Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Dnes jsem v rámci boje proti vlastní pohodlnosti ve svém systému vylepšil dvě nastavení - sice naprosté drobnosti, ale někdy dovedou řádně vytočit.
Firefox mi občas nechtěl přehrávat žádné zvuky - dalo se vysledovat, že se to stávalo, když se FF spouštěl v době, kdy jiný program přehrával nějaký zvuk - bylo tedy jasné, že si FF chce vyhradit celou zvukovku pro sebe a když ji nedostane, nedá mi zvuk. Většinou to ničemu nevadí, ale když ten zvuk už potom opravdu chci, je celkem otrava vypínat všechny programy, co něco přehrávají, vypínat FF a znovu ho spouštět.
Příkaz firefox
je spouštěcí skript, který nejprve připraví prostředí podle voleb v rc souborech a poté spouští program firefox-bin
. Jedna z operací, kterou tento spouštěč dělá, je i nastavení zvukového výstupu - z rc souboru zjistí preferovanou metodu a podle toho je Firefox spuštěn s odpovídajícím wrapperem, pro aRts zvukový server je tedy FF třeba spustit jako artsdsp firefox-bin
.
Celý můj problém byl souboru /etc/firefox/firefoxrc (globální konfigurace prohlížeče), který obsahoval jediný řádek:
FIREFOX_DSP="arts"
Proměnná FIREFOX_DSP
obsahuje název příkazu pro spuštění zvukového wrapperu a chyba v konfiguraci je v tom, že wrapper serveru aRts se nejmenuje arts
, ale artsdsp
. Stačí tedy do tohoto řádku připsat chybějící tři písmenka a zvukový výstup Firefoxu se bude bez problému směšovat s výstupem ostatních programů využívajících aRts:
FIREFOX_DSP="artsdsp"
Na počítači na koleji používám KDE a jako prohlížeč tu mám Firefox seřízený k mé naprosté spokojenosti. Pro KDE je ale výchozím prohlížečem Konqueror, který se otevře kdykoli neprozřetelně kliknu na nějaký odkaz v jiné aplikaci (např. i Thunderbird). Když chci použít Firefox, musím odkaz hezky vykopírovat a vložit - docela otrava.
Pro TB existuje řešení v podobě editace souboru /etc/mozilla-thunderbird/global-config.js
, narazil jsem ale ještě na jedno řešení pro prakticky celý systém, to kouzlo je adresář /etc/alternatives/
Tento adresář obsahuje symlinky na preferované aplikace určitého typu, například výchozí editor nebo výchozí prohlížeč. Stačilo změnit symlink s názvem x-www-browser, aby odkazoval na spouštěč Firefoxu a všechny odkazy z libovolné aplikace se mi defaultně otevírají právě Firefoxem.
Malá poznámka: K manipulaci s tímto adresářem je určen příkaz update-alternatives
, který jsem ale nepoužil - momentálně nevím, co to přesně udělá do budoucna, to musím ještě dozkoumat.
Tiskni
Sdílej: