Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Rozhodl jsem se, že si taky udělám blogísek, když už ho všichni dneska maj
Po koupi novýho disku mimochodem SATAN, jsem na něj velmi pracně přesunul veškerá data. Dalo mi velikou práci rozchodit Windows XP, které mám na disku jen kvůli střihu videa. Například nastala situace, kdy si půlku souborů braly z jednoho disku a druhou půlku z druhýho, takže s jedním diskem to nefungovalo.
Zjistil jsem ale, že na větší disk již nemůžu přidat partitionu, protože jsem na něj nakopíroval data přes dd a na starém disku byly 3 primární oddíly a jeden logický mezi primárníma. Musel jsem to teda celý překopat, ovšem, ač jsem si windows před tím tak pracně zprovoznil bez reinstalace (nemám CD Rom, takže nemůžu reinstalovat Windows), tak po tomto zákroku bez jediné varovné hlášky chcíply a je konec.
To, že jsem chtěl bootovat do Windows mělo svůj význam a to, že jsem potřeboval něco sestříhat a teď na mě koukala místo přihlašovacího pole, černá obrazovka a svítila HDD ledka.
V minulosti jsem samozřejmě zkoušel v linuxu všechno možný na práci s videem, od Kina až po Cinelerru, nic nebylo dostačující, ale teď mi nic jinýho nezbývalo, než to zkusit znovu, nejlíp ze všeho vypadal Kdenlive, jenže se mi v něm nepovedlo bez pádu otevřít ani video. Řekl jsem si, že v Gentoo je stará verze 0.4, že zkusím 0.5, tak jsem sehnal ebuild a emergnul to. Už sice šlo otevřít video, ale nešlo přehrát.
Pátral jsem čím by to mohlo být a jen tak jsem zkusil překompilovat knihovnu mlt, na které je kdenlive založeno se všemi use flagy a rozjelo se to
media-libs/mlt-0.2.4-r1 USE="dv ffmpeg lame mmx ogg qt3 quicktime sdl theora vorbis xine gtk libsamplerate sox xml -jack" 0 kB
Audio přechodky kdenlive nemá, což mi tolik nevadí, v nejhorším případě si můžu zvuk vyexportovat a upravit v jednom ze zvukových editorů, třeba v jednoduchém Audacity.
Na timeline si můžu s videem dělat prakticky co chci, můžu si ho kam chci posouvat (i když občas to chce kapku trpělivosti a jednou se mi i stalo, že zobrazení neodpovídalo obsahu, ale stačilo uložit projekt a znovu ho načíst a bylo to v pohodě), oddělit audio od videa, zkracovat a prodlužovat klipy, prostě vše co si můžu přát.
Takže díky tomuto skvělému programu jsem nemusel shánět CD Romku (cikánku) a instalovat znovu vše kolem Windows XP, ale video jsem pohodlně sestříhal v Kdenlive, což mě hrozně mile překvapilo a za co smekám před vývojářema a držím jim palce, ať se z kdenlive stane profesionální program, zatím to k tomu směřuje a to je dobře.
PS: šlo o jednoduchý videjko s jednoduchým střihem, o délce asi 5 minut, takže nemůžu podle toho moc soudit, ale potenciál v programu je určitě, případný bugy se vychytaj a bude na světě (v linuxu) hned líp.
Tiskni
Sdílej:
- to že začalo vytvářet tuny svých souborů je normální - kino umí zacházet jen s .dv soubory, pokud do něj chceš narvat něco jiného, tak si to kino nejdřím pomocí ffmpeg přechroupe do .dv. věci stahované z kamery ukládá do .dv rovnouhm, ovšem rozhodně není normální, aby na tom program spadnul ... nehledě na to, že mi tedy přijde poněkud neúměrné, kolik volného místa dokázal sežrat vzhledem k tomu, co měl otevřít (neboj, rozežranost .dv znám, grabuju z kamery 1:1)
Celkově mi ale jakákoliv aplikace efektů (tzn. např. přechody, gama korekce apod. ale hlavně podbarvení nějakou hudbou) příjde dost těžkopádná.hm, tak to je blbý, protože na tomhle - krátká prolínačka a podbarvení hudbou místo rachotu kamery - to docela stojí