abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 13:33 | Nová verze

Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.16.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nově je pro překlad aplikace potřeba použít knihovnu libdatovka. Ta byla vydána ve verzi 0.1.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 09:00 | Zajímavý článek

Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 13
dnes 06:00 | Bezpečnostní upozornění

Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.

Ladislav Hagara | Komentářů: 16
včera 19:00 | Zajímavý článek

Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 18:11 | Nová verze

Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 12:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:33 | Komunita

Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 11:55 | Komunita

Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.

Zdeněk Crhonek | Komentářů: 0
včera 07:00 | Humor

Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
25.1. 21:22 | Nová verze

OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Jestliže používáte distribuci CentOS, kterou náhradu plánujete vzhledem k oznámenému ukončení vydávání?
 (28%)
 (4%)
 (1%)
 (21%)
 (0%)
 (3%)
 (42%)
Celkem 212 hlasů
 Komentářů: 4, poslední 25.1. 03:13
Rozcestník

Patterny osobní wiki

25.11.2018 11:25 | Přečteno: 2764× | poslední úprava: 25.11.2018 11:26

Bystroušák v posledním blogpostu položil dobrý dotaz na to, jak používám svou osobní wiki. Tenhle blogpost má být rámcovou odpovědí, zároveň je to možnost osvětlit motivaci pro některé designové rozhodnutí v Trilium Notes. Na rozdíl od Bystroušáka (jeho kvalitní post na toto téma) se nebudu zabývat filozofií, ale jen patterny organizace dat. 

Meta patterny

Jen pro ujasnění, za meta patterny považuji patterny patternů, tzn. pattern často se objevující jako součást jiných patternů.

Hierarchická organizace

Základní meta pattern je, že poznámky řadím do hierarchie - mám určité "top-level" poznámky, které určují základní rozdělení, ty se pak dělí dál podle potřeby. Stromovou strukturu obecně považuju za efektivní způsob organizace velkého množství dat. Omezení některých software (např. Evernote) v tomto směru mě hodně deptalo, protože to zásadně limituje škálovatelnost.

Když tak mluvím o škálovatelnosti, kolik těch poznámek vlastně potřebuju mít? Počítám, že denně můžu vyprodukovat 10 poznámek denně, což je ročně 3 650, za desetiletí už 36 500. Tuhle osobní wiki (míněno primárně data, ne nutně stejnou aplikaci) plánuji používat tak nějak celý život, tzn. desetiletí (až staletí, kdo ví), tzn. se můžu klidně dostat až na 100 000 poznámek nebo víc. Momentálně mám poznámek zhruba 10 000.

Hierarchii vytvářím líně, tzn. nesnažím se prvně vytvořit strukturu, kterou pak naplním. Pro dané téma vytvořím poznámku a "štěpím" pod-poznámky až když je potřeba. V tomto hodně pomáhá fakt, že v Triliu není rozdíl mezi vnitřními uzly a listy (oboje můžou mít jak obsah, tak potomky). Ve chvíli, kdy daná poznámka vyroste za hranici dobré použitelnosti, můžu některé dlouhé části textu vyčlenit do podpoznámek. Klasický filesystém nutí uživatele do "všechno nebo nic" přístupu - pokud je soubor moc dlouhý a chcete jej přeměnit na adresář, je nutné vyndat a rozdělit celý obsah.

Vícenásobné umístění poznámek do hierarchie

Při organizaci poznámek do stromové hierarchie velmi brzy narazím na problém, že logicky dává smysl položku zařadit na více míst. Pokud mám např. poznámku (resp. podstrom poznámek) o bashi, tak fakt nevím, jestli jej zařadit pod "Programovací jazyky" nebo pod "Linux". Je to totiž falešná dichotomie do které nás tlačí omezenost našich aplikací - bash patří pod obě tyto poznámky! Trilium proto nepoužívá standardní strom, ale rozšíření, které každou poznámku umožňuje zařadit pod více rodičů. 

Čtenářům abclinuxu se asi rozsvítí, když řeknu, že Trilium stejně jako linuxové FS podporuje hard linky, s tím zásadním rozdílem, že jde vytvořit hard link i pro "adresář". Pro nedostatek lepšího termínu tuto funkci ale nazývám " klonování". 

