Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
cd, wgdet, ls, ps , top, w, users, dmesg, nmap, hdparm, nano, centericq, bitchx, irsii, mc, mplayer, grep, sort, hddtemp...
Myslíte že čaro *nixových systémov tkvie vo vizuálnych vnemoch?Ne - to pravé kouzlo je v tom, že hračičky jako vy
Jiné systémy jsou proti tomu velká nuda, tam často člověku nezbyde žádná jiná zábava než konečně začít něco dělat...chytit mysku a klikat a klikat
Jinak desktopová prostředí typu Gnome, KDE, Xfce... také moc rád nemám - používám k naprosté spokojenosti fvwm-crystal.nepoznam, ale zaujimal by ma vas screenshot
Nedokázal. Fotky se v řádce upravujou dost blbě.
jak kdy :)imagemagick, vsak?
rm
stejně napsal ve vi?
Spíš jsem prokázal, že existují lidé, kteří nedokáží bez patřičných smajlíků rozpoznat vtip.Chyba bude na vasom vysielaci, tych smajlov treba pouzivat, ked uz...
eye candičky srnandičky mi zaberajú miesto na paneloch, dokonca aj na ploche
Na to mám doma Mac OSX.
Pro práci a hraní si s Linuxem mám obraz Gentoo, který mi běží ve Vmware Fusion. Jelikož je třeba i uspokojit potřeby ostatních členů domácnosti, tak se u nás najde i desktop střídavě s FVWM, Fluxboxem či Openboxem.
V práci je to opět FVWM, ačkoli většina mé práce je spjata s příkazovou řádkou. Holt textové klienty pro Citrix a Lotus Notes (takový, který by i poštu odesílal) a jiné "potřebné firemní" aplikace ještě nikdo nevydal.
Pravděpodobně bych s textovým režimem vydržel bez větších problémů, ale preferuji jednoduché gui aplikace. Jednoduché u mne znamená - malé, ovladatelné z klávesnice, modulární, nejlépe spolupracující s externími příkazy např. na správu souborů Rox, na poštu Sylpheed, na fotky GQView a samozřejmě gvim na texty... Ono platí jako u všeho, že je třeba najít vyhovující kompromis.
Tiskni
Sdílej: