abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 11:22 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 4.0.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.3. 17:00 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 5.3 byla vydána verze 5.4 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Nová verze RawTherapee je k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.3. 15:44 | Nová verze

Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 10 (JDK 10). Nové verze Java SE nově vychází každých 6 měsíců. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je tedy pouze 12.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
21.3. 12:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost CTS Labs publikovala před týdnem informace o 13 bezpečnostních chybách v procesorech a čipových sadách od společnosti AMD. Chybám dala souhrnný název AMDFLAWS a rozdělila je do 4 skupin: RYZENFALL, MASTERKEY, FALLOUT a CHIMERA. Dosud se nevědělo, zda se jedná o opravdové chyby nebo jenom o předčasný apríl. Nebyly zveřejněny žádné detaily a samotná společnost AMD byla o chybách informována méně než 24 hodin dříve. Před několika hodinami ale společnost AMD bezpečnostní chyby potvrdila a oznámila, že vydá aktualizace firmwarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
20.3. 21:11 | Nová verze

Gordon "Fyodor" Lyon vydal Nmap 7.70. Nová stabilní verze tohoto nástroje přináší například 9 nových NSE (Nmap Scripting Engine) skriptů od 8 autorů. Celkový počet NSE skriptů tak stoupl na 588. Podrobný přehled novinek a vylepšení v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.3. 20:55 | Nová verze

Vývojáři display serveru Mir (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.31.0 (0.31.0.1) tohoto serveru. Přehled oprav a novinek na GitHubu. Upozornit lze na změnu ABI.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
20.3. 05:55 | Nová verze

Byla vydána verze 1.14.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.14, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer. Z novinek lze zdůraznit podporu WebRTC nebo AV1. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 22:55 | Zajímavý článek

Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 100 tisíc vývojářů. Jejich nejmilovanější platformou zůstává Linux. Linux letos předběhl Windows a stal se také nejpopulárnější platformou vývojářů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.3. 21:44 | Komunita

Novými oficiálními projekty konsorcia Linux Foundation se staly projekty ACRN, Sound Open Firmware (SOF) a OpenBMC. ACRN je open source referenční hypervisor pro IoT. Sound Open Firmware (SOF) je open source audio DSP (Digital Signal Processing) firmware a SDK. OpenBMC je open source firmware pro BMC (Baseboard Management Controller).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 16:11 | Zajímavý projekt

Před třemi týdny Mozilla.cz oznámila, že sbírá české věty pro projekt Common Voice. Dnes oznámila, že začala sbírat nahrávky těchto vět. Podpořit projekt svým hlasem lze na voice.mozilla.cz.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Používáte na serverech port knocking?
 (1%)
 (9%)
 (47%)
 (28%)
 (14%)
Celkem 74 hlasů
 Komentářů: 4, poslední 20.3. 18:26
  Rozcestník

  Octave - 6 (práce se soubory)

  28. 2. 2006 | Jiří Poláček | Programování | 7738×

  Přístup k souborům a složkám operačního systému, naplnění matice ze souboru a uložení obsahu matice do souboru.

  Aktuální složka

  Pomalu se propracováváme k využívání souborů v Octave - buď jako úložiště dat nebo programů. Proto nesmí chybět seznámení, jak lze souborový systém v Octave správně uchopit. Začněme příkazy známými z shellu: pwd (Path to Working Directory) a cd (Change Directory):

  % Ve Windows
  >> pwd
  /octave_files
  >> cd c:\matlab
  >> pwd
  /cygdrive/c/matlab
  % V Linuxu
  >> pwd
  /home/user
  >> cd /tmp
  >> pwd
  /tmp

  V Linuxu bývá po spuštění aktuální složkou ta, ve které jsme Octave spustili, a s přístupem do jiných složek není žádný problém. V prostředí Windows běží Octave s pomocí Cygwin, jako kořenový adresář se nastavuje složka, ve které je Octave nainstalováno - přístup do jiných složek nicméně možný je, jednotky diskových oddílů se mapují do virtuálního adresáře cygdrive. Ve Windows je možno jako oddělovač složek použít obou lomítek - těch rozdílů mezi linuxovou a windowsovou verzí Octave lze při práci se soubory zaznamenat více.

  Pro výpis souborů v aktuální složce slouží příkazy ls a dir:

  >> ls
  data funkce.m skript.m
  >> dir ('/data/matlab')
  data funkce.m skript.m

  Seznam souborů ze zadané složky lze uložit do matice pomocí funkce readdir:

  >> files=readdir('.')
  files =
  .
  ..
  data
  funkce.m
  skript.m

  Znak tečka zde označuje aktuální složku.

  Práce se soubory a složkami

  Octave samozřejmě umí vytvářet a mazat adresáře, přejmenovávat soubory apod. Názvy souborů a adresářů se zadávají jako textové parametry funkcí, které - pokud operace dopadla úspěšně - vrací hodnotu 0:

  >> ls
  data funkce.m skript.m
  >> mkdir('slozka')		% Vytvoř novou
  složku slozka
  ans = 0
  >> ls
  data funkce.m skript.m slozka
  >> rmdir('slozka')		% Smaž složku
  slozka
  ans = 0
  >> ls
  data funkce.m skript.m

  Funkce mkdir vytvořila složku pojmenovanou slozka, kterou následně smazala funkce rmdir. Soubor se maže funkcí unlink a přejmenovává pomocí rename:

  >> ls
  data funkce.m skript.m
  >> unlink('data')			% Smaž soubor data
  ans = 0
  >> rename('skript.m','program.m')	% Přejmenuj skript na program
  ans = 0
  >> ls
  funkce.m program.m

  Pro pečlivky - uvedené funkce mohou vracet dvouprvkový vektor [navratova_hodnota, text_chybove_zpravy], tj. pokud je návratová hodnota nenulová, z textu chybové zprávy můžeme vypátrat, v čem tkví problém. Případné zájemce o další podrobnosti a „systémové utility“ opět odkáži na dokumentaci. Zde uvedeme již jen užitečný příkaz diary - s jeho pomocí lze veškerý výstup v terminálu kopírovat do zvoleného souboru:

  >> diary lekce3.txt
  >> A=34; B=A/7;
  >> diary off

  Předchozí příkazy zařídí vytvoření souboru lekce3.txt, jehož obsahem budou řádky uvedené dál až po příkaz diary off, který toto logování vypíná. Opětovně lze zapnout s parametrem on.

  Získání dat ze souboru

  Již dříve jsme uvedli, že matici je možno naplnit výčtem jejích jednotlivých prvků nebo funkcí, jako jsou například zeros, eye, rand apod. Další možností, jak tohoto dosáhnout, je nahrání dat ze souboru. Mějme například textový soubor mereni.txt s následujícím obsahem:

  --[soubor mereni.txt]--
  12 3 5.4 76
  1 2 4.3 89
  -1 +5 9.999 100
  --[konec souboru]--

  Vidíme, že se jedná o matici správně zapsaných čísel, a tudíž obsah tohoto souboru můžeme nahrát do proměnné v Octave pomocí příkazu load:

  >> load mereni.txt
  >> whos
  prot type       rows  cols name
  ==== ====       ====  ==== ====
   rwd matrix       3   4 mereni
  >> mereni
  mereni =
   1.0e+02 *
    0.12000  0.03000  0.05400  0.76000
    0.01000  0.02000  0.04300  0.89000
   -0.01000  0.05000  0.09999  1.00000

  Z výpisu příkazu whos vidíme, že nám vznikla nová proměnná mereni čítající tři řádky a čtyři sloupce - Octave proměnnou automaticky pojmenovává podle názvu souboru bez přípony. Z výpisu obsahu proměnné mereni pak vidíme, že skutečně obsahuje ta čísla, která jsou uložena v souboru mereni.txt. Tímto způsobem můžeme relativně snadno do Octave dostat kvanta čísel „získaná někde jinde“, například z nějakého tabulkového kalkulátoru, a dále zpracovávat.

  Pokud by již existovala proměnná pojmenovaná stejně jako nahrávaný soubor (což nastane typicky tehdy, když se pokoušíme nahrát jeden soubor opakovaně), Octave vypíše varování a soubor nenahraje. Přepsání lze donutit přepínačem -force uvedeným bezprostředně za příkazem load:

  >> load mereni.txt  
  warning: load: local variable name `mereni' exists
  warning: use `load -force' to overwrite
  >> load -force mereni.txt

  Ukládání obsahů proměnných do souborů

  Pro ukládání obsahů proměnných do souborů existuje příkaz save:

  >> save mereni

  Uvedený příkaz zapříčiní vytvoření souboru mereni v aktuální složce, který ovšem po otevření v nějakém textovém editoru nebude uživatelsky moc čitelný. Octave totiž obsahy proměnných ve výchozím nastavení ukládá do binárních souborů, které oproti čistému textu nabízí následující výhody:

  • do souboru lze uložit více proměnných
  • kromě obsahů jednotlivých proměnných se zde ukládají také jejich jména a další užitečná metadata
  • je zajištěna maximální přesnost při ukládání reálných čísel
  • jelikož je ukládání čísel v binární podobě úspornější než v textové podobě, může to pro hodně velké matice velkých či reálných čísel znamenat výraznou úsporu ve velikosti souboru

  Naproti tomu je čistý text snadno čitelný uživatelem a dá se importovat do jiných programů; volba vhodného formátu se tedy odvíjí od toho, co uživatel s uloženými daty zamýšlí:

  • -ascii - uloží data jako čistý text
  • -binary - binární formát Octave, hodí se pro zálohu dat
  • -mat-binary - binární formát Matlabu od verze 5, lze tedy použít pro přenos dat z a do Matlabu
  • -hdf5 - volně využitelný univerzální binární formát používaný některými vědeckými aplikacemi

  Volbu formátu zajistíme prvním parametrem příkazu save, druhý parametr vymezuje jméno souboru a následující pak názvy proměnných, které se mají uložit. Neuvedeme-li žádnou proměnnou, uloží se všechny z aktuálního paměťového prostoru (tj. ty, které vypíše příkaz who). Následující příkaz tedy uloží matici mereni v čistém textu do souboru mereni-cisty_text.txt:

  >> save -ascii mereni-cisty_text.txt mereni

  Výchozí formát, ve kterém se mají proměnné do souborů ukládat, lze nastavit v zabudované proměnné default_save_format. Podobně proměnná save_precision upřesňuje, kolik desetinných míst se má ukládat, pokud je jako formát zvolen čistý text.

  Dodejme ještě, že příkaz load automaticky detekuje formát souboru, z kterého nahrává - nicméně stejnými parametry jako u příkazu save jej můžeme donutit, aby předpokládal zadaný formát u nahrávaného souboru. Podobně lze za název souboru uvést seznam proměnných, které se ze souboru mají nahrát (v případě binárních formátů), bez uvedení se nahrají všechny proměnné.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Týden na ITBiz.cz – Časovaná bomba v procesorech: Meltdown a Spectre z pohledu HW
  Týden na ScienceMag.cz: Fotonové triplety v kvantových počítačích

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Jaderné noviny – 15. 2. 2018: Zbytek začleňovacího okna 4.16
  Jaderné noviny – 22. 2. 2018: Dynamické události pro sledování funkcí
    všechny statistiky »

  Seriál Octave (dílů: 16)

  Octave - 1 (je to kalkulačka) (první díl)
  <—« Octave - 5 (práce s řetězci)
  »—> Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 16 (a co dál?) (poslední díl)

  Související články

  Octave - 1 (je to kalkulačka)
  Octave - 2 (počítání s maticemi)
  Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  Octave - 4 (je to pravda?)
  Octave - 5 (práce s řetězci)
  Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 8 (větvení programu)
  Octave - 9 (cykly)
  Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
  Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 13 (dokončení grafiky)
  Octave - 14 (finance a statistika)
  Octave - 15 (špetka matematiky)
  Octave - 16 (a co dál?)
  Vektorový elegán Ipe
  Recenze: Kniha kódů a šifer
  Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
  SETI@home
  Jak se píše procesor
  GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
  Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP
  Hra s písmenky - wxMaxima

  Odkazy a zdroje

  Octave

  Další články z této rubriky

  LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
  Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
  Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
  Linux: systémové volání splice()
  Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  5.3.2006 01:07 Formol
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 6 (práce se soubory)
  Ahoj, jsem jediná LAMA, co má problémy s plotem? Když zadám plot, tak mi to po delším čekání slavnostně napíše:
  >> plot(t,y)
  >> Timeout: gnuplot is not ready
  Signal 127
  warning: connection to external plotter (pid = 509527) lost --
  warning: please try your plot command(s) again
  

  Netušíte někdo, kde dělám chybu? Jo, a mám wokýnka Me :(
  Jiří Poláček avatar 5.3.2006 12:00 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 6 (práce se soubory)
  a je gnuplot nainstalován?
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  5.3.2006 13:59 Formol
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 6 (práce se soubory)
  pre-verze 4.0. A Octave mám 2.1.42...
  6.3.2006 14:21 VJKM
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 6 (práce se soubory)
  je Oktáva spuštěná v Cygwin X-terminálu (xterm)? Běží X server ?
  7.3.2006 07:48 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 6 (práce se soubory)
  Možná už je dneska pozdě, ale napadl mě až ted při čtení dalšího dílu jeden problém, který tematicky patří tady.

  Týká se ukládání a načítání dat ze souboru. Dá se octave nějak donutit, aby uložila jenom samotná data, bez těch prvních asi pěti řádků s popisem, jako to dělá při parametru -text/-ascii příkazu save?

  Pak když je chci znova načíst v dalším skriptu, obvykle zapomenu, jak se ta proměnná jmenovala, a načte se mi to trošku podivně. Zkuste sekvenci následujících tří příkazů:

  A = rand(4,3)
  save -text 'A.txt' A
  B = load -text 'A.txt'

  Postupně jsem přišel na to, že když z uloženého souboru A.txt umažu těch pár popisných řádků, vše funguje, jak má, ale je to takové divné řešení. Nevíte, jak na to?

  Jiří Poláček avatar 7.3.2006 22:36 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 6 (práce se soubory)
  Hmm, mám tu verzi Octave 2.1.57 a volba -text nikde ...

  Hledal bych řešení zde, ale nějak ho tu nevidím. Octave se za každou cenu snaží uložit s obsahem proměnných také jejich jména, takže
  load 'promenne.txt' 
  
  obnoví všechny proměnné z uvedeného souboru a
  B = load 'promenne.txt' 
  
  obnoví všechny proměnné organizované v datové struktuře se jménem B, takže k jednotlivým proměnným lze přistupovat jako B.<název proměnné>, v popisovaném případě tedy jako B.A.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  8.3.2006 07:38 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 6 (práce se soubory)

  Ta volba -text je poměrně nová. V Octave 2.1.71 už je. Měla by být stejná jako volba -ascii. Tu jsem používal dříve, ale prý se má používat -text:

  octave:2> save -ascii 'A.txt' A
  warning: the meaning of this option will change in a future
  warning: version of Octave to be compatible with Matlab.
  warning: To keep the meaning of your code the same across
  warning: this change, use the -text option instead.
  octave:3> version
  ans = 2.1.71

  Problém bude asi spíše ve mně, měl bych zkusit používat rozumné názvy proměnných a důsledně podle nich pojmenovávat soubory, do kterých je ukládám. Nebo se naučit používat nějaké ty nízkoúrovnové operace se soubory.

  Jinak te seriál je skvělý.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.