Všechny "klony" jsou si ze systémového hlediska rovnocenné (což je jeden z důvodů, proč je slovo klon dost zavádějící), ale sémanticky má poznámka často primární umístění. Např. recenze knihy bude zařazena pod poznámku Knihy, ale i do denní poznámky (viz níže) - v takovém případě považuji Knihy, za primární umístění.

Chráněné poznámky

Trilium mám otevřené konstantně, občas můžu při odejítí od počítače zapomenout jej zamčít nebo jej můžu někomu vědomě na chvíli půjčit. Chráněné poznámky poskytují vyšší ochranu hodně citlivých dat (např. hesla, osobní deník) v tom, že a) data šifrují a b) každých pět minut (resp. jiný nastavitelný interval) vyžadují zadání hesla, jinak se jejich dešifrované kopie vymažou z paměti. Chráněné poznámky mám různě rozeseté po stromě - jakmile určitá poznámka překročí nějakou subjektivní hranici citlivosti, tak ji dám chránit a hotovo.

Archivace

Poznámky často časem ztrácí relevanci - například pokud změním práci, tak všechny poznámky k firemním projektům už prostě nejsou důležité. To ovšem neznamená, že je chci smazat. V takovém případě podstrom pro danou firmu označím děděným labelem archived, čímž daný podstrom vyfiltruju z vyhledáváním. 

Poznámky jde stále procházet a jinak s nimi pracovat, jen nezaplevelují výsledky vyhledávání (rychlé vyhledávání přes našeptávač je pro mě hlavní způsob navigace mezi poznámkami). 

Archivaci používám i u poznámek, které mají již od vzniku nízkou relevanci - např. importované reddit komentáře. Pokud relevantní poznámky nejdou nějak rozumně oddělit od těch relevantních nějakou kategorizací, tak si prostě vytvořím poznámku "OLD" a přesunu tam ty málo relevantní poznámky (opět s labelem archived).

Patterny

Denní poznámka

Zjednodušeně mám pro každý den jednu poznámku, která (v podpoznámkách) združuje všechno, co se daného dne nějak dotýká. Je to taková pracovní plocha a zároveň inbox - řadím tam věci, u kterých zatím ještě nemám rozmyšlené jejic zařazení a kategorizaci provedu později.

Trilium má tuto funkcionalitu částečně zabudovanou, převážně ve formě API - Trilium ví, kde a jak strukturu Rok / Měsíc / Den vytvořit (pod poznámkou s labelem calendarRoot). Mimo to existuje ještě globální klávesová zkratka CTRL-ALT-P, která vkládá novou poznámku právě pod aktuální denní poznámkou (do inboxu).

Co si pod takovou denní poznámku uložím:

Většina poznámek je primárně zařazena jinam než do denní poznámky a jejich výskyt v denní poznámce je tak nějak sekundární. Tento pattern tedy do velké míry vyžaduje funkci klonování (viz výše).

Projekty

Co je projekt asi každý chápe, v mé taxonomii to ještě značí dlouhodobost (v délce roků) - příkladem může být třeba Trilium Notes. Struktura takového projektu se dost různí a nevidím nějaké jasné patterny. Co je ale vidět je silná provázanost s ostatními částmi - např. mám do projektu naklonované credentials z jiné lokace nebo blogposty o Triliu (jinak uložené v projektu Blog).

Epicy jsou vlastně to samé jako projekty, ale jsou spíš středně dobé - v délce měsíců - a proto je primárně ukládám pod "roční" (např. 2018) poznámku. Sem patří hodně pracovních věcí (které jsou samozřejmě naklonované i do poznámky "Práce"), ale i osobní (např. teď mám velký epic stěhování).

Pro krátkodobé projekty (náročnost den nebo několik dní) zatím nemám označení (i když by se mohlo hodit story) - buď je mám uložené pod měsícem nebo si je každý den přesunuju mezi denními poznámkami.

Přístupové údaje

Ukládám si credentials pro všechny služby, mám je rozdělené do kategorií (typicky práce, projekt, osobní podle země atp.). Tyto poznámky jsou samozřejmě chráněné a často naklonované do jiných částí (např. login do githubu mám naklonovaný i v projektu Trilia). Tohle je pro mě docela zásadní výhoda oproti specializovaným toolům (např. KeePass) - všechny data mám na jednom místě (bez ztráty na bezpečnosti).

Knihy

Mám standardní "To Read" seznam. Vedu si recenze knih - co kniha to podstrom, kde kořen má nějaké základní labely (autor, rok vydání, čteno od, čteno do) a má pod-poznámky "Highlights" (importované zvýrazněné pasáře z Kindle plus můj komentář), další pod-poznámka je samotná recenze a pak jak se uvidí.

Zatím tyto recenze řadím přes roky, ale mám v plánu použít již uvedené labely definující interval čtení na vytvoření nějakého timeline grafu, který bude zobrazovat co jsem četl a kdy (ne jako vlastní feature Trilia, ale jako custom skript). Jsem docela zvědavý vizuálně vidět, kdy jsem měl čtecí maratony a kdy jsem polevil.

Krom toho si ty knihy ještě klonuju pod poznámky autorů (teda jen u vybraných autorů). U poznámky autora mám pak ještě související materiály - linky na rozhovory, eseje atp.

Podobný systém mám i pro filmy a seriály, ale míň propracovaný.

Profily lidí

Tohle někomu může připadat "creepy", ale vedu si na lidi záznamy. Standardně věci jako datum narození, bydliště, kontakty, ale i třeba pracovní historii, základní info o jejich zájmech, názorech atp. - tak nějak všechno co považuji za důležité a bojím se, že to můžu zapomenout. Není nad to, když si dokážu během konverzace vzpomenout, že už jsem se X-krát dané osoby ptal na práci, ale už si nepamatuji odpověď.

Známých lidí je samozřejmě hodně a víceméně je třídím přes sociální kruhy - tak nějak odkud je znám - ze základky, vesnické hospody nebo z knižního klubu. Některé lidi znám z více kruhů zároveň, ale pak je prostě naklonuju do víc kruhů.

Speciální kategorií je kruh rodina, který je stále příliš velký a proto mám podkategorie podle "klanu", např. "Novákovi". Na rodinné vztahy se mi hodně hodí relační mapy, které jsem představil v posledním blogpostu.

U lidí si často vedu i důležité (IM, mail, i meat space) konverzace.

Dokumenty

Všechny důležité dokumenty (občanka, pas, maturitní vysvědčení atp.) mám naskenované a uložené v Triliu. Je to dobré jako záloha nebo pokud fyzické dokumenty nemám u sebe.

Inventář

Informace a dokumenty k věcem, které vlastním - např. auto u kterého si vedu datum zakoupení, datum technické kontroly a naskenovaný techničák, servisní zákroky a cena za ně atp. To samé pro telefony, PC, foťáky, jinou elektroniku atp. Tohle dělám jen pro věci, které jsou pro mě nějakým způsobem důležité.

Studijní poznámky

Tady si to vedu prostě podle jednotlivých kurzů - ať už je to Coursera, pracovní training nebo jen čtení knihy. Typicky se to dělí na nějaké jednotky - lekce, kapitoly, tréninkové dny atp. Knihy jsou samozřejmě naklonovány i do poznámky "Knihy", tréninky do "Práce", denních poznámek atp.

Osobní znalostní báze

Tady mám uložené už tak nějak sesumírované znalosti a poznatky z daných domén. Přestože to tvoří velkou část obsahu mé "wiki", tak v tom jde těžko najít nějaký pattern. Základní dělení je dost subjektivní - klasické vědy jako Filozofie, Fyzika, Ekonomie, Historie atp. ale pak třeba Apps pro popisy aplikací nebo Mental models. Je tam často překryv se Studijními poznámkami, rozdíl je v tom, že ty jsou spíš procesně strukturované.

Pracovní znalostní báze

Mám top-level poznámku pro firmu, kde aktuálně pracuji (předchozí zaměstnání jsou odsunuté jinam). Vedu si základní organizaci firmy (divize, business unity), kdo je kdo (hodí se relační mapy), projekty na kterých pracujeme atp. 

Samozřejmě si sem píšu přístupy ke spoustě firemních služeb. Firma má většinou nějaké vlastní (komplikované) procesy a tooly, které je dobré zdokumentovat. Píšu si sem shrnutí meetingů. Linkuju věci na firemní wiki (ve které je peklo něco hledat). Obecně existuje spousta specificky firemních věcích, kterou musím mít při ruce ve struktuře, které rozumím. Často jde vlastně o jakousi filtrování a transformaci dat z firemních zdrojů do něčeho mně srozumitelného.

Ze skušeností mě dokáže efektivní užití takové osobní wiki značně zvednout produktivitu a hlavně dramaticky snížit míru frustrace.

Závěr

Dalo by se pokračovat dál s výčtem dalších věcí, ale už teď cítím, že to musí být nudné i pro ty, co dočetli až sem ... Budu rád, pokud popíšete některé vlastní patterny v diskusi. Obecně považuji tyto patterny za docela přenositelné, resp. dá se z nich minimálně vytáhnout nějaká inspirace.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

Jendа avatar 25.11.2018 12:28 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Pěkné, hlavně že v tom máš pořádek. Já v tom mám bordel: školní poznámky v papírových sešitech podle data, generické adminovské poznámky v textových souborech, poznámky týkající se dané firmy v jejich wiki, věci co stojí za to zveřejnit na brmlabí wiki, mentální highlighty v moudra.txt a bonmoty.txt, poznámky týkající se konkrétních projektů v textovém souboru přímo v daném projektu, „osobní deník“: soubor, kam jednou za rok napíšu ~10 nejdůležitějších událostí co se mi přihodily - pomáhá to udržet časovou kontinuitu, a loguju polohu (podle okolních wifi sítí).
27.11.2018 16:29 luky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
zkousel jste orgmode v emacsu/vimu?
Jendа avatar 27.11.2018 20:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Jenda | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
25.11.2018 14:15 kolcon | skóre: 15 | blog: kolcon
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki

vypada to dobre, ja se o neco podobneho (v mensi - pracovni - mire) snazim v OneNote. Ten ma par vyhod (mobilni klient), integrace s Widlemi v praci i nevyhod - proprietarni reseni, neexistence klienta pro Linux, nikdo nevi, jestli to MS "nevypne".

K te osobni wiki by to chtelo dodelat klienty pro android/ios a/nebo integraci do own/next cloudu...

25.11.2018 14:18 kolcon | skóre: 15 | blog: kolcon
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki

jo a jeste integraci s todo/kalendarem ;)

25.11.2018 14:48 Cal | skóre: 6 | blog: CalBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Co se tyce portu pro Android/iOS, tak tam to momentalne nevidim ruzove. Je to prilis mnoho prace pro (z meho pohledu) maly benefit - prace na takove osobni wiki nemuze byt nikdy moc produktivni.

Osobne to vcelku spokojene resim tak, ze pokud si neco chci poznamenat nebo tak neco, tak pouziju Google Keep a pak to zanesu do wiki.

Obecne mne prijde, ze tlak na podporu ruznorodych platform (hlavne smartphony) tlaci programy tohoto typu k podpore jen nejake omezene podmnoziny ficur, ktere jdou slusne realizovat vsude. Moje filozofie je spis se soustredit na hlavni platformu (PC) a ostatni platformy jsou explicitne druho rade.

Mam ale v planu udelat zjednoduseny mobile-friendly frontend pro webovou verzi, coz by melo pokryt aspon nektere use casy.

