Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 7. 1. 2015: Odkaz dávné historieStav vydání jádra. Citáty týdne. Odkaz dávné historie.
Jaderné noviny – 14. 1. 2015: Zlepšení výkonu linuxového síťováníStav vydání jádra. Tvůrce Linuxu chce, abychom se všichni uklidnili kvůli přestupné sekundě (Wired). Zlepšení výkonu linuxového síťování.
Microsoft prezentoval předběžnou verzi hardwarových požadavků pro získání loga "Designed for Windows 10". Podle arstechnica.com přinášejí výraznou změnu v přístupu k UEFI Secure Boot: na rozdíl od předchozích verzí nemá být vyžadována možnost jej vypnout, což umožní prodej počítačů, na které nepůjde instalovat vlastní operační systém.
Byl vydán Mozilla Firefox 36.0.4. Řešeny jsou bezpečnostní problémy MFSA 2015-28 a MFSA 2015-29. Za jejich nalezení získali Mariusz Mlynski a ilxu1a na hackerské soutěží Pwn2Own 2015 dohromady 70 tisíc dolarů.
Internetový vyhledávač DuckDuckGo věnoval 125 tisíc dolarů na podporu svobodného a otevřeného softwaru (FOSS). Po 25 tisících dolarů získali vývojáři projektů SecureDrop, Privacy Badger, GPG Suite, Tails a organizace Girl Develop It.
Na blogu Raspberry Pi je představen projekt Piper. Jedná se o skládačku počítače s Raspberry Pi 2 (zprávička). Podrobné informace o projektu na stránkách Kickstarteru, kde do 4. dubna běží úspěšná kampaň Piper: a Minecraft Toolbox For Budding Inventors. Cílová částka 50 tisíc dolarů byla překonána již více než čtyřikrát.
Po více než čtyřech letech od vydání poslední stabilní verze 2.2.6 a více než pěti letech od vydání verze 2.2.0, tj. první stabilní verze z větve 2.2, byla vydána nová stabilní verze 2.4.0 textového editoru GNU nano. Nejnovější nano s kódovým názvem lizf přináší například plně funkční systém vracení změn (undo) nebo zamykání souborů kompatibilní s vim.
Výkonný ředitel Nadace pro svobodný software (FSF) John Sullivan vyhlásil na slavnostním ceremoniálu v rámci konference LibrePlanet 2015 vítěze Free Software Awards za rok 2014. Za rozvoj svobodného softwaru byl oceněn Sébastien Jodogne za práci na DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) serveru Orthanc. Ocenění za společenský přínos získala nezisková organizace Reglue, prostřednictvím které se znevýhodněným dětem v Austinu dostávají repasované počítače s GNU/Linuxem.
Vyšla verze 2.8.0 knihovny WebKitGTK+, tj. GTK+ portu knihovny WebKit. Novinkám se věnuje Carlos García Campos z Igalie na svém blogu. Knihovna WebKitGTK+ nově podporuje například gesta, HTML5 notifikace nebo obrázky ve formátu APNG (PNG rozšířeno o podporu animací, test prohlížeče, podpora v prohlížečích).
Tradiční konference sdružení CZ.NIC - Internet a Technologie - se letos uskuteční 28. května v prostorách Národní technické knihovny v pražských Dejvicích (Ballingův sál). Přihlásit se na akci bude možné na začátku května, kdy budou zveřejněny internetové stránky s programem a dalšími informacemi.
Google na svém blogu věnovaném počítačové bezpečnosti informuje o podvodných certifikátech vydaných pro několik svých domén. Podvodné certifikáty byly vydány certifikační autoritou CNNIC (China Internet Network Information Center) a byly revokovány jak v Chrome, tak ve Firefoxu (Mozilla Security Blog).
13. - 17. dubna proběhne v SUSE Hackweek 12. SUSE zve všechny k účasti, a pro obzvlášt nadšené bude možno účastnit se osobně. Pro místní asi nejlépe v Praze (Lihovarská 12, Praha). Plánem je možnost hackovat se zaměstnanci SUSE na různých projektech. Pokud máte zájem příjít se podívat napište nám do pátku 10.4. na tchvatal@suse.cz.
Setkání JBUG na téma Novinky v Infinispan 7 proběhne ve středu 8. 4. od 18:00 v místnosti A318 na Fakultě informatiky MU v Brně. Prezentují Tomáš Sýkora a Martin Genčúr.
Mozilla.cz informuje, že geolokační služba Mozilla Location Service, jež sbírá informace o umístění Wi-Fi sítí a buněk mobilních vysílačů, úspěšně roste, viz mapa pokrytí.
Na dnešek, poslední středa v březnu, připadá Document Freedom Day (DFD) (Wikipedia), jenž má upozornit na výhody otevřených standardů a formátů. Kolik podpůrných akcí se koná v Česku a na Slovensku? Dle aktuální mapy akcí žádná.
Po půl roce od vydání verze 3.14 (zprávička) vychází GNOME 3.16. Součástí jsou nové funkce a vlastnosti, stejně jako řada menších zdokonalení a vylepšení. Vydání obsahuje 33 525 změn od 1 043 přispěvatelů. Podrobnosti i s náhledy v poznámkách k vydání, přehledu dalších funkcí nebo také v novinkách pro vývojáře, správce systémů a správce distribucí. Přehled novinek také na oficiálním videu. Pro vyzkoušení je k dispozici iso obraz gnome-3.16.iso.
Collabora a IceWarp budou spolupracovat s komunitou na vývoji LibreOffice Online (LOOL), svobodné alternativy k proprietárním řešením jako Dokumenty Google a Office 365 (Michael Meeks, Collabora, The Document Foundation Blog). LibreOffice Online byl představen již v roce 2011 (zprávička) a v roce 2012 se mluvilo o jeho vydání (zprávička). Dle aktuálních odpovědí na dotazy ohledně LibreOffice Online by LibreOffice Online mohl být k dispozici na přelomu let 2015 a 2016.
Článek na serveru Libre Graphics World Kimiko Ishizaka and MuseScore team release Open Well-Tempered Clavier představuje Otevřený Dobře temperovaný klavír (OpenWTC) uvolněný jako volné dílo. K dispozici je jak audio (MP3, FLAC), tak notový zápis (PDF, MusicXML, ...). Vše je k dispozici také na Wikimedii. Finančně pomohla úspěšná kampaň na Kickstarteru. V souvislosti s týmem MuseScore lze zmínit vydání MuseScore 2.0, nové verze svobodného notačního programu.
Mozilla.cz informuje, že GitHub začal pro prohlížení nahraných PDF dokumentů používat čtečku PDF z Firefoxu. Ta je shodou okolností pod názvem Pdf.js hostována právě na GitHubu.
Vyšlo šestačtyřicáté číslo anglicky psaného časopisu BlenderArt Magazine určeného uživatelům Blenderu. Stáhnout jej lze ve formátu pdf, nebo přečíst online na Issuu.
Pro společnost Red Hat skončil 28. února fiskální rok 2015. Dle finančních výsledků bylo čtvrté čtvrtletí, stejně jako celý fiskální rok 2015, opět úspěšné. Tržby jsou zvyšovány již 52 čtvrtletí v řadě. Za čtvrté čtvrtletí 2015 to bylo 464 milionu dolarů, tj. meziroční nárůst 16 %. Tržby za celý fiskální rok činily 1,79 miliardy dolarů, tj. meziroční nárůst 17 %.
Na blogu Raspberry Pi jsou představeny dva zajímavé projekty: PiJuice a PiNet. PiJuice je modul s baterií, případně i se solárním panelem, pro mobilní projekty s Raspberry Pi. Končící kampaň na Kickstarteru je velice úspěšná. Cílová částka 10 tisíc liber byla překonána hned sedmkrát. PiNet je řešení počítačové učebny postavené na Raspberry Pi. Nahrazuje starší řešení Raspi-LTSP.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Problém s tiskárnou Canon | 6 | 24.3. 10:12 |
Ovladac pro prof-revolution-8000-pcie-dvb-s2 | 4 | 25.3. 08:58 |
Modecom MC 9006 | 4 | včera 12:41 |
x86 wifi ruter - odporučte wifi kartu | 7 | včera 21:05 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Postgresql: Prosím pomoct s optimalizací dotazu | 4 | 24.3. 19:57 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
JQuery - jak vybrat text pri kliknuti, ale... | 1 | 22.3. 00:28 |
php-fpm segfault pcre | 4 | 26.3. 00:58 |
PHP rand() - tá istá hodnota v dvoch cykloch | 6 | 24.3. 21:19 |
Firefox extension - sound | 0 | 26.3. 13:47 |
Report script | 2 | 26.3. 17:27 |
prevod msp430 floating point formatu | 0 | včera 22:52 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
závorky v shellu | 17 | 24.3. 12:02 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: