Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Již třetím rokem studuji SPŠE v Olomoucim kromě technických předmětů zde máme i ty mnou méně oblíbené - jazyky. V češtině máme povinnou četbu z které máme slíbené písemky a jelikož jsem "pilný" student, rozhodl jsem se vyrazit do knihovny, ještě bych mohl podotknout, že na tenhle měsíc máme Fráňu Šrámka - Modrý a rudý, jenže v Olomouckých knihovnách není nikde k sehnání, jenom na objednávku měsíc až dva dobředu. Zamířil jsem tedy do okolních vesnic, v Bystrovanech mají jenom ve středu a ve Velké Bystřici v pátek také nemají. Zbývala poslední naděje: naše místní malá knihovnička. Jenže...
Nic není tak jednoduché, bylo sice otevřeno, ale čekal mě celkem šok, dlouho jsem tam nebyl a tak jsem se dozvěděl, že přišli nějací lidé z Olomoucké knihovny a vyřadili nám tu skoro půku knížek, prý byly moc staré (ale pořád v perfektním stavu). Naštěstí byly prozatím schovány na OU. Chvíli mi trvalo než jsem si od dané místnůstky sehnal klíče a tradá na hledání.
Našel jsem spoustu zajmavých knih, například "Žákovské perličky" od Václava Richtera, sem tam je v ní opravdu nějaká pěkná pikantnost. Nejstarší ulovek jsem si donesl od K. Světlé Kříž u potoka, je z roku 1948. Když se budu nudit ať mám co číst. Ale probírání knihami mi téměř rvalo srdce kolik nádherných knížek příjde na zmar a budou vyhozeny na sběru (Aby nebylo poznat odkud se knihy vzaly je jsou jim vytrhnuty všechy stránky s razítkem knihovny - nařízení z vyšších míst, u nás v knihovně se ani nemohli nijak bránit).
A závěr z tohoto povídání: Naše knihovna přišla o půlku knih a nikde jsem tolik toužebné dílo nesehnal, jenom nějaký úryvek
Tiskni
Sdílej: