Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rozhodl jsem se, že si taky udělám blogísek, když už ho všichni dneska maj
Po koupi novýho disku mimochodem SATAN, jsem na něj velmi pracně přesunul veškerá data. Dalo mi velikou práci rozchodit Windows XP, které mám na disku jen kvůli střihu videa. Například nastala situace, kdy si půlku souborů braly z jednoho disku a druhou půlku z druhýho, takže s jedním diskem to nefungovalo.
Zjistil jsem ale, že na větší disk již nemůžu přidat partitionu, protože jsem na něj nakopíroval data přes dd a na starém disku byly 3 primární oddíly a jeden logický mezi primárníma. Musel jsem to teda celý překopat, ovšem, ač jsem si windows před tím tak pracně zprovoznil bez reinstalace (nemám CD Rom, takže nemůžu reinstalovat Windows), tak po tomto zákroku bez jediné varovné hlášky chcíply a je konec.
To, že jsem chtěl bootovat do Windows mělo svůj význam a to, že jsem potřeboval něco sestříhat a teď na mě koukala místo přihlašovacího pole, černá obrazovka a svítila HDD ledka.
V minulosti jsem samozřejmě zkoušel v linuxu všechno možný na práci s videem, od Kina až po Cinelerru, nic nebylo dostačující, ale teď mi nic jinýho nezbývalo, než to zkusit znovu, nejlíp ze všeho vypadal Kdenlive, jenže se mi v něm nepovedlo bez pádu otevřít ani video. Řekl jsem si, že v Gentoo je stará verze 0.4, že zkusím 0.5, tak jsem sehnal ebuild a emergnul to. Už sice šlo otevřít video, ale nešlo přehrát.
Pátral jsem čím by to mohlo být a jen tak jsem zkusil překompilovat knihovnu mlt, na které je kdenlive založeno se všemi use flagy a rozjelo se to
media-libs/mlt-0.2.4-r1 USE="dv ffmpeg lame mmx ogg qt3 quicktime sdl theora vorbis xine gtk libsamplerate sox xml -jack" 0 kB
Audio přechodky kdenlive nemá, což mi tolik nevadí, v nejhorším případě si můžu zvuk vyexportovat a upravit v jednom ze zvukových editorů, třeba v jednoduchém Audacity.
Na timeline si můžu s videem dělat prakticky co chci, můžu si ho kam chci posouvat (i když občas to chce kapku trpělivosti a jednou se mi i stalo, že zobrazení neodpovídalo obsahu, ale stačilo uložit projekt a znovu ho načíst a bylo to v pohodě), oddělit audio od videa, zkracovat a prodlužovat klipy, prostě vše co si můžu přát.
Takže díky tomuto skvělému programu jsem nemusel shánět CD Romku (cikánku) a instalovat znovu vše kolem Windows XP, ale video jsem pohodlně sestříhal v Kdenlive, což mě hrozně mile překvapilo a za co smekám před vývojářema a držím jim palce, ať se z kdenlive stane profesionální program, zatím to k tomu směřuje a to je dobře.
PS: šlo o jednoduchý videjko s jednoduchým střihem, o délce asi 5 minut, takže nemůžu podle toho moc soudit, ale potenciál v programu je určitě, případný bugy se vychytaj a bude na světě (v linuxu) hned líp.
Tiskni
Sdílej:
- to že začalo vytvářet tuny svých souborů je normální - kino umí zacházet jen s .dv soubory, pokud do něj chceš narvat něco jiného, tak si to kino nejdřím pomocí ffmpeg přechroupe do .dv. věci stahované z kamery ukládá do .dv rovnouhm, ovšem rozhodně není normální, aby na tom program spadnul ... nehledě na to, že mi tedy přijde poněkud neúměrné, kolik volného místa dokázal sežrat vzhledem k tomu, co měl otevřít (neboj, rozežranost .dv znám, grabuju z kamery 1:1)
Celkově mi ale jakákoliv aplikace efektů (tzn. např. přechody, gama korekce apod. ale hlavně podbarvení nějakou hudbou) příjde dost těžkopádná.hm, tak to je blbý, protože na tomhle - krátká prolínačka a podbarvení hudbou místo rachotu kamery - to docela stojí