Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jaký filtr modrého světla používáte u počítače?
software („noční režim“, Redshift,…) |
|
47% (154) |
nastavení monitoru |
|
8% (26) |
brýle s filtrem |
|
4% (14) |
žádný |
|
48% (156) |
Celkem 325 hlasů
Vytvořeno: 1.10.2022 23:33
Tiskni
Sdílej:
No ale proč bych si mrvil a kurvil obraz, aby vypadal hnusně žlutě?
Jako by nestačilo, že jsem musel půl života strávit v dřevní éře hnusných žlutých žárovek svítících jako petrolejka, než později konečně přišly zářivky a LED, u kterých si jeden může dopřát normální denní světlo mezi 5 kK a 6 kK místo slizké žluté petrolejky ze skanzenu.
Jo aha, jasně, tyhle různé pavědy kolem modrého světla a jeho zázračných účinků… No jo. Tak to abych si taky ještě navečer srovnal čakry a zhramonizoval sílu Šü-Lîn, ne? Ve srovnání s bájemi o modrém světle to ani nebude znít překvapivě.
A pointa někomu prošla nenápadně za zády.
Petrolejky jsou krásné, zejména když je člověk už nemusí používat v praxi. Žárovky svítící podobnou barvou světla jsou ovšem hnusné — hlavně proto, že „období elektřiny“ má na mnohem víc.
Někteří lidé se ovšem (ani po generacích) nevzpamatovali ze svíček a z petrolejek a důsledkem je, že i většina kompaktních zářivek měla a větsina LED svítidel má hnusnou žlutou barvu (kolem 2700 K) místo normálního denního světla, ač k tomu už není žádný technický důvod.
To je zkrátka takový drobný voser, na který si člověk musí dávat pozor při objednávkách LED a musel dávat pozor při objednávkách kompaktních zářivek před 10 lety — ujistit se, že to vydává normální světlo (>5 kK), nikoliv žlutý žárovkový hnus jako z hororu (2700 K).
Mnoho lidí nepřekvapivě nechce mít poledne, kdykoliv svítí umělým světlem, tedy často za venkovní tmy, tj. brzy ráno nebo večer, ostatně ranní a odpolední světlo bývá také kolem těch 3k K.
Chápu, že v Mordoru tohle možná neznáte.
V Mordoru (přinejmenším v tom filmovém) měli vždycky poměrně odporné, hororově žluté, ohnivé osvětlení. Pro Mordor fajn, ale mít to doma — ne, díky.
Když už doma svítím, chci mít barvu světla jako ve dne; nechci mít jakýsi falešný dojem, že jsou věčné červánky nebo že sedím v jeskyni u táboráku.
Žlutou halogenku fakt nechci a nepotřebuju.
Když už širokospektrální, tak xenon. Ano, v chladné části spektra je to trochu nespojité (leč lepší něco než nic jako u žárovky (halogenové nebo argonové, to je nakonec skoro jedno)), nicméně v teplejší části spektra xenon řeší všechny údajné problémy laciných LED.
Jenže: Xenonová domácí svítidla jsou (fakt ultra hodně) drahá. A spojitost spektra je nesmyslně přeceňovaná charakteristika. Jasně, kdybych byl malíř, asi by mi na ní záleželo. Ale malíř nejsem, takže nic.
„Lidi“ to považují za příjemnější? Kteří? Proč? Odkdy? Já se také považuji za člověka, leč hnusnou žlutou za příjemnou nepovažuji. Možná se někteří opravdu ještě nevzpamatovali z těch několika století svícení ohněm, těžko říct.
Vrcholu denního světla není ani náhodou a ani omylem bližší jakákoliv žlutá. Kromě počasí záleží pochopitelně trochu na krajině a okolí, nicméně za slunečného počasí je barva světla obvykle mezi 5 a 6 kK a při zatažené obloze mezi 6 a 7 kK.
Od doby, kdy monitory s LED podsvícením (a dnes už i aktivní OLED) jsou kalibrovatelné prakticky stejně jako jejich zářivkou podsvícení předkové a jejich CRT prapředkové, opravdu nemám až tak zásadní obavy ohledně spektra LED svítidel. Pravda, některá levná čínská svítidla působí divným dojmem. Taková si nekupuju → problém vyřešen.
Kdyz chteji male deti pred usinanim nechat rozsvicene svetlo, tak jim taky rozsvitis zarivku nebo supersvitivou bilou LEDku?
Nastěstí žádné fracky v blízkém ani vzdáleném okolí nemám. Ať si posvítí, čím chtějí; netuším, proč vůbec řešit takovou otázku.
My si obcas rozsvitime obycejnou svicku. Je to proste hezci.
Svíčka je fajn, nic proti ní. Taky mi přijde hezká. Hodí se skvěle třeba v restauraci u moře večer na stole. Mně ale šlo především o takové světlo, u kterého budu ochoten + schopen celé hodiny číst a pracovat. A takové světlo v mém případě nemůže připomínat svíčku nebo petrolejku.
Různé agumenty, že pár tisíc let si lidi s ohněm vystačili, si žádají odpověď ve stylu „no jasně, taky jejich HDP na obyvatele podle toho vypadal“.
Ona tam u psychotestu byla otazka, jestli me uklidnuje pohled do ohne.
Tak nějak doufám, že ten náklaďák nebude cisterna s palivem…
Ale když už jsme u dopravy: Xenonové a LED světlomety jsou naprosto drtivě a nesrovnatelně lepší než zoufalá halogenová žlutá. Nejen díky intenzitě, ale taky (především) díky spektru. To je další příklad ke stejnému tématu.
Já mám červánky rád, taky mimo jiné proto, že trvají krátce, což z nich činí příjemnou a zajímavou denní dobu.
Nechtěl bych ovšem u takového světla dlouhodobě pracovat nebo číst; to je zkrátka jiná situace s jinými požadavky na světlo.
…má najspojitejšie svetelné spektrum…
…okrem toho nebliká ako väčšina žiariviek a LEDiek "na 230V"…
Naprostý, kolosální a monumentální nesmysl. Přesný opak je pravdou.
Hint: Vezmi si webkameru. Zapni si žárovku. Na kameře vypni 50Hz filtr… Ouha!
A pak zkus totéž s kvalitním LED svítidlem (nikoliv levným čínským) s náležitou elektronikou, tj. zkrátka solidním, správně dimenzovaným spínaným zdrojem. U mých svítidel můžu klidně vypnout 50Hz filtr a žádné interferenční pruhy tam nebudou. U žárovky to bude naopak katastrofa. Tolik tedy k „blikání“.
Pravda, laciné LED světelné zdroje za $10 nejspíš blikají. Dobře. Nevím, nemám, neznám.
Klasická žiarovka má spektrum najspojitejšie, nech si to definuješ ľubovoľne.
Jak už jsem psal, spojitost spektra je nesmyslně přeceňovaná charakteristika, která má ve skutečnosti pramalý význam.
Mnohem důležitější je vyváženost spektra, tj. jestli spektrum příliš nestraní červené nebo modré straně. V té příloze třeba D a H vypadá fajn, zatímco žárovka je na první i druhý pohled žluté zoufalství. (Tedy, spíš hlavně infračervené, ale to naštěstí nevidím.)
Nejde o to, že by se mi nelíbilo světlo žárovek obecně. Dají se brát jako tradiční + historická záležitost, podobně jako svíčka na stole večer v restauraci. Barva světla se hodí pro takovou příležitost.
Leč úplně jiná otázka je, u jakého světla jsem ochoten + schopen denně pracovat. Svíčka ani žárovka to není. Proto jsem reagoval na celou tuhle anketu: dotaz na „filtr modrého světla“ naznačuje, že bych snad u nějakého počítače nebo mobilu, který fakt v praxi používám ke čtení čehosi (ať už pracovního či nepracovního), měl zírat na žlutou místo bílé.
To netuším, kde jsi takovou ptákovinu slyšel (nebo četl).
V mých komentářích tedy rozhodně ne.
(A zase tahle ABCLinuxu-tradice slaměných panáků a reakcí na „výroky“, které nikde nezazněly.)
software („noční režim“, Redshift,…)