Co se tyce (predpokladam synchronizace) Owncloud/Nextcloud, tady je problem, ze toto jsou principialne souborove skladiste, kdezto Trilium Notes je charakterem spis databaze a mapovani na soubory je obtizne, coz je problem pro inkrementalni synchronizaci.
Josef Kufner avatar 25.11.2018 21:03 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Ta integrace by stačila v podobě spolupráce s CalDAV kalendářem, kdy by si Davdroid na mobilu mohl synchronizovat úkoly a události s odkazy na tu webovou verzi. Tím dostaneš upozornění a provázání s kalendářem i jednoduchým úkolovníčkem (OpenTasks). To by na mobilu mělo stačit.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
26.11.2018 20:35 Cal | skóre: 6 | blog: CalBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
CalDAV vypada zajimave, urcite se na to podivam.
otasomil avatar 25.11.2018 17:16 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Zdravim
Pekny zapisek.
Uz dost roku pouzivam DokuWiki, LionWiki, Etherpad pro jednoduchost a snadne pouziti. Co se tyce pouzitelnosti pro nasledujici roky ba i desitky let tak to vidim na prosty textovy soubor jako ma Jenda svoje Moudra. Takze se drzim wiki ktere pouzivaji pro ukladani pouhe textove soubory a pripadny prilohy jsou ulozeny zase jako soubory. Kdysi jsem uvazoval i o variante jedineho index.html souboru + pridruzene obrazky, prilohy s tim ze jak budou PC stale vykonnejsi a mit vice operacni pameti a muj adresar spolu s index.html bude bobtnat do stovek MB... tak jeho prohlizeni a vyhledavani v nem bude porad rychly a snadny. Nejak jsem vsak od tohoto upustil a jsem docela rad. Dnes mame mnoho PC, chytry telefony, tablety a to jsou vse zarizeni ktere se hodi k okamzitemu ulozeni poznamek, postrehu... Tim se pro mne stalo podstatny ulozit aktualni kus textu rychle, snadno a na jakymkoli zarizeni pripojenym do site i za cenu toho ze bude pozdeji potreba upravit, uhladit do finalni podoby ve wiki.
K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
26.11.2018 16:58 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Pěkně sepsáno.

Taky jsem si nedávno začal vést wiki, v podstatě to u mě je (kontinuální) přechod od disorganizovaných poznámek v adresáři ~/doc a různých dalších místech do organizovanější wiki. Zvolil jsem software mdBook.

Můj hlavní požadavek a důvod, proč právě mdBook, je, že chci na poznámky pokudmožno používat svůj normální editor, který mám nastaven k plné spokojenosti. Nechtěl jsem se učit / nastavovat nový editor specielně pro wiki.

mdBook je primárně generátor dokumentačních brožur, tj.počítám, že nejspíše nebude vyhovovat fanouškům dynamických prototypových systémů. Mně vyhovuje díky své až primitivní jednoduchosti.

mbBook mě překvapil v tom, jak pohodlně to funguje. Je tam sice to rozdělení, že na vstupu je struktura Markdown souborů a "na příkaz" se vygeneruje html výstup, nicméně mbBook umí běžet jako démon, který si sám zdetekuje změnu ve vstupní struktuře a následně vygeneruje a lokálně naservíruje výstup, který se při změně sám reloaduje. mdBook taky umí to, že při přidání nové položky do SUMMARY.md dovytvoří soubory/složky na disku chybějící, takže operace přidání nové pozmánky nebo celého podstromu je dost snadná.

Je to sice hodně subjektivní, ale výstup mi přijde celkem velmi pěkný a dostatečně funkční - pomocí JS umí provádět rychlé vyhldávání/skákání pomocí kliku nebo klávesové zkrátky 'S'. Taky umí MathJax pro vzorce/rovnice/etc. Podpora Markdown je spíše základní, umí třeba základním způsobem tabulky, ale neumí nějaké jiné rozšíření/fíčury navíc, např. mi trochu chybí škrtnutý text (který dá udělat pomocí <s>), ale moc to neřešim.
Hierarchii vytvářím líně, tzn. nesnažím se prvně vytvořit strukturu, kterou pak naplním. Pro dané téma vytvořím poznámku a "štěpím" pod-poznámky až když je potřeba. V tomto hodně pomáhá fakt, že v Triliu není rozdíl mezi vnitřními uzly a listy (oboje můžou mít jak obsah, tak potomky).
Dělám to stejně (to štěpení do hierarchie až když je potřeba) a s mdBook to jde triviálně tak, že pro každý nový uzel udělám rovnou podsložku, tj. místo foo.md vytvořim rovnou foo/0.md a další pod-uzly do toho buď přibudou nebo ne.

Vícenásobné řazení do hierarchie se udělá tím, že se prostě daný md file dá do SUMMARY.md na více míst.

mdBook používám tak, že mám napsán krátký systemd service, který běží mdBook na pozadí pod user instancí systemd (tj. po přihlášení), service mám trvale otevřený v prohlížeči. Když chci poznámky přidávat / měnit, přepnu nebo otevřu projekt v editoru (který je vesměs taky trvale zapnutý) a provedu co potřebuju.

Pro účely archivace a záloh mam obsah wiki v gitu.

Co se týče obsahu wiki, nemam to určitě tak podrobné jako ty. Dobudoucna chci mít wiki podrobnější a organizovanější, ale asi ne až tolik. Budu se snažit najít nějaký balanc, nechci trávit neúměrné procento času psaním wiki ;-)
Bystroushaak avatar 26.11.2018 19:26 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
27.11.2018 14:39 Andrej | skóre: 9
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
klon mi pride ako symlink.

nebolo by lepsie zaviest nieco ako stitkovanie (labels) tak ako to maju v gmaile?
Any sufficiently advanced magic is indistinguishable from technology. --Larry Niven
27.11.2018 18:02 Cal | skóre: 6 | blog: CalBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Klonovani ma charakter symlinku i hardlinku:
  • Jako symlink to umoznuje linkovat i adresare
  • Jako hard link jsou si vsechny hard linky rovnocene a soubor (poznamka) se efektivne smaze se ztratou posledniho hard linku
Labely ma Trilium taky, ale typicky je nepouzivam pro primarni organizaci. Jejich zakladni problem je, ze labely jsou "ploche" - nejdou strukturovat a proto dobre neskaluji.
Josef Kufner avatar 27.11.2018 21:14 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Trochu to rozšířit a uspořádat labely do hierarchie by nemělo být moc obtížné, ne?
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
27.11.2018 21:31 Cal | skóre: 6 | blog: CalBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Soucasny design je vysledek dvou pozadavku:
  1. je potreba mit moznost poznamky radit do vice mist/kategorii/labelu
  2. vzhledem k tomu, ze danych kategorii/labelu bude moc, je nutne je mit moznost strukturovat
Je pravda, ze by se to dalo vyresit tim, ze labelum dam hierarchii, ale pak si rikam - proc tvorit jakousi druhou paralelni hierarchii, kdyz uz jednu mam (tu poznamkovou)? Vic elegantni mi prijde proste umoznit danou poznamku/podstrom zaradit do vice mist ve strome.

Puvodne Trilium labely nemelo a melo jen tohle klonovani. Do jiste miry vidim klonovani jako funkcne nadmnozinu labelu (umi vsechno co labely a neco navic) a proto labely nejsou potreba.

Labely byly pridany pozdeji primarne pro schopnost pripojit poznamkam nejaka metadata, moznost vyhledavani (napr. jde hledat @book @author=Tolkien @year>=1955) a nektere systemove potreby.
Josef Kufner avatar 27.11.2018 22:01 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
Tohle ale nejsou úplně typické labely jak je známe z Githubu a podobných.

Spíš než labely to vypadá jako RDF (Semantic) triples. V podstatě tam tu ontologii už máš :-D … Mohlo by být zajímavé to trochu posunout k existujícím nástrojům a umožnit nad tím nějaké šikovnější dotazování s odvozováním. Mohlo by se to hodit, když bys nevěděl úplně přesně co hledáš. Případně by to mohlo ukázat nějaké ne úplně zřejmé souvislosti.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
27.11.2018 22:27 Cal | skóre: 6 | blog: CalBlog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
No je to nadmnozina labelu, tak jak je zname treba z githubu, ale stale se tak daji pouzit - staci vynechat hodnotu - napr. vyse uvedeny "book" je tradicni label.

Momentalne mne v kontextu osobnich wiki prijdou ontologie jako velky overkill. Nejak mne nenapada zadny konkretni use case, kdy bych ji chtel pouzit ...
28.11.2018 08:58 Tom.š Ze.le.in | skóre: 21 | blog: tz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Patterny osobní wiki
V emacsím org mode jde definovat hierarchii labelů a to jak výčtem tak regexpem (https://orgmode.org/manual/Tag-hierarchy.html); z toho odkazu to není vidět, ale jeden label může být ve více hierarchiích. U velkých souborů (typu knowledgebase.org) to trochu pomáhá, ale pořád je v přehlednosti rozdíl mezi zřejmou stromovu strukturou headingů a tagama přes které se musí explicitně hledat.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.