Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tento zápisek je jen jako závěr k minulému Už je to tu zas, reklamuj jen s widlemi.. Jen malá rekapitulace, jedná se o reklamaci/výměnu ventilátoru, který se zastavil.
NTB došel zpět s obrazem herní konzole (tedy přehrnuli zbytečně disk a zas vnutili PseudoOS). Dokonce jsem i proklikal ke spuštění Win (doinstalace s restartem). Jakmile na mě vyskočilo druhé okno, kterému jsem nerozuměl, co po mě chtějí za registraci, tak jsem to shodil (ventilátor se točil, takže co víc zjišťovat).
Bo jsem měl udělaný obraz disku (asi bylo chytřejší zálohovat jen začátek a zbytek vzít souborově - tar-em, ale co už…). Tak jsem opět nastartoval svůj oblíbený PartedMagics, a obraz tam vrátil (přes 100Mbit síťovku). Po restartu jsem byl zas opět velmi překvapený, jak rychle to startuje (z nuly < 10sec do přihlašovací obrazovky a přihlášení < 3sec v plném provozu - Bubuntu 12.04 a Unity).
Protože je to SSDčko a valil jsem tam celý obraz, tak jsem si řekl, že je dobrý nápad do volného místa vytvořit soubor a smazat jej (na podporu TRIM-u). Nevím jestli to je dobrý nápad, ale myslím si, že jo ;). Poslední asi 4GiB už velmi radikálně klesla rychlost, tak jsem to, nevím na kolika, přerušil a soubor smazal - a jede to jak z praku.
Jak jsem doplnil i do minulého zápis, tak: „Hodnotím to jako sprostý naschvál (bo žádný důvod k tomu není) a uvaluji na Asus ban pro sebe a všude, kde to mohu ovlivnit.“A jak jsem se dozvěděl i „obchodník“ jedné nejmenované větší firmy (přes kteru to šlo), bude zákazníkům rozmlouvat volbu výrobků Asus. Víc udělat nemůžeme, když nás bude takových 20, už to Asus v ČR pozná - přidejte se (je to spíše vtip, než výzva ;)).
Tiskni
Sdílej:
fstrim
na Bubuntu 12.04 již je k dispozici - dík dodatečně jsem uvolnil i ten zbytek.
PS: Když to má rozdělané a mění ventilátor klidně si může napojit svůj disk, pokud je taková lama, že neumí nic nabootovat s flashky, aby si to vyzkoušel - má to v pohodě přístupné.
Asus při reklamaci řeší problémy které jsou tam udány a neřeší co máš na disku.Podle toho, co se tu psalo a co píšeš ve zbytku komentáře, tak zjevně nikoliv. Tohle nebyl případ, kdy by při výměně disku dotyčný očekával nakopírování dat, ale naopak při jiných úpravách neočekával, že budou zasahovat do disku, který nebyl předmětem reklamace. Co si budeme povídat, velká část uživatelů počítačů data nezálohuje a ani k tomu nemá prostředky (i kdyby se jednalo třeba jen o přístupový účet k bezplatnému úložišti), takže bych se vůbec nedivil, kdyby v některých zemích bylo takovéto jednání servisu sankcionované (bez ohledu na nějaké podmínky služby).
Je to nemilé, ale pro ně je to tak, že to co jsi koupil dostaneš zase nazpět.Další důvod, proč si něco takového nekoupit.
Jasně že neodpovídá, ale nemá je úmyslně ničit a výrobce se výslovně zříká jakýkoliv záruk na OS. A zatím mám jedinou zkušenost, že se tak chová akorát Asus (ani DELL ani Lenovo ani HP nikdy nic takového neudělali).
Nevím co to povídáš o servisácích a věcech, ale při výměně ventilátoru či klávesnice potřebují akorát šroubovák. Navalení obrazu je pracnější než nastartovat z USB, či si připojit svůj diagnostický disk.
Chtěl jsem jen napsat, že ne vždy je to chyba servisáků ať už u nás nebo i venku.Nikdo pokud vím netvrdil, že je to chyba toho konkrétního člověka, který ten úkon má za úkol provést.
Pokud si přepálím řídící jednotku, tak ani můj autorizovaný servis mi do toho nezasáhne při výměně čerpadla (nevadí jim žádný neoriginální díl, pokud s ním není spojená přímo závada). Ale je hlavně drobný rozdíl, na SW v ŘJ mám stejnou záruku jako na auto, kdežto záruk na OS se výrobce NTB výslovně zříká. (Pominu-li, že SW v řídící jednotce je ekvivalentem spíše BIOS-u)
Jde o záruční opravu (tedy přímo Asus), pozáruční je v klidu, to dám lidem co mají hlavu a dělá to více firem. Takže o dům dál lze jít jen za prachy (být to můj, jakože bych neměl asi Asus, tak kašlu na záruku, a domluvím se v servise, kdy mohou mít díl a jak to vyměníme ze dne na den).
Nicméně říkám jen: „mě se to nelíbí a už jejich výrobky nikam nekoupím/nedoporučím“.
To je sice hezke, ale ja to povazuji prinejmensim za neslusneTo ale skutečně přinejmenším. Nevím o tom, že by si normální servis nebo i amatérský technik dovolil zákazníkovi nenabídnout (třebaže za příplatek) kompletní zálohu dat v případech, kdy je skutečně potřeba s diskem něco dělat. Že by poškodil data ve chvíli, kdy není na disk potřeba sahat, o tom jsem v životě neslyšel.