Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Zejména TeXistům by se mohla hodit drobnost, kterou jsem dnes objevil – snadné znovunačtení PDF v Adobe Readeru. V TeXovském archivu CTAN se pod položkou acroreloadpdf skrývá malý JavaScript soubor. Stačí jej stáhnout, vložit do ~/.adobe/Acrobat/<verze>/JavaScripts/
a restartovat Adobe Reader. Následně se na začátku menu File objeví položka Reload. Po zvolení je otevřené PDF znovunačteno z disku a zobrazeno se zachováním zobrazení na původní stránce s původním nastavením zvětšení.
Při použití klávesové zkratky Alt+F Enter je to vcelku rychlé a pohodlné. Drobnost, ale potěší.
(Mimochodem, na Windows to asi moc užitečné nebude, protože pokud je PDF zobrazeno, je soubor uzamčen a nemůže být přepsán. Není tedy moc důvod ho obnovovat.)
Tiskni
Sdílej:
Adobe Reader je šunka pomalá. Používám výhradně Evince/Okular ...
Takže acroread se musí hackovat, aby zpřístupnil klávesovou zkratku pro něco, co ostatní prohlížeče (evince, kpdf, dokonce i stařičký ghostview) vůbec nepotřebují, protože to dělají automaticky?
V TeXu píšu pořád a používám evince. Krom toho jsem si napsal prográmek, co při změně zdrojáku hned kompiluje. Takže v editoru stačí když soubor uložím a vím, že v evince bude vždy aktuální verze aniž bych něco mačkal. Když udělám ve zdojáku chybu, prográmek pípne a pak teprve se začnu starat. Kdo to chce ať řekne, je to trochu delší.