Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento zápis spadá do kontextu s předchozím zápisem v mém blogu: Podvodníci v USA mě připravili o bitcoiny. Jak na ně?
Když jsem objednal za své bitcoiny zlato v USA, cítil jsem už od začátku jisté duševní nepohodlí. Obrana před jakýmkoliv neférovým jednáním přes oceán, v cizím jazyce, v cizím prostředí a v odlišném časovém pásmu může být velmi obtížná. Své bitcoiny jsem chtěl za zlato utratit už v době, kdy bitcoin poprvé překročil hranici 30 USD za bitcoin. Tehdy jsem to jednoduše nestihnul.
Svůj Krugerrand jsem tedy podle dlouhodobého plánu objednal u Coinabul, který mi byl doporučen mým předchozím dodavatelem. Proto jsem nehledal nikoho v Evropě.
Komunikace s firmou Coinabul se ukázala jako velmi pomalá. Jakoukoliv informaci jsem dostal pouze na výslovnou žádost, přičemž odpověď občas trvala i několik dní. Až po třech týdnech jsem se dozvěděl, že Krugerrand mi nepošlou, ale důvody jsem nechápal a na moje požadavky na vrácení bitcoinů bylo ze začátku odpovídáno značně matoucím způsobem. V tu chvíli jsem začal věřit, že jsem se stal obětí podvodu, což ještě posílila nabídka refundace hluboko pod částkou, kterou jsem do USA poslal, a pětidenní zpoždění odpovědi na můj poslední mail. Od té doby se mnou přestala být rozumná řeč.
Situaci uklidnil až prostředník zde v ČR, který celou záležitost vysvětlil a domluvil. Díky.
Finanční systém tohoto světa je nemocný. V současné době existují na světě především ničím nekryté měny výhodné pro mocné tohoto světa a jakákoliv snaha obejít monopol států na výrobu komodity zvané "peníze" je vnímána jako nebezpečná a podezřelá. Bitcoin i zlato jsou přesně ty komodity, které roli peněz hrály od nepaměti, nebo na roli peněz aspirují. Jakákoliv manipulace s nimi tedy budí pozornost vládců současného finačního systému a automaticky vyvolává podezření. Proto jakmile ve firmě Coinabul zjistili, že s posíláním do České Republiky mohou nastat jakékoliv, i ty sebemenší potíže, celou akci zastavili a zboží mi odmítli odeslat. Ostatně snaha mít ze zákonného hlediska vše v pořádku je patrná ze všech jejich mailů a z pohledu nezasvěceného je tato snaha až úsměvná. Ale uvědomme si, že Coinabul sídlí ve státě, který už jednou ukázal, jak snadné je jejich živobytí zničit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_6102
Důvod je prostý - bitcoiny mi nevrátili, protože nemusejí. Jak už jsem uvedl, současný finanční systém tohoto světa je nemocný. Jediným nositelem hodnoty jsou předepsané peníze. Je úplně jedno, jak se dvě strany dohodnou - jakmile do vztahu jakýmkoliv způsobem zasáhne stát (soudy, finační úřad a podobně), veškerá hodnota je povinně kótována v předepsaných penězích. Někdo vám nabourá auto - soud vám přiřkne finační náhradu, nikoliv nové auto. Pokud vám někdo pokácí jabloň, soud vám přiřkne finační náhradu, ne však bednu jablek každý z následujících dvaceti let. Coinabul má v podmínkách, že vrací hodnotu v USD, a jakékoliv námitky proti jsou zcela zbytečné. Stát by v případě sporu vše počítal v USD. Zdravý selský rozum - vložil jsem bitcoin, vrátit se musí bitcoin - je zcela zbytečný. Tento postup samozřejmě může poškodit některou ze zúčastněných stran, a protože pravidla určuje prodávající, jsou pravidla nastavena tak, aby nepoškozovala především prodávajícího. Kdyby bylo zvykem pravidlo "vložil jsem bitcoin, vrátit se musí bitcoin", vypadaly by obchodní podmínky úplně jinak a firmy by se zajišťovaly i proti kurzovním pohybům bitcoinů. Zajištění je celkem jednoduché - držet bitcoiny, dokud není obchod vyřízen.
Od firmy Coinabul jsem dostal zpět dost na to, abych mohl koupit Krugerrand v Evropě. Z tohoto pohledu jsem spokojen. Necítím se nijak poškozen tím, že jsem nedostal své peníze zpět v takové podobě a výši, v jaké jsem je do USA odesílal. Nicméně ve mě zůstává pocit, že věci se začaly hýbat, až když jsem kolem ztropil veřejný cirkus, a spousta jiných lidí by z firmy Coinabul dostala skutečně jen spotovou cenu zlata a zaplacené prémium, poštovné a pojištění by shrábla firma Coinabul. Zároveň ve mě zůstává pocit znechucení nad metodami, které jsem schopen použít v boji za své požadavky.
Nekupujte zboží mimo EU. Při internetovém nákupu v zahraničí vás obvykle vždy upozorní, že za případné místní tahanice s úředníky plně zodpovídáte sami, ale v případě tak choulostivého zboží, jako je zlato, vám obchodník v případě jakýchkoliv pochybností pravděpodobně odmítne zboží poslat. A druhá věc: nedejte se a věci nevzdávejte.
Tiskni
Sdílej:
Zároveň ve mě zůstává pocit znechucení nad metodami, které jsem schopen použít v boji za své požadavky.Šlo o nemálo peněz a jednání druhé strany tomu moc neodpovídalo, takže já bych znechucen nebyl.
Finanční systém tohoto světa je nemocný. V současné době existují na světě především ničím nekryté měny výhodné pro mocné tohoto světaJo, tohle už jsem četl tolikrát... ale ještě nikdo nedokázal rozumně říct, k čemu je dobré vzít polovinu majetku tohoto světa a zavřít ji někam do trezoru, kde bude jenom zbytečně ležet a takzvaně krýt hodnotu peněz. Příklady z praxe totiž dost jasně ukazují, že je to zbytečnost. Lidi vůbec nezajímá, že za tu bankovku, co mají v ruce, by někde mohli dostat kousek zlata. Zajímá je, že za ni dostanou to, co zrovna chtějí/potřebují (a je tedy úplně jedno, jestli to zlato někde je nebo není) I když ptát se na to vyznavače bitcoinů - měny, která počítá s tím, že celková hodnota všeho neporoste - možná nemá moc cenu...
Jo, tohle už jsem četl tolikrát... ale ještě nikdo nedokázal rozumně říct, k čemu je dobré vzít polovinu majetku tohoto světa a zavřít ji někam do trezoru, kde bude jenom zbytečně ležet a takzvaně krýt hodnotu peněz.Zaprve, majetek tohoto sveta je radove vetsi nez hodnota obeziva. Zadruhe, predstava, ze soucasne meny jsou nekryte a 'fiat', je nesmysl - meny mohou byt kryty ruznymi aktivy, od drahych kovu, pres pozemky po akcie. Soucasne meny jsou veskrze kryty dluhopisy, coz je aktivum, ktere je pro tento ucel z mnoha hledisek vcelku vhodny. Pokud je nejaka mena opravdu nekryta, tak to jsou prave bitcoiny.
Zdravý selský rozum velí dělat účetnictví jinak, ale "peníze" to chtějí mít vše pro sebe.Selský rozum, který by chtěl vést účetnictví v bitcoinech, jablkách, hruškách a dolarech, bych rozhodně neoznačoval za zdravý. Právě naopak, mít jedno univerzální číslo, se kterým operuji, je jediný příčetný způsob, jak účetnictví vůbec dělat.
Nekupujte zboží mimo EU.K tomu se nás právě EU snaží donutit – abys kupoval zboží z Německa nebo z Francie a ne třeba z USA, Číny nebo Afriky, protože tak se to těm nahoře hodí. Jenže tímhle stylem budou členské země EU zaostávat víc a víc, až už zaprděná Evropa nebude nikoho zajímat a vše důležité se bude odehrávat v jiných částech světa – sem budou jezdit maximálně tak Číňani a Rusové na dovolenou. Nějakou naději vidím v DIY hnutí. Tak jako komunismus vyhnal lidi na chaty, může nás EU vyhnat k domácím soustruhům a 3D tiskárnám. Je to takové rozporuplné, smutné i veselé zároveň – na jednu stranu je to návrat do dob manufaktur a někdy i do středověku… – místo moderní a efektivní průmyslové společnosti – na druhou stranu jsou to celkem zábavné činnosti.
K tomu se nás právě EU snaží donutit – abys kupoval zboží z Německa nebo z Francie a ne třeba z USA, Číny nebo AfrikyTo je tedy opravdu velmi originalni uvaha. A cim me k tomu nuti? Snad tim, ze se snazi o vymahatelnost prava a sjednoceni pravnich norem v clenskych zemich, aby se v tom mel clovek aspon trochu sanci vyznat a pripade, ze je poskozen mel sanci se domoci toho, co mu patri?
může nás EU vyhnat k domácím soustruhům a 3D tiskárnámLOL. Copak, vyrabis si doma zarovicky a banany s nepovolenym zakrivenim?
A cim me k tomu nuti?Např. pomocí cla a byrokratických buzerací – nedávno mi např. zadrželi zásilku ze zahraničí a zdrželi její doručení o měsíc a vyměřili mi nelegálně clo/daň kolem 800 Kč s tím, že jsem to stejně musel zaplatit a později to mám vymáhat zpět (jinak bych své zboží neměl doteď).
Keby nebolo EU, tak by sme clo platili aj za tovar z inych krajin EUOmyl. Clo vybírá stát, do kterého se zboží importuje*, aby takzvaně ochránil domácí výrobu. Takže kdyby nebylo EU, záleželo by jenom na vládě ČR (SR), ze které zboží by se platilo clo a za které ne. A clo není nelegální, jenom poškozuje spotřebitele. * vývozní clo se už dneska asi moc nepoužívá
Omyl je hlavne pri srovani dvou variant porovnavat realnou (v soucasne EU dovozni cla z vne EU jsou) s idealizovanou (kdyby tomu tak nebylo, vlada CR by 'urcite' dovozni cla zcela zrusila)To tady ale nikdo nedělá...
Tyhle dva problémy lze diskutovat samostatně – já říkám: mějme bezcelní obchod s celým světem (bez ohledu na to, zda zůstaneme v EU nebo ne)S tim vcelku souhlasim (at uz 'my' jako EU nebo 'my' jako CR), ackoliv jsou i kategorie cel, se kterymi souhlasim (pokud jejich cilem je kompenzovat jiny administrativni zasah ze strany statu).
Nicméně větší šance na zlepšení situace vidím při opuštění EU – hodně věcí se u nás nevyrábí, takže ani nikdo (domácí výrobci) nebude lobovat za uvalení cel v těchto kategoriíchZrejme prehlizis ten silny tlak na podporu lokalni vyroby potravin a fakt, ze pred vstupem do EU zde byla vyrazna cla (treba prave na ty potraviny). Ja to vidim naopak - EU zarucuje, ze alespon vuci zemim, s kteryma tak jako tak ma CR podstatne hospodarske vazby, me nikdo (at uz lokalni politici, nebo politici druhe strany) cla ci jina obdobna opatreni jen tak nezavede.
Zrejme prehlizis ten silny tlak na podporu lokalni vyroby potravin a fakt, ze pred vstupem do EU zde byla vyrazna cla (treba prave na ty potraviny).Potraviny jsou jedna z mála oblastí, kde jsou pro mne cla tolerovatelná. Potravinová nezávislost je strategická záležitost. Na druhou stranu takový bezcelní dovoz banánů nebo pomerančů nás těžko něčím poškodí – a naopak tím pomůžeme rozvojovým zemím (daleko lépe než když jim budeme posílat peníze nebo humanitární pomoc). Cla pro Afriku bych zrušil hned. Další věc je, že zemědělství se dnes šíleně dotuje – pro začátek můžeme zrušit/omezit dotace a nechat cla na potraviny… Clo mi v tomto případě přijde jako menší zlo.
me nikdo (at uz lokalni politici, nebo politici druhe strany) cla ci jina obdobna opatreni jen tak nezavede.Naše exportní závislost na zemích EU (hlavně Německo) je nezdravá a nebezpečná. Potřebujeme diverzifikovat a mít trochu pestřejší zahraniční obchod. Pak ani nebudeme muset mít strach z toho, že by nás „náš soused“ vydíral.
Naše exportní závislost na zemích EU (hlavně Německo) je nezdravá a nebezpečná. Potřebujeme diverzifikovat a mít trochu pestřejší zahraniční obchod. Pak ani nebudeme muset mít strach z toho, že by nás „náš soused“ vydíral.To, ze ekonomiky CR a sousednich zemi jsou daleko provazanejsi nez napr. CR a Argentiny je vcelku prirozene. Nejaka umela diverzifikace z politickych duvodu zde neni na miste.
Bez tohoto je totiz volny obchod pro zaostalejsi zeme casto nevyhodna vec.Tak si představ např. (relativně) zaostalou ČSSR a vedle ní západní Německo. I když nebudou žádné celní bariéry a budou se sem moc volně dovážet džíny a videorekordéry, naši zemi to nijak nepoškodí – naopak. Ti, kteří na to mají, si nakoupí západní zboží. Tenhle nákup pak znamená, že Němci teď drží nějaké české koruny a utratí je za české zboží nebo služby (což je odbyt pro naše hospodářství). Nebo (pravděpodobněji), že jsme už v minulosti vyvezli svoje zboží na západ a získali za to marky, za které teď nakupujeme. Jsou to propojené nádoby a pokud je ten obchod dobrovolný, nemůžeš na něm prodělat. Navíc je tu jako poslední instance hlas lidu – lidé se rozhodují, za co budou utrácet, a pokud by byli proti dovozům (např. kvůli nezávislosti, tradici, kultuře, strategickým důvodům…), můžou nekupovat zahraniční zboží – ani nemusí chodit k volbám a tlačit na politiky nebo hlasovat v referendu. Když je ale politici donutí cla platit, je to proti demokracii (kdyby s omezením dovozu lidé souhlasili, nejsou cla potřeba) a slouží to jen určitým zájmovým skupinám.
EU ochotna fiskalne podporovat zaostalejsi regionyEU nemůže nikoho podporovat, protože nemá žádné vlastní prostředky – musí je nejdřív ukrást těm bohatším, vyspělejším, pracovitějším. Proč by měli doplácet na to, že někdo jiný je chudý, neschopný nebo líný? A proč podporovat celkem bohaté členské země EU a ne třeba křováky v Africe nebo rolníky v Severní Koreji, kteří jsou na tom mnohem hůř?
musí je nejdřív ukrást těm bohatším, vyspělejším, pracovitějším.Ukarast? Ja do ted zil v domeni, ze to ty staty delaji dobrovolne. A pokud se budes chtit odvolvat na lid, ktereho se nikdo nepta a je okradan, proc si pak nezvoli takove predstavitele, co by tomu okradani zamezili nebo rovnou z EU vystoupili (ne nutne to realne provedli, ale aspon to meli jako jeden z hlavnich bodu volebniho programu a lide tak vyjadrili, ze si to skutecne preji)?
Proč by měli doplácet na to, že někdo jiný je chudý, neschopný nebo líný?treba proto, ze se mu to v konecnem dusledku vyplati? Protoze k tem chudym, neschopnym a linym by casem mohl prijit nejaky novy Hitler nebo Lenin s tim, ze si vedle vezmem to, co nam prece popravu patri.
Cim vacsi trh (volna zona obchodu), tym pre koncoveho spotrebitela lepsie.S tím souhlasím – proto mi vadí uzavírání EU a omezování obchodu s ostatními státy.
Např. pomocí cla a byrokratických buzeracíjak uz bylo receno jinde v diskuzi, cla a byrokraticka buzerace nejsou specifikem EU. Z pohledu zastance naprosteho zruseni cel bys mel naopak nad EU jasat, protoze podstatne rozsirila bezcelni zonu, takze argumentace timhle smerem nedava vubec zadny smysl. Argumenty ve stylu, ze mi nic nevyvazime a proto by u nas slo jednoduseji zrusit cla jsou, krom toho, ze jsou v rozporu s tim, jak to tady vypoadalo pred vstupen do EU, nicim nepodlozene a ja bych obdobne mohl agrumentovat, ze lobyste za nejake clo musi presvedcit mnohem vic lidi a proto je jejich vliv mensi nez u maleho statu - kteryzto argument nabyde na vyznamu, pokud prihledneme k realite v CR, kdyz je kdejaky poslanec uplatny/zlobovany, nektre firmy se tim dokonce verejne chlubi a legislatvni proces muze formou prilepku velmi snadno ovlitnit jen jeden jediny poslanec - a to nejen teoreticky, ale dokonce s to vcelku bezne deje.
ze lobyste za nejake clo musi presvedcit mnohem vic lidi a proto je jejich vliv mensi nez u maleho statu - kteryzto argument nabyde na vyznamu, pokud prihledneme k realite v CR, kdyz je kdejaky poslanec uplatny/zlobovanyJestli si myslíš, že se krade a podplácí jen u nás nebo že je to u nás nějak o moc horší než jinde, tak je to hodně naivní pohled. Kradlo se ve starém Egyptě, Řecku, Římě… vždycky – je to dané příležitostí a tím, že tato příležitost láká do politiky zloděje. A čím více se přerozděluje, čím více peněz teče přes stát a čím je režim složitější, tím víc toho jde ukrást. Pokud by touha po clech vycházela z lidu a byla hlasem většiny, není potřeba žádná cla zavádět – lid může rozhodnout na trhu a nekupovat dovezené zboží. Většina lidí cla nechce, ale výsledky se dají zmanipulovat – záleží, jak se zeptáš:
ze lobyste za nejake clo musi presvedcit mnohem vic lidiChápu, jak to myslíš, jenže problém je v tom, že lobysté nepřesvědčují miliony občanů – ne v zastupitelské demokracii. Voliči se rozhodují podle jednoho dvou hlavních volebních témat – mezi ně zahraniční obchod typicky nepatří – a po volbách mají „zástupci lidu“ pár let času dělat si celkem, co chtějí. Pokud bychom měli přímou demokracii, bylo by to lepší a lobysté by měli víc práce – nicméně je potřeba, aby lidi měli zájem o tyhle otázky a našli si čas o nich přemýšlet.
K tomu se nás právě EU snaží donutit – abys kupoval zboží z Německa nebo z Francie a ne třeba z USA, Číny nebo Afriky, protože tak se to těm nahoře hodí.Před EU se český stát snažil lidi donutit, aby lidi místo zboží z Německa nebo z Francie kupovali zboží z jihočeského nebo třeba severomoravského kraje, tudíž EU v tomhle přinesla jednoznačné zlepšení.
Odrůdy, které se pěstovaly v česku byly aromatičtější. Když vezmu čínský česnek z obchoďáku a česnek od otce ze zahrady, tak ten rozdíl je opravdu markantní.
Ale hlavní argument proti česneku z Činy je, že se chemicky ošetřuje, aby nezačal klíčit (často je z předloňské namísto loňské sklizně). Dopravovat ho letecky a udržovat ho v klimatických podmínkách zabraňujících klíčení by bylo podstatně dražší.
To je jak se zákoníkem práce - zaměstnanec se zaměstnavatelem si mohou do smlouvy napsat cokoliv, ale v případě jakýchkoliv pochybností platí zákoník práce a cokoliv si obě strany mezi sebou vyjednají mimo rozsah zákoníku práce, je neplatné.K tomu bych uvedl, ze i v zakoniku prace jsou uvedene jiste moznosti, ktere si muze zamestnavatel se zamestnancem smlouvou do jiste miry upravit.
A tak i když je zde "podvodníkem" firma Coinabul, v případě sporu je stát podrží a bitcoiny nikoho zajímat nebudou. Proto jim nedělá problémy se chovat takovým způsobem, protože cítí oporu v systému.No to je prave co mi prijde trochu jako spor. Ja nevidim, ze by ten vas obchod s Coinabulem mel nejakou oporu ve statu, naopak. Statu je to ukradene, ze nekdo vymenuje prvocisla za zlate mince (a kdyz to pak dopadne spatne, je to riziko obou stran). Naopak, pokud tu transakci delate v mene, kterou stat podporuje, dostanete oporu v pripade podvodu; ale ma to svoji stinnou stranku, totiz regulaci. Podle me nemate jasno v tom, co vlastne od toho statu ocekavate. Bud ocekavate, ze zasahne (nebo zasahne prostrednictvim toho, ze urci nekomu povinnost zasahnout), ale pak asi bude logicke, ze se bude snazit ten obchod nejak regulovat (urcenim te povinnosti). Nebo chcete, aby regulace neexistovala, ale pak se asi neda cekat, ze stat zasahne, nebo ze zasahne efektivne (bude se to muset resit soudem jako podvod atd.). Jinak k tomu financnimu systemu, jak pisete, ze je nemocny. Podle me faktu, ze penize jsou fiat se neda vyhnout, pokud chcete mit moznost vytvaret pujcky, a mit hospodarsky rust. Je to proste netrivialni problem, ktery prechod na zlaty standard nebo neco podobneho neresi. Jedine z realistickych reseni (pokud nechcete zasadne prekopat chapani toho, co jsou penize) je proste prijmout, ze penize jsou vzdycky fiat.
No to je prave co mi prijde trochu jako spor. Ja nevidim, ze by ten vas obchod s Coinabulem mel nejakou oporu ve statu, naopak. Statu je to ukradene, ze nekdo vymenuje prvocisla za zlate mince (a kdyz to pak dopadne spatne, je to riziko obou stran). Naopak, pokud tu transakci delate v mene, kterou stat podporuje, dostanete oporu v pripade podvodu; ale ma to svoji stinnou stranku, totiz regulaci.To by bolo fajn. Avšak v skutočnosti štát vstupuje aj do transakcií, ktoré sú uhradené inou menou, službou, majetkom...
Jinak k tomu financnimu systemu, jak pisete, ze je nemocny. Podle me faktu, ze penize jsou fiat se neda vyhnout, pokud chcete mit moznost vytvaret pujcky, a mit hospodarsky rust. Je to proste netrivialni problem, ktery prechod na zlaty standard nebo neco podobneho neresi. Jedine z realistickych reseni (pokud nechcete zasadne prekopat chapani toho, co jsou penize) je proste prijmout, ze penize jsou vzdycky fiat.Keď sa zásadne prekopalo myslenie ľudí zo zlatého štandardu na fiat, tak sa môže prekopať z fiat na zlatý štandard. Nedávno o tom bol na jednom webe článok, že pomerne dlho (niekoľko málo rokov?) trvalo, než ľudia dovtedy zvyknutý na nefiat mzdy, začali požadovať zvyšovanie miezd, viz. Labyrint mýtů - IV. Deflace, kapitola Mýtus: Cenové a mzdové nepružnosti.
Z vyse uvedeneho logicky vyplyva, ze k zadnym tvrdsim regulacim nemuze dojit. Mimochodem je zajimave, ze na podobnem modelu kdysi fungovaly i evropske monarchie, ktere se taky zadluzovaly a pak taky nastavaly situace kdy uz nebylo kde brat a muselo se uchylovat k drastickym opatrenim jako vyvolani dobyvacnych valek nebo vyjimecne i likvidaci veritelu jako byl znamy proces s templari vyvolany Filipem IV. Slicnym.
Ano, s tim souhlasim, a to je o co mi jde. Velikost financniho systemu vznikla tak, ze jde o prirozene chovani lidi, tvorbu bublin, ktere mohla technologie umocnit. Zlaty standard s tim nic nenadela, protoze neresi chovani lidi, ktere k tomu vedlo.Oni by si zastánci zlatého standardu mohli přečíst něco o historii.
myslim, ze se situace v Evrope zmenila, a lide uz nejsou tak horlivi jit s nekym do valky
Po jatkách ve WWI byla ochota lidí jít do války prakticky nulová. Dokonce se říkalo, že žádná další válka už nikdy nebude. A za pár let bylo všechno jinak.
zadna ze zemi PIIGS se nechce oddelit od EU
Samozřejmě, že se nechtějí oddělit, když jim z EU (rozuměj z Německa) tečou peníze, které je drží nad vodou. Problémy začnou, až se budou chtít oddělit Němci, protože je přestane bavit dotovat neschopný Jih.
ale stačila jedna cesta do Sarajeva a vše bylo jinak.To byla jen záminka. To by musel být FJ hodně senilní, aby rozpoutal válku kvůli vraždě dvou lidí. Jinak po WWI byli naštvaní hlavně Němci, že prohráli. Což vyústilo v Hitlera.
To byla jen záminka. To by musel být FJ hodně senilní, aby rozpoutal válku kvůli vraždě dvou lidí.
Nešlo o obyčejné lidi, ale o následníka trůnu s manželkou. Navíc to zpočátku vypadalo na krátkou a snadnou válku R-U proti Srbsku. Tím se ale rozjely události, které si do té doby nikdo nedokázal představit.
Podle me faktu, ze penize jsou fiat se neda vyhnout, pokud chcete mit moznost vytvaret pujcky, a mit hospodarsky rust.Hospodarsky rust podmineny uverovanim z nekrytych penez je urban legend a zrejme ani soucasna krize nekterym neotevrela oci. To je jen umely stav, ktery si prosadily bankovni a investicni spolecnosti samozrejme za ucelem zisku. Samozrejme ten system je tak prorostly do soucasnych ekonomik, ze se z nej nelze snadno a v kratke dobe vymanit. Doporucuji k precteni napr. Prokletí nekrytých peněz
Neni samozrejme nutne a ani realne, aby byly kryty drahymi kovy nebo jinymi vzacnymi nerosty, ale podminkou je emise podlozena vseobecne prijimanymi realnymi hodnotami. Prosta rovnice, kdy je nutne vyvazovat obe strany. Nechapu vazne myslene uvahy, ze se vygeneruje libovolne mnozstvi penez, ty se rozpujcuji a pak se modlit jestli za ne + urok vytvori hodnoty. Pokud tenhle nerealny plan nevyjde, jako se to uz opakovane stalo, tak nastane krize na ktere opet vydelaji jen ti n vrcholu potravniho retezce a dojde k dalsi koncentraci bohatstvi do jeste uzsi skupiny rukou.