Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Color 416 Rulezz !! :o)
Sem si do té 416stky vstup pro video dodělával. Ale musíte uznat, že C416 má opravdu nádherný dálkový ovladač :o)
Ja mam verzi z šesti AA.
Tak color 416 jsme měli do loňského léta, kdy jsem jednou v noci nemohl usnout, tak jsem se šel koukat na telku. Příjdu, zapnu, zezadu vyšlehne blesk a je tma - na opravu jsem už kašlal a koupili jsme LCD.
anténa ↓ video ← dvd ↓ TVPůvodní dálkový ovladač už ale umřel, škoda...
screenshot 0
a pro odstraneni reklamy mute 1
a brightness -100
(pro obnovu by byly hodnoty 0 a 100). Jedinou podminkou je realizovat jas harwarove, jinak by sejmute obrazky byly take tmave (alternativou by bylo vypinat kompletni vystup na monitor, napr. pomoci programu vbetool).
U streamovanciho serveru by samozdreme bylo nutne pouzit jiny software, zde by melo smysl spis nez zatemeni proste prohazet streamy a misto reklamy pustit treba ony hrajici si kotatka Kosik s hrajcicim si kotatky- ty, které točil doktor Práskal z oddělení televizních přestávek?
když máš kabel (např. kabelová televize UPC), tak Full HD využiješ.
bohužel je to spíš na zápisek do blogu a možná i dvoudílný, který bych sice rád napsal, ale času se nedostává
V základu je to tak, že se na počítač, kde je tuner(minimalně dva anebo jede dulalní, později vysvětlím proč) nanistaluje mythtv backend, který beží na pozadí jako daemon a má na starosti veškeré nahrávání. K samotnému sledování záznamu nebo živého vysílání slouží frontend, který je potřeba mít na každém kompu u kterého se předpokládá, že bude k sledování sloužit. Pokud se má výsílání přenášet po síti tak stačí změnit ip adresu na backendu z localhostu na skutečnou ip adresu, na které je počítač dostupý na síti a navíc umožnit přístup ostatním počítačům na mysql server(mythtv ho používá k ukládání v podstatě veškerého nastavení).
Mythtv umí v případě digitálního vysílání naplánovat nahrávaní pořadu(v UK se vysílá program na 14dni dopředu jak je to v čechách nevím),automatické vystříhání reklam(ještě jsem napřišel jak to funguje a možná ani nepřijdu, ruční vystříhání není problém), jeho překódováni do mpeg4 kvůli úspornějšímu usklaďnění, exportovat ho na klasické dvd nebo vcd nebo můžete spouštět i vlastní skripty. V programu se dá vyhledávat v podle kanálu, podle typu pořadu, nebo podle klíčovych slov atd. Existuje pár pluginů na přehráváni videí(používá se VLC nebo mplayer, pokud máte dobře názvy videí umí stáhnout popisek a obrázek z imdb.com), DVD, hudby nebo prohlížení obrázkovývh galerií a pár dalších.
Jak to celé nastavit je důkladně popsáno na wiki stránkách projektu společně s návody na rozchození spousty tunerů nebo dálkových ovládání. Použil jsem jestě gentoo wiki a wiki projektu knoppymyth(spec distro zeměřené na mythtv - nezkoušel jsem)
A ted "pár" zádrhelů:
1) proč potřebuju víc tunerů? protože pro každý kanál(dokonce i na stejném multiplexu), který chcete sledovat nebo nahrávat v jeden okamžik potřebujete jeden tuner...bohužel. Taže žadné vysílání neomezeného počtu kanálů neomezenému počtu uživatelů se nekoná. Například mě to ale nevadí, na telku živě nekoukám, jen na to co jsem si nahrál a tam se může zapojit uživatelů co pásmo stačí
2) mysql server... všiml jsem si, že pro někoho může být nepřekousnutelné provozovat na desktopu mysql server "jen kvůli televizi", navíc mě způsobil nejvíc problémů při zprovozňování celé té věci jelikož to bylo mé první setkání s ním, ale nakonec se vše dá nají na zmiňovaných wiki
Tohle je problém mythtv nebo vaší karty? Já používám kaffeine a kartu TechniSat AirStar 2 a dívat se na jeden program a zároveň nahrávat jiný (ze stejného multiplexu) není problém.1) proč potřebuju víc tunerů? protože pro každý kanál(dokonce i na stejném multiplexu), který chcete sledovat nebo nahrávat v jeden okamžik potřebujete jeden tuner...bohužel. Taže žadné vysílání neomezeného počtu kanálů neomezenému počtu uživatelů se nekoná.
To mi připomíná, jak sem bastlil PAL dekodér do nějakýho Elektrona :o) Celkem to šlo, ale než sem to dodělal, tak sem sithl poztrácet ovládácí prvky, takže předvolby jsem přepínal sirkou a hlasitost šteloval kleštěma ...
Tiskni
Sdílej: