěné proměnné string_fill_char:
>> string_fill_char='@'; >> N=['Karel'; 'Veronika'; 'Josef'] N = Karel@@@ Veronika Josef@@@
Díky funkci strjust nemusí být texty v matici nutně
zarovnány doleva. Přípustnými parametry jsou "left"
,
"center"
a "right"
:
>> strjust(M, "right") ans = Karel Veronika Josef
Pole buněk - cell arrays - je možností Octave, jak mít jako prvky matice skutečně celé řetězce, nikoliv jen znaky - rozdíl oproti maticím je vesměs jen v typu závorek, u pole buněk se používají složené:
>> M={'Karel', 'Veronika'; 'Josef', 'Marie'} M = { [1,1] = Karel [2,1] = Josef [1,2] = Veronika [2,2] = Marie }
Chceme-li porovnat dva řetězce, zda jsou shodné, není relační operátor „==“ na místě, pokud nás nezajímá shodnost jednotlivých znaků, která navíc funguje jen pro stejně dlouhé řetězce jako u číselných vektorů:
>> 'Jana'=='Dana' ans = 0 1 1 1 >> 'Ano'=='Ne' error: operator ==: nonconformant arguments (op1 is 1x3, op2 is 1x2) error: evaluating binary operator `==' near line 35, column 6
Pro srovnávání podle obvyklých představ je k dispozici funkce strcmp:
>> strcmp('Jana', 'Dana') ans = 0
Jednoduché vyhledávací funkce index a rindex vrací první, respektive poslední pozici řetězce zadaného jako druhý parametr v řetězci zadaném jako první parametr. Pozice se počítají od jedničky:
>> index('krabice hranice slepice', 'ice') ans = 5 >> rindex('krabice hranice slepice', 'ice') ans = 21
Obdobně funkce findstr vrací vektor všech vyhovujících pozicí:
>> findstr('abababaq','aba') ans = 1 3 5 >> findstr('abababaq','aba',0) ans = 1 5
Pokud je jako třetí volitelný parametr zadáno číslo 0, pak nejsou povoleny přesahy řetězců (další vyhovující řetězec se hledá až za koncem předchozího nalezeného).
Funkce substr vrací ze zadaného řetězce podřetězec od dané pozice a dané délky (respektive až do konce, není-li třetí parametr zadán):
>> substr('stonozka', 4, 5) % Od čtvrté pozice pět znaků ans = nozka
Funkce strrep odpovídající vzorky v zadaném řetězci nahradí jiným zadaným řetězcem:
>> strrep('zena Bozena neni zenata', 'zena', 'spor') ans = spor Bospor neni sporta
Konečně funkce split dělí zadaný řetězec na matici podřetězců podle zvoleného vzorku:
>> split('krabice hranice slepice', 'ice') ans = krab hran slep
Zřejmě nemá smysl zde podrobně rozepisovat zbývající funkce pro práci s řetězci, případný zájemce může navštívit manuál. Proto jen stručný přehled:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: