V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Dnes jsem v rámci boje proti vlastní pohodlnosti ve svém systému vylepšil dvě nastavení - sice naprosté drobnosti, ale někdy dovedou řádně vytočit.
Firefox mi občas nechtěl přehrávat žádné zvuky - dalo se vysledovat, že se to stávalo, když se FF spouštěl v době, kdy jiný program přehrával nějaký zvuk - bylo tedy jasné, že si FF chce vyhradit celou zvukovku pro sebe a když ji nedostane, nedá mi zvuk. Většinou to ničemu nevadí, ale když ten zvuk už potom opravdu chci, je celkem otrava vypínat všechny programy, co něco přehrávají, vypínat FF a znovu ho spouštět.
Příkaz firefox
je spouštěcí skript, který nejprve připraví prostředí podle voleb v rc souborech a poté spouští program firefox-bin
. Jedna z operací, kterou tento spouštěč dělá, je i nastavení zvukového výstupu - z rc souboru zjistí preferovanou metodu a podle toho je Firefox spuštěn s odpovídajícím wrapperem, pro aRts zvukový server je tedy FF třeba spustit jako artsdsp firefox-bin
.
Celý můj problém byl souboru /etc/firefox/firefoxrc (globální konfigurace prohlížeče), který obsahoval jediný řádek:
FIREFOX_DSP="arts"
Proměnná FIREFOX_DSP
obsahuje název příkazu pro spuštění zvukového wrapperu a chyba v konfiguraci je v tom, že wrapper serveru aRts se nejmenuje arts
, ale artsdsp
. Stačí tedy do tohoto řádku připsat chybějící tři písmenka a zvukový výstup Firefoxu se bude bez problému směšovat s výstupem ostatních programů využívajících aRts:
FIREFOX_DSP="artsdsp"
Na počítači na koleji používám KDE a jako prohlížeč tu mám Firefox seřízený k mé naprosté spokojenosti. Pro KDE je ale výchozím prohlížečem Konqueror, který se otevře kdykoli neprozřetelně kliknu na nějaký odkaz v jiné aplikaci (např. i Thunderbird). Když chci použít Firefox, musím odkaz hezky vykopírovat a vložit - docela otrava.
Pro TB existuje řešení v podobě editace souboru /etc/mozilla-thunderbird/global-config.js
, narazil jsem ale ještě na jedno řešení pro prakticky celý systém, to kouzlo je adresář /etc/alternatives/
Tento adresář obsahuje symlinky na preferované aplikace určitého typu, například výchozí editor nebo výchozí prohlížeč. Stačilo změnit symlink s názvem x-www-browser, aby odkazoval na spouštěč Firefoxu a všechny odkazy z libovolné aplikace se mi defaultně otevírají právě Firefoxem.
Malá poznámka: K manipulaci s tímto adresářem je určen příkaz update-alternatives
, který jsem ale nepoužil - momentálně nevím, co to přesně udělá do budoucna, to musím ještě dozkoumat.
Tiskni
Sdílej: