Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Již třetím rokem studuji SPŠE v Olomoucim kromě technických předmětů zde máme i ty mnou méně oblíbené - jazyky. V češtině máme povinnou četbu z které máme slíbené písemky a jelikož jsem "pilný" student, rozhodl jsem se vyrazit do knihovny, ještě bych mohl podotknout, že na tenhle měsíc máme Fráňu Šrámka - Modrý a rudý, jenže v Olomouckých knihovnách není nikde k sehnání, jenom na objednávku měsíc až dva dobředu. Zamířil jsem tedy do okolních vesnic, v Bystrovanech mají jenom ve středu a ve Velké Bystřici v pátek také nemají. Zbývala poslední naděje: naše místní malá knihovnička. Jenže...
Nic není tak jednoduché, bylo sice otevřeno, ale čekal mě celkem šok, dlouho jsem tam nebyl a tak jsem se dozvěděl, že přišli nějací lidé z Olomoucké knihovny a vyřadili nám tu skoro půku knížek, prý byly moc staré (ale pořád v perfektním stavu). Naštěstí byly prozatím schovány na OU. Chvíli mi trvalo než jsem si od dané místnůstky sehnal klíče a tradá na hledání.
Našel jsem spoustu zajmavých knih, například "Žákovské perličky" od Václava Richtera, sem tam je v ní opravdu nějaká pěkná pikantnost. Nejstarší ulovek jsem si donesl od K. Světlé Kříž u potoka, je z roku 1948. Když se budu nudit ať mám co číst. Ale probírání knihami mi téměř rvalo srdce kolik nádherných knížek příjde na zmar a budou vyhozeny na sběru (Aby nebylo poznat odkud se knihy vzaly je jsou jim vytrhnuty všechy stránky s razítkem knihovny - nařízení z vyšších míst, u nás v knihovně se ani nemohli nijak bránit).
A závěr z tohoto povídání: Naše knihovna přišla o půlku knih a nikde jsem tolik toužebné dílo nesehnal, jenom nějaký úryvek
Tiskni
Sdílej: