Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dlouho jsem neměl kodeky pro přehrávaní videa v proprietárních formátech, hlavně WMV. Někdy dřív jsem si zkoušel nainstalovat kodeky ze stránek MPlayeru, ale nepodařilo se mi to, takže jsem prostě na taková videa nekoukal, o život nikdy nešlo.
Ono ale WMV je bůhvíproč tak oblíbené na všelijakých zpravodajských serverech a ostatně i na serverech se srandičkami, na jaké mi každou chvíli někdo posílá odkaz.
Dneska jsem narazil na další takové video, které jsem chtěl vidět - ve FF se mi otevřel MPlayer plugin, chvilku stahoval, co bylo potřeba, a pak se pustil do přehrávání, ale ouha, měl jsem jen zvuk. A moje trpělivost přetekla
Nejdřív jsem zkusil ty metody, jako i v minulosti (které mi nefungovaly): sudo apt-get install w32codecs hlásí E: Balík w32codecs nemá kandidáta pro instalaci (a zdroje universe i multiverse mám povolené). Kodeky stažené z webu mplayeru jsem neměl kam rozbalit (MPlayer mi neřekne, odkud svých 91+241 kodeků načítá, "obvyklý "adresář /usr/lib/codecs neexistuje a když ho vytvořím a kodeky dám tam, stejně o nich MPlayer ani jiný přehrávač neví).
Dneska ale nejsem v náladě, abych takovou věc nechal jen tak být, a i když musím dělat jiné věci (blíží se zkouška z fyziky), ten čas jsem tomu věnoval a uspěl jsem.
Pomohla mi tato stránka z wiki.ubuntu.cz, pomocí níž jsem do svého Kubuntu 6.06 nainstaloval všechno, o čem jsem usoudil, že bych k přehrávání videa někdy "jednou" mohl potřebovat:
sudo apt-get install gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-gl gstreamer0.10-plugins-base gstreamer0.10-plugins-good gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libxine-extracodecs ffmpeg lame faad sox mjpegtools libxine-main1
wget -c ftp://ftp.nerim.net/debian-marillat/pool/main/w/w32codecs/w32codecs_20050412-0.0_i386.deb
sudo dpkg -i w32codecs_20050412-0.0_i386.deb
A je po ptákách, videa šlapou a já nemám stresy z toho, že něco nemůžu
Jen si tu tak ještě pro sebe poznamenám, kdyby mi zase někde nešly přehrávat DVD, stačí:
sudo apt-get install libdvdread3
sudo /usr/share/doc/libdvdread3/exampes/install-css.sh
sudo apt-get install regionset
regionset
Tiskni
Sdílej:
sudo apt-cache search mplayer
, dokonce i sudo apt-cache search codec
, ale sudo apt-get install w32codecs
: E: balík nemá kandidáta pro instalaci.
Inu, dobře jsme si pokecali