abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 01:44 | Zajímavý projekt

Kampaň na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů, úspěšně skončila. Bylo vybráno více než 2,1 milionu dolarů, tj. cíl kampaně byl splněn na více než 141 %. Telefon by měl být k dispozici v lednu 2019.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:11 | Komunita

Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konferencí All Systems Go! (media.ccc.de) a GStreamer Conference 2017 (ubicast.tv) konaných o víkendu 21. a 22. října. All Systems Go! v Berlíně a GStreamer Conference 2017 v Praze.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 20:33 | Komunita

MojeFedora.cz informuje (en), že Fedora 27 přináší snadný přístup k Red Hat Enteprise Linuxu. Virtualizační nástroj Boxy nyní umožňuje jednoduše stáhnout a nainstalovat Red Hat Enterprise Linux, který je pro vývojáře zdarma. Vytvořit lze neomezené množství virtuálních mašin s RHEL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 19:00 | Komunita

Konsorcium Linux Foundation oficiálně představilo licence pro komunitní otevřená data Community Data License Agreement (CDLA). První licence je copyleftová CDLA-Sharing a druhá permisivní CDLA-Permissive. Odpovědi na často kladené otázky ve FAQ.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 145. pražský sraz, který proběhne ve čtvrtek 26. října od 18:00 hodin v karlínském Pivovarském klubu. Najdete jej kousek od metra Florenc na adrese Křižíkova 17, Praha 8. Jedná se o poslední sraz před konferencí OpenAlt 2017, jež proběhne o víkendu 4. a 5. listopadu 2017 na FIT VUT v Brně. Běží registrace účastníků.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 06:00 | Zajímavý software

Byla vydána verze 0.56 open source platformy Home Assistant (GitHub) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti naprogramované v programovacím jazyce Python verze 3 a bežící také například na Raspberry Pi. Pro vyzkoušení je k dispozici demo [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
22.10. 16:55 | Nová verze

Byla vydána verze 1.0 klienta F-Droid určeného pro instalaci aplikací do Androidu ze softwarového repozitáře F-Droid (Wikipedie), alternativy k Google Play, nabízející pouze svobodný a otevřený software. Podrobnosti v přehledu změn [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
22.10. 00:55 | Nová verze

Po téměř 13 měsících vývoje od verze 0.11.0 byla vydána verze 0.12.0 hardwarově nenáročného desktopového prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklého sloučením projektů Razor-qt a LXDE. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
21.10. 12:33 | Zajímavý software

Článek ne Medium představuje nejnovější stabilní verzi 2.0 svobodné decentralizované mikroblogovací platformy a sociální sítě podobné Twitteru Mastodon (Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.10. 06:00 | Komunita

V Praze na půdě Elektrotechnické fakulty ČVUT dnes probíhá RT-Summit 2017 – setkání vývojářů linuxového jádra a uživatelů jeho real-time verze označované jako preempt-rt. Přednášky lze sledovat online na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (10%)
 (1%)
 (0%)
 (1%)
 (75%)
 (12%)
Celkem 235 hlasů
 Komentářů: 8, poslední 22.10. 23:02
  Rozcestník

  Octave - 8 (větvení programu)

  16. 3. 2006 | Jiří Poláček | Programování | 5431×

  Tento díl o Octave začíná pojednávat o řídicích strukturách, kterými jsou větvení a cykly. Určitě nebude překvapením, že se od jiných programovacích jazyků nijak zásadně neliší.

