Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes som sa tak zamyslel, čo ma vlastne ku GNU/Linuxu ako k desktopovému systému priviedlo. Je to tá čím viac bližšia podoba s jedným majoritným desktopovým operačným systémom alebo sklon k podobnosti k druhému menej majoritnému desktopovému systému hlavne u distribúcie, ktorej primárnym DE je Gnome?
Pozorujem totiž, že môj desktop akosi nabobtnáva, eye candičky srnandičky mi zaberajú miesto na paneloch, dokonca aj na ploche. S každou spustenou aplikáciou mi narastá spotreba pamäte, rôzne vylepšeníčka a grafické efekty odpútavajú moju pozornosť a rapídne klesá produktivita mojej práce. Pozorujem, že svojho času som blahej pamäti to na RedHate nejakej verzie 5.2 či 6.2 spravil oveľa viac. Momentálne sa preplietam v Nautilovi či Konquerore pomedzi nablýskané ikony, priraďujem im rôzne príznaky a atribúty aby som, keď už chcem niečo vyhľadať alebo zeditovať liezol do konzoly a prípadne otváral mc. Tak kvôli tomuto balastu som presedlal svojho času na Tuxa?
Neviem v ktorom filme to bolo, kde vedátor podpálil pred svojimi žiakmi knihy z univerzitnej knižnice s tým, že všetko je to balast a vytasil sa so svojou teóriou skladajúcou sa z troch viet. Podobne som aj ja zlikvidoval KDE, Gnome a ďalšie DE a WM. Momentálne sa na mňa šťastne usmieva blikajúci prompt na čiernej obrazovke, spúšťam Vim, opäť skúšam Emacs, poštu pozerám v mutte, na web idem pomocou elinksu, muziku počúvam v mp3blast a som šťastný... Ľudia ja som sa asi zbláznil :D
Spúšťam htop a s uspokojením zisťujem že spotreba pamäte nepresahuje ani 100MB, hoci by kľudne mohla byť aj 20x vyššia, nabiehanie programov je bleskové, intuitívnosť klávesových skratiek je úžasná, ľudia ja som opäť objavil koleso. Ako ste na tom vy? Myslíte že čaro *nixových systémov tkvie vo vizuálnych vnemoch? Aké konzolové aplikácie používate?
Tiskni
Sdílej:
cd, wgdet, ls, ps , top, w, users, dmesg, nmap, hdparm, nano, centericq, bitchx, irsii, mc, mplayer, grep, sort, hddtemp...
Myslíte že čaro *nixových systémov tkvie vo vizuálnych vnemoch?Ne - to pravé kouzlo je v tom, že hračičky jako vy
Jiné systémy jsou proti tomu velká nuda, tam často člověku nezbyde žádná jiná zábava než konečně začít něco dělat...chytit mysku a klikat a klikat
Jinak desktopová prostředí typu Gnome, KDE, Xfce... také moc rád nemám - používám k naprosté spokojenosti fvwm-crystal.nepoznam, ale zaujimal by ma vas screenshot
Nedokázal. Fotky se v řádce upravujou dost blbě.
jak kdy :)imagemagick, vsak?
rm
stejně napsal ve vi?
Spíš jsem prokázal, že existují lidé, kteří nedokáží bez patřičných smajlíků rozpoznat vtip.Chyba bude na vasom vysielaci, tych smajlov treba pouzivat, ked uz...
eye candičky srnandičky mi zaberajú miesto na paneloch, dokonca aj na ploche
Na to mám doma Mac OSX.
Pro práci a hraní si s Linuxem mám obraz Gentoo, který mi běží ve Vmware Fusion. Jelikož je třeba i uspokojit potřeby ostatních členů domácnosti, tak se u nás najde i desktop střídavě s FVWM, Fluxboxem či Openboxem.
V práci je to opět FVWM, ačkoli většina mé práce je spjata s příkazovou řádkou. Holt textové klienty pro Citrix a Lotus Notes (takový, který by i poštu odesílal) a jiné "potřebné firemní" aplikace ještě nikdo nevydal.
Pravděpodobně bych s textovým režimem vydržel bez větších problémů, ale preferuji jednoduché gui aplikace. Jednoduché u mne znamená - malé, ovladatelné z klávesnice, modulární, nejlépe spolupracující s externími příkazy např. na správu souborů Rox, na poštu Sylpheed, na fotky GQView a samozřejmě gvim na texty... Ono platí jako u všeho, že je třeba najít vyhovující kompromis.