Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
... "pořiďte si Medvídka Mývala" anebo,což je někdy mnohem zajímavější,pořiďte si Linux ... samozřejmě mám namysli nějakou linuxovou distribuci
Je to už mnoho let zpátky co jsem přičichl k počítačům.Moje startovní čára byla Atari 800XL ... při vzpomínce na "Inter Karate" slzu jsem uronil.Když přeskočím ZX Spectrum,IQ151, pak něco ze Slušovic, moje první seznámení s Opravdovým PC bylo cosi 286 s asi 8MB pamětí a 20MB diskem, ale kdo by to tenkrát řešil,když PC stálo něco málo přes 100.000,-Kč.Od té doby uplynulo spousty vody,bylo vypito mnoho piv a zničeno spousty disket a jiných záznamových médií.
Donedávna jsem byl dalšímvřaděšťastným uživatelem OS od vyvítekoho, jehož jméno nesmíme vyslovit. Pracovalo se mi s ním celkem dobře,co si budeme nalhávat.Občasné výpadky a reinstalace systému mě naučili, že zálohovat data se opravdu vyplatí ... a to každopádně .A sehnat na internetu kdejaký program na kdeco,taky nebyl problém, ser.čísel a jiných nutných vychytávek nevyjímaje.Ještě navíc když se ve Vás skloubí zvědavost a obliba ve všem co bliká,září,hraje a provádí roztodivné opičky, které musíte nutně mít a vyzkoušet.
Jenže ouha ... jednoho krásného dne narazíte na to, že už Vás nebaví shánět něco co se normálně kupuje a co má "pravděpodobně" některý z Vašich kamarádů a začnete se poohlížet po věcech co jsou legálně zadarmo, ale přesto funkční a nevypadá to zas tak špatně. Tím narážím na OOo jakožto pro mě plnohodnotnou náhradu za MicrOpenOffice. No a tak se v compu začnou měnit věci "špatné" nebo špatně fungující za "dobré" a celkem dobře fungující. A když už to tak hezky všechno funguje, tak u mě zničehonic přišla fáze (2) a to, že se nudím a nemám se včem pořádně co vrtat (myslím u počítače ).
Tím se dostávám k jádru pudla ehm tématu tohohle blogu ... Vzpomněl jsem si,že jsem nějakej ten pátek viděl cosi, co jse jmenovalo blablalinux a je to zadáčo a navíc systém a že by nebylo špatný to jenom trošku omrknout, co že to vlastně je, jestli to není třeba nějaká nemoc, nebo něco mnohem horšího ...
Tedy .. je to už skoro 1/4 roku, co jsem majitelem (a tím celá moje rodina ... muhehehe) Mandriva Linux LE 2005. S menšími i většími problémy se sním mazlím, upravuju, nastavuju, hýčkám a občas se přistihnu, že na něj už i mluvím a mám Velkou radost, že má můj počítačový život opět smysl a cíl. Ikdyž vím že to bude cesta hooodně dlouhá, možná i trnitá, ale mě to baví a rád se přiučím něčemu novému .... Hawgh
Tiskni
Sdílej:
OS od vyvítekoho, jehož jméno nesmíme vyslovit.
to snad komentář ani nepotřebuje....