Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Dneska jsem jen tak zkusil v Konqueroru (kdyz neni kurzor v žádnym formuláři) zmáčknout klávesu / což způsobuje v mnoho programech hledání, třeba v manu a ono to funguje. Stačí stisknout / a pak psát a postupně se označujou výrazy obsahující to co se píše. F3 potom najde další výraz odpovídající hledanému (Několikanásobný výskyt). Režim hledání se buď vypne sám po chvilce nepsaní, nebo klávesou esc.
Stejným způsobem, avšak pouze v odkazech se dá hledat klávesou ' (apostrof). A jak už to tak v KDE bývá, dají se klávesy změnit v "Nastavit klávesové zkratky".
Hledání byla jedna z mála věcí o které jsem si myslel, že v tom je Firefox lepší. A on to umí stejně i Konqueror (Akorát ne přes Ctrl+F ). Mile mě to potěšilo
Byl jsem ještě malý kluk, když jsme si koupili do rodiny nový počítač s faxmodemem, že budeme mít internet jsem používal ikonku Internet, co byla ve všech panelech Widnows (ty v počítači byly z obchodu), všem jsem potom jako nejzkušenější člen rodiny vysvětlil, co to je internet a jak ho používat, ačkoliv jsem uměl akorát otevřít www.seznam.cz, protože to byla domovská stránka v městské knihovně, kde jsem se to všechno naučil.
Potom jsem zaslechl i o Googlu, nejdřív jsem vůbec netušil jak to zapnout a co to je, ale pak jsem zjistil, že je to jenom stránka a začal ji používat. Google našel rozhodně víc a kvalitnějších stránek, než Seznam. Kamarád byl jednou u mě na návštěvě a začal mi nadávat za to, že používám Internet Explorer, já jsem mu řikal, že mi to vyhovuje, že zobrazuje stránky a to mi stačí, ale ten fanatik mi do počítače nainstaloval Firefox, tak jsem ho začal používat a postupně se s nim naučil. Ocenil jsem bezpečnost, nový funkce a říkal si jak je FF super. Ve chvíli, kdy jsem se učil css jsem začal navíc nesnášet IE.
Potom jsem se počítačově osamostatnil, vyrobil jsem si svůj první počítač a na něj dal na zkoušku Debian, ve kterém jsem se zabydlel a Firefox byla jasná voba. Docela dlouho jsem ho používal, ale byl hrozně línej a tak jsem začal zkoušet jiné prohlížeče, až jsem našel. Po týdnu používání Konqueroru jako prohlížeče, jsem přestal mít rád Firefox, prostě Konqueror je super.
Moudrý závěr z toho plyne: Nemůžeš odsuzovat, ani hájit, když nemáš rozhled.
Tiskni
Sdílej:
Potom jsem zaslechl i o Googlu, nejdřív jsem vůbec netušil jak to zapnout a co to je, ale pak jsem zjistil, že je to jenom stránka a začal ji používat.No, to jeste nic neni