  Větvení programu – if

  Větvení v programu používáme v případě, že některé příkazy chceme / můžeme provést pouze za předpokladu platnosti nějaké podmínky. Jako podmínku chápeme jakýkoliv výraz, který vrací logickou hodnotu, tj. odpovídá pravda/nepravda, v numerické reprezentaci 1 nebo 0. V Octave začínáme větvení klíčovým slovem if, za ním následuje podmínka, poté blok příkazů, které se mají provést v případě, že tato podmínka je splněna. Celé větvení ukončuje klíčové slovo end (to obecně ukončuje všechny řídící struktury v Octave) nebo slovo endif (slouží k lepší orientaci uživatele, co se vlastně ukončuje):

  >> a=4;
  >> if a > 2
  > disp('Číslo uložené v proměnné "a" je větší jak dva');
  > end
  Číslo uložené v proměnné "a" je větší jak dva
  

  Uvedený příklad demonstruje neúplné větvení programu – v případě, že podmínka splněna nebude, neprovede se nic. U úplného větvení také uvádíme příkazy, které se mají provést pouze v případě, kdy podmínka splněna není. Takovéto příkazy uvádíme za klíčové slůvko else, které odděluje bloky příkazů, které se mají provést při splnění a nesplnění podmínky:

  >> a=-5;
  >> if a > 2
  > disp('Číslo uložené v proměnné "a" je větší jak dva');
  > else
  > disp('Číslo uložené v proměnné "a" NENÍ větší jak dva');
  > endif
  Číslo uložené v proměnné "a" NENÍ větší jak dva
  

  Všimněme si, že tyto příklady na větvení programu jsou na příkazové řádce zapsány na více řádků – Octave pozná, že programová struktura ještě není kompletní a jedním znakem „>“ napovídá, že očekává pokračování příkazů, které vyhodnotí až po zadání uzavírajícího end (resp. endif). Větvení samozřejmě je možné psát na jeden řádek, kvůli přehlednosti však nevhodné – dostáváme se do situace, kdy tyto delší programové úseky je lepší psát do externích souborů jako skripty nebo funkce – viz díl Octave – 7 (vlastní skripty a funkce).

  Upřesňující podmínky

  Uvnitř větvení – tedy jako v místě příkazů, které se za dané podmínky provedou či neprovedou – můžeme uvést další – vnořené – větvení:

  --[skript]--
  if a == b
   disp('Hodnoty v proměnných "a" i "b" jsou stejné');
  else
   if a < b
    disp('Hodnota proměnné "a" je ostře menší jak hodnota v "b"');
   else
    disp('Hodnota proměnné "a" je ostře větší jak hodnota v "b"');
   end
  end
  --[konec skriptu]--
  

  Octave stejně jako Matlab rozumí šikovnému rozšíření struktury větvení, které umožňuje se zanořeným větvením částečně vyhnout. V okamžiku, kdy v sekci else má následovat další, upřesňující podmínka, můžeme výhodně použít klíčové slůvko elseif (psáno dohromady):

  --[skript]--
  if a == b
   disp('Hodnoty v proměnných "a" i "b" jsou stejné');
  elseif a < b
   disp('Hodnota proměnné "a" je ostře menší jak hodnota v "b"');
  else
   disp('Hodnota proměnné "a" je ostře větší jak hodnota v "b"'); 
  end
  --[konec skriptu]--
  

  Příkazy v sekci elseif se provedou v případě, že je splněna upřesňující podmínka, v takovém případě již se neprovádí příkazy v sekci else. V případě, že ani upřesňující podmínka není splněna, pokračuje se testováním dalších případných sekcí elseif – těch může být obecně libovolný počet – a teprve v okamžiku, kdy žádná z upřesňujících podmínek není splněna, přichází ke slovu sekce else. Program, který pro čísla od jedné do pěti vypíše slovně jejich hodnotu, může vypadat následovně:

  --[skript]--
  if a == 1
   disp('jedna');
  elseif a == 2
   disp('dva');
  elseif a == 3
   disp('tři');
  elseif a == 4
   disp('čtyři');
  elseif a == 5
   disp('pět');
  else
   disp('neznám slovní vyjádření');
  endif
  --[konec skriptu]--
  

  Později si ukážeme, že pro zkoumání případů existuje v Octave pohodlnější programová struktura switch.

  Kontrola počtu vstupních a výstupních proměnných ve funkci

  Nyní, když už známe jednoduché větvení programu, můžeme si ukázat, jak lze v Octave kontrolovat, zda nám při volání funkce zadal uživatel dostatečný počet parametrů. Mějme například triviální funkci pro výpočet aritmetického průměru dvou čísel:

  --[funkce prumer.m]--
  function vysledek=prumer(a,b)
  vysledek=(a+b)/2;
  --[konec funkce]--
  

  Pokud nyní funkci spustíme, avšak pouze s jedním parametrem oproti dvěma očekávaným, dozvíme se takovéto chybové hlášení, z kterého možná úplně moudří nebudeme:

  >> prumer(40)
  error: `b' undefined near line 2 column 13
  error: evaluating binary operator `+' near line 2, column 12
  error: evaluating binary operator `/' near line 2, column 15
  error: evaluating assignment expression near line 2, column 9
  

  Namísto takových chybových hlášení bychom možná raději uživateli měli sdělit, že má zadat dvě čísla při volání funkce. Přesně k tomu slouží vestavěná funkce nargin (jméno funkce je zkratka z Number of ARGuments INput), která vrací počet vstupních proměnných aktuálně volané funkce. Upravíme tedy naši funkci takto:

  --[funkce srovnani.m]--
  function vysledek=prumer(a,b)
  if nargin ~= 2
   disp('Pro použití funkce je třeba zadat právě dva parametry');
  else
   vysledek=(a+b)/2;
  end
  --[konec funkce]--
  

  Než se tedy pustíme do výpočtu, zkontrolujeme, zda náhodou počet vstupních proměnných není různý od dvou – pakliže ano, vypíšeme hlášku, v opačném případě můžeme provést výpočet:

  >> prumer(40)
  Pro použití funkce je třeba zadat právě dva parametry
  

  Vskutku dobře ošetřená funkce by potřebovala provádět ještě další testy, například zda vstupní parametry jsou vůbec čísly, skaláry apod. – k tomu se využívají funkce uvedené v souvislosti s logickými operátory jako isscalar atd.

  Vzhledem k tomu, že kontrolu počtu zadaných parametrů funkce přenechává Octave na programátorovi, lze tak snadno tvořit funkce, které mohou variabilně upravovat svůj běh na základě toho, kolik parametrů znají – například lze vykreslit grafický výstup pouze v případě, že byl zadán nějaký další parametr apod. Podobně lze funkce přizpůsobovat na základě očekávaného počtu výstupních proměnných – k tomu slouží analogická vestavěná funkce nargout. Více k této funkci a obecně problematice variabilního počtu vstupních a výstupních proměnných je v nápovědě k Octave.

  O cyklech v Octave bude pojednávat následující díl.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
  HW novinky: PCI Express 4.0 prý ještě letos
  Jaderné noviny - 17. 8. 2017: Škálovaní souboru MAINTAINERS v jádře

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  HW novinky: návrat skleněných ploten v HDD
  Jaderné noviny - 17. 8. 2017: Škálovaní souboru MAINTAINERS v jádře
  Jaderné noviny – 21. 9. 2017: Zbytek začleňovacího okna 4.14
    všechny statistiky »

  Seriál Octave (dílů: 16)

  Octave - 1 (je to kalkulačka) (první díl)
  <—« Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  »—> Octave - 9 (cykly)
  Octave - 16 (a co dál?) (poslední díl)

  Související články

  Octave - 1 (je to kalkulačka)
  Octave - 2 (počítání s maticemi)
  Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  Octave - 4 (je to pravda?)
  Octave - 5 (práce s řetězci)
  Octave - 6 (práce se soubory)
  Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 9 (cykly)
  Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
  Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 13 (dokončení grafiky)
  Octave - 14 (finance a statistika)
  Octave - 15 (špetka matematiky)
  Octave - 16 (a co dál?)
  Vektorový elegán Ipe
  Recenze: Kniha kódů a šifer
  Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
  SETI@home
  Jak se píše procesor
  GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
  Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP
  Hra s písmenky - wxMaxima

  Další články z této rubriky

  LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
  Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
  Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
  Linux: systémové volání splice()
  Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.