Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dnes jsem v rámci boje proti vlastní pohodlnosti ve svém systému vylepšil dvě nastavení - sice naprosté drobnosti, ale někdy dovedou řádně vytočit.
Firefox mi občas nechtěl přehrávat žádné zvuky - dalo se vysledovat, že se to stávalo, když se FF spouštěl v době, kdy jiný program přehrával nějaký zvuk - bylo tedy jasné, že si FF chce vyhradit celou zvukovku pro sebe a když ji nedostane, nedá mi zvuk. Většinou to ničemu nevadí, ale když ten zvuk už potom opravdu chci, je celkem otrava vypínat všechny programy, co něco přehrávají, vypínat FF a znovu ho spouštět.
Příkaz firefox
je spouštěcí skript, který nejprve připraví prostředí podle voleb v rc souborech a poté spouští program firefox-bin
. Jedna z operací, kterou tento spouštěč dělá, je i nastavení zvukového výstupu - z rc souboru zjistí preferovanou metodu a podle toho je Firefox spuštěn s odpovídajícím wrapperem, pro aRts zvukový server je tedy FF třeba spustit jako artsdsp firefox-bin
.
Celý můj problém byl souboru /etc/firefox/firefoxrc (globální konfigurace prohlížeče), který obsahoval jediný řádek:
FIREFOX_DSP="arts"
Proměnná FIREFOX_DSP
obsahuje název příkazu pro spuštění zvukového wrapperu a chyba v konfiguraci je v tom, že wrapper serveru aRts se nejmenuje arts
, ale artsdsp
. Stačí tedy do tohoto řádku připsat chybějící tři písmenka a zvukový výstup Firefoxu se bude bez problému směšovat s výstupem ostatních programů využívajících aRts:
FIREFOX_DSP="artsdsp"
Na počítači na koleji používám KDE a jako prohlížeč tu mám Firefox seřízený k mé naprosté spokojenosti. Pro KDE je ale výchozím prohlížečem Konqueror, který se otevře kdykoli neprozřetelně kliknu na nějaký odkaz v jiné aplikaci (např. i Thunderbird). Když chci použít Firefox, musím odkaz hezky vykopírovat a vložit - docela otrava.
Pro TB existuje řešení v podobě editace souboru /etc/mozilla-thunderbird/global-config.js
, narazil jsem ale ještě na jedno řešení pro prakticky celý systém, to kouzlo je adresář /etc/alternatives/
Tento adresář obsahuje symlinky na preferované aplikace určitého typu, například výchozí editor nebo výchozí prohlížeč. Stačilo změnit symlink s názvem x-www-browser, aby odkazoval na spouštěč Firefoxu a všechny odkazy z libovolné aplikace se mi defaultně otevírají právě Firefoxem.
Malá poznámka: K manipulaci s tímto adresářem je určen příkaz update-alternatives
, který jsem ale nepoužil - momentálně nevím, co to přesně udělá do budoucna, to musím ještě dozkoumat.
Tiskni
Sdílej: