MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Dnes som sa tak zamyslel, čo ma vlastne ku GNU/Linuxu ako k desktopovému systému priviedlo. Je to tá čím viac bližšia podoba s jedným majoritným desktopovým operačným systémom alebo sklon k podobnosti k druhému menej majoritnému desktopovému systému hlavne u distribúcie, ktorej primárnym DE je Gnome?
Pozorujem totiž, že môj desktop akosi nabobtnáva, eye candičky srnandičky mi zaberajú miesto na paneloch, dokonca aj na ploche. S každou spustenou aplikáciou mi narastá spotreba pamäte, rôzne vylepšeníčka a grafické efekty odpútavajú moju pozornosť a rapídne klesá produktivita mojej práce. Pozorujem, že svojho času som blahej pamäti to na RedHate nejakej verzie 5.2 či 6.2 spravil oveľa viac. Momentálne sa preplietam v Nautilovi či Konquerore pomedzi nablýskané ikony, priraďujem im rôzne príznaky a atribúty aby som, keď už chcem niečo vyhľadať alebo zeditovať liezol do konzoly a prípadne otváral mc. Tak kvôli tomuto balastu som presedlal svojho času na Tuxa?
Neviem v ktorom filme to bolo, kde vedátor podpálil pred svojimi žiakmi knihy z univerzitnej knižnice s tým, že všetko je to balast a vytasil sa so svojou teóriou skladajúcou sa z troch viet. Podobne som aj ja zlikvidoval KDE, Gnome a ďalšie DE a WM. Momentálne sa na mňa šťastne usmieva blikajúci prompt na čiernej obrazovke, spúšťam Vim, opäť skúšam Emacs, poštu pozerám v mutte, na web idem pomocou elinksu, muziku počúvam v mp3blast a som šťastný... Ľudia ja som sa asi zbláznil :D
Spúšťam htop a s uspokojením zisťujem že spotreba pamäte nepresahuje ani 100MB, hoci by kľudne mohla byť aj 20x vyššia, nabiehanie programov je bleskové, intuitívnosť klávesových skratiek je úžasná, ľudia ja som opäť objavil koleso. Ako ste na tom vy? Myslíte že čaro *nixových systémov tkvie vo vizuálnych vnemoch? Aké konzolové aplikácie používate?
Tiskni
Sdílej:
cd, wgdet, ls, ps , top, w, users, dmesg, nmap, hdparm, nano, centericq, bitchx, irsii, mc, mplayer, grep, sort, hddtemp...
Myslíte že čaro *nixových systémov tkvie vo vizuálnych vnemoch?Ne - to pravé kouzlo je v tom, že hračičky jako vy
Jiné systémy jsou proti tomu velká nuda, tam často člověku nezbyde žádná jiná zábava než konečně začít něco dělat...chytit mysku a klikat a klikat
Jinak desktopová prostředí typu Gnome, KDE, Xfce... také moc rád nemám - používám k naprosté spokojenosti fvwm-crystal.nepoznam, ale zaujimal by ma vas screenshot
Nedokázal. Fotky se v řádce upravujou dost blbě.
jak kdy :)imagemagick, vsak?
rm
stejně napsal ve vi?
Spíš jsem prokázal, že existují lidé, kteří nedokáží bez patřičných smajlíků rozpoznat vtip.Chyba bude na vasom vysielaci, tych smajlov treba pouzivat, ked uz...
eye candičky srnandičky mi zaberajú miesto na paneloch, dokonca aj na ploche
Na to mám doma Mac OSX.
Pro práci a hraní si s Linuxem mám obraz Gentoo, který mi běží ve Vmware Fusion. Jelikož je třeba i uspokojit potřeby ostatních členů domácnosti, tak se u nás najde i desktop střídavě s FVWM, Fluxboxem či Openboxem.
V práci je to opět FVWM, ačkoli většina mé práce je spjata s příkazovou řádkou. Holt textové klienty pro Citrix a Lotus Notes (takový, který by i poštu odesílal) a jiné "potřebné firemní" aplikace ještě nikdo nevydal.
Pravděpodobně bych s textovým režimem vydržel bez větších problémů, ale preferuji jednoduché gui aplikace. Jednoduché u mne znamená - malé, ovladatelné z klávesnice, modulární, nejlépe spolupracující s externími příkazy např. na správu souborů Rox, na poštu Sylpheed, na fotky GQView a samozřejmě gvim na texty... Ono platí jako u všeho, že je třeba najít vyhovující kompromis.