Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Dnes (11. 9. 2012) ráno jsem se konečně dočkal a můj telefon dostal upgrade na Android 4.1.1 Jelly Bean. Hurá.
Upgrade z původního Androidu 4.0.4 proběhl automaticky „vzduchem“ a stejně hladce jako dříve upgrade minor verzí z 4.0.2 na 4.0.4 po koupi telefonu. (Jen mi stažení 160 MiB instalačního balíčku stihlo vyčerpat zbytek mobilních dat až do konce zúčtovacího období. :-/ Mám dojem, že jsem někde v nastavení viděl možnost nechat dělat OTA upgrade jen přes WiFi, ale teď se mi to nějak nedaří dohledat.) Na začátku jsem jen potvrdil instalaci a za zhruba 15 minut bylo hotovo s jediným restartem a zadáním hesla. Veškerá data, aplikace i jejich nastavení pochopitelně bylo kompletně zachováno. Používám full device encryption zavedenou v Android 4.0.0 a trošku jsem se bál, jestli to upgrade nějak nezkomplikuje, ale obavy byly zbytečné.
Na druhou stranu to ale stejně docela trvalo vzhledem k tomu, že je to Galaxy Nexus, tzn. aktuální referenční přístroj Google (vyráběný Samsungem) a Jelly Bean Google představil už 9. 7. 2012. Existují prý dvě kategorie Nexusů – vývojářské s odemčeným bootloaderem, které aktualizuje přímo Google a upgrade dostávají v řádu hodin až dnů po uvedení nové verze systému, a pak zbytek, na které se upgrady dostávají přes Samsung a prodleva je tam v řádech týdnů až měsíců – zjevně je prováděn postupný (náhodný?) výběr sériových čísel telefonů pro upgrade, aby nedošlo k přetížení serveru, odkud se aktualizace stahují. Nic přesnějšího jsem ale o tom mechanismu nezjistil.
Nicméně pořád je to asi řádově lepší než u jiných telefonů, kde je upgrade vždycky nejistý a čekání na něj ještě mnohem delší. A navíc mám s tímto Nexusem docela slušnou šanci dostat oficiální cestou ještě tak jeden dva, možná i tři majoritní upgrady Androidu, což je spolu s tím, že je to čistý Android bez nějakých nesmyslných grafických nadstaveb výrobců hardware, ten hlavní důvod, proč jsem si pořídil telefon z řady Nexus. A ani do budoucna to u telefonu či tabletu na nic jiného než nějaký Nexus zatím nevidím.
Tiskni
Sdílej: