Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Dneska jsem jen tak zkusil v Konqueroru (kdyz neni kurzor v žádnym formuláři) zmáčknout klávesu / což způsobuje v mnoho programech hledání, třeba v manu a ono to funguje. Stačí stisknout / a pak psát a postupně se označujou výrazy obsahující to co se píše. F3 potom najde další výraz odpovídající hledanému (Několikanásobný výskyt). Režim hledání se buď vypne sám po chvilce nepsaní, nebo klávesou esc.
Stejným způsobem, avšak pouze v odkazech se dá hledat klávesou ' (apostrof). A jak už to tak v KDE bývá, dají se klávesy změnit v "Nastavit klávesové zkratky".
Hledání byla jedna z mála věcí o které jsem si myslel, že v tom je Firefox lepší. A on to umí stejně i Konqueror (Akorát ne přes Ctrl+F ). Mile mě to potěšilo
Byl jsem ještě malý kluk, když jsme si koupili do rodiny nový počítač s faxmodemem, že budeme mít internet jsem používal ikonku Internet, co byla ve všech panelech Widnows (ty v počítači byly z obchodu), všem jsem potom jako nejzkušenější člen rodiny vysvětlil, co to je internet a jak ho používat, ačkoliv jsem uměl akorát otevřít www.seznam.cz, protože to byla domovská stránka v městské knihovně, kde jsem se to všechno naučil.
Potom jsem zaslechl i o Googlu, nejdřív jsem vůbec netušil jak to zapnout a co to je, ale pak jsem zjistil, že je to jenom stránka a začal ji používat. Google našel rozhodně víc a kvalitnějších stránek, než Seznam. Kamarád byl jednou u mě na návštěvě a začal mi nadávat za to, že používám Internet Explorer, já jsem mu řikal, že mi to vyhovuje, že zobrazuje stránky a to mi stačí, ale ten fanatik mi do počítače nainstaloval Firefox, tak jsem ho začal používat a postupně se s nim naučil. Ocenil jsem bezpečnost, nový funkce a říkal si jak je FF super. Ve chvíli, kdy jsem se učil css jsem začal navíc nesnášet IE.
Potom jsem se počítačově osamostatnil, vyrobil jsem si svůj první počítač a na něj dal na zkoušku Debian, ve kterém jsem se zabydlel a Firefox byla jasná voba. Docela dlouho jsem ho používal, ale byl hrozně línej a tak jsem začal zkoušet jiné prohlížeče, až jsem našel. Po týdnu používání Konqueroru jako prohlížeče, jsem přestal mít rád Firefox, prostě Konqueror je super.
Moudrý závěr z toho plyne: Nemůžeš odsuzovat, ani hájit, když nemáš rozhled.
Tiskni
Sdílej:
Potom jsem zaslechl i o Googlu, nejdřív jsem vůbec netušil jak to zapnout a co to je, ale pak jsem zjistil, že je to jenom stránka a začal ji používat.No, to jeste nic neni