Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Zejména TeXistům by se mohla hodit drobnost, kterou jsem dnes objevil – snadné znovunačtení PDF v Adobe Readeru. V TeXovském archivu CTAN se pod položkou acroreloadpdf skrývá malý JavaScript soubor. Stačí jej stáhnout, vložit do ~/.adobe/Acrobat/<verze>/JavaScripts/
a restartovat Adobe Reader. Následně se na začátku menu File objeví položka Reload. Po zvolení je otevřené PDF znovunačteno z disku a zobrazeno se zachováním zobrazení na původní stránce s původním nastavením zvětšení.
Při použití klávesové zkratky Alt+F Enter je to vcelku rychlé a pohodlné. Drobnost, ale potěší.
(Mimochodem, na Windows to asi moc užitečné nebude, protože pokud je PDF zobrazeno, je soubor uzamčen a nemůže být přepsán. Není tedy moc důvod ho obnovovat.)
Tiskni
Sdílej:
Adobe Reader je šunka pomalá. Používám výhradně Evince/Okular ...
Takže acroread se musí hackovat, aby zpřístupnil klávesovou zkratku pro něco, co ostatní prohlížeče (evince, kpdf, dokonce i stařičký ghostview) vůbec nepotřebují, protože to dělají automaticky?
V TeXu píšu pořád a používám evince. Krom toho jsem si napsal prográmek, co při změně zdrojáku hned kompiluje. Takže v editoru stačí když soubor uložím a vím, že v evince bude vždy aktuální verze aniž bych něco mačkal. Když udělám ve zdojáku chybu, prográmek pípne a pak teprve se začnu starat. Kdo to chce ať řekne, je to trochu delší.