abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 14:33 | Zajímavý projekt

Blender Animation Studio zveřejnilo první epizodu z připravovaného animovaného seriálu The Daily Dweebs o domácím mazlíčkovi jménem Dixey. Ke zhlédnutí také ve 3D s rozlišením 8K.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 12:34 | Komunita

Aktualizovanou počítačovou hru Warhammer 40,000: Dawn of War III v ceně 39,99 eur běžící také na Linuxu lze o víkendu na Steamu hrát zdarma a případně ještě v pondělí koupit s 50% slevou. Do soboty 19:00 lze na Humble Bundle získat zdarma Steam klíč k počítačové hře Sid Meier's Civilization® III v ceně 4,99 eur běžící také ve Wine.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:22 | Nasazení Linuxu

Společnost Samsung oznámila, že skrze dokovací stanici DeX a aplikaci Linux on Galaxy bude možno na Samsung Galaxy S8 a S8+ a Galaxy Note 8 provozovat Linux. Distribuce nebyly blíže upřesněny.

Phantom Alien | Komentářů: 8
včera 23:55 | Komunita

Společnost Purism na svém blogu oznámila, že její notebooky Librem jsou nově dodávány se zrušeným (neutralized and disabled) Intel Management Engine (ME). Aktualizací corebootu na již prodaných noteboocích lze Management Engine také zrušit. Více v podrobném článku.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:44 | Nová verze

Organizace Apache Software Foundation (ASF) na svém blogu slaví páté výročí kancelářského balíku Apache OpenOffice jako jejího Top-Level projektu. Při této příležitosti byl vydán Apache OpenOffice 4.1.4 (AOO 4.1.4). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Dlouhé čekání na novou verzi tak skončilo.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 19:22 | Pozvánky

Již příští týden - 26. a 27. října se v Praze v hotelu Olšanka odehraje OpenWRT Summit. Na webu konference naleznete program a možnost zakoupení lístků - ty stojí 55 dolarů. Čtvrtek bude přednáškový a v pátek se budou odehrávat převážně workshopy a meetingy.

Miška | Komentářů: 1
včera 13:44 | Nová verze

Bylo vydáno Ubuntu 17.10 s kódovým názvem Artful Aardvark. Ke stažení jsou Ubuntu Desktop a Server, Ubuntu Cloud Images, Ubuntu Netboot, Kubuntu, Lubuntu a Lubuntu Alternate, Lubuntu Next, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio a Xubuntu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 22
včera 13:00 | Komunita

MojeFedora.cz informuje, že Fedora 27 dostane podporu pro AAC. Podpora multimediálních formátů je ve výchozí instalaci Fedory tradičně limitovaná kvůli softwarovým patentům, ale desktopový tým Red Hatu se ji i tak snaží v poslední době co nejvíce rozšířit. Už nějaký čas obsahuje kodeky pro MP3, H.264, AC3 a nyní byl přidán také kodek pro další velmi rozšířený zvukový formát – AAC.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
18.10. 23:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 145. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. října od 18:00 hodin v restauraci Time Out na adrese Novoměstská 2 v Řečkovicích. Jedná se o poslední sraz před konferencí OpenAlt 2017, jež proběhne o víkendu 4. a 5. listopadu 2017 na FIT VUT v Brně. Běží registrace účastníků.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.10. 21:44 | Nová verze

Byla vydána verze 5.2.0 multiplatformního virtualizačního nástroje Oracle VM VirtualBox. Jedná se o první stabilní verzi z nové větve 5.2. Z novinek lze zmínit například možnost exportování VM do Oracle Cloudu, bezobslužnou instalaci hostovaného systému nebo vylepšené GUI. Podrobnosti v seznamu změn. Aktualizována byla také dokumentace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (11%)
 (1%)
 (1%)
 (2%)
 (73%)
 (13%)
Celkem 127 hlasů
 Komentářů: 7, poslední včera 23:06
  Rozcestník

  Octave - 5 (práce s řetězci)

  23. 2. 2006 | Jiří Poláček | Programování | 6334×

  Kromě čísel umí Octave také pracovat s krátkými texty - řetězci. Této vlastnosti se využívá v případech, kdy je třeba jako parametr nějaké funkce zadat název souboru nebo pro čitelnější práci s vlastním programem, který může vypisovat hlášky typu „Zadejte vstupní hodnotu parametru N“ apod. Žádná extra kouzla s texty tedy nečekejte, i když...

  Zobrazování řetězců

  Octave jako řetězce chápe texty uzavřené v dvojici uvozovek nebo apostrofů; řetězce je samozřejmě možné ukládat do proměnných a dále s nimi pracovat.

  >> A="Karel"
  A = Karel
  >> B='Veronika'
  B = Veronika
  >> C=[A, ' a ', B]
  C = Karel a Veronika
  >> C(3)
  ans = r

  Pokud je potřeba mít v řetězci znak apostrof či uvozovka, je potřeba dát toto najevo zpětným lomítkem zapsaným před požadovaným znakem. Jedno zpětné lomítko se také zapíše jako dvě zpětná lomítka:

  >> '\'\\'
  ans = '\
  >> "\\\""
  ans = \"

  Jelikož Matlab pro uvozování řetězců používá pouze apostrofy, budeme se v dalším textu držet této varianty.

  Řetězce se v Octave ukládají do vektorů, kde každý znak odpovídá jednomu prvku vektoru - k jednotlivým znakům tedy lze přistupovat pomocí indexů stejně jako u číselných vektorů a matic. Zapsání více řetězců jako prvků ve vektoru má za následek jejich spojení - zřetězení, jak je vidno v příkladu u proměnné C. Pokud chceme vypsat obsah řetězce bez onoho „ans =“ na začátku, je na místě použití funkce disp:

  >> A
  A = Karel
  >> disp(A)
  Karel
  x = 35
  >> disp(['Vysledkem funkce je cislo ', x])
  Vysledkem funkce je cislo #

  Je-li částí nějakého vektoru řetězec, chápe se jako řetězec celý vektor. Pedchozí příklad proto namísto čísla 35 vypsal znak „#“, který se nachází na 35. pozici v tabulce znaků. Pro nápravu této situace existuje funkce num2str, která převádí čísla na jejich textovou podobu:

  >> disp(['Vysledkem funkce je cislo ', num2str(x)])
  Vysledkem funkce je cislo 35
  >> c=str2num('1')+str2num('1')
  c = 2

  Opačná funkce str2num převádí platnou textovou podobu čísla na číslo, s kterým je možné dále počítat - provádět matematické operace.

  Řetězce v maticích

  Určitě nebude překvapením fakt, že řetězce lze ukládat také do matic. Následující dva způsoby jsou ekvivalentní - funkce char je v Octave z důvodu kompatibility s Matlabem, který v prvém případě neumí automaticky doplňovat „vyplňující znaky“ za kratší řetězce, aby vzniklá matice měla ve všech řádcích stejný počet sloupců:

  >> M=['Karel'; 'Veronika'; 'Josef'] 
  M =
  Karel  
  Veronika
  Josef 
  >> M=char('Karel', 'Veronika', 'Josef')
  M =
  Karel  
  Veronika
  Josef

  Výchozím doplňovacím znakem je mezera, lze jej však změnit pomocí vestavěné proměnné string_fill_char:

  >> string_fill_char='@';       
  >> N=['Karel'; 'Veronika'; 'Josef']
  N =
  Karel@@@
  Veronika
  Josef@@@

  Díky funkci strjust nemusí být texty v matici nutně zarovnány doleva. Přípustnými parametry jsou "left", "center" a "right":

  >> strjust(M, "right")
  ans =
    Karel
  Veronika
    Josef

  Pole buněk - cell arrays - je možností Octave, jak mít jako prvky matice skutečně celé řetězce, nikoliv jen znaky - rozdíl oproti maticím je vesměs jen v typu závorek, u pole buněk se používají složené:

  >> M={'Karel', 'Veronika'; 'Josef', 'Marie'}
  M =
  {
   [1,1] = Karel
   [2,1] = Josef
   [1,2] = Veronika
   [2,2] = Marie
  }

  Obvyklé funkce pro práci s řetězci

  Chceme-li porovnat dva řetězce, zda jsou shodné, není relační operátor „==“ na místě, pokud nás nezajímá shodnost jednotlivých znaků, která navíc funguje jen pro stejně dlouhé řetězce jako u číselných vektorů:

  >> 'Jana'=='Dana'
  ans =
      0    1    1    1
  >> 'Ano'=='Ne'  
  error: operator ==: nonconformant arguments (op1 is 1x3, op2 is 1x2)
  error: evaluating binary operator `==' near line 35, column 6

  Pro srovnávání podle obvyklých představ je k dispozici funkce strcmp:

  >> strcmp('Jana', 'Dana')
  ans = 0

  Jednoduché vyhledávací funkce index a rindex vrací první, respektive poslední pozici řetězce zadaného jako druhý parametr v řetězci zadaném jako první parametr. Pozice se počítají od jedničky:

  >> index('krabice hranice slepice', 'ice')
  ans = 5
  >> rindex('krabice hranice slepice', 'ice')
  ans = 21

  Obdobně funkce findstr vrací vektor všech vyhovujících pozicí:

  >> findstr('abababaq','aba') 
  ans =
      1    3    5
  >> findstr('abababaq','aba',0)
  ans =
      1    5

  Pokud je jako třetí volitelný parametr zadáno číslo 0, pak nejsou povoleny přesahy řetězců (další vyhovující řetězec se hledá až za koncem předchozího nalezeného).

  Funkce substr vrací ze zadaného řetězce podřetězec od dané pozice a dané délky (respektive až do konce, není-li třetí parametr zadán):

  >> substr('stonozka', 4, 5) % Od čtvrté pozice pět znaků
  ans = nozka

  Funkce strrep odpovídající vzorky v zadaném řetězci nahradí jiným zadaným řetězcem:

  >> strrep('zena Bozena neni zenata', 'zena', 'spor')
  ans = spor Bospor neni sporta

  Konečně funkce split dělí zadaný řetězec na matici podřetězců podle zvoleného vzorku:

  >> split('krabice hranice slepice', 'ice')     
  ans =
  krab 
   hran
   slep

  Zbytek ve zkratce

  Zřejmě nemá smysl zde podrobně rozepisovat zbývající funkce pro práci s řetězci, případný zájemce může navštívit manuál. Proto jen stručný přehled:

  • tolower, toupper - mění velikost písmen
  • dec2base, base2dec - převod mezi mezi desítkovou a zvolenou soustavou
  • ischar - dává odpověd, zda zadaný parametr je skutečně řetězec
  • isletter, isdigit, isspace apod. - vrací matici odpovědí, zda dané znaky v řetězci jsou písmena, čísla, prázdné znaky, ... podobných funkcí je celá řada.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
  HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastu
  HW novinky: PCI Express 4.0 prý ještě letos

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  HW novinky: i Skylake-X s 12 jádry používá levnou teplovodivou pastu
  HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
  Jaderné noviny - 17. 8. 2017: Škálovaní souboru MAINTAINERS v jádře
    všechny statistiky »

  Seriál Octave (dílů: 16)

  Octave - 1 (je to kalkulačka) (první díl)
  <—« Octave - 4 (je to pravda?)
  »—> Octave - 6 (práce se soubory)
  Octave - 16 (a co dál?) (poslední díl)

  Související články

  Octave - 1 (je to kalkulačka)
  Octave - 2 (počítání s maticemi)
  Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  Octave - 4 (je to pravda?)
  Octave - 6 (práce se soubory)
  Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 8 (větvení programu)
  Octave - 9 (cykly)
  Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
  Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 13 (dokončení grafiky)
  Octave - 14 (finance a statistika)
  Octave - 15 (špetka matematiky)
  Octave - 16 (a co dál?)
  Vektorový elegán Ipe
  Recenze: Kniha kódů a šifer
  Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
  SETI@home
  Jak se píše procesor
  GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
  Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP
  Hra s písmenky - wxMaxima

  Odkazy a zdroje

  Octave

  Další články z této rubriky

  LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
  Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
  Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
  Linux: systémové volání splice()
  Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.