Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Jak se stavíte k trendu ztenčování přenosných zařízení (smartphony, notebooky)?
vítám ho díky lepší přenosnosti |
|
14% (144) |
vítám ho z jiných důvodů |
|
2% (16) |
vadí mi kvůli kompromisům v konstrukci |
|
71% (725) |
vadí mi z jiných důvodů |
|
3% (31) |
je mi to jedno |
|
10% (103) |
Celkem 1019 hlasů
Vytvořeno: 31.12.2016 21:35
Tiskni
Sdílej:
Staci se podivat treba v MHD nebo na ulici, co lidi pouzivaji.
Jezdím na kole a čím méně řidičů/chodců vidím čumět na displej, tím lépe. Zvyšuje to šance na přežití. Už tak si vybírám trasy, kde nejsou lidi.
To mas ale zvlastni socialni bublinu, kde vsichni neajtaci jsou lekari, podnikatele, vedci atp.
Kontext zbytku vlákna… lidé, kteří telefon používají, protože ho potřebují.
Když se rozhlédnu kolem sebe, skoro všichni neajťáci (lékaři, podnikatelé, vědci aj.) používají staré nokie nebo nahodilé dumbphony.Sám jako ajťák používám nokii E75, kterou jsem pracně před pár lety sehnal poté, co mi stávkoval dobíjecí konektor ve starém sony ericssonu natolik, že telefon již nešlo dobít. A kolem mne široko daleko žádný ajťák, ale přitom všichni mají moderní smártfouny. I když míjím zcela cizí lidi, kteří na ajťáky nevypadají, většina z nich čumí do mobilu a klepe na displej (a furt jim nikdo neotvírá).
Určitě zvládne volání, SMS, seznam kontaktů, kalendář s upomínkami, budík a bluetooth handsfree - takže všechno, co od telefonu chci a potřebuji.
Ono se zdá, že zbytečné funkce navíc ničemu nevadí, ale bohužel to tak není. Třeba už u mého současného telefonu (Nokia 2323 Classic) je kvůli různým multimediálním nesmyslům potřeba k napsání SMS potřeba o 2-3 kroky víc než dřív. A je to čím dál horší. Nedávno jsem třeba začal uvažovat o tom, že bych pod tlakem (ne)nabídky výrobců zrušil základní pravidlo "nesmí to mít foťák", protože ho koneckonců nemusím využívat. Našel jsem telefon, který vypadal dobře - ale jen do chvíle, než jsem zjistil, že pravé tlačítko pod displejem, které odpradávna otevíralo seznam kontaktů, je u něj natvrdo nastavené na funkci "selfie". Jsem opravdu tak mimo, když si myslím, že u telefonu je seznam kontaktů důležitější a častěji pooužívaná funkce než "selfie"?
To vypadá hodně dobřeMá to bohužel zásadní blocker: nemá to podporu Cynogen/Lineage/Replicant. Takže tam budeš mít neaktualitovaný OS se spyware od Samsungu.
Přesně tak. Hry nepotřebuji a na focení mám foťák se světelnými objektivy. A pokud něco potřebuji občas dokumetačně vyfotit, tak to ten mobil také v pohodě zvládne. A telefonování (včetně internet call) a SMS zvládá skvěle. Hledání v seznamu je perfektní, navíc stačí bez otevření seznamu jen cvakat čísla a na displeji okamžitě nabídne všechna jména odpovídající kombinacím písmen na dotyčných klávesách. A psaní SMS včetně diakritiky na qwertz klávesnici se také nedá srovnat s psaním na numerické či virtuální klávesnici. Kalendář je bezvadný a budík funguje bez problémů. A vleze se v pohodě do kapsy, je pevný, takže nemusím mít strach z promáčknutí displeje. Nic víc po mobilu nechci.Určitě zvládne volání, SMS, seznam kontaktů, kalendář s upomínkami, budík a bluetooth handsfree - takže všechno, co od telefonu chci a potřebuji.
Veškerá komunikace se děje na telegramu
To tvrdí spousta lidí - jen se nějak nemůžou shodnout na tom, která že cool služba to je, kde "jsou všichni". :-)
To je přeci snadné, buď už se tak stalo, nebo ještě ne. [...] Nejlepší tvar něčeho, co držím v ruce, je oblý, velký zhruba jako dlaň a tlustý jako článek prstu: Nokia 6600 nebo už se skřípěním zubů SE Xperia Mini
V situaci, kdy se někteří výrobci netají, že jejich notebook vlastně vypadá tak, že se vnitřnosti smartphonu (bez displeje) usadí do obalu, který vypadá jako notebook (s klávesnicí, touchpadem a displejem), takový přístup není až tak překvapivý.
Mne třeba neskutečně irituje přístup k ethernetovým adaptérům: pokud nechci (pro mne) zbytečně drahý a zbytečně výkonný notebook, musím se víceméně smířit s tím, že tam buď ethernet nebude nebo bude jen 100 Mb/s. Proboha, proč někdo v roce 2017 vůbec uvažuje o 100Mb/s NIC?
Protože WiFI je přece cool a 150Mb/s je víc jak 100Mb/s
To ani ne, problém spíš je, že tu teoretickou rychlost lze dosáhnout jen v laboratorních podmínkách a ještě za předpokladu, že si můžu dovolit zabrat dostatečný počet kanálů a nic mne na nich nebude rušit.
Wi-fi je fajn věc, když se chci rychle podívat na web v kavárně, nákupním centru nebo na letišti. Dát to v roce 2017 do notebooku jako jediné síťové rozhraní je hloupost. Doplnit to 100Mb/s ethernetem je projev ignorance. Přitom do toho samého notebooku nacpou 500GB disk, ale nikdo už se nezamyslí nad tím, že i když budu počítat s pětinou na systém, zbytek budu kopírovat deset hodin.
zamýšlím přenášet 500GB dat
Nezamýšlím přenášet data. Chci k datům přistupovat takřka kdykoliv a odkudkoliv.
Někdo k tomu používá služby třetích stran a je téměř permanentně online. Já preferuji mít ta data u sebe (i offline).